İçeriğe git

D800E sol netleme problemi çıktı

Doğan

Recommended Posts

yeni aldığım D800E de tamron 24-70 vc ile tripod üstünde yaptığım testlerde sol netleme problemi çıktı geri verdim.

İzmir'deki Erin Digitalden almıştım makineyi Murat Erin ilgileneceğini söyledi gelişmeleri yazarım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geri verebildiyseniz çok iyi. Nikon hala bu işi adam gibi düzeltemedi ya ben ona yanarım.

Yarın yeni makine ile değiştireceğini söyledi. bu sefer test ederek alacağım.

Lenste mi sorun var makinede mi?

Makinede sorun var. En uç soldaki netleme noktası netledi olarak gösteryor fakat fotoğraf bulanık çıkıyor Vizör ile çekim yaparken.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nette okuduklarıma göre Nikon servisi bi dönem bu tür vakalarda lens ile birlikte makineyi isteyip gerekli kalibrasyonu yapıyordu. Yani özetle çok ileri safhada bir lens seçimi sözkonusuydu. Eğer imkanınız olursa başka lensler ile de deneme yapınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nette okuduklarıma göre Nikon servisi bi dönem bu tür vakalarda lens ile birlikte makineyi isteyip gerekli kalibrasyonu yapıyordu. Yani özetle çok ileri safhada bir lens seçimi sözkonusuydu. Eğer imkanınız olursa başka lensler ile de deneme yapınız.

Mehmet bey; vizörde en uç sola netlemede sorun veriyor. Live View modunda netlemede hiç bir sıkıntı yok gayet keskin. Netteki sol focus problemine aynen uyuyor.

Test Geniç açı lens gerekiyormuş, elimdeki geniş açılar:

Tamron 17-35 f2.8

Tamron 24-70 f2.8 VC

nikon 50mm 1.8D ( geniş açıdan sayılırsa :) )

ben 24-70 vc ile @35mm f2.8 de testi yaptım.

50mm ile de denenip sorun varmı yokmu ortaya çıkarabilirmi işte bunu bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anlıyorum. Bilginiz olsun diye paylaştım. Yani başka bir sıfır gövde geldiğinde yine aynı durumla karşılaşırsanız şimdiden haberiniz olsun demek istedim. Bu durum D800'e özgü bir durum. Sözkonusu şikayet nette gezmeye başladığı dönemde bi hayli takip etmiştim. Bir iki vaka burda bu şekilde gelişmişti. Hepsi de Nikkor 24-70 mm nano kullanıyordu ve lens başka model gövdede sıkıntı yapmıyordu. Nikon NL kullanılan lensi de posta yoluyla talep edip makinede gerekli kalibrasyonu yapmıştı. Hatta forumda o lenslerden birinin kalibrasyonunun bozuk olduğu, D800 gövdede bi sıkıntı olmadığını bile okumuştum.

Demem o ki bu gövdede ilk serilerde böyle bir sıkıntı webde ayyuka çıktı ama sonradan sesler kesildi. Bu büyüklükteki bir sensörün yolaçtığı sıkıntılar için Ertan beyin bloğundaki yazılar bana göre gayet net. 1/60 ta bile bazen net kare yakalamak zorlaşıyor, canlı izleme ile vizörden izlemelerde özellikle yanlarda netlik farkı oluyor. Bunların hepsinin lensin makineye oturuş biçimiyle ve lens ile ilgileri var.

Umarım yeni gelecek kopyada sıkıntı olmaz, umarım lensiniz hatasızdır ve başınız ağrımaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğan Bey, sorunun makinede olduğu konusunda emin olmak lazım. Bunun testini doğru ve uygun ortam/ekipmanla yapmak lazım. Kimbilir, bazen makinede sorun olmayabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam, çevrenizde bulabileceğiniz başka bir lens var mı?

Mehmet bey var fakat denemeye değer görmedim. neden derseniz?

vizörden bulanık çeken alet liveview de neden keskin çeker diye düşünüyorum. sorun lenste olsa liveview modunda da problem çıkarırdı. Yanlış mıyım?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam, bu sorun bilinen türde olanı. Yani live view ile vizör arasındaki fark. Birinde face detectie, diğerinde bildiğimiz türden netleme. Bunun çözümü kalibrasyon. Bu işlem bazen yazılımsal, bazen mekanik olarak hallediliyor. Her iki kopyada da aynı sorunun olmasından dolayı bir başka lens ile de test etmenin elinizi güçlendireceğini düşündüm.

Şurada ve şurada yazılımsal çözümü anlatmışlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu sorun sadece sol odak noktasında varsa sebep bildiğimiz klasik D800 sorunudur. Eğer karenin tamamında varsa gövde-objektif sorunudur, tahminen bir Nikon ya da Tamron servisi kolayca halleder.

Bu sorunu anlamanın diğer bir yolu da şu: Bilindik duvara kağıt asıp çekme işleminden sonra JPEG dosya boyutlarını karşılaştırmak. Bakaçtan çekilen fotoğrafın dosya boyutu diğerinden belirgin şekilde azsa (10-15 KB'tan fazla) odak sorunu var demektir çünkü odak sorunu olan fotoğraftaki detay az olacağından dosya boyutu da az olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • Forum Editörü

Konuyla alakalı olmamakla birlikte bende D7000 kameranın sensöründeki canları sıkıldığında gezinen veya başka bir deyimle yer değiştiren ama bir türlü temizlenemeyen 4 tane tozdan canım sıkkın olarak, kamerayı aldığım Mayıs ayının başından beri kameradan soğumuş olarak dolaşıyorum. Nikon'un EXPEED serisi işlemcilerini kullandığı gövdelerdeki görüntü ve sorunsuzluk başarısını EXPEED 2 (D7000) ve EXPEED 3 işlemci kullandığı kameralarda başaramadığını düşünüyorum. 4 Tane toz ve ne yaparsanız yapın temizlenmiyor. En sonunda elektrik süpürgesini açıp, hortumu sensöre yaklaştırarak temizleyeceğim olacak bitecek. Daha önce D90 kullanmıştım. Toz göründüğü anda bir temizlik ve tertemiz....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000 f 32'de aşırı toz veya leke oluyor şuan bende. Önceki D7000 makinemde çok daha fazlaydı bu değiştirdim. Şuan ki f 8'de pek sorun olmuyor. Ama Nikon'u çok seven biri olarak son yıllarda çıkardığı ürünlerde garip garip hatalar olması pek hoşuma gitmemeye başladı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar merak edenler için söyleyim

Benim fikrim D700 kasası D800E kasasından daha sağlam ve daha dayanıklı ve güven verir bir his uyandırdı bende.

Buna kesinlikle katılıyorum. Elimdeki D3, D300, Fuji S5 Pro gövdelerden sonra çok daha dikkatli olmam gerektiğini hissettirdi bana da yarım günlük bir kullanımda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kasada çok fark hissetmedim. D700 daha köşeliyken D800 biraz daha yuvarlak hatlı, belki o yüzden sağlamlık hissi farkl geliyordur. Ayrıca D800 biraz daha hafif sebep o da olabilir. Ama kapakları 150$'lık kompakt makine hissi uyandırıyor bende, o yüzden D800'de kapakları olabildiğince kullanmamaya çalışıyorum. örneğin hafıza kartının kapağı D700'de "tak" diye açılırken D800'de "tırrr" şeklinde titreşerek açılıyor ve ucuz plastik havası veriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Onun aynısı D7000 de de var. Nedir o?

D7000 i aldıktan yaklaşık 1-1.5 ay sonra açılmıştı orası, aha kauçuk kaplama kalktı diye çok canım sıkıldı sonra fark ettim ki kapakçık gibi bişeymiş o.

Sürekli parmağım takılıp açılıyor artık :blink:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.