İçeriğe git

ekipmanimi satiyorum

Recommended Posts

80-200 ün asıl performansını oradan alabileceğimi bende tahmin ediyorum ama gerl görki bazı hayaller için bazı şeylerden feragat etmek gerekiyor.

Birde 1-2 sene önce tüm spor aktivitelerine kameram ile elimi kolumu sallayıp girebiliyordum.

Türkiyede sporda şiddet öyle bir boyut kazandı ki artık statlara kürdan sokmuyor adamlar!

Geçen haftamı ne U20 dünya kupasına gittim yine 1001 terane ile soktular içeri.

Sanki 1000$ lensi sinirlenip sahaya futbolcuya atacağım!

Spor olayında hal böyle olunca, zaten radarı küçük adamım böyle 50mt ilerdeki aa adamın poza bak diyip şakk diye çekebilen biri değilim çünkü (nedense göremiyorum) :blink:

Bu sefer fazla lüks bir lens oluyor benim için.

20-100mm arasında daha başarılıyım sanırım.

70mm nedense APSc de de sevdiğim bir açı.

Sigma 70 optik olarakda son derece başarılı durduk yere satıp üstüne 2 katı para verip 105mm almak tabiki mantıklı değil. Hatta yazınca daha da bir mantıksız geldi :D

Ama FF ve 70mm makro bilemiyorum çok zor geliyor düşünce olarak.

Deneyip görmem lazım.

50mm F1.4D olayında ben henüz D - G arasındaki farkı öyle fiyata yansıyacak derece olduğunu görmedim zaten.

Ancak 1.4D yi alırken G ile baya kıyasladım.

APSc gövde de hemen hemen kafaya lar tüm F değerlerinde. Sadece G olan kenarlarda az biraz daha iyi.

Yine aynı lensleri birde FF ile deneyince G olan alıp başını gidiyor.

öyle sanıyorum ki dPreview in incelemesinde görmüştüm bu testleri.

Azımsanmayacak bir fark oluşuyor. Buda merak duygumu kabartıyor tabiki :D

Bi 24-70 olmazsa olmaz sanırım FF konusunda. Tamron dedim çünkü bütçe meselesi sonuçta bu işler <_<

Ayrıca kullanıcı ve testlerden aldığım izlenim parasının hakkını veriyor oldu.

Yoksa kafamdaki en son lens, araştırır eski bişeyler de belki bulurum bilemiyorum.

Ancak şunuda farkındayım ki söz konusu Tamron olunca çok objektif değilsin.

Kişisel tecrübelerinden ötürü biraz kin tutuyorsun Tamron'a :D

Benimde çok tuttuğum bir marka değil, Sigma, Tokina daha öncelikli seçenekler ama onuda dışlamıyorum yani :D

Ki elimdeki Tamron 17-50 bilmiyorum tüm 17-50 lermi böyle yoksa bendeki kopya çok mu iyi ama bana 35mm F1.8G lensi sattırmış bir lens yani

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet hocam aşağıdaki yazdıklarınıza ben katılmıyorum:

Tamron lensi ff önüne takacaksam hiç ff e geçmem :D Gider eski Nikkor alırım daha iyi. Mesela 28-70, mesela 28-85; 50 dolara bile bulursun.

Kendim kullandığım için biliyorum Tamron 24-70 VC den çok memnunum, siz hiç kullandınızmı Tamron 24-70 vc nelerini beğenmediniz?. hatta her iki lensi kullanan kullanıcı yorumlarına ve testlere göre çoğu durumda ileri bir lens.

düzeltme: her iki lens derken: canon 24-70 ve nikon 24-70 kastettim.

Ben kendim bu modeli kullanmadım, kullanan 2 arkadaşım var, konularında iyi Hollandalı fotoğrafçılar, biri 10 gün sonra dükkana geri iade etti Tamron'u, eski lensi 28-85 mm ile hala yoluna devam ediyor bir D600 üzerinde. Ben de çok şaşırdım ama köşeleri görünce ikna oldum.

Bu lens iyi olabilir, benim bilgim yok, ancak genel itibariyle ben Tamron'a sıcak değilim, daha önce kullandığım bazı modellerinden kaynaklanıyor bu. Kimbilir, tıpkı Sigma gibi, 2005-2008 yıllarında çıkardığı modeller pek randımanlı olmayıp sonrasında artık ürünler daha iyi dizayn edilip daha yüksek performansa ulaşmış olabilirler. çünkü Sigma şu anda güzel lensler üretiyor eskiye nazaran. Benim bu üçüncü markalardaki ilk tercihim Tokina'dır. TR'de sadece eski analogcular tanır bu markanın efsane modellerini. Tokina'dan sonra Sigma ve en son Tamron derim hep.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında Nikon 24-70 almak için dükkana grmiştim. sıfır lenste nikon 24-70 grinding denen problem çıktı google de aratırsanız görürsünüz. sonra araştırdım ki nikonun klasik 24-70 sorunuymuş. almaktan vazgeçtim tabii.

daha sonra 24-70 arayışlarım neticesinde bir arkadaşımın tamronun 24-70 vc sini önermesiyle ve netteki olumlu kullanıcı incelemelerinden sonra tercihim tamron 24-70 vc oldu. nikon 24-70 grinding sorunu olmasaydı tercihim nikondan yana olacaktı.

Zoom Grinding sorunu zoom halkasını çevirirken belli bir noktada takır tukur ses çıkarması bir yere takılıyormuş gibi bir ses ve mekanik olarak hafifçe zorlanma.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğan hocam, ilk 24-70 imi 2008 de aldım, yaklaşık 1 yıl kullandım ve TR de kardeşime verdim. Böyle bir sorun duymadım. Sonra ikinciyi aldım, onda da aynı şekilde bi sorun hissetmedim. Satın almalarım hep NL kaşeli yetkili satıcılardan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğan hocam, ilk 24-70 imi 2008 de aldım, yaklaşık 1 yıl kullandım ve TR de kardeşime verdim. Böyle bir sorun duymadım. Sonra ikinciyi aldım, onda da aynı şekilde bi sorun hissetmedim. Satın almalarım hep NL kaşeli yetkili satıcılardan.

Siz şanslıymışsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000 bence çok muzazzam bir makine. ÜstÜndeki 18-105'lik kit lens ile beraber hem gÜndÜz hemde gece(tripodla) çektiğim fotoğrafları nef ile ayrıntılı bir şekilde işledikten sonra filmli makine kalitesi gibi çok muazzam sonuçlar veriyor. Gece çekimlerinde bile bukadar net ve temiz görÜntÜyÜ nasıl aldın diye soruyorlar. Bence D7000 gövdeye yeni lens alın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar ben kit lens kullanmıyorum, 24-85 ve sigma 70mm macro ex. Kullanıyorum. Benim ekipmanımı satma sebebim görüntü kalitesi ile ilgili değil. Böyle bir imadada bulunmadım. Yani 18-105 kaliteli bir kit lens. Yanlız 24-85 ile kıyaslamak hiç doğru olmaz. Zaten d7000'in görüntü kalitesini herhangi bir lens ile dahi olsa beyenmeyen birinin ya bu işle alakası yoktur yada macera arıyodur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynı mesafeden aynı objektifle çekersen ve gövde modern bir gövdeyse kesme çarpanı sayesinde APSC daha fazla detay verecek (D800E bile D7100'den daha az detay verir). Aynı kadrajı almak istiyorsan APSC ile daha geriden çekmen gerektiğinden alan derinliğini de arttırmış olursun, böylece telefonun daha fazla parçası odağa girer :) Diyorum ya, hep koşullu olarak "daha iyi" demek lazım.

Merak ayrı birşey, o konuda haklısın.

Şimdi burda benim bi sorum olacak. " kesme çarpanı sayesinde APSC daha fazla detay verecek" cümlesi doğru mu sizce? Bu kesme çarpanı sadece kenarlardan croplamak değil mi. örnekte verilen iki makineyi ele alırsak d800 ve d7000 ile aynı mesafeden çeksem d800'ün kadrajı biraz daha geniş olacak ama ben bunu d7000in kadraja croplarsam lensler falan da aynıysa d800 ayrıntıda üstünlük sağlar bence. Geçen yine forumda değinmiştim bu konuya. 50mm lens apsc'de 75mm olur dediğimizde bu sadece kadraj için geçerli demiştik o zaman sanrm. Yani detay konusunda herhangi bi üstünlük olacağını ben düşünmüyorum. neticede aynı fotoğrafın kenarlardan kırpılmış hali. Alan derinliği mevzusuna gelince de yine d7000 ile aynı mesafeden çekerim kenarlardan kırparım aynı alan derinliğini elde ederim. kalitem de d7000ininkinden düşük olmaz diye düşünüyorum.

burda FF her zaman APSC'den iyidir demiyorum. zaten bu kıyaslamayı yapacak birikimi de kendimde görmüyorum henüz. FF makine deneme şansım bile olmadı henüz :D

ben sadece bu kesme çarpanı kısmına dikkat çekmek istedim. Bu kesme çarpanı sadece kenarlardan croplanma değil midir? Nasıl bir avantaj sağladığını ben haala anlamadım da neyse anlarız zamanla.

bu arada ben de d7000 kullanıyorum yoksa ekipmanla ilgilenirdim :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Carpan faktörü sadece kadrajda daralma değildir. D800e toplam 36 mp dir. Ama sensoru d7100 ile ayni oranda kroplandığında 15 mp bir fotoğraf verecektir. Bildiğiniz gibi d7100 24mp bir sensore sahiptir buda daha fazla detay demektir. D7000 de 16 mp idi sanirim. Teoride daha fazla detay ama aa filtresine sahip oldugundan d800e nin gerisinde olucaktir.

FF e gecince 50 1.4 d den 50 1.8g ye geçilmesi de yeterli olacaktir. Daha keskin bir lens ve apsc de 1.4 un vereceği alan derinligini ff te rahat karşılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Carpan faktörü sadece kadrajda daralma değildir. D800e toplam 36 mp dir. Ama sensoru d7100 ile ayni oranda kroplandığında 15 mp bir fotoğraf verecektir. Bildiğiniz gibi d7100 24mp bir sensore sahiptir buda daha fazla detay demektir. D7000 de 16 mp idi sanirim. Teoride daha fazla detay ama aa filtresine sahip oldugundan d800e nin gerisinde olucaktir.

FF e gecince 50 1.4 d den 50 1.8g ye geçilmesi de yeterli olacaktir. Daha keskin bir lens ve apsc de 1.4 un vereceği alan derinligini ff te rahat karşılar.

Aynen öyle

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.