İçeriğe git

Flaşh Hakkında Yardım

Recommended Posts

Mehmet Hocam SB-400'ün Guide numarası ISO100'de 21m veriliyor. DSLRlar genelde 12-13 metre arası. Yani sanki 3 kat güçlü SB-400 (karelerinin oranından). Diğer modellerle karşılaştırılmaz bile ama gene de makinedeki flaştan daha güçlü.

Ha, Nikon bu rakamları verirken cambazlık da yapıyor olabilir orası ayrı :) Flaş güçleri genelde gerçeğin yaklaşık 1 durak üstünde verilir. Özellikle çin kÖkenli üreticiler bunu çok yapıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

merhaba sub flaş yanı flaşın on kısmında bulunan ufak flaş nasıl çalışır nerelerde kullanılır neye yarar kısaca bilgilendirirseniz sevinirim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

selamlar tam ben flaşla ilgili konu açayım derken zülfü bey benden önce davranmış..bende bu ara flaş arayışı içindeyim..konuyu başından beri sessizce :) takip ettim nikon sb600-700 veya 800 almaya karar verdim..gittigidiyorda oldukça fazla 2. eli var fiyatlar 300-500 tl arası değişiyor..son bir soru takıldı aklıma bu flaşlar tam otamatik yani bas-çek..ayar yapmaya gerek yok..ben de nikon d300s var onda kullanıcam bu arada flaşı..soruma gelince bu flaşlar özelliklede sb600 kullanırken istediğim enstantene diyafram değerini kullanabiliyorum değilmi flaş kendini benim seçtiğim değerlere göre ayarlıyor mu? mesela gün ışığında yüksek enstantenede dolgu olsun diye bu flaşları kullanabilirmiyim? aslında sanıyorumki TTL olması bu anlama geliyor aslında.. ama yinede çok şey okudum kafam karıştı bir sormak, emin olmak istedim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

selamlar tam ben flaşla ilgili konu açayım derken zülfü bey benden önce davranmış..bende bu ara flaş arayışı içindeyim..konuyu başından beri sessizce :) takip ettim nikon sb600-700 veya 800 almaya karar verdim..gittigidiyorda oldukça fazla 2. eli var fiyatlar 300-500 tl arası değişiyor..son bir soru takıldı aklıma bu flaşlar tam otamatik yani bas-çek..ayar yapmaya gerek yok..ben de nikon d300s var onda kullanıcam bu arada flaşı..soruma gelince bu flaşlar özelliklede sb600 kullanırken istediğim enstantene diyafram değerini kullanabiliyorum değilmi flaş kendini benim seçtiğim değerlere göre ayarlıyor mu? mesela gün ışığında yüksek enstantenede dolgu olsun diye bu flaşları kullanabilirmiyim? aslında sanıyorumki TTL olması bu anlama geliyor aslında.. ama yinede çok şey okudum kafam karıştı bir sormak, emin olmak istedim :)

2005 yılından sonra üretilmiş tüm Nikon DSLR makinelerde tam otomatik olarak kullanılabilen Nikon marka flaşlar şunlardır:

SB400

SB600

SB700

SB800

SB900

SB910

özetle,

"PLUG AND PLAY" :)

iTTL destekli bu flaşlarda hiçbir ayarı kendiniz yapmanız gerekmiyor. Siz her zaman olduğu gibi kendi enstantane, diyafram, iso ayarlarını yapıyorsunuz, flaş gerektiği güçte çakıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

özetle,

"PLUG AND PLAY" :)

iTTL destekli bu flaşlarda hiçbir ayarı kendiniz yapmanız gerekmiyor. Siz her zaman olduğu gibi kendi enstantane, diyafram, iso ayarlarını yapıyorsunuz, flaş gerektiği güçte çakıyor.

cevabınız için çok teşekkür ederim Mehmet bey..artık içim rahat temiz bir sb600 bulmaya geldi sıra :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hmm, D3100 ve D300S...

Eğer bütçeniz el veriyorsa SB800, SB700 modellerine bakın.

Tabii gönül bir SB910, SB900 ister. Ten rengi ölçümü, yüz tanıma diye çok özel bir durum var, burada bu üst modellerden SB910, SB900, SB700 oldukça başarılı. SB600 ve SB800 de bildiğim kadarıyla bu destek yok.

özetle, paranızın yetebildiği kadar üst modeli satın almaya çalışın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konunun tamamını okuyamadım ama Meike'nin MK900 diye bir flaşı var bir inceleyin derin bir kaç arkadaşım kullanıyor memnunlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Sonunda buldum siparişi verdim SB800 flaşım geliyor yupiiii yaşasınnnnnn :D

sb800.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.