İçeriğe git

Flaşh Hakkında Yardım

Recommended Posts

Bunlara bir de Oolong SP690 modelini ekle. Muhteviyatını bilmiyorum. Sanırım Yongnuo'dan daha ucuz bir model.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

EY NİKON KULLANICILARI !

DEZENFORMASYONUN KOL GEZDİĞİ TÜRK İNTERNET DÜNYASINDA HER BİLGİYE KANAN YENİ DSLR KULLANICILARI.

SİZLERE BU SAATTE SATIN ALIP DA BAŞINIZI AĞRITMAYACAK NİKON FLAŞ MODELLERİNİ TEKRAR YAZIYORUM.

BU LİSTEDEKİ NİKON FLAŞLAR, NİKON D70'TEN BAŞLAYARAK BUGÜNE KADARKİ BÜTÜN NİKON DSLR MAKİNELERDE SORUNSUZ KULLANILABİLİR:

SB400

SB600

SB700

SB800

SB900

SB910

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

EY NİKON KULLANICILARI !

DEZENFORMASYONUN KOL GEZDİĞİ TÜRK İNTERNET DÜNYASINDA HER BİLGİYE KANAN YENİ DSLR KULLANICILARI.

SİZLERE BU SAATTE SATIN ALIP DA BAŞINIZI AĞRITMAYACAK NİKON FLAŞ MODELLERİNİ TEKRAR YAZIYORUM.

BU LİSTEDEKİ NİKON FLAŞLAR, NİKON D70'TEN BAŞLAYARAK BUGÜNE KADARKİ BÜTÜN NİKON DSLR MAKİNELERDE SORUNSUZ KULLANILABİLİR:

SB400

SB600

SB700

SB800

SB900

SB910

Tamam abi bunlara eyvallahda alternatifi yokmu uygun fiyat?Nissin nasıl?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Gökhan,

İki gündür burada yazdıklarımdan senin anladığın bu mudur yani?

Nissin, Yongnuo, Oolong, Triopo... Bunlar bildiğimiz düşük kalitedeki Çin malı ürünler. Ha, günü kurtarır ama güven verir mi, yolda bırakmaz mı, orası tartışılır. Nikon'dan sonra Metz, Sigma markalarının flaşlarına bakınız diye mükerrer sefer yazdım, sen hangi frekanstasın da hala aynı soruyu soruyorsun Gökhan?

Gökhan, bence sen anlayarak okumuyorsun, sadece okuyup geÇiyorsun, yani işin özünü atlıyorsun. Sonra da bir Tokina'nın flaş ürettiği gibi fikri üretiyorsun.

Nikon, kendi kuralları gereği Nikon haricindeki hiÇbir flaş, lens ya da diğer aksesuarların Nikon gövdesinde kullanılmasını onaylamıyor, desteklemiyor. Yani oluşabilecek hasarlardan, yanlış ölÇümlerden ve kötü sonuÇlardan mes'ul değil.

Videosunu paylaştığın ring adaptörü ben kullanıyorum, hem de aynı marka ve modeli. Vazifesini yapıyor, eksiği yok. Bundan daha iyisi orjinal ring flaşlar (ki burda da Sigma'nın güzel bir ring flaşı var, dikkat LED değil!!!) ya da RC1 kit.

Metz flaşlar iÇin sağ taraftaki listeden sahip olduğunuz makinenin marka/modelini seÇin, o gövde ile uyumlu Çalışan modelleri size listeliyor. Bu markanın flaşlarından şikayeti olanı duymadım.

Sigma 'nın şu anda satışta olan modelleri sadece 3 tane.

Gökhan;

Metz ve Sigma'nın linklerdeki flaşlarından hangisini alırsan al senin gövdede "FULL OTOMATİK" Çalışır :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Gökhan,

İki gündür burada yazdıklarımdan senin anladığın bu mudur yani?

Nissin, Yongnuo, Oolong, Triopo... Bunlar bildiğimiz düşük kalitedeki Çin malı ürünler. Ha, günü kurtarır ama güven verir mi, yolda bırakmaz mı, orası tartışılır. Nikon'dan sonra Metz, Sigma markalarının flaşlarına bakınız diye mükerrer sefer yazdım, sen hangi frekanstasın da hala aynı soruyu soruyorsun Gökhan?

Gökhan, bence sen anlayarak okumuyorsun, sadece okuyup geÇiyorsun, yani işin özünü atlıyorsun. Sonra da bir Tokina'nın flaş ürettiği gibi fikri üretiyorsun.

Nikon, kendi kuralları gereği Nikon haricindeki hiÇbir flaş, lens ya da diğer aksesuarların Nikon gövdesinde kullanılmasını onaylamıyor, desteklemiyor. Yani oluşabilecek hasarlardan, yanlış ölÇümlerden ve kötü sonuÇlardan mes'ul değil.

Videosunu paylaştığın ring adaptörü ben kullanıyorum, hem de aynı marka ve modeli. Vazifesini yapıyor, eksiği yok. Bundan daha iyisi orjinal ring flaşlar (ki burda da Sigma'nın güzel bir ring flaşı var, dikkat LED değil!!!) ya da RC1 kit.

Metz flaşlar iÇin sağ taraftaki listeden sahip olduğunuz makinenin marka/modelini seÇin, o gövde ile uyumlu Çalışan modelleri size listeliyor. Bu markanın flaşlarından şikayeti olanı duymadım.

Sigma 'nın şu anda satışta olan modelleri sadece 3 tane.

Gökhan;

Metz ve Sigma'nın linklerdeki flaşlarından hangisini alırsan al senin gövdede "FULL OTOMATİK" Çalışır :)

Aynen öyle abi dikkatsiz okudum kafa dalgın buralar karışık o bakımdan.Sana güvendiğim iÇin fazla kurcalamıyorum olayı sen bana şu şu şu modelden beğendicen hızlı bir flashı bende keseme göre bakıcam alıcam abi olay bu bana ince aÇıklamana gerek yok sen sadece bu bu demen yeterlidir. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Paranın yettiği Nikon SB serisinden hangisini alırsan al.

Oraya para yetmezse bu kez Metz ve Sigma modellerine bak.

Yine paran yetmezse Triopo 981.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Nissin lerde fiyatlarına göre iyi diye biliyorum. Hatta bir çok D700 kullanıcısı bütçe sebebiyle Nikon yerine Nissin seçiyor ve pek şikayetde duymadım.

Ayrıca evde, sokakda hobi fotoğrafçılığı yapan birinin iTTL flaşa ihtiyacı varmıdır?

Bu soruyu kendisine sorması gerektiği düşüncesindeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Nissin lerde fiyatlarına göre iyi diye biliyorum. Hatta bir çok D700 kullanıcısı bütçe sebebiyle Nikon yerine Nissin seçiyor ve pek şikayetde duymadım.

Ayrıca evde, sokakda hobi fotoğrafçılığı yapan birinin iTTL flaşa ihtiyacı varmıdır?

Bu soruyu kendisine sorması gerektiği düşüncesindeyim.

Asıl evde-sokakta lazım i-ttl flaş. Bu koşullarda çektiğin fotoğrafların tekrarı zor, yani bir kere çekersin iş biter. Bu yüzden ilk seferde enniui sonucu verecek flaş lazım sana. Mehmet Hoca'nın yaptığı sıralama en iyi çözüm. Sigma bile aşırı güvenilir değil mesela (pozlama açısından) ama Çin mallarının yanında çok iyi. Metz zaten tüm markalar icin kendi flaslarindan sonra en iyi alternatif.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Asıl evde-sokakta lazım i-ttl flaş. Bu koşullarda çektiğin fotoğrafların tekrarı zor, yani bir kere çekersin iş biter. Bu yüzden ilk seferde enniui sonucu verecek flaş lazım sana. Mehmet Hoca'nın yaptığı sıralama en iyi çözüm. Sigma bile aşırı güvenilir değil mesela (pozlama açısından) ama çin mallarının yanında çok iyi. Metz zaten tüm markalar icin kendi flaslarindan sonra en iyi alternatif.

Belki benden biraz daha "profesyonel" çekimler yapan birinin ihtiyacı olur ama benim gibi boş boş çeken biri için lükse kaçıyor.

Ben 100TL lik falan yanguo mudur nedir onun manuel lensini kullanıyorum.

Oda yani kullandığım yer zaten makro için onuda 5 kez çekerim 10 kez çekerim tekrardan sıkıntı yok.

Yoksa flaşın sınırlarını bildiğimdem yapamıyacağı şeyler için beklentim yok.

Dur gideyin ben bunla bir düğün fotoğrafı çekeyim bu işten para kazanayım falan... Yok öyle bir dünya

Flaşla çektiğim en zor çekim genelde yiğenin doğum günü partileri oluyor onda da çekimden önce 5-10 çekim yapıp ayarlarımı belirliyorum öyle çekiyorum.

Tabiki kaliteli otomatik bişey olmak iyi güzelde işte bana sorarsan altı üstü bir ışık kaynağı için çok absürt fiyatlara satıyorlar.

Artık tristör değil IGBT kullanıyorlar içinde sanki maliyeti artmış gibi fiyatı katlaya katlaya arttırıyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar, Nikon D5000 ve Yongnuo 468-II iTTL flaşa sahibim. Tepe flaşımı iTTL modunda kullandığımda tavandan ya da duvardan yansıtma yaptığımda bir problemim yok. Fakat direk ön taraftan kullandığımda diffuser kullanmak zorunda kalıyorum. Aksi halde aşırı pozlama oluyor. Nikon SBXXX marka tepe flaşı kullansaydım önden direk iTTL kullanımında diffuser kullanmadan da doğru pozlama yapabilecekmiydim? Mehmet bey ya da SBXXX model flaş kullanan kişiler cevaplarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar, Nikon D5000 ve Yongnuo 468-II iTTL flaşa sahibim. Tepe flaşımı iTTL modunda kullandığımda tavandan ya da duvardan yansıtma yaptığımda bir problemim yok. Fakat direk ön taraftan kullandığımda diffuser kullanmak zorunda kalıyorum. Aksi halde aşırı pozlama oluyor. Nikon SBXXX marka tepe flaşı kullansaydım önden direk iTTL kullanımında diffuser kullanmadan da doğru pozlama yapabilecekmiydim? Mehmet bey ya da SBXXX model flaş kullanan kişiler cevaplarsa sevinirim.

Arandaki mesafe ve pozlamaya bağlı. Flaşları en az 1,5 metre uzaktan kullanmaya çalışmak lazım. Aslında bu mesafe kullanım kılavuzlarında verilir ("... cm altında çekim yapmayın" gibi) ve sizin tekniğinize bağlı olarak bu minimum mesafeye inebilirsiniz de, ama genel mantık olarak ben 1,5 metre'den yakında flaş kullanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arandaki mesafe ve pozlamaya bağlı. Flaşları en az 1,5 metre uzaktan kullanmaya çalışmak lazım. Aslında bu mesafe kullanım kılavuzlarında verilir ("... cm altında çekim yapmayın" gibi) ve sizin tekniğinize bağlı olarak bu minimum mesafeye inebilirsiniz de, ama genel mantık olarak ben 1,5 metre'den yakında flaş kullanmıyorum.

çok doğru, o mesafenin altında en son SB900 ve SB910 modellerindeki FX uyumluluğu bile yeterli gelemeyebiliyor. Bundan dolayı flaşın kafasını 80-90 derece açıyla yukarı kaldırıp üstteki küçük beyaz plastiği açarak çalışmak en mantıklı olanıdır. Sözkonusu beyaz plastiği açarken geniş açı camı da otomatik olarak flaşın direkt yerine daha geniş ışımasına yardımcı olacaktır.

Direkt flaş kullanımı fotoğrafçılıkta pek tercih edilmez. Bunun yerine yakın mesafelerde flaşı tavandan ya da yanlardan sektirerek kullanmak daha uygun olur. Benim tercihim bu yöndedir.

Ben şu beyaz diffuser ile çekim yapmanın sırrını hala çözemeyenlerdenim, yumuşattığı doğru ama neyi nereye kadar belli değil. Sadece portre çekiyorsanız ve o anda yanınızda başka bi imkan yoksa bunu anlayabilirim. Ama adam boydan çekim yapıyor, hatta 5 kişi yanyana, flaşta bu diffuser takılı. Hatta öyle ki flaşın kafasını 90 derece açıyla tavana kaldırıp aynı zamanda bu diffuseri de takarak çalışan onlarca düğün şipşakçısı gördüm, bu tekniği çözebilmiş değilim. Böyle kullanılması gerektiğine dair kılavuzlarda bir tavsiye var mı? Bunun teknik açıklaması nasıldır merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mantık olarak difuser ışığın bölünmesini sağlıyor, biraz daha geniş alana yayılıyor.

avantajı da var, dezavantajı da var. Nerede kullanacağını bilmek lazım.

Yada Mehmet abi anlattığın o şipşakçılar gibi olup boş ver gitsin demek lazım :D

Bence en güzel iş o düğün salonlarında şipşak çekenlerin işi.

Düğün sahiplerinin ben bunu beğenmedim para ödemem deme gibi bir lüksü yok :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey ve Ertan bey benim bahsettiğim aşırı pozlama olayı yaklaşık 3-4 metre civarında da oluyor. Sanırım flaşın uyumluluğu ile ilgili. Benim anladığım Nikon SBXXX model bir flaşım olsaydı yaklaşık 3 metrelerde böyle bir problemle karşılaşmayacaktım. Yanlış anladıysam lütfen düzeltin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey ve Ertan bey benim bahsettiğim aşırı pozlama olayı yaklaşık 3-4 metre civarında da oluyor. Sanırım flaşın uyumluluğu ile ilgili. Benim anladığım Nikon SBXXX model bir flaşım olsaydı yaklaşık 3 metrelerde böyle bir problemle karşılaşmayacaktım. Yanlış anladıysam lütfen düzeltin.

Pozlama yöntemini merkez ağırlıkliya çevirip dene. I-ttl olmayan eski flaşlarda matrix doğru sonuç vermeyebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunlara bir de Oolong SP690 modelini ekle. Muhteviyatını bilmiyorum. Sanırım Yongnuo'dan daha ucuz bir model.

Mehmet Bey Nikon SB50DX flash hakda fikirlernizi oyrenmek istiyerdim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yasin bey,

Mehmet abiden aldığım bilgi neticesinde yongnuo flaşh almamaya karar verdim. bir kaÇ tl fazla koyar iyi birşey alırım artık buay değilde belki gelecek ay.

Tavsiyeniz iÇin teşekkür ederim.

aynen bende ne aliram alim Nikonun urunu olsun bencede

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey Nikon SB50DX flash hakda fikirlernizi oyrenmek istiyerdim

İyidir, hoştur, analog zamanın flaşıdır, kendine has özel pille çalışır, normal pil kullanmaz, TTL özelliği vardır ama bu sadece analog makinelerde çalışmaya yarar, günümüz dijital makinelerinde otomatik olarak çalışmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İyidir, hoştur, analog zamanın flaşıdır, kendine has özel pille çalışır, normal pil kullanmaz, TTL özelliği vardır ama bu sadece analog makinelerde çalışmaya yarar, günümüz dijital makinelerinde otomatik olarak çalışmaz.

Anladiim siz bana en ucuz D3100 icin calisah Nikon flashi hangisini onerirsiniz? SB 400 nasil bir sey bana dediklerine gore oun kafa donmuyor sadece stabil duruyor onun TTL varmi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2005 yılından sonra üretilmiş tüm Nikon DSLR makinelerde tam otomatik olarak kullanılabilen Nikon marka flaşlar şunlardır:

SB400

SB600

SB700

SB800

SB900

SB910

Şimdi, SB400 modeli makinenin kendi dahili flaşıyla yaklaşık aynı güçtedir. Ama kafası yukarıya doğru dönebilmektedir, böylece tavandan sektirme yapabilirsiniz, kafa sağa-sola dönmemektedir. Yani bu flaşı alırsanız makineni pilini çabuk bitirmez, bir de tavandan sektirme yapabilirsiniz.

Diğer modeller ile daha rahat çalışırsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2005 yılından sonra üretilmiş tüm Nikon DSLR makinelerde tam otomatik olarak kullanılabilen Nikon marka flaşlar şunlardır:

SB400

SB600

SB700

SB800

SB900

SB910

Şimdi, SB400 modeli makinenin kendi dahili flaşıyla yaklaşık aynı güçtedir. Ama kafası yukarıya doğru dönebilmektedir, böylece tavandan sektirme yapabilirsiniz, kafa sağa-sola dönmemektedir. Yani bu flaşı alırsanız makineni pilini çabuk bitirmez, bir de tavandan sektirme yapabilirsiniz.

SB400

SB600

SB700

SB800

SB900

SB910

tesekkurler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.