İçeriğe git

Bu saatten sonra d3 alınırmı?

Fatih Akbörü

Recommended Posts

yaklaşık 1 yıldır nikon d7000 kullanıyorum lens olarakda sigma 17 70 var

dans geceleri ve yüksek iso sorunu ve kaşıntı nedeni ile d7000 yetmez oldu

konuya yakın dikey ve geniş almam gerektiği zaman lensi en geniş açıya aldığım zaman ise şişme söz konusu

uzak olmam imkansız.kısaca uzun uzun yazmıyım kadraj dar geliyor 1 arkadaştan 5d mark 2 alıp 24 105 lens ile 1 gece kullandım

d7000 iso 800 den sonra malum diğeri fx olmanın avantajı ile iso 6400 de bile gayet başarılı geldi kıyaslama iso noise ve açı üstünlüğü

kısaca full frame makineyemi geçsem dedim. aldım başıma belayı d800 5d mark 2-3 d600 vsr vsr derken

gelde çık işin içinden sonra dedimki sorunsuz iso performansı iyi hızlı ellerim ramazan pidesi gibi rahat tutabileceğim elimdeki seti satıp

alabileceğim temiz bir d3 alsammı yoksa d600 mu amaç sadece fotoğraf.. video falan değil

yabancı bir arkadaş da d3s var ayak üstü sohbet vsr gece çekimleri ve iso başarımı oldukça yüksek makine budur şeklinde ifade ediyor

ama d3s maddi olarak beni aşıyor kafamda hepsi 2 .el olucak d3 d700 d600 sizce.??????

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

selamlar, d3 veya herhangi bir makine karanlık bir ortamda 6400 iso da noise reduction olmadan başarı vermez. D7000 sınıfı içerisinde en iyi iso başarımını veren makinedir denebilir. ff makineye geçme imkanınız varsa tabiki geçin ama club ortamındaki çekimler sırasında D7000 ile d3 arasında o parayı vermeye deyecek kadar iso başarımı olmayacak kanımca.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gökhan yarın alırız o zaman :))) hayırlısı tabi

başol arkadaşım iso 6400 de zaten örnek vermek için söyledim ama iso olayı fx de gerçekten çok çok daha iyi tabi d3 de durum ne olur elime almadım kullanmadım. keza dediğin gibi çok anormal fark olmayacaksa almanın bir manası yok ama ben ciddi bir fark bekliyorum karanlık da olsa diyaframı çok açamıyorum en fazla 5,6 7,1 gibi kullanmam gerekiyor çünkü dansçılar dar bir alanda hızlı hareketler diyafram açık olursa flu çıkma ihtimali yok direk flu çıkıyor :) o yüzden yükse iso yüksek enstantane gerekli diyaframı kısınca enstantaneyi düşürmen gerekiyor e oda olmuyor asıl isoya o zamanda noise sorunu kısaca full frame kaçınılmazmı onuda bilmiyorum ama öyle gözüküyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7100 de düşünebilirsin. 24MP'yi 16MP'ye düşürürsen tahminen 1 stopa yakın kazancın olur. Kendim denemedim ama internetteki karşılaştırmalardan gördüğüm kadarıyla D7100 D7000'e göre yüksek ISO'da daha başarılı.

İlla tam kare olsun dersen D3'e gerek yok D700 çok yeterli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7100 de düşünebilirsin. 24MP'yi 16MP'ye düşürürsen tahminen 1 stopa yakın kazancın olur. Kendim denemedim ama internetteki karşılaştırmalardan gördüğüm kadarıyla D7100 D7000'e göre yüksek ISO'da daha başarılı.

İlla tam kare olsun dersen D3'e gerek yok D700 çok yeterli.

d7100 alacaksam d7000 i satmam bir üst segment olmayacaksa elimdekiler bana yeter diye düşünüyorum... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yüksek perde hızı için hızlı bir lens de düşünülebilir..

elimdeki lens zira hızlı daha hızlı olması bir şey değiştirmiyor gece karanlık sürekli değişen ışıklar sürekli hareket halindeki insanlar ve dar alan ... kısaca dar alanda kısa pas vericekler gol atıcaz :) zaman zaman top dışarı gitse de ara sıra gol de oluyor lakin noise canımı sıkıyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ortam dediginiz sekilde farkli isik kaynaklariyla aydinlatilan karanlik ve dar ise, bir nikon sb-910 isi cozecektir.

sb910 kullanıyorum zaten sorun cropun dar kalması ve noise

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

d7100 alacaksam d7000 i satmam bir üst segment olmayacaksa elimdekiler bana yeter diye düşünüyorum... :)

Doğru düşünüyorsun imkanın neye yatkınsa ne çekmek istiyorsan yarış otomobili çekmiceksen d3 e gerek yok d800 e yönelirdim ben ve iyi bir lens alırdım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

iso 1000 i geçmedim ancak D7000 ile ben noise görmedim henüz.

Ancak makine iso 1000 de X ortamda noise yapmıyor diye Z oytamında iso 400 de noise yapmayacak diye birşey söz konusu değil.

Bazen bazı ortamlarda noise gözlemlenebilir.

Makine üzerindeki noise giderme değil de harici yazılımlar ile (Topaz, nik software vs vs ) daha verimli noise giderme işlemi yapılabilir.

D7000 den D7100 e geçmek aradaki fark ve fiyat farkı baz alındığında bana pek doğru olur gibi gelmiyor ama D7100 ü de hiç alıcı gözüyle incelemedim.

FX iyidir, avantajlıdır herşeye kabul ancak;

D7000 gibi son teknoloji bir gövdeyi, sigma 17-70 gibi bir lens ile deneyip eleştirmek bence haksızlık.

Sigma 17-70i bende kullandım, hatta uzun süre makineden sökmeden kullandım.

İnsanın gözünü boyamaktan başka bir işe yaramaz o lens ben size söyliyim.

Genelde kaç mm kullanıyorsunuz bilmiyorum ancak 28mm F2.8, 35mm f1.8, 50mm F1.8 lensler cebinden çıkartır sigmayı.

Sigma 17-70 tüm ihtiyaçları karşılıyor, çok güzel kareler çıkartıyor ama söylüyorum size; D7000 den soğumanızın tek sebebi Sigma 17-70 dir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

iso 1000 i geçmedim ancak D7000 ile ben noise görmedim henüz.

Ancak makine iso 1000 de X ortamda noise yapmıyor diye Z oytamında iso 400 de noise yapmayacak diye birşey söz konusu değil.

Bazen bazı ortamlarda noise gözlemlenebilir.

Makine üzerindeki noise giderme değil de harici yazılımlar ile (Topaz, nik software vs vs ) daha verimli noise giderme işlemi yapılabilir.

D7000 den D7100 e geçmek aradaki fark ve fiyat farkı baz alındığında bana pek doğru olur gibi gelmiyor ama D7100 ü de hiç alıcı gözüyle incelemedim.

FX iyidir, avantajlıdır herşeye kabul ancak;

D7000 gibi son teknoloji bir gövdeyi, sigma 17-70 gibi bir lens ile deneyip eleştirmek bence haksızlık.

Sigma 17-70i bende kullandım, hatta uzun süre makineden sökmeden kullandım.

İnsanın gözünü boyamaktan başka bir işe yaramaz o lens ben size söyliyim.

Genelde kaç mm kullanıyorsunuz bilmiyorum ancak 28mm F2.8, 35mm f1.8, 50mm F1.8 lensler cebinden çıkartır sigmayı.

Sigma 17-70 tüm ihtiyaçları karşılıyor, çok güzel kareler çıkartıyor ama söylüyorum size; D7000 den soğumanızın tek sebebi Sigma 17-70 dir.

eğer fx e geçmez isem tamron 17-50 sabit 2.8 var kafamda 17-70 ile takas düşünüyorum tavsiye edermisin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamron 17-50 ile Sigma 17-70 i ben kıyaslamam bile o derece...

peki vc sanırım çokda gerekli değil hatta vcsiz olan modelin daha iyi olduğunu söyleyenler var sendeki hangi model??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bendeki VC siz.

VC siz daha keskinmiş, ki bendeki son derece keskin bir lens.

Ancak VC sizin işinize yarıyabilir, en azından 1-2 tık + pozlama sağlayabilir.

Birde benim gözlemim D7000 + Tamron 17-50 fazla pozluyor.

Ben bu lens ile -0,7 falan pozlama ile kullanıyorum. Buda yine 1-2 tık hız demek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bendeki VC siz.

VC siz daha keskinmiş, ki bendeki son derece keskin bir lens.

Ancak VC sizin işinize yarıyabilir, en azından 1-2 tık + pozlama sağlayabilir.

Birde benim gözlemim D7000 + Tamron 17-50 fazla pozluyor.

Ben bu lens ile -0,7 falan pozlama ile kullanıyorum. Buda yine 1-2 tık hız demek.

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Net alan derinliği yüzünden diyaframı kısmak zorundayım diyorsun ama D3 istiyorsun. D3 alırsan net alan derinliğinden 1 durak kaybedeceksin haberin var değil mi :) Yani diyaframı kısıp ISO'yu bir durak fazla kullanman gerekecek. Ne kadar fark eder tartışılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Net alan derinliği yüzünden diyaframı kısmak zorundayım diyorsun ama D3 istiyorsun. D3 alırsan net alan derinliğinden 1 durak kaybedeceksin haberin var değil mi :) Yani diyaframı kısıp ISO'yu bir durak fazla kullanman gerekecek. Ne kadar fark eder tartışılır.

haberim yok :) neden bir durak kaybediyoruz açıklarımsıın ????

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

haberim yok :) neden bir durak kaybediyoruz açıklarımsıın ????

Algılayıcı büyüklüğünden dolayı. D7000'de f8'de aldığın alan derinliği için D3'te f11 kullanman lazım. Al sana 1 durak ışık gitti bile :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Algılayıcı büyüklüğünden dolayı. D7000'de f8'de aldığın alan derinliği için D3'te f11 kullanman lazım. Al sana 1 durak ışık gitti bile :)

sanırım yanlış anlaşılma söz konusu benim alan derinliği ilgili bir sorunum yok ben konuya yakın olmam gerektiği için ve daha az noise olsun diye düşük iso kullanmak istiyorum d3 daha büyük sensöre sahip olduğu için daha fazla ışık alacak ve ben daha düşük iso ve yüksek enstantane ile hem hızlı hem net alan derinliği fazla yani f11 gibi kare alabileceğim.. :)

kısaca fazla ışık yüksek enstanenta ve kısık diyafram avantajı olacak yanlşımıyım..???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Diyelim D3'ü çok kelepir buldunuz ve aldınız, önüne hangi lensi takacaksınız? O D3 size hangi lens ile performansını verebilecek?

D7000 + Sigma 17-70 mm demişsiniz. Sanırım şu sadece 17 mm de 2,8 diyaframı verebilen lens bu. Ve siz bununla düşük ışık şartlarında çekim yapmaya çalışıyorsunuz. Ayrıca diyaframı açmak istemiyorsunuz, net alan derinliği sorunu var size göre. Bu tür aktivitelerde, hem de podyumun simsiyah olduğu sahnelerde D3+24-70 mm+SB800 ve D300+70-200 mm+SB910 ile ama sadece ve sadece 2,8 diyaframda çalışıyorum ben, başarısız olsam aynı kuruluşlardan tekrar iş alamazdım.

Bence mantıklı olan şimdilik gövdenin değil lensin güncellenmesidir. Tamam, full frame avantajları var ama bakın ben hala D300 ile yoluma devam edebiliyorsam bunun sebebi lenstir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.