İçeriğe git

digiCamControl - Bilgisayar ile Fotoğraf Makina kontrol etme

Recommended Posts

strip-wide.png

İlk önce biraz program bahsetmek gerekirse bunun gibi bu görevi yapan program gün geçtikce çogalıyor. Bunun yanında bunları mobil tabancı platformlarda yapan firmalarda birhayli fazlalaşıyor.

Seçenekler artıyor Ancak rastladıgım bu program çalışma tarzı yapabildikleri ve yabancı kaynak olmasına rağmen diller arasında türkçe seçenek olarak gelmesi biraz cezbettiriyor insanı..

Program tam olarak nikon'a has bir yazılım olmasada şuan için destekleği modellierin %90 olarak nikon'un modelleridir ve tüm özellikleri ile nikon body'lerde kullanılıyor.

Program üzerinde 1 yıldan fazla süredir çalıan digicamcontrol artık stabil olarak çalışan bir kararlı sürüme ulaşabildiler. Program yazım dili olarak C# dilinde yazılmıştır.

Tam olarak olmasada genel ana özelliklerine bir göz atalım aşağıdaki programın arayüzünden bir kaç fotoğraf ekleyeceğim. Makinaya bağlantı kurmadım onu bir sonraki mesajlarda tekrar paylaşabilirim..

• Makinayı tamamen USB üzerinden kontrol etme imkanı
  • Her model için olmasada çogu modelde canlı önizleme (Live view) desteği
  • PC üzerinden ve aynı zamanda makina üzerinden shutter kontrol etme.
  • çekilen fotoğrafı aynı zaman pc üzerine alma ve önizleme
  • Hızlı shutter tetikleme ile geçikme engelleme.
  • interval zaman aralıklı video ve fotoğraf çekimi yapmak için gelişmiş menü desteği saglamak (timelaps)
  • Kendinize has olarak çalışma profilleri kaydetme imkanı
  • Fotoğraflarınızın gelişmiş meta bilgileri ve histogramını görme
  • Programda odaklama açısından tam ekran çalışabilme imkanı
  • Yaptıgınız tüm ayarları makina dahil kayıt edebilme
  • Local'de çalışan web fonksiyonu ile web tarayıcısı ile ornek olara akıllı telefonlarla uygulamamın fonksiyonlarını kontrol edebilme imkanı
  • Güzel bir özellik olan çoklu kamera desteği birden fazla kamera bağlıyarak aynı anda kontrol etme imkanı veriyor.

ve Gelişmiş özellik son eklenen özellikler ;

• D800 - D4 - D600 İçin BULB Modunda istenilen sürede shutter hızı pozlama süresi
  • Otomatik focus takip etme
  • Hareket algılama.

Evet yukarıda program özelliklerinden bahsettik. Program ücretsiz olarak indirilebiliyor ve kullanıcılardan bağış yapılarak destek verilen bir yazılımdır..

Yazılımın resmi sitesi ve indirme adresi burasıdır : http://digicamcontrol.com/

dcc.jpg

programfoto.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevabını biliyorum gerçi ancak bir ihtimal sorayım.

Makineyi manuel focus olarak ayarladık.

PC, Telefon yada farklı bir alet vasıtasıyla milimetrik focus ayarı çekmek mümkünmüdür?

Lense dokunurken, ayar yaparken, herşeyi halledip ellerimi bıraktığımda ister istemez kıpırdama, odaktan kaçma oluyor çünkü.

Ayrıca bu tarz programlardaki live view özelliği mi daha başarılıdır (iyi bir monitör ile) yoksa makine üzerindeki LCD den live view mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

PC, Telefon yada farklı bir alet vasıtasıyla milimetrik focus ayarı çekmek mümkünmüdür?

Lense dokunurken, ayar yaparken, herşeyi halledip ellerimi bıraktığımda ister istemez kıpırdama, odaktan kaçma oluyor çünkü.

Ayrıca bu tarz programlardaki live view özelliği mi daha başarılıdır (iyi bir monitör ile) yoksa makine üzerindeki LCD den live view mi?

Mantık olarak düşürsen dedıgın gibi cevap'ı biliyorum demişsin bende tekrar açıklama yapayım. Makina üzerinden manuel aldıgın zaman artık lens ile baglantın kalmıyor makina saft'ı çekiyor lens'den.

Diğer kısım olarak liveview ile başarılı sonuclar alabilirsin. aktarım gayet başarılıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1:1 makro ile uğraşırken elle focus halkasını çevirirken ister istemez oynatıyorum sağı solu oynuyor.

Amacım hiç el sürmeden makro yapmak ama o da yazılımla falan mümkün değil.

Aklımda bir kaç yöntem var bu konu ile ilgili olarak :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunu genel olarak macro tripod kafaları ile yapıyorlar dedıgın gibi focus bileziğini belirli bir konuma getirim ince ayarı tripod üzerinde

Best-tripod-head-for-macro-photography.jpg

Bu tarz birşey ile ince yaklaşımlar yapabilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Camera Control Pro'yu denediniz mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Camera Control Pro'yu denediniz mi?

Helicon un programını denemiştim oda sadece AF yapıyordu.

Hasas manuel ayar imkanı vermiyordu.

Bi fırsat olmadı o programı denemeye.

Bi indireyim de akşam deniyim bari...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Hareket algılama.

üstünkÖrü kurup baktım. Özellikle hareket algılamadan kasıt nedir? Bir tetikleyici gibi mi çalışmaktadır? akşama iyice bir kurcalayacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

üstünkÖrü kurup baktım. Özellikle hareket algılamadan kasıt nedir? Bir tetikleyici gibi mi çalışmaktadır? akşama iyice bir kurcalayacağım.

Trigger trap var iPhone u hareket sensÖrü olarak kullanıyor.

Ancak o kadar hassas değil, su damlası düştükten sonra ancak çekebiliyor, denedim ben :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eve hırsız girince hareketi görüp çeksin diye :)

Sırf onun içinse uğraşmaya değmez hocam. :) Camer Control Pro. gayet başarılı yoksa, gereksiz macera peşine düşmeyelim.

Trigger trap var iPhone u hareket sensörü olarak kullanıyor.

Ancak o kadar hassas değil, su damlası düştükten sonra ancak çekebiliyor, denedim ben :D

bir su damlası 50cm'lik yolu mili saniyede kat ediyor. bunun hesabını falan yapan adamlar var ve bloglarında paylaşıyorlar. dolayısı ile tetikleyiciyi su hizasına değil biraz daha üstüne kurman daha iyi sonuçlar almana yardımcı olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Camera Control Pro 2 Deneme fırsatım oldu. Bu programı da windowsda denemiştim. Bir kurayım dedim Mac için uyumlusunu bulamadım. Gerçekten mükemmel. örnek fotoğraf. digi cam control bunun yanında devede kulak sayılır :D

7onNja.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle program duyurusu için teşekkür ederim

Camera control Pro 2 kullanıyordum. Bunu da denedim. Her ikisi de aynı işi gÖrüyor. Bu programların en büyük eksikliği (Bu biraz makinenin yapısından da kaynaklanıyor.) flaşlı çekimlerde canlı izleme yapılamıyor.

ŞÖyle ki mesela İso 100 F8 1/100 estantanede bir değer belirledik. Konuyu flaşla aydınlatacağız. Ortam ışığı bu değerlerde karanlık bir fotoğraf vereceğinden gerek pc gerekse de makinenin arka ekranı karanlık bir gÖrüntü veriyor. Optik vizÖrün avantajı burada ortaya çıkıyor. Optik vizÖrden baktığımızda diyafram sonuna kadar açıktır. çekeceğimiz değerler yeterli olmasa da ortamın ışığıyla konuyu gÖrebiliyoruz. Live wiew'e pcden ister maiknenin arka ekranında geçtiğimizde ayna da yukarı kalktığından optik vizÖr de devre dışık kalıyor. Ayrıca diyaframda belirtilen değerlerde kısıldığından kadrajı gÖremediğimizden programı kullanmak imkansızlaşıyor.

Merak ettiğim bir konu var Mesela sony DSLR'ı vizÖrden optik gÖrüntü yerine digital gÖrüntü veriyor. Bahsettiğim gibi flaşlı zorunlu bir çekimde ekrandan yada vizÖrden gÖrüntü elde edilebiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...
On 24.08.2017 at 18:34, Makyavel yazdı:

Programı kurduğumuz da f. makinesinin arayüzü değişiyor mu ? 

Ne gibi bir arayüz değişimi ? bu yazılımı PC üzerinden kontrol amaclı kurabilirsiz makinanıza herhangi bir kurulum yapmıyorsunuz 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Nikon P900 kullanıyorum. Programı kurdum. Henüz öğreniyorum. Pek başarılı olamadım. Tüm ayarlarını kullanamıyorum sanırım, ya da aktif edemedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.