İçeriğe git

D800E sol netleme problemi çıktı

Doğan

Recommended Posts

Malesefki bu sorun bendede var. lensle alakalı bir sorun ASLA değil.tamamen gövdeyle alakalı bir sorun.. nikon nikkor 24mm 1/4 G - 50mm 1/8 - 85mm 1/8G ..BU LENSLERİN HEPSİYLE DENEDİM.. Live View ve vizörden netleme yaptım..sonuç beni çok üzdü.. gerçektende netleme sıkıntısı var..Nikon beni hayal krırıklığına uğrattı..verdiğim paraya yazık..resmen dalga geçiyor nikon bizimle..koyun gibi sağıyır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca böyle bir gövdeye hemde en önemli kısma şu parça hiç yakışmamış. oyuncak gibi olmuş. gövdeye sağlamlık bakımından hiç güven vermemiş.

aynı olay d600 dede var geçenlerde elime takıldı çekim esnasında sanırım direk güç kaynağı bağlandığında kablosunu geçirmek için yapılmış

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Almadan önce araştırsaydınız keşke, ben araştırmıştım ve nasıl test edileceğini gördüm. aldığım her iki sıfır D800E de aynı problem çıkınca almaktan vazgeçtim.

D800 ile aynı netleme sistemini kullanan D800 , D800E, D4 gibi modellerde sorun yaşanıyormuş.

D800E yi verip D4 alayım dedim ama artık soğumuştum.komple iade ettim, D700 ile devam ediyorum dediğim gibi, üstüne hangi objektifi takarsam takayım sorun yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 hafta sonra...

bende d700 kullaniyorum, uzuldu duruma acikcasi nikon zaten, sensoru sony den aliyor, yapacagi bir olcum ve odaklama sistemi onuda eline yuzune bulastirmis d700 deki olcum sistemide mukemmel degil... sony en iyi tercih benim icin bundan sorna, film sektorunde tecrubesi var sensoru felan kendi uretiyor arkasinda ZEISS destegide var artik nikon un bir albenisi kalmadi bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Almadan önce araştırsaydınız keşke, ben araştırmıştım ve nasıl test edileceğini gördüm. aldığım her iki sıfır D800E de aynı problem çıkınca almaktan vazgeçtim.

D800 ile aynı netleme sistemini kullanan D800 , D800E, D4 gibi modellerde sorun yaşanıyormuş.

D800E yi verip D4 alayım dedim ama artık soğumuştum.komple iade ettim, D700 ile devam ediyorum dediğim gibi, üstüne hangi objektifi takarsam takayım sorun yok.

Geçen aynı fotoğrafın çekilerek fotoğraf makinelerinin karşılaştırıldığı yabancı bir site buldum. Şimdi adresini kaybettim. Orada Canon 1DX D4'e oranla keskinlik ve ISO performansı konusunda çok üstündü. Pek inanamadım ama gerçekten öyleyse düşünebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Canon 1DX serisindede bazı problemler varmış, sorunsuz gövde yok gibi yeni modellerde...

Canon 1DX problemleri için tıklayın:

Ayrıca Canon demek yeni bir macera demek, bence buna hiç gerek yok. Ayrıca Eldeki ekipmanı satıp Canon ekipman almak gerekecek, çok akıllıca değil.

Nikon D700 işimi görüyor. Ne bir odak sorunu nede başka bir problemi ile karşılaştım.

D700 den sonra başka gövde yükseltmesi yapmayı artık düşünmüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende d700 kullaniyorum, uzuldu duruma acikcasi nikon zaten, sensoru sony den aliyor, yapacagi bir olcum ve odaklama sistemi onuda eline yuzune bulastirmis d700 deki olcum sistemide mukemmel degil... sony en iyi tercih benim icin bundan sorna, film sektorunde tecrubesi var sensoru felan kendi uretiyor arkasinda ZEISS destegide var artik nikon un bir albenisi kalmadi bence.

mükemmel olan hiçbirşey yoktur. en az sorunlu olan vardır pist.gif

odaklama sistemi objektifle direkt orantılı. Siz D700 ile hangi objektifleri kullandınız odaklamasını beğenmediğiniz ?

Ben Nikon D700 ile hiçbir odak sorunu yaşamadım şimdiye kadar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Canon 1DX serisindede bazı problemler varmış, sorunsuz gövde yok gibi yeni modellerde...

Canon 1DX problemleri için tıklayın:

Ayrıca Canon demek yeni bir macera demek, bence buna hiç gerek yok. Ayrıca Eldeki ekipmanı satıp Canon ekipman almak gerekecek, çok akıllıca değil.

Nikon D700 işimi görüyor. Ne bir odak sorunu nede başka bir problemi ile karşılaştım.

D700 den sonra başka gövde yükseltmesi yapmayı artık düşünmüyorum.

D800'ü spotmu almıştınız?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1Dx'ten sorunu olanların % 99.9'unda sorun ya kullanıcıda ya da AF ayarı ila çözülecek şeyler. Bir tek bazı serilerde yağ derdi varmış, Canon "evet sorunu biliyoruz getirin hallederiz" demiş.

Garantili alınan Nikon ürünlerinde de Nikon müşterinin arkasında duruyor. Benim aldığım D7000'de sorun çıktı yenisi verildi hiç bir sorun yok. Büyük markaların çoğu destek çıkıyor ürün garantili alınmışsa.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...

Bugün Elitel servis Nazmi bey ile telefonda görüştüm. Kendiside D800 lerde netleme sorunu olduğundan bahsetti. Bana anlattığı ve benimde anladığım kadarıyla makina sadece dış ortamda ve sadece elde çekimde sorun çıkarabiliyormuş.Kendisi bu konu ile ilgili oldukça mesai harcamış. Yorumuna göre fiziksel değilde yazılımsal bir problem gibi görünüyormuş. Tüm ekipmanımı kendisine gönderdim lenslerin kalibresini kontrol edip gerekli temizliğini yapacak ve makina ve lenslerede AF tune yapacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Recep Abi merhaba.

Kaç lens, gövde verdin ve toplamı için kaç para talep etti senden? (özelden göndersende olur)

Geçenlerde biri benimde içime kurt düşürdü AF hata vs şu bu diye... Bende komple bir elden geçirip temizleteyim diyorum da.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Recep Abi merhaba.

Kaç lens, gövde verdin ve toplamı için kaç para talep etti senden? (özelden göndersende olur)

Geçenlerde biri benimde içime kurt düşürdü AF hata vs şu bu diye... Bende komple bir elden geçirip temizleteyim diyorum da.

4 Lens ve body yi gönderdim. Ben lensleri ilk aldığımda gönderme niyetim vardı ancak bir türlü fırsat olmamıştı. Hemde o zamanlar kendileri üsküdarda idi. Bende komple bakım ve temizlik için gönderdim. Bu aradada lensleri kontrol edip gerekiyorsa kalibre edecek. Yeni dahi olsa kalibre gerekebiliyormuş. Fiyat konusunda bir şey konuşmadık.Kendisi arayıp bilgi verecek . Ancak çok yoğun olduğu için 20-25 günü gözden çıkarın dedi bilesin :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 Lens ve body yi gönderdim. Ben lensleri ilk aldığımda gönderme niyetim vardı ancak bir türlü fırsat olmamıştı. Hemde o zamanlar kendileri üsküdarda idi. Bende komple bakım ve temizlik için gönderdim. Bu aradada lensleri kontrol edip gerekiyorsa kalibre edecek. Yeni dahi olsa kalibre gerekebiliyormuş. Fiyat konusunda bir şey konuşmadık.Kendisi arayıp bilgi verecek . Ancak çok yoğun olduğu için 20-25 günü gözden çıkarın dedi bilesin :)

O süre zaten Allah'ın emri :D

Sen arayıp sormazsan o süre daha da uzar benden demesi :)

Yani kalibre olayını bir kaç kişiden daha duydum sıfır gövde + lens alınsa bile ayar çekilmesi lazım deniyor ama açıkcası benim aklım almıyor bunu.

Eğer taşıma esnasında bir problem oluyorsa o zaman üreticinin bu konuda bişeyler yapması lazım.

Ancak 2.el lens ve gövdelerde evet muhakkak bir kayma bişey olur.

Benim kafamı kurcalayan soru gövde de AF ayarı nasıl bozuluyor?

Misal benim gövde de +4 çalışan bir lens, farklı bir gövde de -20 nasıl çalışıyor abi?

Her gördüğümüz ak sakallıya da güvenemiyorsun bu konuda. Hayyamda bir usta ile konuştuk bu konuları.

Adam ayakta "elde" makine AF testi yapıyor. Getir seninkini de ayarlıyım dedi yok dedim kalsın :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O süre zaten Allah'ın emri :D

Sen arayıp sormazsan o süre daha da uzar benden demesi :)

Yani kalibre olayını bir kaç kişiden daha duydum sıfır gövde + lens alınsa bile ayar çekilmesi lazım deniyor ama açıkcası benim aklım almıyor bunu.

Eğer taşıma esnasında bir problem oluyorsa o zaman üreticinin bu konuda bişeyler yapması lazım.

Ancak 2.el lens ve gövdelerde evet muhakkak bir kayma bişey olur.

Benim kafamı kurcalayan soru gövde de AF ayarı nasıl bozuluyor?

Misal benim gövde de +4 çalışan bir lens, farklı bir gövde de -20 nasıl çalışıyor abi?

Her gördüğümüz ak sakallıya da güvenemiyorsun bu konuda. Hayyamda bir usta ile konuştuk bu konuları.

Adam ayakta "elde" makine AF testi yapıyor. Getir seninkini de ayarlıyım dedi yok dedim kalsın :D

Daha öncede yazmıştım. Profesyonel bir fotoğrafçı arkadaşım var bir çok yerde sergi vs açıyor.Daha makinayı yeni aldığımda bana söylediğide bu yöndeydi " Sıfır dahi olsa lensin kalibresinin bozuk olabileceği bu nedenlede kontrol edilmesinin faydalı olacağı " Kendiside lenslerini Nazmi ustaya verecekti ancak benim gibi fırsat bulamadı. Hadi bunu geçtik Nazmi beyde sağolsun telefonda bana uzun uzun anlattı. Tabiki derinlemesine teknik konuştu çok birşey anlamadım ancak iyi niyetinden şüphem yok. 35 yıl bu meslekte söz sahibi olmuş bir kişinin lafına itibar etmemek olmaz tabi :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her model body, her model lens imalatı aynı hassasiyette üretilmesine rağmen mikron seviyede montaj hataları olabiliyor. Lens içersindeki merceklerin yuvarlanma kızaklarındaki boşluk bile etkiliyor. Hatta size şunu söyleyebilirim. Yazın sıcakta kullandığınız lensinizin ince ayarı atıyorum +5 gibi çıkıyorsa, aynı lensi kışın soğukta kullanın AF ince ayar değeri değişiyor. Yada enazından 24-70 de ben öyle olduğunu gözlerimle gördüm. Hatta zoom in-out hassasiyeti bile değişiyor. Kışın soğukta hafifce taktığınız filtre, iç mekanda dur şu filtreyi bir çıkartığım dediğinizde bir bakıyorsunuz kitlemiş. Yani anlatmak istediğim plastik ve metallerin ısı farklılığından oluşan genleşme miktarı bile böyle hassas ekipmanlarda olayı değiştirebiliyor. Bir lens her modelde neden AF ayarı farklı çıkıyor? Fotoğraf makineleri insan gözü kopya edilerek icat edilmişlerdir. Göz merceğinden kırılan ışık retinaya ters bir görüntü düşürür, beyin bu datayı işler görüntü algılanır. Nasıl ki her insanın gözü bir değildir, birisi 0,25 derecedir, birisi +2 derecedir kimisi 0 dır. Makineler ve lenslerde aynı şekildedir. Peki ne yapılır, uygun gözlük takılarak yani AF Fine Tune yapılarak mercekten giren ışınlar retinaya noktasal düşürülür. Mesela gözde bulunan iris de diyafram gibi çalışır, karanlıkta açılır, çok ışıkta otomatikmen kısılır. Vs. vs. gibi göz de o kadar ayrıntı var ki makinelerle ortak olan yazsam bir sayfa sürer. Velhasılı 50mm 1.4g objektifim D7000 de -18 veriyorken D800 de -8 de net oluyor ve bu doğaldır. Doğal olmayan ise her iki ekipmanının hatası aksi yönde olursa AF fine tune kurtarmayabilir. Bu micro AF konusu aslında çok daha detaylı, yani 70mm de 2.8 de 3 metrede yaptığınız ince ayar, 200 mm de F4 le 6 metrede tutmayabiliyor mesela. Canon bunu zoom lenslerin hem en alt hemde en üst zoom değerinde farklı değerler girilecek şekilde menüsünü güncellesede, Nikon makineleri de biraz uğraşarak tablo şeklinde grafik oluşturup ortalama değer verilebilir. Mantık aynı aslında. Bunu biraz araştırmayla her kullanıcı yapabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Daha öncede yazmıştım. Profesyonel bir fotoğrafçı arkadaşım var bir çok yerde sergi vs açıyor.Daha makinayı yeni aldığımda bana söylediğide bu yöndeydi " Sıfır dahi olsa lensin kalibresinin bozuk olabileceği bu nedenlede kontrol edilmesinin faydalı olacağı " Kendiside lenslerini Nazmi ustaya verecekti ancak benim gibi fırsat bulamadı. Hadi bunu geçtik Nazmi beyde sağolsun telefonda bana uzun uzun anlattı. Tabiki derinlemesine teknik konuştu çok birşey anlamadım ancak iyi niyetinden şüphem yok. 35 yıl bu meslekte söz sahibi olmuş bir kişinin lafına itibar etmemek olmaz tabi :)

Abi işte ben o noktada takılıyorum. Oraya buraya üretim videosu yükleyen şöyle titiziz böyle titiziz diyen firmaların sıfır ürünlerinde bile sıkıntılı "olabilir" denmesini benim akıl mantığım almıyor açıkcası.

Ayrıca mikron mertebesinde kayıklık;

1- Nasıl gözlemlediniz mikronu?

2- Kul yapısı olan bir cihazda mikron mertebesinde hataya hata bile denmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.