İçeriğe git

Sensör temizliği

Recommended Posts

Gece çekimlerinde bazen f22 kullanmak istersin o sensörün lekeli kısmı ışıklı aydınlık bir yere denk geliyor o çektiğin gece pozunda orda siyah nokta sırıtıyor tecrübe ile sabit..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle f2.8 lens kullanmıyorum. Kullandığım ilk şens Nikon 18-200 ve Cosina 100 mm makro lens. Nikon 18-200 mm lensle f16 Üzerine zaten çıkmıyorum. Gerek de yok ama Cosina 100 mm 1:1 makro için f18 ve ÜstÜ değerler kullanılmazsa netlik maalesef istenen dÜzeyde olmuyor.

Makroda f16 ve Üzerinde kalite dÜşÜyor derken tam olarak dÜşen şey nedir? açıklayabilir misin? Işık saçılması olayından mı bahsediyorsun?

Cosine 100mm için internette herhangi bir siteden elde edilebilinecek olan MTF tablosu

mtf.gif

Doğru mu? Tartışılır ancak az biraz yanılma payı ile doğru olduğuna eminim.

Demek ki Cosina 100mm en iyi performansı F5.6 ile F11 arasında veriyor.

F11 den sonra performansı dÜşÜyor.

F22 de F3.5 dan bile kötÜ sonuç veriyor sadece net alan artıyor.

Net alan elde etmek için fotoğraftaki imaj kalitesinden ödÜn vermek, pek benim yapacağım bir hakreket değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Gökhan Yazıcı, durum tam olarak öyle değil. Net alan derinliği için mecburen diyafram kısılıyor, senin verdiğin tablo 35 mm film bazlı testlerin verileri; kaldı ki bu lens filmli zamanın tasarımı, ne tesadüfdür ki günümüz dijtilallerinde Cosina markası adı altında "bana göre" en iyi lenstir. Bir de bunu 6x6 gibi daha geniş yüzeyli satıhlar için düşünecek olursak diyaframın çok yukarılara çıktığını görürüz, Hünecke en Meschke'nin makro kitabındaki şu tabloya bi bakalım:

35mm 6 x 6 cm 9 x 12 cm

1 : 10 30 45 91

1 : 2 22 33 67

1 : 1 17 25 50

2 : 1 11 17 33

5 : 1 6 8 17

10: 1 3 5 9

Bu tablo farklı boyutlardaki filmler için farklı büyütme oranlarındaki optimal diyaframı veriyor. Buna göre 1:1 büyütme oranında 35 mm film bazlı büyüklükteki bir sensörde F17 diyaframı optimal olarak verilirken, aynı şeyi 9x12 boyutundaki bir film/sensörde 50 yapmamız gerekiyor.

Benim nette okuduklarıma göre bu işi yapanlar F18 ile F32 diyafram arasında dolaşıyorlar. Buna rağmen mikro çekimlerde mecburen basamaklama tekniği kullanmak zorunda kalıyorlar, çünkü net alan derinliği yine de az.

Acaba sen ışık saçılması olayını mı kastediyorsun?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İmaj kalitesinde kayıp abi, benim tek derdim bu.

Koyduğum tablo nette her sitede, her lensin bulnabilecek bir tablo.

Doğru yanlış demiyorum zaten. Bilinen şey lensin bir dağ grafiği çizdiği.

Düşük performans ile başlayıp, giderek yükselen bir grafik sonrasında da düşüş yaşanıyor.

Pİyasada bulabileceğimiz tüm lensler için bu durum böyle.

Şuana kadar Sigma 105mm, Sigma 70mm, Pentax 50mm ve tamron 90mm kullandığım makro lensler.

Hepsinde kendi gözümle gözlemlediğim olay F11-F16 alınabilecek en iyi performans aralığı.

F16 dan sonra çektiğim her karedeki kalitesizliği gözümle görebiliyordum.

Evet doğru, sensör den sensöre, muhtemelen model den modele bu değerler değişecek ancak bu benim yanlış olduğum gerçeğini ortaya çıkarmayacak.

Kullandığım APSc sensörlerde F16 dan sonra da bozulmama veya iyileşme görmedim.

Dediğiniz gibi 1:1 makronun en büyük dezavantajı milimetrelik net alan sıkıntısı ancak onunda focus stacking ile önüne geçmek mümkün.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim anlamadığım gece foto çekince diyaframı kısınca foto net ve kayıpsız çıkıyor açık diyaframda daha normal çıkıyor kayıp derken ne bakımdan kayıplar...??*?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Baskı boyutuyla ilgili. F22 ve üzerinde çektiğin fotoğrafa ekranda % 100 bakarsan doku kaybını görürsün ama ekran dediğin şey ortalama 72DPI. Baskı alıyorsan kağıdın boyutu sınırlı olacağı için doku kaybını farkedemeyeceksin. Bu durumdabnet alan derinliği daha önemli oluyor.

"Focus stacking" denen teknik daha iyi elbette.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Baskı boyutuyla ilgili. F22 ve üzerinde çektiğin fotoğrafa ekranda % 100 bakarsan doku kaybını görürsün ama ekran dediğin şey ortalama 72DPI. Baskı alıyorsan kağıdın boyutu sınırlı olacağı için doku kaybını farkedemeyeceksin. Bu durumdabnet alan derinliği daha önemli oluyor.

"Focus stacking" denen teknik daha iyi elbette.

Yani abi o kadar büyük baskı falan almıyoruzki hatta hiçbirimiz hemen hemen hiç almıyoruz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yani abi o kadar büyük baskı falan almıyoruzki hatta hiçbirimiz hemen hemen hiç almıyoruz..

Tabi haklısın. Ekranda % 100 büyütmek demek metrelerce büyük baskı almak demek. Profesyonel makrocular baskı almayı hedefledikleri için f22-45 Allah ne verdiyse kullanıyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi çok profesyonel makrocular 1:1 lens bile kullanmıyorlar :D

Bizim bir arkadaş mikroskop lensleri ile çekim yapıyor. :blink: :blink:

makro-bocek-fotografi-yusufcuk-elde-cekim-rodagon-40mm-1024x668.jpg

makrodunyasi.com arkadaşın web sitesi, yada blogu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Büyütmenin çok profesyonellikle alakası yok aslında, sadece farklı bir dal. 1:2 çalışan birçok profesyonel var.

Ben bu aşırı büyütülen böcek fotoğraflarını sevmiyorum. Nedense iğrenç geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tabi canım ama ciddi makrocular 1:1 den büyük kullanıyorlar.

Ben makronun her türlüsünü seviyorum da olay büyüdükçe isteyen emek, zaman artıyor.

1:1 çekerken bile çok isyan ettiğim, off belim ağrıdı, yok gözüm ağrıdı vs diye bırakmışlığım vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ekteki fotoda gördüğünüz gibi sette sensör temizleme sıvısı temizleme çubukları mini vakum makinesi tozları çekmek için sensör temizleme parlatma kalemi pil adaptörü ve solda hava pompası mevcuttur..

Gökhan Hocam bu seti nereden aldın kaça aldın ? Daha az parçası olanı var mı mesela sıvı temizleme ve çubuk lazım da.

Eğer yurt dışı ise linki paylaşabilirsen sevinirim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dün akşam abimle Tango üzerinden görüntülü görüşmenin özeti:

- Ertan bak bi arkadaş bana EOS 50E hediye etti. Yanında da böyle bir pompa var, ucu fırçalı falan. Bununla benim Pentax K100D Super'in içini temizlesem olur mu?

- Aman ha sakın yaklaştırma bile. Pompayı uzaktan bile kullanma, ucundaki kıllar dökülebilir. Fırçasız olsa olurdu.

- Hadi ya? Yok olm mis gibi işte bak (eline sürterek gösteriyor).

- Sakkkın aman sakkkın...

- Bak (pompayı aşağı doğru tutarak sıkmaca) bak pof pof... aaa.. iki kılı yere düştü...

- Yani...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

SLR olayına yeni girmişim.

Fotoğraflarda ilkkez gördüğüm kara lekelere yer yeni kullanıcı gibi kıl oldum netten o pompa senin, bu fırça benim incik boncuk bir sürü şey buldum.

Bir günü iş yerinde pompa ile temizlik yapıcam ama bir yandan da işimi yapıyorum.

O esnada fırça ile kafamı kaşıtıyorum :blink:

Sonra neyse o fırça ile aldım sensörü temizledim gökyüzü fotoğrafı ile test yaptım.

Fotoğraflarda bir gariplik var. HDR gibi kimi yerler karamış, kimi yerler parlak çıkıyor.

Allah Allah ne oldu falan derken biraz daha pompaladım, biraz daha sildim iyice ... oldu :D :D

Sonra jeton düştü fırça kafama sürdüğüm için yağlanmış, yağda komple sensöre sürüldü :D

Daha sonra aldım adam akıllı pez ile sildim, sonra pompa ile tozları falan temizledim cillop gibi oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

SLR olayına yeni girmişim.

Fotoğraflarda ilkkez gördüğüm kara lekelere yer yeni kullanıcı gibi kıl oldum netten o pompa senin, bu fırça benim incik boncuk bir sürü şey buldum.

Bir günü iş yerinde pompa ile temizlik yapıcam ama bir yandan da işimi yapıyorum.

O esnada fırça ile kafamı kaşıtıyorum :blink:

Sonra neyse o fırça ile aldım sensörü temizledim gökyüzü fotoğrafı ile test yaptım.

Fotoğraflarda bir gariplik var. HDR gibi kimi yerler karamış, kimi yerler parlak çıkıyor.

Allah Allah ne oldu falan derken biraz daha pompaladım, biraz daha sildim iyice ... oldu :D :D

Sonra jeton düştü fırça kafama sürdüğüm için yağlanmış, yağda komple sensöre sürüldü :D

Daha sonra aldım adam akıllı pez ile sildim, sonra pompa ile tozları falan temizledim cillop gibi oldu.

Birşey sormak istiyorum size kuru ve ıslak bez veya swap ile temizlik yaparken filtre üzerine yaptığınız baskıyı nasıl ayarlıyorsunuz yada nasıl ayarlıyacağız ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abimin saat&gözlük firmasında çalıştığından bol miktarda gözlük bezim oluyor.

Temiz ve tüy toz bırakmazlar.

Alırım onu hafif hafif silerim.

Daha bugüne kadar çok şükür hiç temizlik problemim olmadı.

Ben sensörümde leke var, onla silcem, bu solüsyonu kullancam falan... Bunları sadece takıntı olarak görüyorum.

Eğer sensör parmağımızı sürmemizle bozulacak, zedelenecek bişey olsaydı emin olun "mirror up" diye bir konum olmazdı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abimin saat&gözlük firmasında çalıştığından bol miktarda gözlük bezim oluyor.

Temiz ve tüy toz bırakmazlar.

Alırım onu hafif hafif silerim.

Daha bugüne kadar çok şükür hiç temizlik problemim olmadı.

Ben sensörümde leke var, onla silcem, bu solüsyonu kullancam falan... Bunları sadece takıntı olarak görüyorum.

Eğer sensör parmağımızı sürmemizle bozulacak, zedelenecek bişey olsaydı emin olun "mirror up" diye bir konum olmazdı.

E iyi diyon usta da, şimdi bi usta parmağı var, bi de vezir "barnağı" var, ikisi aynı şey mi :)

TR'de tv tamirciliği yaptığım dönemde lambalı siyah beyaz televizyonu hortumla suyla yıkayıp bozuldu diye tamire getiren müşterim vardı benim. Durum böyle olunca insan biraz çekiniyo yani :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gözlük beziyle algılayıcı mı temizlenir len? Objektif tamam da algılayıcıya pek yapma o işi bence :) Bir kere olmaz, iki kere olmaz, üçüncüde sorun olur. En güzeli pompa ile pof pof, sonra profesyonel temizlik kiti, o da yetmezse servis.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zaten ben yapıyom abi. Benim dediğimi evde yapın diye kimse demiyom ben :D

Ancak şunada inanıyorum ki bu meret bu kadar hasas, bez ile bile silerken zedelecek şey olsa; normal kullanıcıya o aynayı kaldırtmaya izin vermezlerdi.

Bir kilit mekanizması yapmak, makine kapalı iken bile açılmamasını sağlamak gerçekten çok basit bişey.

Adam sen temizle, hatta temizlerken boz ki ben kazanayım diye sunuyor :D

İşin şakası bir tarafa her makinemi temizlemişimdir, canım sıkıldıkça alır temizlerim. Hiçde zor ve riskli bir iş olarak görmüyorum.

Ya kulak temizleme zımbırtısı (üstüne ekstra pamuk sarılmış) yada gözlük temizleme bezi (bu arada bezlerim son derece kaliteli ve kullanılmamış oluyor) birde basit bir pompa fazlası ile işimi görüyor.

Ancak Mehmet abi verdiğin örneğe inanırım.

Burası Türkiye.

Bizim firma online tristör diyot falan satıyoruz.

Yıl 2013 adam bizim "web sitesinden" görüp;

-Ya bu sizin sitede diyot diye bişeyler var. Bunlar tam olarak ne işe yarıyor? Benim konfeksiyonda makineler sürekli bozuluyor böyle bunlardan taksak önlem falan olurmu? Bir faydasını görürmüz yani?

-Haaa :blink: Ney?

-Diyotlar varya sizin sitede, onlar ne işe yarıyor?

-Sana ne lazım ?

-Benim makinele................. Biiiiip Aloo?? ALoo? kapandı :huh:

Şu görüşmeyi bizzat yapmış biriyim yani :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gözlük beziyle algılayıcı mı temizlenir len? Objektif tamam da algılayıcıya pek yapma o işi bence :) Bir kere olmaz, iki kere olmaz, üçüncüde sorun olur. En güzeli pompa ile pof pof, sonra profesyonel temizlik kiti, o da yetmezse servis.

hayyamda onla temılıyorlar abi bende ondan gorup ılk temızlıgı oyle yapım dedım hatta bıde o tuy bırakan cam bezlerı vardır onlarda soktum sensore sorma neler oldu :D :D sensör leş gibi oldu temızlemem 2 saatimi aldı.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birşey sormak istiyorum size kuru ve ıslak bez veya swap ile temizlik yaparken filtre üzerine yaptığınız baskıyı nasıl ayarlıyorsunuz yada nasıl ayarlıyacağız ?

swapla yaparken sana o baskıyı nasıl anlatayım ben şimdiya :D :D böyle ince macun çeker gibi hafifden bastırarak yapıcan çok bastırma çizebilirsin o sıvı cunku ucuo kayganlıgı gıdıo hafıfden ıkı ılerı yapıyorsun sonra swapın kuru tarafıyla ıkıde gerı yapıyorsun bırakıyorsun deniyorsun..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.