İçeriğe git

Nikon D90 hafiza karti lambasi

olcay kolcu

Recommended Posts

Herkese merhabalar D90 makinam kapali oldugu zaman hafiza karti lambasi sürekli yanip sönmekde ve bataryami 1günde çekim yapmadan bitirmekde hafiza kartini cikarttigim zaman lamba sönüyor ve hic birsey olmuyor farkli hafiza kartlari denedim ama hepsinde ayni oluyor ve ayrica tuslardan factory reset yapamiyorum bir bilginiz varsa yardimci olursaniz sevinirim (17 numaradaki lamba )

post-2615-0-07844800-1369173310_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Makineler pil takılı iken sürekli hafıza kartı takılı olduğunu elektronik olarak kontrol ederler. eğer kartı çıkartırsan lamba yanar söner. Takarsan gene yanıp söner. Aynı sorun bende olsaydı firmware update yapardım. çözülmes ise tamirciye gitmen gerekir diye düşünüyorum. Kart var yok ışık yanıyor ve başka kartlarda da sorun devam ediyorsa makinende fiziksel bir sıkıntı var diye düşünüyorum. Kart ile temas sıkıntısı gibi.

Şunu yap düzelir diye bir şey gelmesi zor. Şuna şuraya götür düzelir diye bir bilgi gelebilir belki :)

İyi günler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım bu forumda böyle bir sorunla karşılaşan arkadaş yok, bundan dolayı cevap alamadınız. Burada buna sıklıkla rastlarız, bilgisi olmayan arkadaşlar bilinçsizle yazıp insanları yanlış yönlendirmezler, diğer sitelerden farkımız budur zaten.

Sizin kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz fazla bir şey yok bu durumda, semptomu çok açık bi şekilde yazmışsınız, bir elektronikçi olarak benim de konu hakkında hiçbir bilgim yok, daha önce hiç karşılaşmadım. Konusunda uzman bir "fotoğraf makinesi tamircisi" ne başvurmanızı tavsiye edebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mantık olarak böyle bir hata olmaması gerekiyor. Anca yine bunun çözümlerini deneme yanılma ile bakmak gerek..

Makinaya menü reset atmayı deneyin.

Hafıza kartına makina üzerinden format atın.

Hafıza kartını çıkarıp ince kalem fırça ile hafıza kartı yuvasını hafifce temizleyin.

Yazılımınız güncel değilse hemen bir güncelleme yaparak deneyin.

Bunların yanında yapmanız gereken birşey şuda olabilir Makinanızı kapatın SD kart çıkartın peşine makina pilini çıkartın sonra makinayı pilsiz açıp shutter basın makinayı kapatın sonra sadece pil'i takarak makinayı acıp menü reset atın kapatık hafıza kartınızı takın bir deneyin.. Bunu ram ve işlemci boşaltmak gibi bir işlem sayabilirsiniz.

Denemekte fayda vardır teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yani reset ve fw update denemekte fayda var bazen cihazlar takılır pc gibi takıldımı reset atarsın buda o tarz olabilir tamirci öncesi bunları denemek gerekir bence...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Battary grip kullanıyormusunuz. Bende d7000 var body kapalı iken battery gripin herhangi bir tuşuna basınca ışıkyanıp sönüyor ama o kadar uzun sürmüyor bataryam da ortalama 500-600 fotoğraf çekiyorum flaşsız

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İslerimden dolayi yeni bakabiliyorum pcye tüm yöntemleri önelerinizi denedim makina üzerinden tus kombiniyle format ve reset atamiyorum tuslar tek tek calısıyor ama kombinli calismiyor.Makinanin cekiminide veya fotograflarda herhangi bir sorun yok yarin aldigim yere götürecem bakalim ne cikacak :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

bu sorunun çözümü ne oldu acaba aynı sorun bende de var, makina kapalı iken pil bitiriyor, teşekkür ederim şimdiden cevap için

Farklı ve sağlamlığına emin olduğunuz bir kart ile tekrar deneyin.

Eğer yine aynı oluyorsa en yakın servise uğramanızda fayda var.

-Kapı siviçinde sorun olabilir mi acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu sorundan dolayı bir ay önce bir D90'ın anakartını değiştirmek zorunda kaldım. Kart okuyucudaki anahtarlama sistemi hasar görmüş; sanırım uygun olmayan kart ya da daha farklı boyuttaki kartları adaptörle makinaya takmanın sonucunda oluşmuş bir hasar. Kart okuyucuyu değiştirmeye cesaret edemedim, bu işlem için yeterli ESD donanımım ve uygun lehimleme araçlarım yok. Anakart 50 euro, daha ucuza geldi, ona harcanacak zaman ve alınacak riske değmiyor maalesef.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Herkese merhabalar D90 makinam kapali oldugu zaman hafiza karti lambasi sürekli yanip sönmekde ve bataryami 1günde çekim yapmadan bitirmekde hafiza kartini cikarttigim zaman lamba sönüyor ve hic birsey olmuyor farkli hafiza kartlari denedim ama hepsinde ayni oluyor ve ayrica tuslardan factory reset yapamiyorum bir bilginiz varsa yardimci olursaniz sevinirim (17 numaradaki lamba )

post-2615-0-07844800-1369173310_thumb.jp

Aynı sıkıntı bende de vardı tesadüfen buldum. form sitelerin bir çoğuna baktım; anakart değişecek gibi ifadeler vardı.

çözüm :

fotoğraf çektiğimiz düğmeye sürekli sert basmadan kaynaklandığını düşünüyorum. açmak için on-off-ışık açma kapama çevirdiğimiz tuşun altına tırnağını tak yukarı baskı uygula. benim makinede ışık sürekli yanık kalıyordu bu şekilde yaptım ekrandaki ışık, hafıza kartı ışığı,resetleme, formatlama vs. batarya kendi başına boşalma gibi arızalar hepsi düzeldi.

post-6616-0-47036600-1438262798_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.