İçeriğe git

Sensör temizliği

Recommended Posts

• Forum Editörü

2 Mayıs 2013' de 1.657 çekimde aldığım Nikon D7000 body ve Cosina 100 mm makro lensle makro fotoğrafı çekmek için İzmit Yuvacık baraj gölüne geçen Cumartesi eşimle gitmiştik. çekeceğim makrolar 1:1 olacağı için mutlak surette f18 ve üstü diyafram değerleri kullanmam gerekti ve bir fotoğrafımın solundaki açık renkli alanda, o meşhur sensör lekelerini gördüm. Sonrasında normal lensi takarak f18, f20, f22 ve f25 değerlerde gökyüzünden çekimler yapıp PS' de incelediğimde sensördeki lekelerin veya tozların sayısının sayamayacağım kadar fazla olduğunu gördüm. Kamerayı 2. el olarak alırken sensörü güya iyice incelemiştim. :) Neyse, Nikon D7000' lerdeki klasik sorun nedeniyle bilgisayarımla birlikte Hayyamdaki arkadaşımın dükkanının yolunu tuttum. Vapurda gökyüzünü f18, f20, f22 ve f25 değerleriyle çektim ve arkadaşıma bilgisayarımda sensördeki lekeleri ve tozları gösterdim. Arkadaşım; Bu konuda ne kadar kıl (titiz) olursan, toz, kir ve yağlar seni o kadar çok bulur diyerek benimle dalga geçti. Takma kafanı boşver dedi. F18 ve üstü diyafram değerlerini nerde kullanacaksın. Bende makro fotoğrafta elimdeki lensle f18 ve üstü değerler kullanmak gerektiğinden bahsettim. Aldı kamerayı ve Zülfü Mehmet özçiftçi arkadaşımızın yadırgadığı biçimde sensörünü sildi. Bir kısım leke temizlenirken, diğerleri sadece yer değiştirdi.

Kamerayı asla o şekilde kullanamazdım ve bir teknik servis aramaya başladım. Hayyam pasajının giriş katından sağa dönerek merdivenlerden aşağı inince özcan Foto Teknik özcan beyle tanıştım. özcan bey; Bildiğim kadarıyla tüm marka kameraların tamirini yapıyormuş. Nikon D7000' deki klasik sensöre yağ sıçratma olayından bahsettim. Adam, ilk defa senden duyuyorum dedi. Kendisine gelen D7000' lerdeki en büyük sorunun hafıza kart yuvalarında kullanımdan kaynaklanan problemler olduğunu belirtti. Sensörü temizleyebileceğini ama detaylı bir temizlik için 50 TL ücret ve 2 saate yakın zamana ihtiyacı olduğunu belirtti. Bende dün kendisini ziyaret ederek, kameramı bıraktım ve 2 saat sonra gidip aldım. Biraz önce de kontrol ettim ve sadece 1-2 tane toz lekesi kalmış. Kendisini telefonla arayıp teşekkür ettim ve kalan 1-2 toz tanesini de bir ara temizlemesini rica ettim. Temizlikten önce ve sonrası f25 diyaframda çekilmiş fotoğraflar ektedir.

Temizlikten önce

post-1809-0-82794600-1369497222_thumb.jp

Temizlikten sonra

post-1809-0-98774500-1369497259_thumb.jp

Şimdiiii....tüm bunları neden yazdım? Gökhan, (Gökhan YAZICI değil) sanırım senin D7000 sensöründe çıkmayan bir leke vardı ve Zülfü Mehmet özçiftçi arkadaşımız böyle bir temizletme servisi arıyordu.

Sensörü lekeli, yağlı Nikon D7000 sahipleri ve yine kamerasının sensöründe leke, toz ve yağ bulunan diğer arkadaşlara duyurulur.

özcan Foto Teknik

özcan VARAN

0536 431 78 71

ozcanvrn@hotmail.com

Not: Lütfen 09:00-19:00 saatlerinde arayınız. Saat 19:00' dan sonra lütfen aramayınız.

Not: Eğer sensörünüzü özcan beye temizletir ve memnun kalmazsanız lütfen beni sorumlu tutmayınız. Bu bilgiyi sadece yardım etmek için paylaştım.

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ümit abi Adana'dayım ama bir tÜrlÜ Adana'ya gidemedim. İşten fırsat bulamıyorum bir tÜrlÜ. Numarasını verdiğiniz arkadaşınız ile görÜştÜm yardımcı olabileceğini söyledi gerçi kendim de temizledim şu anda f18 ÜstÜnde görÜnÜyor sadece. Ama bakalım kısmetse gideceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

ümit abi Adana'dayım ama bir türlü Adana'ya gidemedim. İşten fırsat bulamıyorum bir türlü. Numarasını verdiğiniz arkadaşınız ile gÖrüştüm yardımcı olabileceğini sÖyledi gerÇi kendim de temizledim şu anda f18 üstünde gÖrünüyor sadece. Ama bakalım kısmetse gideceğim.

Merhaba Zülfü;

Özcan Foto Teknik servis'in sahibi Özcan bey benim arkadaşım değil. Yukarıdaki aÇıklamaya yazmadım ama Özcan beyin servisini bulduktan sonra Hayyamdaki arkadaşımın dükkanına gidip servisle ilgili bilgi aldım ve arkadaşım; Tüm tamir işlemlerimi ona yaptırıyorum deyince gittim ve bende tanıştım. Bir süre düşündükten sonra dün gittim ve sensÖrü temizlettim.Temizlik sonrası 3 tane leke gÖrünüyor ama temizlenmeden Önceki haline gÖre süper. Kalan 3 tane lekeyi de en kısa zamanda gÖtürüp tekrar temizleteceğim. Sana gelince benim gibi makro lensle ve f18 üstü diyafram kullanmayacaksan bence pek de sorun değil.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba ZÜlfÜ;

Özcan Foto Teknik servis'in sahibi Özcan bey benim arkadaşım değil. Yukarıdaki aÇıklamaya yazmadım ama Özcan beyin servisini bulduktan sonra Hayyamdaki arkadaşımın dÜkkanına gidip servisle ilgili bilgi aldım ve arkadaşım; TÜm tamir işlemlerimi ona yaptırıyorum deyince gittim ve bende tanıştım. Bir sÜre dÜşÜndÜkten sonra dÜn gittim ve sensÖrÜ temizlettim.Temizlik sonrası 3 tane leke gÖrÜnÜyor ama temizlenmeden Önceki haline gÖre sÜper. Kalan 3 tane lekeyi de en kısa zamanda gÖtÜrÜp tekrar temizleteceğim. Sana gelince benim gibi makro lensle ve f18 ÜstÜ diyafram kullanmayacaksan bence pek de sorun değil.

Selamlar,

ÖzgÜr beyle değil Adana'daki arkadaşınız ile gÖrÜştÜm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Meşhur lekeler bende de oldu :) Ama f:16 üstüne çok fazla çıkmadığımdan sıkıntı olmuyor :)

Trabzon'da bu işi yapan çok fazla insan yok. Geçenlerde Bir Grafiker abi ile tanıştım ve kendisinin 5D si var Sensöründe oluşan lekelerden dolayı kendisi önce temizlik yapmış. Daha sonra çıkartamayınca "Trabzon'daki Karfo servisi"ne müracaat etmiş sensörü temizlemek için alan ekip sensöre daha fazla toz bırakınca tekrar getirip düzeltmelerini istemiş haklı olarak. Ama gel gelelim sıkıntı bundan sonra oluşuyor. Sensörü temizleyeceğim diye iyice duman etmişler ( çizmişler ) Daha sonra kendi arkadaşlarına yollayıp sorunu halledeceklerini söylemişler ama tabi ki oda çözüm olmadı.

Servisi Mali zararı da karşılamamış. Abimiz makineyi şuan kelepit denecek fiyata satıyor..

http://www.sahibinde...119246263/detay

Yazıktır günahtır.. Ben de bu firma ile görüştüm daha öncesin de ve forumda bir arkadaş servisi gönderip eline servis formu ile gelen Nikon standartları olan f:16 ya kadar temizlenmiştir muhabbetini açtım ve kendileri de böyle yapacaklarını ama bana özel bir hizmet yapacaklarını söylediler.

Ama sonrasında bu olayı öğrenince asla yaptırmam ve TAVSİYE ETMİYORUM da.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Özgür beyle değil Adana'daki arkadaşınız ile gÖrüştüm.

Pardon, sen bizim Adana'daki Burak DURHASAN ile gÖrüştün. Burak'ın sensÖrü temizlemek Özel sıvılar kullanıp kullanmadığını bilmiyorum ama Özcan Foto Teknik, Özel sıvılar kullanarak temizlediğinden bahsetti. O nedenle Özellikle yağ sorunlu Nikon D7000' ler iÇin belki bir alternatif olabilir diye paylaşmıştım bu bilgiyi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Meşhur lekeler bende de oldu :) Ama f:16 üstüne çok fazla çıkmadığımdan sıkıntı olmuyor :)

Trabzon'da bu işi yapan çok fazla insan yok. Geçenlerde Bir Grafiker abi ile tanıştım ve kendisinin 5D si var Sensöründe oluşan lekelerden dolayı kendisi önce temizlik yapmış. Daha sonra çıkartamayınca "Trabzon'daki Karfo servisi"ne müracaat etmiş sensörü temizlemek için alan ekip sensöre daha fazla toz bırakınca tekrar getirip düzeltmelerini istemiş haklı olarak. Ama gel gelelim sıkıntı bundan sonra oluşuyor. Sensörü temizleyeceğim diye iyice duman etmişler ( çizmişler ) Daha sonra kendi arkadaşlarına yollayıp sorunu halledeceklerini söylemişler ama tabi ki oda çözüm olmadı.

Servisi Mali zararı da karşılamamış. Abimiz makineyi şuan kelepit denecek fiyata satıyor..

http://www.sahibinde...119246263/detay

Yazıktır günahtır.. Ben de bu firma ile görüştüm daha öncesin de ve forumda bir arkadaş servisi gönderip eline servis formu ile gelen Nikon standartları olan f:16 ya kadar temizlenmiştir muhabbetini açtım ve kendileri de böyle yapacaklarını ama bana özel bir hizmet yapacaklarını söylediler.

Ama sonrasında bu olayı öğrenince asla yaptırmam ve TAVSİYE ETMİYORUM da.

Karfo servislerinde temizlik nasıl yapılıyor bilmiyorum ama sizin anlattıklarınıza göre pek de iyi değil. KURU BİR BEZLE siliyorlar herhalde sensörü aksi halde çizilmesi pek mümkün değil. Aslında çizilen sensör değil. Sensörün önündeki filtre. Eğer bu filtre değişirse sorun kalmaz.

Benim kameramda f16 diyaframda sorun yoktu. Ne zaman 1:1 makro lensi takıp da f18 ve üstü değerlere çıktım sorun o zaman başladı. Paylaştığım fotoğraf f25 diyaframla çekilen fotoğraftır. Daha önce D7000' lerdeki bu tür sorunları düşününce bence özcan Foto Teknik benim kameramda çok mükemmel bir iş çıkarmış. 3 Tane kalan lekeyi de en kısa zamanda temizlettireceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Canon 5D modelinde o Tabakadan varmıdır bilemiyorum. Ama verdiğim ilanda ilan sahibi sensörü değişmek için bayağı beklediğini vs yazıyor. En son 300-350 civarı bir fiyat almış ve parçayı bekliyor galiba..

Her ne olursa olsun artık oraya ben güvenmem..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Canon 5D modelinde o Tabakadan varmıdır bilemiyorum. Ama verdiğim ilanda ilan sahibi sensörü değişmek için bayağı beklediğini vs yazıyor. En son 300-350 civarı bir fiyat almış ve parçayı bekliyor galiba..

Her ne olursa olsun artık oraya ben güvenmem..

Bildiğim kadarıyla Nikon da dahil tüm kameralarda var. Adına low-pass filtre deniliyor ve başta fotoğrafı etkileyen ve insan gözünün göremediği kızıl ötesi ve UV ışınlarının sensöre ulaşmasını engelliyor. Aşağıda şematik olarak gösterilmiş.

post-1809-0-44557300-1369595428_thumb.gi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bildiğim kadarıyla Nikon da dahil tÜm kameralarda var. Adına low-pass filtre deniliyor ve başta fotoğrafı etkileyen ve insan gözÜnÜn göremediği kızıl ötesi ve UV ışınlarının sensöre ulaşmasını engelliyor. Aşağıda şematik olarak gösterilmiş.

post-1809-0-44557300-1369595428_thumb.gi

Hocam, şimdi tam yeri: Madem bu lowpas filtre UV ışınlarını engelliyor o zaman neden hala UV filtreleri insanlara kakalamaya çalışıyor bu tezgahtarlar?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Hocam, şimdi tam yeri: Madem bu lowpas filtre UV ışınlarını engelliyor o zaman neden hala UV filtreleri insanlara kakalamaya çalışıyor bu tezgahtarlar?

Üstadım, Merhaba;

Bazı kullanıcılar gördÜm. Lensi temizlemek için, lense bir tÜkÜrmedikleri kalıyor. Lenste bir iz gördÜler mi hemen, parmaklarıyla lenste şöyle bir iki daire çizerek, lensi tertemiz!!!! yapıyorlar. Benim UV veya polarize filtre önermekteki amacım; Lensi, bu arkadaşların gazabından kurtarmaktır... :)

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 Mayıs 2013' de 1.657 çekimde aldığım Nikon D7000 body ve Cosina 100 mm makro lensle makro fotoğrafı çekmek için İzmit Yuvacık baraj gölÜne geçen Cumartesi eşimle gitmiştik. çekeceğim makrolar 1:1 olacağı için mutlak surette f18 ve ÜstÜ diyafram değerleri kullanmam gerekti ve bir fotoğrafımın solundaki açık renkli alanda, o meşhur sensör lekelerini gördÜm. Sonrasında normal lensi takarak f18, f20, f22 ve f25 değerlerde gökyÜzÜnden çekimler yapıp PS' de incelediğimde sensördeki lekelerin veya tozların sayısının sayamayacağım kadar fazla olduğunu gördÜm. Kamerayı 2. el olarak alırken sensörÜ gÜya iyice incelemiştim. :) Neyse, Nikon D7000' lerdeki klasik sorun nedeniyle bilgisayarımla birlikte Hayyamdaki arkadaşımın dÜkkanının yolunu tuttum. Vapurda gökyÜzÜnÜ f18, f20, f22 ve f25 değerleriyle çektim ve arkadaşıma bilgisayarımda sensördeki lekeleri ve tozları gösterdim. Arkadaşım; Bu konuda ne kadar kıl (titiz) olursan, toz, kir ve yağlar seni o kadar çok bulur diyerek benimle dalga geçti. Takma kafanı boşver dedi. F18 ve ÜstÜ diyafram değerlerini nerde kullanacaksın. Bende makro fotoğrafta elimdeki lensle f18 ve ÜstÜ değerler kullanmak gerektiğinden bahsettim. Aldı kamerayı ve ZÜlfÜ Mehmet özçiftçi arkadaşımızın yadırgadığı biçimde sensörÜnÜ sildi. Bir kısım leke temizlenirken, diğerleri sadece yer değiştirdi.

Kamerayı asla o şekilde kullanamazdım ve bir teknik servis aramaya başladım. Hayyam pasajının giriş katından sağa dönerek merdivenlerden aşağı inince özcan Foto Teknik özcan beyle tanıştım. özcan bey; Bildiğim kadarıyla tÜm marka kameraların tamirini yapıyormuş. Nikon D7000' deki klasik sensöre yağ sıçratma olayından bahsettim. Adam, ilk defa senden duyuyorum dedi. Kendisine gelen D7000' lerdeki en bÜyÜk sorunun hafıza kart yuvalarında kullanımdan kaynaklanan problemler olduğunu belirtti. SensörÜ temizleyebileceğini ama detaylı bir temizlik için 50 TL Ücret ve 2 saate yakın zamana ihtiyacı olduğunu belirtti. Bende dÜn kendisini ziyaret ederek, kameramı bıraktım ve 2 saat sonra gidip aldım. Biraz önce de kontrol ettim ve sadece 1-2 tane toz lekesi kalmış. Kendisini telefonla arayıp teşekkÜr ettim ve kalan 1-2 toz tanesini de bir ara temizlemesini rica ettim. Temizlikten önce ve sonrası f25 diyaframda çekilmiş fotoğraflar ektedir.

Temizlikten önce

post-1809-0-82794600-1369497222_thumb.jp

Temizlikten sonra

post-1809-0-98774500-1369497259_thumb.jp

Şimdiiii....tÜm bunları neden yazdım? Gökhan, (Gökhan YAZICI değil) sanırım senin D7000 sensörÜnde çıkmayan bir leke vardı ve ZÜlfÜ Mehmet özçiftçi arkadaşımız böyle bir temizletme servisi arıyordu.

SensörÜ lekeli, yağlı Nikon D7000 sahipleri ve yine kamerasının sensörÜnde leke, toz ve yağ bulunan diğer arkadaşlara duyurulur.

özcan Foto Teknik

özcan VARAN

0536 431 78 71

ozcanvrn@hotmail.com

Not: LÜtfen 09:00-19:00 saatlerinde arayınız. Saat 19:00' dan sonra lÜtfen aramayınız.

Not: Eğer sensörÜnÜzÜ özcan beye temizletir ve memnun kalmazsanız lÜtfen beni sorumlu tutmayınız. Bu bilgiyi sadece yardım etmek için paylaştım.

TeşekkÜrler

Ümit bey yaklaşık 3 ay kadar önce Nikon D7000 makinayı almadan önce araştırıp ve sensör yağlanması konusunda sizinde fikrinizi aldığımda bana " ilk çıkan modellerde bu sorunun olduğunu şimdikilerde böyle bir sorun olmadığını" yazmıştınız

bende makinayı aldım aynı sorunları bende yaşadım hatta istanbuldan 23 mayıs cumartesi geldim sana kullandıkları cÜmleyi banada kullandılar gerçi sensörÜ temizlediler ama yinede iyi temizlemediler eskiden 13 leke vardı onlar gitti şimdi ise eskiden olmayan yerde 5 adet hafif leke mevcut onu söyledim her makinada bu tÜr lekenin olabileceğini söyledi iyi bir temizlik istersen exradan 150 tl alırım dedi bunu diyende duru ithalattan foto tech te bulunan aziz diye bir vatandaş gÜya kendisi karfoda yetişme imiş ordada böyle temizlik yapılıyormuş bende aldım makinayı geldim f/ 18 ÜstÜ çekimler yapmadığım için şimdilik sorun değil ama özellikle duru ithalat duyduğum her yerde anlatacağım bunu

size sözÜm demekki bu tÜr sorun D7000 lerde hala var hepte olacak ve bu sizinde başınıza gelince canınız yandı ben ve diğerleri gibi ama ben bu sorunda olsa makinayı tanıdıkca seviyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ümit bey yaklaşık 3 ay kadar önce Nikon D7000 makinayı almadan önce araştırıp ve sensör yağlanması konusunda sizinde fikrinizi aldığımda bana " ilk çıkan modellerde bu sorunun olduğunu şimdikilerde böyle bir sorun olmadığını" yazmıştınız

bende makinayı aldım aynı sorunları bende yaşadım hatta istanbuldan 23 mayıs cumartesi geldim sana kullandıkları cÜmleyi banada kullandılar gerçi sensörÜ temizlediler ama yinede iyi temizlemediler eskiden 13 leke vardı onlar gitti şimdi ise eskiden olmayan yerde 5 adet hafif leke mevcut onu söyledim her makinada bu tÜr lekenin olabileceğini söyledi iyi bir temizlik istersen exradan 150 tl alırım dedi bunu diyende duru ithalattan foto tech te bulunan aziz diye bir vatandaş gÜya kendisi karfoda yetişme imiş ordada böyle temizlik yapılıyormuş bende aldım makinayı geldim f/ 18 ÜstÜ çekimler yapmadığım için şimdilik sorun değil ama özellikle duru ithalat duyduğum her yerde anlatacağım bunu

size sözÜm demekki bu tÜr sorun D7000 lerde hala var hepte olacak ve bu sizinde başınıza gelince canınız yandı ben ve diğerleri gibi ama ben bu sorunda olsa makinayı tanıdıkca seviyorum

Ben beleş yapıyorum kendımınkını set aldım kafam rahat :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Zeki Bey, Merhaba;

Kamera özellikleri bakımından çok mÜkemmel bir kamera ve bence D7000' ler için asıl sorun şu; Bu kameraların seri numaralarından hangi yıl Üretildiğini göremiyoruz. Birde şÜpheli şekilde spot veya 2. el alınca benim aklıma hep şu soru geliyor; Bu yağ sorunlu modeller neden hep TÜrkiyede görÜlÜyor. Neden başka bir Ülkede bu sorun yok? Demek ki birileri özellikle bu yağ sorunlu kameraları ucuz fiyata toplayıp TÜrkiye piyasasına satıyor.

Temizlik konusunda Duru İthalat ekstradan 150 TL istemekle çok ayıp etmiş. Keşke özcan Foto Tekniği bulsaymışsınız. Benimde f16 değere kadar çekimlerde sorun olmuyor ama 1:1 makro çekerken kamera f22 gibi değerlerde ancak net fotoğraflar verince, bazı fotoğraflarda lekeler görÜnÜyordu.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sayın arkadaşlar bende fikrimi beyan etmek istiyorum d7000 sahibi bir arkadaşım 3 kez temizlik yaptırdı ve aradan 10000 shutter geçti yağdan eser kalmadı kanımca shutter ömrü uzun olsun diye konulan fazla yağ soruna yol açıyor ümit bey bende de 2 adet leke var ama bu lekeleri f32 de gördüğüm için sorun etmiyorum . neden sadece türkiyede var sözününe katılmıyorum yabancı forumlarda da oldukça fazla ama yine 2. ve 3. temizlikten sonra yağ sorununda eser kalmıyor kalmıyor derken altını çiziyorum 15000 25000 arası shuuter sonrası 2. yada 3. temizlikten sonra shutterdaki yağ normale döndüğü için sanırım :) güzelleşiyor nikon güzellik yapmış ama bir kaç miligram fazla yağ sorun olmuş.. herkese saygılar neredeyse 40 yaşına geldim hala bende en az sizin kadar pimpirik biriyim ama sakınan göze çöp batar misali sorun ararsanız her daim sorunlar sizi bulur biraz relax güzel kareler yakalayın hayatın tadını çıkarmaya bakın saygılar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

sayın arkadaşlar bende fikrimi beyan etmek istiyorum d7000 sahibi bir arkadaşım 3 kez temizlik yaptırdı ve aradan 10000 shutter geçti yağdan eser kalmadı kanımca shutter ömrü uzun olsun diye konulan fazla yağ soruna yol açıyor ümit bey bende de 2 adet leke var ama bu lekeleri f32 de gördüğüm için sorun etmiyorum . neden sadece türkiyede var sözününe katılmıyorum yabancı forumlarda da oldukça fazla ama yine 2. ve 3. temizlikten sonra yağ sorununda eser kalmıyor kalmıyor derken altını çiziyorum 15000 25000 arası shuuter sonrası 2. yada 3. temizlikten sonra shutterdaki yağ normale döndüğü için sanırım :) güzelleşiyor nikon güzellik yapmış ama bir kaç miligram fazla yağ sorun olmuş.. herkese saygılar neredeyse 40 yaşına geldim hala bende en az sizin kadar pimpirik biriyim ama sakınan göze çöp batar misali sorun ararsanız her daim sorunlar sizi bulur biraz relax güzel kareler yakalayın hayatın tadını çıkarmaya bakın saygılar :)

Bu yazdıklarınızdan ne çıkıyor?. Demek ki 2. el alırken 10.000 çekimdeki temiz bir kamerayı almak gerekiyor. Ben 1.657 çekimde olduğunu görünce; Kamera sıfır sayılır diye almıştım. Sakınılan göze her zaman çöp batar ama benim yapım böyle. 43 Yaşından sonra değişemem ki; Bu pimpirik yapım sayesinde kullandığım tüm ekipmanlarım tertemiz ve yeni gibi.

Kamerayı aldığımda deneme çekimleri yaptım ve f14 diyaframda herhangi bir sorun gözükmedi. Ne zaman Cosina 100 mm 1:1 Makro lensi takıp da f18 ve üstü değerlere çıktım o zaman gördüm lekeleri.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu yazdıklarınızdan ne çıkıyor?. Demek ki 2. el alırken 10.000 çekimdeki temiz bir kamerayı almak gerekiyor. Ben 1.657 çekimde olduğunu görÜnce; Kamera sıfır sayılır diye almıştım. Sakınılan göze her zaman çöp batar ama benim yapım böyle. 43 Yaşından sonra değişemem ki; Bu pimpirik yapım sayesinde kullandığım tÜm ekipmanlarım tertemiz ve yeni gibi.

Kamerayı aldığımda deneme çekimleri yaptım ve f14 diyaframda herhangi bir sorun gözÜkmedi. Ne zaman Cosina 100 mm 1:1 Makro lensi takıp da f18 ve ÜstÜ değerlere çıktım o zaman gördÜm lekeleri.

neyse sonuç olarak bir çoğumuz d7000 kullanıyoruz ve temizlenerek bu sorun giderilebiliyorsa mesele yok demektir. ama canon pentax sony fanatikleri bir kısım bilinçsiz ekipmana hakim olamayan yada cihazı tanımayan bazı insanlar d7000 mi aman ha uzak dur gibi gereksiz ve saçma bir endişeye kapılıyor. crop olarak şu en iyi makine olan d7000 gereksizce yerden yere vuruluyor. sonuç olarak elimde makine olmasa ve yeniden makine almak zorunda kalsam yine bu makineyi alırdım (full frame hariç)...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

neyse sonuç olarak bir çoğumuz d7000 kullanıyoruz ve temizlenerek bu sorun giderilebiliyorsa mesele yok demektir. ama canon pentax sony fanatikleri bir kısım bilinçsiz ekipmana hakim olamayan yada cihazı tanımayan bazı insanlar d7000 mi aman ha uzak dur gibi gereksiz ve saçma bir endişeye kapılıyor. crop olarak şu en iyi makine olan d7000 gereksizce yerden yere vuruluyor. sonuç olarak elimde makine olmasa ve yeniden makine almak zorunda kalsam yine bu makineyi alırdım (full frame hariç)...

Yağ sorununun çözümü olması güzel. Giriş seviyesi Canon kullananların çoğunluğu fiyatından dolayı Canon alıyor. Nikon gövdeler, aynı sınıf Canon gövdeler ile kıyaslandığında Nikon her zaman özellik olarak üstün olduğu için ve fazla özellik de ek maliyet getirdiği için Türkiyede Canon daha çok satıyor ama tekrar ediyorum ucuz olduğu için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim bu olayda anlayamadığım bir husus var.

F16 üzerinde ne çekiyorsunuz?

F2.8 bir lens teorik olarak 2-3-4 tık dedin mi en doruk noktasına ulaşıyor.

1-2-3 tık daha dedin mi kalitesi çok bozulmasada doruk noktada olmadığını hissediyorsunuz.

1-2-3 tık daha dediniz mi artık kalite kaybını fark ediyorsunuz. Yani kaba taslak bir hesap ile 10 tık sonra kalite kaybını gözle görebiliyorsunuz.

Eğer yanlış saymadıysam F2.8 den F16 ya 15 tık var.

1:1 makro da tamam alan derinliği için F16 üstü iş yapabiliyor ancak kalite düşüyor.

Makroda kaliteyi düşürdükten alan derinliği alsanız ne olacak?

F16 dan sonra kalite kaybı yaşamayan bir lensim yok, o derece kaliteli bir lensim olacağını da sanmıyorum.

O sebepten böyle F22 de görünen tozlar vs hiç beni rahatsız etmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Benim bu olayda anlayamadığım bir husus var.

F16 üzerinde ne çekiyorsunuz?

F2.8 bir lens teorik olarak 2-3-4 tık dedin mi en doruk noktasına ulaşıyor.

1-2-3 tık daha dedin mi kalitesi çok bozulmasada doruk noktada olmadığını hissediyorsunuz.

1-2-3 tık daha dediniz mi artık kalite kaybını fark ediyorsunuz. Yani kaba taslak bir hesap ile 10 tık sonra kalite kaybını gözle görebiliyorsunuz.

Eğer yanlış saymadıysam F2.8 den F16 ya 15 tık var.

1:1 makro da tamam alan derinliği için F16 üstü iş yapabiliyor ancak kalite düşüyor.

Makroda kaliteyi düşürdükten alan derinliği alsanız ne olacak?

F16 dan sonra kalite kaybı yaşamayan bir lensim yok, o derece kaliteli bir lensim olacağını da sanmıyorum.

O sebepten böyle F22 de görünen tozlar vs hiç beni rahatsız etmiyor.

öncelikle f2.8 lens kullanmıyorum. Kullandığım ilk şens Nikon 18-200 ve Cosina 100 mm makro lens. Nikon 18-200 mm lensle f16 üzerine zaten çıkmıyorum. Gerek de yok ama Cosina 100 mm 1:1 makro için f18 ve üstü değerler kullanılmazsa netlik maalesef istenen düzeyde olmuyor.

Makroda f16 ve üzerinde kalite düşüyor derken tam olarak düşen şey nedir? açıklayabilir misin? Işık saçılması olayından mı bahsediyorsun?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar haklısınız f/16 yada daha üstü çekimleri kullanmıyoruz diyebiliriz ama kullanmıyoruz diye de sensördeki yağlanmaları kontrol etmeyecekmiyiz malumdur ki sensördeki yağlanmada böyle kontrol ediliyor ayrıca bu lekeler farkına varılmaz ise hem temizlenmesi zorlaşıyor hemde daha düşük enstantene de çıkabiliyor örneğin benim makinada f/25 te çıkıyorken mesela ümit beyin makinada f/18 de çıkıbiliyor

ben şahsen D7000 deki sensör tozlanmasını sorun olarak görmüyorum benim tek kızdığım bazı satıcılara bu konudan bahsettiğinde hemen ilk defa böyle bir şeyi senden duyuyorum yada f/18 ayarda nerde çekim yapacaksın ki gibi savunma şekline geçmeleri birincisi kardeşim bu sorun var bırakında bunu millet bilerek alsın ikincisi f/18 ayar gereksiz olsaNikon bu ayarı koyarmıydı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben beleş yapıyorum kendımınkını set aldım kafam rahat :D

gökhan kardeş nasıl yapıyorsun bizede açıklarmısınaçıkcası duru ithalat taki aziz isimli şahsa kıl oldum gerçi makinayı temizledi ama bu kezde başka yerde leke oldu bunu gösterdem bu kadar toz her makinada olabilir dedi ama o konuda şikayet etcem ayrıca her yerde adını anlatacağım
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gökhan kardeş nasıl yapıyorsun bizede açıklarmısınaçıkcası duru ithalat taki aziz isimli şahsa kıl oldum gerçi makinayı temizledi ama bu kezde başka yerde leke oldu bunu gösterdem bu kadar toz her makinada olabilir dedi ama o konuda şikayet etcem ayrıca her yerde adını anlatacağım

Valla set falan alıyorsun önce sonra youtube daki videolara dayanaraktan temizlik yapıyorsun birdaki temizlimi kamera kaydı yapcam koycam şuan sadece setin fotosunu çekim koyayım bari..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ekteki fotoda gördüğünüz gibi sette sensör temizleme sıvısı temizleme çubukları mini vakum makinesi tozları çekmek için sensör temizleme parlatma kalemi pil adaptörü ve solda hava pompası mevcuttur..

post-2653-0-78604000-1369688008_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.