İçeriğe git

Nikon 40mm 2,8G Macro

Recommended Posts

Merhabalar ;

D5100 kullanıcısıyım ve 35mm 1,8g de karar kilmişken , macro sevdamdan dolayi 2.el'de aralarinda 100 tl fark olan nikon 40mm 2,8g 'ye kaydi...Bu lens kullanan veya bilgisi olan varmi ? Şuan soligor 100mm 1:1 makro manuel objektif kullanıyorum gayet basarili ancak artik manueller beni yoruyor... Doğada 40-50-60mm uygun degil deniliyor ancak ne derece uygun degil ? Bunu hem portre hemde macro amaçli kullansam fiyat-tatmin beni memnun etmez mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğada uygun olmamasının sebebi fotograf çekmek için objeye çok fazla yaklaşmak gerektiği içindir. Doğada sabit olan nesnelere çiçek gibi rahatlıkla çekebilirsiniz..Ancak böcek kelebek gibi canlıları çekmek için yaklaştığınızda kaçacaklardır...Bir dönem benimde araştırdığım bir lensti sonradan neden bilmiyorum almadım. Hedefimde 105vR var çünkü..:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende epeyce bir araştırmadan sonra bir macro objektifte karar kıldım. sigma 70mm f:2.8 macro EX bu objektifi seçmemdeki amaç ileri düzeyde keskin sonuçlar vermesiydi. portre için uygun odak uzaklıkta olduğunu düşünüyorum. bu objektif crop makinelerde 105mm ye denk gelir, sigmanın politikasının bu olduğunu okumuştum. galerimde bu objektifle çekilmiş birkaç foto var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sigma 70mm candır can :D

Müthiş bir optik kalitesi var ayrıca FX uyumlu.

100mm ile makro çok kolay 1:1 boyutta fotoğraf çekerken hayvanları ürkütmüyorsunuz.

Ancak 70mm de öyle değil. 1:1 için içine girmeniz gerekiyor. 40mm de gerçek anlamda yüz yüze kalmanız lazım ki 1:1 makro olsun.

70mm in altı makro alıp, makro amaçlı kullanılmaz bence.

Ancak 40mm makro ile geniş açılı egzantirik makrolar çekilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

@Harun, sana bazı sorularım var, bunlara kendin cevap bul, sonra bu iş için lensini kendin seç:

- 1:1 makroda otomatik fokus ne kadar, hangi sıklıkla kullanılır?

- 1:1 makroda börtü böcek, sinek kelebek çekerken 40 mm ile kıçlarına girersen tepkileri ne olur?

- 1:1 makroda hangi odak noktasında minimum netleme mesafeleri ne kadardır?

- 1:1 makroda genelde dolgu, bazen de normal flaş yöntemiyle bitin pirenin dibine girdiğinde o flaşın yardımı, hangi odak mesafesinde ne kadar olur?

- Paran yetebildiği için 40 mm makroya göz kırpıyorsun diyelim: Paran yetmiş olsaydı bunun yerine 105 mm olan versiyonlarını seve seve alır mıydın?

- Bir önceki soruya cevabın evet ise, elindeki mevcut 100 mm odaklı makronun AF olmayışı tüm bu üsttekileri eler mi?

Hadi şimdi biraz da sen düşün :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.