İçeriğe git

Bu saatten sonra d3 alınırmı?

Fatih Akbörü

Recommended Posts

Diyelim D3'ü çok kelepir buldunuz ve aldınız, önüne hangi lensi takacaksınız? O D3 size hangi lens ile performansını verebilecek?

D7000 + Sigma 17-70 mm demişsiniz. Sanırım şu sadece 17 mm de 2,8 diyaframı verebilen lens bu. Ve siz bununla düşük ışık şartlarında çekim yapmaya çalışıyorsunuz. Ayrıca diyaframı açmak istemiyorsunuz, net alan derinliği sorunu var size göre. Bu tür aktivitelerde, hem de podyumun simsiyah olduğu sahnelerde D3+24-70 mm+SB800 ve D300+70-200 mm+SB910 ile ama sadece ve sadece 2,8 diyaframda çalışıyorum ben, başarısız olsam aynı kuruluşlardan tekrar iş alamazdım.

Bence mantıklı olan şimdilik gövdenin değil lensin güncellenmesidir. Tamam, full frame avantajları var ama bakın ben hala D300 ile yoluma devam edebiliyorsam bunun sebebi lenstir.

tabiki ilk etapta 24-70 düşünüyorum belki geniş açı olması açısından 14-24 de olabilir d3 takıntım yok 2.el temiz bulursam d700 d3 hangisi tercih edilir.??? d700 oldukça iyi bir makine d3 de öyle ???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sanırım yanlış anlaşılma söz konusu benim alan derinliği ilgili bir sorunum yok ben konuya yakın olmam gerektiği için ve daha az noise olsun diye düşük iso kullanmak istiyorum d3 daha büyük sensöre sahip olduğu için daha fazla ışık alacak ve ben daha düşük iso ve yüksek enstantane ile hem hızlı hem net alan derinliği fazla yani f11 gibi kare alabileceğim.. :)

kısaca fazla ışık yüksek enstanenta ve kısık diyafram avantajı olacak yanlşımıyım..???

Bu cümleden net alan derinliği sorunun var diye anlıyorum:

karanlık da olsa diyaframı çok açamıyorum en fazla 5,6 7,1 gibi kullanmam gerekiyor çünkü dansçılar dar bir alanda hızlı hareketler diyafram açık olursa flu çıkma ihtimali yok direk flu çıkıyor :) o yüzden yükse iso yüksek enstantane gerekli diyaframı kısınca enstantaneyi düşürmen gerekiyor e oda olmuyor asıl isoya o zamanda noise sorunu kısaca full frame kaçınılmazmı onuda bilmiyorum ama öyle gözüküyo

Eğer yoksa tabii ki geniş diyaframlı birşey al.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu cümleden net alan derinliği sorunun var diye anlıyorum:

Eğer yoksa tabii ki geniş diyaframlı birşey al.

alıcaz alıcaz :) ne pahalı bir sevdaymış bu :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tabiki ilk etapta 24-70 düşünüyorum belki geniş açı olması açısından 14-24 de olabilir d3 takıntım yok 2.el temiz bulursam d700 d3 hangisi tercih edilir.??? d700 oldukça iyi bir makine d3 de öyle ???

Nikkor 24-70 mm'yi full frame üzerinde kullandığınızda zaten sizin APS-C sensördeki 16 mm ye tekabül edersiniz, dolayısıyla bahsettiğiniz iş için 14-24 mm gereksiz/lüks bir seçim olur. 14-24 mm kendi kulvarında tartışmasız lider olmakla birlikte bir "allround" fotoğrafçı için üçüncü olarak satın alınması gereken bir lens konumundadır: 1. 24-70 mm, 2. 70-200 mm .

D3/D700 kıyaslamasına girersek tartışma bi hayli alevlenir. Aradaki en büyük fark prizma olarak bilinir, kalan elektronik aksam aynı diye biliyorum. Şu an ikinci el piyasasında biri 1000 euro ise diğer 2000 euro, burdan pay biçin, D700 sahibi arkadaşlar bundan alınmasın lütfen. Ha, sizin için elzem midir işte o tartışılır. D3 her ne kadar bir güvenilir, hızlı ve sağlam bir arap atı olarak bilinse de nedense bazı fotoğrafçılar D700'den daha iyi kareler yakaladığını savunuyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

d7000i battery griple kullanıyorum çıkarınca oyuncak gibi geliyor tutamıyorum bile grip e alışınca çok fena geçen elime 7d aldım o bile gripsiz oyuncak gibi geldi ellerimde büyük olunca grip kaçınılmaz

makinenin ağır olması uzun çekimlerde elini kolunu parmağını ağrıtsa da çekimler daha stabil oluyor el titremesi minumuma iniyor

neyse sonuç olarak temiz bir adet d3 bulunursa fiyatıda makul olursa alınabilir olmadı d700 de tercih edilebilir.. yine olmadı d7000e iyi bir lens bir süre daha devam

konuda yayında ve yapımda emeği geçen herkese katkılarından dolayı teşekkür ediyorum herkese saygılar selamlar sevgiyle kalın hoşçakalın :rolleyes:

bu arada tüm foruma geçmiş kandiliniz mübarek olsun... Allah hepimize d4ler nanolar vr3456 lar nasip etsin kısaca Allahım sen birsin ne diyeceğimi bilirsin..... Amin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Son sözü ben diyim yine :D

D7000 i satmadan daha başarılı bir lens ile deneyin.

35mm F1.8

24mm - 28mm F1.8 gibi lensler

Olmadı en kötü Tamron 17-50 ile denemek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

d7000i battery griple kullanıyorum çıkarınca oyuncak gibi geliyor tutamıyorum bile grip e alışınca çok fena geçen elime 7d aldım o bile gripsiz oyuncak gibi geldi ellerimde büyük olunca grip kaçınılmaz

makinenin ağır olması uzun çekimlerde elini kolunu parmağını ağrıtsa da çekimler daha stabil oluyor el titremesi minumuma iniyor

neyse sonuç olarak temiz bir adet d3 bulunursa fiyatıda makul olursa alınabilir olmadı d700 de tercih edilebilir.. yine olmadı d7000e iyi bir lens bir süre daha devam

konuda yayında ve yapımda emeği geçen herkese katkılarından dolayı teşekkür ediyorum herkese saygılar selamlar sevgiyle kalın hoşçakalın :rolleyes:

bu arada tüm foruma geçmiş kandiliniz mübarek olsun... Allah hepimize d4ler nanolar vr3456 lar nasip etsin kısaca Allahım sen birsin ne diyeceğimi bilirsin..... Amin.

Bende grible kullanıyorum aynı şeyleri yaşadım oyuncak gibi geliyor diğerleri :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende aynı konumdayım, D7000 den neden soğudum? 1-D700 deki D800 deki vizör genişliğini gördüğümde, 2- Gripsiz serçe parmağım boşa çıktığında, 3- 24-70 i takınca çekim yaparken sürekli öne ağırlık yaptığında. Ne zaman ısındım? 18-105 i çıkartıp da 24-70 i takdığımda :) Bu kadar mı farkeder. Bütçe kısıtlıysa D800 den önce 24-70 daha sonra 70-200 en son D800E diye düşünüyorum. Ben yolumu böyle çizdim. Şimdi sıra 70-200 de. Ama hangisi VR mi VR II mi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

.............. Şimdi sıra 70-200 de. Ama hangisi VR mi VR II mi.

İleride full frame geçecekseniz mecburen Nano yani VRII almanız gerekebilir. çünkü VRI versiyonunun full frame sensörde köşelerdeki sıkıntısı büyük. Eğer APS-C sensörde kalacaksanız ilk versiyonu çok iyi bir seçim. O kadar ki, full frame üzerinde VRI modeli kullanmaktansa bir önceki versiyon AF-S 80-200 mm F2,8 i tercih ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bilmediğim için soruyorum crop makinede fx lens kullanabiliyormuyuz ???

makine crop olduğu için 24 70 takınca 17 70 gibimi oluyor???

yoksa direk 24 70 mi oluyor

yada ne oluyor da oluyor olmuyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fatih bey, elinizdeki sigmayı 24mm ye getirip vizörden baktığınızda (D7000) ne görüyorsanız 24-70 i takıp 24mm ye getirdiğinizde aynı açıyı görürsünüz. Ancak, 24-70 i bir FF e takarsanız 24mm ye getirdiğinizde (elinizde varmı bilmiyorum ama) Tokina 11-16 nın 16mm sini veya Nikon 16-85'in 16mm sinin açısını görürsünüz. Yani FF'in gerçek açısını.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hazır konu dağılmışken bir soruda ben sorayım.

D600 mü? D700 mü? :D

İlerleyen tarihlerde Ertan abi bu konuda kafanı çok patlayacağım :D

D600 çünkü Ertan abi imaj kalitesi 1 tık da olsa daha iyi demişti.

D600 çünkü iso performansı daha iyi olacak.

D600 çünkü 720P 60fps video iş yapar. + video olması tabiki...

D700 çünkü 12MP!

D700 çünkü uygun fiyatlı bulunabilir.

D700 çünkü o kusursuz :blink:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fatih bey, elinizdeki sigmayı 24mm ye getirip vizörden baktığınızda (D7000) ne görüyorsanız 24-70 i takıp 24mm ye getirdiğinizde aynı açıyı görürsünüz. Ancak, 24-70 i bir FF e takarsanız 24mm ye getirdiğinizde (elinizde varmı bilmiyorum ama) Tokina 11-16 nın 16mm sini veya Nikon 16-85'in 16mm sinin açısını görürsünüz. Yani FF'in gerçek açısını.

teşekkür ederim sağol

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

Burayı okudum ve farkettim ki o saatten çok çok saat sonra ben almışım D3'ü dedim, kendi kendime :)

Demek alınıyormuş :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İhtiyaç meselesi benimki. Hızlı ve o an'ı kaçırmayan birşey lazımdı ve aldım.

Tercihimi en çok etkileyen cümle buydu. "Kids running around: D3 or D700. Sad, but true: my kid is so fast, I really need the D3 to keep up with him! "

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İhtiyaç meselesi benimki. Hızlı ve o an'ı kaçırmayan birşey lazımdı ve aldım.

Tercihimi en çok etkileyen cümle buydu. "Kids running around: D3 or D700. Sad, but true: my kid is so fast, I really need the D3 to keep up with him! "

ingilizcesi olmayan için türkçe Tercüme etseniz iyi olurdu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Konuyu açan bendim, ama ben bile vazgeçtim. Nedeni: çözünürlük.. Günümüz şartlarında bence en az 20 megapixel olmalı özetle EVET D3X ALINIR :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.