İçeriğe git

85 mm f/1,8 g & 105mm f/2.8G VR hangisini tercih etmeliyim.

Recommended Posts

d7000 18-105 kit lens ile kullanıyorum, ikinci bie lens almak istiyorum , amatör sayılırım, sadece ikinci bir lensim olsun istiyorum çok ihtiyacım varmı onuda bilmiyorum, iki lens te çok iyi gözüküyor, macro ya ilgim var fakat portre bokeh gibi çekimler için keskin bir lens te olsun istiyorum, 105 mm micro eğer 85 mm nin vereceği çekimleride verecekse 105 mm microyu tercih edeceğim, yok 85 mm nin keskinliğini ve kalitesini veremiyecekse, o zaman 85 mm yi tercih edeceğim, ikilem içinde kaldım, araştırdıkça okudukça kafam dahada karıştı iyice kararsızlaştım, uzman arkadaşlardan fikirlerini rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sadece ikinci bir lensim olsun istiyorum çok ihtiyacım varmı onuda bilmiyorum.

aslında sorunuzun cevabını yazmışsınız. nereye gideceğini bilmeyen gemiye hiç bir rüzgar yardımcı olmaz.

Amacınız bir rüzgar yakalayayım yönümü ona göre belirleyeceğim diyorsanız şu linki takip ederek iki bölümden oluşan yazıyı güzelce sindirerek okuyun, size kesin yardımı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi ilk önce ne almak istediğini kararlaştır yazdıklarına göre senin ikisinide alman lazım. Senin yerinde olsaydım ben 85 mm 1,8 g tercih ederdim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tabiki 105mm f2.8 g micro almalısın. hem muhteşem bir macro lensi hemde muhteşem bir portre lensidir kendileri.

sadece portre üzerine yoğunlaşacaksan 135mm f2. DC yada 85mm 1.4g.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kesınlıkle 105 mm almalısın.Daha once kullanıp kısa sure once sattıgım bır lenstır.Ozellıkle macroda çok basarılıdır.Hatta bana sorarsanız odak uzaklıgı daha yuksek oldugu ıcın 85 mm yı 2 ye katlar.Macroya gerek yok desenız bıle 105 mm onerırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Alakasız iki lens.

Birisi 2.elde 600TL diğeri 1400TL

85mm D7000 gibi DX gövde de portre lensi sayılabilir. Her ne kadar 85*1,5 127mm lik açı biraz zorlasada geri falan açılırsan iyi kötü kullanılır.

F1.8 büyük avantaj sunar ve imaj kalitesi, keskinliği vs herşeyi ile elindeki 18-105 den iyi olduğu kesin.

105mm ile DX gövde de 157mm demek.

Buda portre gittiğin her yerde 2-3 metre geri gitmen gerekecek demektir.

Hani şöyle 2-3 kişi aynı karaye baştan aşağı çekeeğim dersen öyle sanıyorum ki 10-15mt uzaklaşman gerekir herhalde.

Ancak mükemmel lensdir. Portre için idealdir ama FX gövde de. DX de çok zorlar.

F2.8 porte için iyidir ama mükemmel değildir.

2 lensde kendi sınıflarında paralarının hakkını veriyor.

105 > 85 bu su götürmez bir gerçek ancak iki lens arasında hangisini tercih etmen gerekir sorusuna soracağım soru şudur;

Senin neye ihtiyacın var?

Makro ise düşünmeden 105mm al.

Ben makro istemiyorum diyorsan 85mm al paran cebinde kalsın.

Ayrıca 85mm + ikinci el manuel macro lens seçenekleri de diğer bir opsiyon.

Tabi birde ciddi anlamda amatörseniz 18-105 kullanıcısıysanız 85mm veya 105mm gibi baba lensleri nasıl kullanıp hakkını vereceksiniz, oda ayrı bir tartışma konusu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Alakasız iki lens.

Birisi 2.elde 600TL diğeri 1400TL

85mm D7000 gibi DX gövde de portre lensi sayılabilir. Her ne kadar 85*1,5 127mm lik açı biraz zorlasada geri falan açılırsan iyi kötü kullanılır.

F1.8 büyük avantaj sunar ve imaj kalitesi, keskinliği vs herşeyi ile elindeki 18-105 den iyi olduğu kesin.

105mm ile DX gövde de 157mm demek.

Buda portre gittiğin her yerde 2-3 metre geri gitmen gerekecek demektir.

Hani şöyle 2-3 kişi aynı karaye baştan aşağı çekeeğim dersen öyle sanıyorum ki 10-15mt uzaklaşman gerekir herhalde.

Ancak mükemmel lensdir. Portre için idealdir ama FX gövde de. DX de çok zorlar.

F2.8 porte için iyidir ama mükemmel değildir.

2 lensde kendi sınıflarında paralarının hakkını veriyor.

105 > 85 bu su götürmez bir gerçek ancak iki lens arasında hangisini tercih etmen gerekir sorusuna soracağım soru şudur;

Senin neye ihtiyacın var?

Makro ise düşünmeden 105mm al.

Ben makro istemiyorum diyorsan 85mm al paran cebinde kalsın.

Ayrıca 85mm + ikinci el manuel macro lens seçenekleri de diğer bir opsiyon.

Tabi birde ciddi anlamda amatörseniz 18-105 kullanıcısıysanız 85mm veya 105mm gibi baba lensleri nasıl kullanıp hakkını vereceksiniz, oda ayrı bir tartışma konusu.

siz bu bahsettiğim 2 lenside kullandınızmı acaba bu yorumları yaparken, yani tecrübelerinize dayanarakmı bu bilgileri veriyorsunuz, ,..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

tabiki 105mm f2.8 g micro almalısın. hem muhteşem bir macro lensi hemde muhteşem bir portre lensidir kendileri.

sadece portre üzerine yoğunlaşacaksan 135mm f2. DC yada 85mm 1.4g.

135 mm f2 DC lensi dün Hayyamda sordum 1.200 dolar idi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

siz bu bahsettiğim 2 lenside kullandınızmı acaba bu yorumları yaparken, yani tecrübelerinize dayanarakmı bu bilgileri veriyorsunuz, ,..

Söylediklerim kişisel görüşlerimdir.

Ne 105mm kullandım, ne 85mm kullandım.

Ben fotoğraf ekipmanı mantığımın iyi işlediğini düşünüyor ve söylediklerimin arkasındayım.

Bu lenslerin 2 sinide aynı anda DX makinede kullanan birine danışabilirsiniz.

Teorilerimin mantıklı olduğunu teyit edecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, şua anda gözüken 105 mm f/2,8 micro almak daha iyi olacak gibi, sebebi ise 105 mm ile ilgimi çeken macro çekimleri yaparken aynı zamanda portre yani insan fotoğraflarınıda çok rahat çekebileceğimi düşünüyorum, yani 105mm micro lens 85 mm f/1,8 i aratmayacak gibi gözüküyor, tek kafama takılan dx d-7000 ile kullanacağımdan dolayı 1,5 çarpan ile 158mm ye tekabul edeceği için örneğin bir insan fotagrafı çekmem için yakından çekim yapamıyacağım anlamına mı geliyor, örnek verirsek bir 170 cm boyunda modelin tam boy fotagrafını çekebilmek için modelden ne kadar uzaklaşmam gerekecek , ev şartlarında bu lensi model çekimlerinde kullanabilecekmiyim,

gelecek cevapları görürü gibiyim, model çekmek istiyorsanız şu mm yada bu çeşit lensi almlısınız gibi, , bu durumda ben lens tavsiyesi istemiyorum sadece bu 105mm micro lensi kullanan var ise bu soruma cevap bekliyorum, daha net soracak olursam 170 cm boyunda bir modeli kaç metreden dik kadraja sığdırabilirim,...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

post-2661-0-17810900-1369574767_thumb.jppost-2661-0-66863400-1369574775_thumb.jp

18-105 lensini 105mm e aldığında, 105mm makro ile aynı görüş açısı sunacağını biliyorsun değil mi?

emin değilim ama 18-105 dx format bir lens , 105mm micro ise fx format bir lens , fx format lensi d7000 de kullanınca 1,5 crop faktörü ile 157,5 mm ye tekabul edecek gibi düşünüyorum buda daha yakınlaştıracak ve görüş açısı daha azalacak ,yanılıyorsam düzeltin lütfen, eğer böyle olacaksa kısa mesafeden boy portresi çekmek zor olacak.

105mm micro fx makinada 23 derece 10' görüş açısı veriyorken

yine aynı lens dx makinada 15 derece 20' görüş açısı veriyor ,

en azından nikon sitesi böyle diyor bu durumda 18-015 ile 105mm micro 105 mm de aynı görüş açısını sunmuyor değilmi.

kaynak : http://imaging.nikon...lens/simulator/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

post-2661-0-17810900-1369574767_thumb.jppost-2661-0-66863400-1369574775_thumb.jp

en azından nikon sitesi böyle diyor bu durumda 18-015 ile 105mm micro 105 mm de aynı görüş açısını sunmuyor değilmi.

Aynı makineye takarsan ikisi de aynı açıyı verir. Görüş açısında aynı mm'lik objektifler için gövdenin etkisi var, DX ya da FX objektif olması etkili değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynı makineye takarsan ikisi de aynı açıyı verir. Görüş açısında aynı mm'lik objektifler için gövdenin etkisi var, DX ya da FX objektif olması etkili değil.

teşekkür ederim bilgi için ,korktuğum başıma gelmeyecek demekki, yani d7000 e 105mm f/2,8 micro lensi takarsam 1,5 crop ile 158mm olacağını zannediyordum , bu durumda ev içinde 18-105 i 105 e tam zomm larsam kadraja giren görüntü aynen 105 mm microda olacak demektir buda fikir edeinmeme yardımcı olacaktır tekrar teşekkür ederim yardımcı olan herkese,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

teşekkür ederim bilgi için ,korktuğum başıma gelmeyecek demekki, yani d7000 e 105mm f/2,8 micro lensi takarsam 1,5 crop ile 158mm olacağını zannediyordum , bu durumda ev içinde 18-105 i 105 e tam zomm larsam kadraja giren görüntü aynen 105 mm microda olacak demektir buda fikir edeinmeme yardımcı olacaktır tekrar teşekkür ederim yardımcı olan herkese,

Yok anlatamamışım :) D7000'e 105mm'yi takarsan 158mm ile aynı açıyı verir. Yani doğru düşünmüşsün :) Ama 18-105mm'yi 105mm'ye getirirsen de aynı açıyı görürsün, yani 105mm micro ile aynı. 105mm objektif her zaman 105mm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

D7000 gibi DX yani 1.5 optik çarpanlı gövdelere DX veya FX gövdeler için üretilmiş lenslerden hangisini takarsan tak 1.5 ile çarpacaktır. Yani D7000' e 105 mm f2.8 micro lensi takarsan kamera 1.5 optik çarpandan dolayı bunu 158 mm olarak gösterecektir. Aynı durum 18-105 mm içinde geçerli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Demek ki 18-105 ve 105mm micro kullanmamış biri olmama rağmen ikisininde 105mm deD7000 de aynı görüntüyü vereceğini "tahmin" edebilmişim.

"tahmin" veya "teoriler"den ziyade bu lensleri kullanmış kişilerin görüşlerine deneyimlerine ve tavsiyelerine daha fazla ihtiyacım var, ve sağolsunlar açıklamaları ile yardımcı oldular hem size hemde diğer arkadaşlara tekrar teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Konuyu hortlatmış olacağım ama merak ettim hangi lensi aldınız ben de bu iki lens arasında gidip geliyorum... Bugün 35mm prime ile akşamüstü porte çekerken vr olmayışını çok hissettim elde çekimde vr gerçekten büyük nimetmiş. 1.8 vs 2.8 diyordum ama bu açığı vr bir nebze kapatıyor. Ayrıca 2.8 in bokeh kabiliyeti de sanırım fena değil...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu hortlatmış olacağım ama merak ettim hangi lensi aldınız ben de bu iki lens arasında gidip geliyorum... Bugün 35mm prime ile akşamüstü porte çekerken vr olmayışını çok hissettim elde çekimde vr gerçekten büyük nimetmiş. 1.8 vs 2.8 diyordum ama bu açığı vr bir nebze kapatıyor. Ayrıca 2.8 in bokeh kabiliyeti de sanırım fena değil...

Bunu herkese anlatıyorum ama sakalımız yok diye inandıramıyorum :) f1.8-2.8 farkı VR ile kapanır ve hatta VR'ın avantajı bile var. 105mm f2.8 VR iyi bir portre lensi. D7100 ile portre için biraz uzaklaşman gerekecek ama güzel bir avantajı var: makro objektif olduğu için yakından ilginç portreler çekebiliyorsun. 85mm o kadar yakından çekemiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...

degerlı yorumların faydası cok oldu, d7000 i 7 ay kullandıktan sonra aldıgım fıatın yaklasık %20 altına sattım ve

D600 + f/2.8 28-70 + f/4 70-200 satın aldım genelde 28-70 i kullanıyorum 70-200 pek fazla kullanamadım her iki lens te gercekten verilen paraları sonuna kada hak ediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlısı olsun. Hadi bunu bize kanıtlayın, en kısa sürede fotoğraflarınızı görelim... :D :D

tabiiki facebook da gorebılırsınız daha cok amatorum ben yolun basındayım ogrenmeye calısıyorum.

https://www.facebook.com/photovarna

yada www.photovarna.com

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.