İçeriğe git

D800E sol netleme problemi çıktı

Doğan

Recommended Posts

Abi işte ben o noktada takılıyorum. Oraya buraya üretim videosu yükleyen şöyle titiziz böyle titiziz diyen firmaların sıfır ürünlerinde bile sıkıntılı "olabilir" denmesini benim akıl mantığım almıyor açıkcası.

Ayrıca mikron mertebesinde kayıklık;

1- Nasıl gözlemlediniz mikronu?

2- Kul yapısı olan bir cihazda mikron mertebesinde hataya hata bile denmez.

Gerçekler acıdır Gökhan :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi işte ben o noktada takılıyorum. Oraya buraya üretim videosu yükleyen şöyle titiziz böyle titiziz diyen firmaların sıfır ürünlerinde bile sıkıntılı "olabilir" denmesini benim akıl mantığım almıyor açıkcası.

Ayrıca mikron mertebesinde kayıklık;

1- Nasıl gözlemlediniz mikronu?

2- Kul yapısı olan bir cihazda mikron mertebesinde hataya hata bile denmez.

Bana sorduğunuzu düşünerek yazıyorum;

1-Şayet AF ince ayar testi yapabiliyorsanız sizde gözlemliyorsunuz demektir.

2-O halde siz AF ayarı yapmadan sadece görebildiğiniz kadarıyla yetineceksiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bana sorduğunuzu düşünerek yazıyorum;

1-Şayet AF ince ayar testi yapabiliyorsanız sizde gözlemliyorsunuz demektir.

2-O halde siz AF ayarı yapmadan sadece görebildiğiniz kadarıyla yetineceksiniz.

Mikron mertebesini gözle görebiliyorsanız saygı duyarım yapacak bişey yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Mikronu gözle görmüyorsunuz, optik ile sensör arasındaki mikron hatanın sonuçlarını görüyorsunuz ve bunu minimize etmek için AF ince ayar yapıyorsunuz. Bunun test ve yöntemlerini de burada uzun uzadıya yazmak istemiyorum. nitekim nette dünya kadar anlatım ve video var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mikronu gözle görmüyorsunuz, optik ile sensör arasındaki mikron hatanın sonuçlarını görüyorsunuz ve bunu minimize etmek için AF ince ayar yapıyorsunuz. Bunun test ve yöntemlerini de burada uzun uzadıya yazmak istemiyorum. nitekim nette dünya kadar anlatım ve video var.

Hocam mikron diyorsunuz.

1 mikron 1 metrenin 1 milyon a bölünmesi demektir.

1 mikron u siyah üzerine beyaz bir nokta olarak görebilirsiniz veya tam tersi ancak bir mikron büyüklüğündeki herhangi bir cismi bir masanın üzerinde fark etmeniz çok uzun zamanınızı alır.

özellikle 2.el gövde/lens alanlarda bayonet kısmında mikron mertebesinde hata muhakkak vardır ancak bunu bir insanın fark etmesi mümkün değil.

1 mikronluk hatayı fotoğraf makinesinde de hissedemezsiniz belki sürekli olarak 1:1 büyütme ile makro çekiyorsanız belki o aman.

Yoksa günlük fotoğraf çekimlerde -20 olarak çalışan bir lensi 0 yapın yine çok sırıtmayacaktır sürekli F1.4 falan kullanmıyorsanız.

Evet hata olabilir, ama mikron mertebesini biz insan oğlu olarak fark edemeyiz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuşulanları tam takip etmedim ama Canikon'da yıllık servis hizmetine abone arkadaşlarım yeni bir gövde ya da objektif aldıklarında hemen kalibrasyona yolluyorlar. Ken Rockwell gibi adamlar "taktım, her zamanki gibi mükemmel çalıştı" deyiversinler, her objektif-gövde ikilisinde odak hatası çıkabilir. Sebep şu: Objektiflerin ışığı düşürdüğü nokta fabrikada teorik bir mesafeye göre belirleniyor (gövdede nereye düşmesi gerekiyorsa, bilgisayarda iki nokta arasındaki mesafe ölçülüyor ve bu teorik mesafe objektif fabrikadan çıkmadan ona göre belirleniyor. Aynı ayar gövdede de yapılıyor, yani objketiflerin ışığı nereye düşürmesi gerektiği belli, prizmadaki AF sistemi ona göre mikron seviyesinde ayarlanıyor ve piyasaya sürülüyor. Ama her güvde ve objektif mükemmel değil, mikron seviyesinde kaymalar olabiliyor ne yazık ki. "Mutlaka olur" demiyorum ama olabilir.

Bu yüzden aynalı makinelerden yavaş yavaş vazgeçmek aslında firmaların avantajına. Hem kompleks prizma-odak sisteminden kurtuluyorsun hem servislerin odak düzeltme derdiyle uğraşmıyor, hem de yedek parça envanterinde yüzlerce bit kadar parça tutmak zorunda kalmıyorsun. Hemen olacak birşey değil ama o tarafa kaymak lazım.

D700'de mükemmel çalışan 50mm f1.4G'ye D800'de -13 AF düzeltmesi yapmam gerekti. 28-300'üm D800'li hiç anlaşamadı, 80-200mm f2.8 (pompalı) hiç sorunsuz odak hatasız çalışıyor. Vs..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Haklısınız Ertan bey, aynasızlar birçok yönden hem kullanıcıya hemde üreticiye daha cazip gelse de şuan için firmaların cebini doldurma amaçlı olduğunu düşünüyorum. Daha az mekanik, daha düşük maliyet ancak daha pahalı fiyat ve elektronik. Bu tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi. önce takoz şeklinde telefonlar geldi, (hatta 95 de ilk telefonumu banka kredisi ile almıştım o kadar pahalıydılar) daha sonra ebadlar küçüldü küçüldü teknolojisi ilerledi ve şimdi her geçen gün büyümeye başladı :) Japonlar tablo şeklinde televizyon yapmış duvara asıyormuşsun dediğimiz dönemlerde bize tüplü ve projeksiyon TV leri öteliyorlardı. Aynasızlar içinde şuan için aynı şeyi düşünüyorum. Mesela şuan elinizdeki V1 i saymıyorum ama OM-D nin hızı ve ergonomisi daha cazip gözükse de (veya A7 ler biraz daha ergonomik bence) bir dslr nin tadını vermiyordur hele ki buna birde tele taktığınızı düşünün. Bence bunlarda bir süre sonra daha dslr ye yakın gövde ve daha hızlı netleme olarak güncellenecekler. Bir diğer konu da sizin de bildiğiniz gibi lens yelpazesi. Gerçi yeni lenslerin sesleri gelmeye başladı sony cephesinde ama çoğalıp daha maliyetlerin düşmesini beklemek lazım diye düşünüyorum kendi adıma.

Bir de AF konusunda görüşlerinize tamamen katılmakla birlikte, servislerde yapılan kalibrasyon veya ayarda sizin benim gibi insanların yapmış olduğu AF ince ayarıdır aynı şeyi yapıyorlar ama şayet lens içersindeki optiklerin yuvarlanma kızaklarından kayma, yatma durumu varsa o ayrı. Yoksa sensörü söküp 1 mikron geriye veya ileriye almıyorlar. Yapılan bu dijial müdahalenin (yani AF ince ayar) kabaca anlatımı; yaptığımız testler sonucu elde ettiğimiz değeri makinenin programına girip body deki veya lensdeki netleme motorunu kendi durduğu yerden bir miktar daha kaçırıp bizim istediğimiz noktada durmasını sağlamaktır. Yanlışım varsa düzeltin Ertan hocam :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anahtar cümle;

Objektiflerin ışığı düşürdüğü nokta fabrikada teorik bir mesafeye göre belirleniyor

Şimdi hata olayına en azından kafamda kılıf oluşturabiliyorum.

Şükrü Bey servislerin bizim gibi AF-FineTune den yaptığına eminmisiniz?

Hayyamda hemşerim olan bir usta bana öyle yapmadığını direk makinenin içinden müdehale ettiğini söyledi. Hatta verecektim makinemi kontrol amaçlı ama içim el vermedi içini açmasını.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Buna sevindim :) biraz okumak lazım.

Yukarıda yazdığım gibi bunun birçok sebebi var, fokus hatası çoksa ve ince ayar dahi kurtarmıyorsa, bütün lenslerde aynı hatayı veriyorsa sorun body içersindeki birçok kombinasyondan olabilir. O halde son çare gerçekten güvenilir bir servise bakıtılması gerekebilir. Ama önce biraz araştırma yapıp bu test ve ayarı kendimizce yapmak lazım. Hatta sorunları ve sonuçları bu forumda paylaşıp fikir almak lazım. Sonuçta orası bir ticarethane eş, dost, hemşehri farketmez. O insanlarda bu işlerden eve ekmek götürmek zorunda.

Birde sahibinden'e çok ucuz arızalı lensler düşüyor parça amaçlı falan diye 50 TL 60 TL ye 18-55 ler falan. çok para değil, alın bir tane sökün inceleyin, çalışma prensibini, AF motorunu ve mekanizmasını, optiklerin dizilimini vs. Kullandığımız aletin ne olduğunu ve ne olmadığını çok daha iyi kavrayabilirsiniz. Nerden biliyorsunuz demişler. Kendimden :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rumors: Nikon D800s camera preliminary specifications

Nikon_D800_camera_drawing.jpg

Here is the first set of rumored specifications for the Nikon D800s DSLR camera:

• No low pass (AA) filter (just like the D800E)
  • Improved software to suppress moiré
  • Expeed 4 imaging processor
  • sRAW
  • Same AF improvements like in the D4s
  • Improved low light capabilities
  • 5 fps (6fps with the MB-D12)
  • Price between D800 and D800E - probably around $3000
  • No firm announcement date yet - my guess is Photokina (September 2014) or CES (January 2015)

It is still too early to mark those rumored D800s specifications with anything above 50% probability. Hopefully I will receive some additional information in the upcoming weeks.

Read more on NikonRumors.com: http://nikonrumors.com/2014/03/25/rumors-nikon-d800s-camera-preliminary-specifications.aspx/#ixzz2wzd0tTm3

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Haklısınız Ertan bey, aynasızlar birçok yönden hem kullanıcıya hemde üreticiye daha cazip gelse de şuan için firmaların cebini doldurma amaçlı olduğunu düşünüyorum. Daha az mekanik, daha düşük maliyet ancak daha pahalı fiyat ve elektronik. Bu tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi. önce takoz şeklinde telefonlar geldi, (hatta 95 de ilk telefonumu banka kredisi ile almıştım o kadar pahalıydılar) daha sonra ebadlar küçüldü küçüldü teknolojisi ilerledi ve şimdi her geçen gün büyümeye başladı :) Japonlar tablo şeklinde televizyon yapmış duvara asıyormuşsun dediğimiz dönemlerde bize tüplü ve projeksiyon TV leri öteliyorlardı. Aynasızlar içinde şuan için aynı şeyi düşünüyorum. Mesela şuan elinizdeki V1 i saymıyorum ama OM-D nin hızı ve ergonomisi daha cazip gözükse de (veya A7 ler biraz daha ergonomik bence) bir dslr nin tadını vermiyordur hele ki buna birde tele taktığınızı düşünün. Bence bunlarda bir süre sonra daha dslr ye yakın gövde ve daha hızlı netleme olarak güncellenecekler. Bir diğer konu da sizin de bildiğiniz gibi lens yelpazesi. Gerçi yeni lenslerin sesleri gelmeye başladı sony cephesinde ama çoğalıp daha maliyetlerin düşmesini beklemek lazım diye düşünüyorum kendi adıma.

Bir de AF konusunda görüşlerinize tamamen katılmakla birlikte, servislerde yapılan kalibrasyon veya ayarda sizin benim gibi insanların yapmış olduğu AF ince ayarıdır aynı şeyi yapıyorlar ama şayet lens içersindeki optiklerin yuvarlanma kızaklarından kayma, yatma durumu varsa o ayrı. Yoksa sensörü söküp 1 mikron geriye veya ileriye almıyorlar. Yapılan bu dijial müdahalenin (yani AF ince ayar) kabaca anlatımı; yaptığımız testler sonucu elde ettiğimiz değeri makinenin programına girip body deki veya lensdeki netleme motorunu kendi durduğu yerden bir miktar daha kaçırıp bizim istediğimiz noktada durmasını sağlamaktır. Yanlışım varsa düzeltin Ertan hocam :)

Algılayıcıya dokunmazlar tahminimce de :) AF sistemiyle oynayabilirler. Türkiye'deki serviste AF sistemine dokunabiliyorlar mı emin değilim. Avrupa'da bazı ülke servisleri bunun için Japonya'ya gönderiyor gövdeleri, onu biliyorum.

Aynasızlarda AF sistemleri 3-4 seneye DSLR seviyesine gelir bence. Şu anda sürekli odaklama ve düşük ışıkta odaklama sorunu var. Nikon 1 serisi sürekli odaklamada iyi de ileri seviye DSLRlar kadar iyi değil ve düşük ışıkta odaklaması kontrast bazlıya dönüyor. OM-D ve Panasonicler ilk odakta ileri seviye DSLRlar kadar iyi ama onlarda da sürekli odaklama ve düşük ışıkta odaklama derdi var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sabırla bekliyorum Recep bey. Yine diğerleri gibi yok işlemciyi değiştirdik, sRAW yaptık, buffer artırdık 5 di 6 fsp yaptık deyip D800 de yapılan hataları kapatacaklar ama olsun bu sefer olacak gibi. Zaten bu da olmazsa yapacak birşey kalmıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D800 'de fiziksel bir üretim hatası varmı acaba. Eğer varsa ve buna istinaden 800S çıkarılacaksa vay halimize demek lazım. Bu netleme sorunu ile ilgili olarak muhtemel Firmware'in çare olacağını düşünüyorum. Yoksa 800S çıksın satarım ben bu D800 'ü :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Recep bey Nikon'a D90 ve D700 den sonra bir haller oldu. Gerçi D700 de de optik olarak değilde fiziksel hatalar vardı. Gövde lastiklerinin bollaşması ve düşmesi gibi. D800 de en başta bu konuyu başlatan Doğan bey'in yaşadıklarını ben 3 ayrı D800 de yaşadım ve geri gönderdim. Belli bir kullanımdan sonra (yaklaşık 30k shutter) gövdede pil kapağının olduğu köşede beyazlaşma ve boya aşınması başlıyor. Avuç içersine gelen gövde lastiği gözle görünür aşınıyor. O pürüzlü yüzeyi kayboluyor. Bunlar gördüğüm fiziksel sorunlar ancak asıl sorunlar başka. malum sol taraftan başlayan netleme hatası sağa doğru gidildikçe düzeliyor. Test edenler en soldaki nokta deselerde testleri soldan sağa tüm noktalarda yapılırsa netsizliğin lineer bir şekilde sağa doğru duzeldiği görülüyor. Buda bence algılayıcının bayonete paralel olmadığının ispatıdır Mesela yanlış bilmiyorsam Olympuslarda tüm netleme noktalarına ayrı ayrı AF fine tune yapılabiliyor. Yazılımla bunu yapabilirlerse düzelebilir belki bilemiyorum. D800 le elde ettiğim rawlar genellikle 45-50 mb ve bunu biraz işleyip photoshop a atıyorum birazda burada düzenleme yapıp 2 layer çoğaltıp birde filtre ekleyince birde bakıyorsunuz olmuş bir 100 mb psd dosyası :) Uzatmak istemiyorum ama bazı çekimlerde enstanteneyi yüksek de tutsanız %100 baktığınızda titreme görüyorsunuz tabii yüksek çözünürlüğün dezavantajı. Vs vs sonuçta ben body kalitesi daha artırılmış, malum hataları olmayan, 22-24 mp (kii sRAW bu işi görecektir) rec tuşuna ISO ayarını atayabileceğim ve AF-C kısayolu atayabileceğim yazılımı olan D800s istiyorum :) İkinci elde D800 fiyatları iyice düştü zaten D800E ler pek düşmedi kullanıcılar bunların hatasız olduğunu veya daha keskin olduğunu düşünerek talep ediyor kii bence zeiss prime dan başkasında bu farkı görmek zor. Velhasılı bu haberlerden sonra ben D800 alacağıma D610 alıp D800s i beklerim. D610 da bana fazlasıyla yeter ancak keşke sadece şu D800 deki çekim esnasında tek tuşla netleme noktasını %100 büyütme özelliği D610 da da olsa :) Veya MarkIII deki gibi herhangi bir tuşa çekim esnasında AF-S den AF-C ce geçebileğim bir atama yapabilsem de gözümü vizörden ayırmadan uçan kuşu bile kaçırmasam :) Herkese hayırlı geceler diliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ramiz bey şuan elimde D7000 var. D800E alıp D7000 i ikinci body olarak kullanacaktım ama malum sebeplerden dolayı aldıklarımı hep geri gönderdim. Açıkcası soğudum da biraz. D800s haberlerinden sonra programı değiştirdim. D610 almayı düşünüyorum. D800s çıkarsa ve beklentilerimi karşılarsa D7000 satılacak, DX lensler satılacak, D800s alınacak ve D610 yedek body olacak. Yada sabredemeyip bunca ekipmanın değişiminden doğacak zararı göze alıp karşı şeride geçeceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ramiz bey şuan elimde D7000 var. D800E alıp D7000 i ikinci body olarak kullanacaktım ama malum sebeplerden dolayı aldıklarımı hep geri gönderdim. Açıkcası soğudum da biraz. D800s haberlerinden sonra programı değiştirdim. D610 almayı düşünüyorum. D800s çıkarsa ve beklentilerimi karşılarsa D7000 satılacak, DX lensler satılacak, D800s alınacak ve D610 yedek body olacak. Yada sabredemeyip bunca ekipmanın değişiminden doğacak zararı göze alıp karşı şeride geçeceğim.

D600 denediniz mi hiç hocam ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat kadar denedim. Yakın bir arkadaşım kullanıyor şuan.

İsteklerinizi karşılamadı sanırım , yoksa fiyatları uygunken ikinci el D600 tavsiye edecektim , sonrasında dediğiniz gibi D800S bakardınız

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ramiz bey D600 bana rahatlıkla yetecek makine. Teknik özellikleri haricinde D800 ün bazı kullanım özelliklerini çok seviyorum. En başta yukarda söylediğim gibi çekim yaptığımda ben mutkala netleme kaçırdımmı titrettim mi diye %100 büyüterek bakıyorum ve bu bende tik haline geldi :) D600 de ++++ tuşuna bas, çoklu seçiciyle gezdirmek bakmak gerekirken, D800 de çoklu seçicinin ortasındaki butona bir kez basıyorsunuz hooop netleme noktasına %100 görüntü. Sol ayar tekerleğindeki M, A, S dışındakileri şimdiye kadar hiç kullanmadım mesela, D800 de hoşuma giden ayrıntılar var yani en azından o yuvarlak vizörü, gece pozlama perdesi, AF on butonu gibi detaylarını anlatmayım birçok farklılık gibi yada D600 ün tekerlekleri çok basit geldi bana mesela D800 daha fısır fısır dönüyor, mark3 ün ki D600 dende tıkırtılı :) Neden D600 değil de 610 1. si arkadaşımınkini daha 10k olmadan 3 kez temizledik, daha ne kadar temizleriz bilmiyorum ama en ufak bir hatada çok dertler açabilir. D610 da autoWB nin iyileştirildiği yazıyor mesela yada bizim bilmediğmiz ama şikayetler üzerine güncellenen diğer özellikler. D610 sıfırı hayyamda 3850 TL idi dün, ikinci elde 500 silse 3300 TL e zaten D600 e de aynı parayı istiyorlar. O halde en mantıklısı D610, riske geek yok bence,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D610 sıfır o fiyat ise tabiki gerek yok , ben zaten sizin aradıklarınızı az çok anlayarak D600/610 u ileride ikinci gövde olacak şekilde tavsiye ettim , anllattığınız özellikler tabiki de D600 de bulunmuyor , ama o toz olayıda inanın ya benim gövdede az yada ben abartmıyorum beni hiç rahatsız etmiyor etseydi çoktan Karfonun kapısına dikilmiştim son servis duyurusundan sonra , ayrıca D610 un fiziki farklılıkları dışında işte gelişmiş beyaz ayarı 5,5 de 6 sn ye çıkan fsp hızı çok basit olaylar beyaz ayarını değiştirmek raw düzenlerken 1sn sürüyor sonuçta ,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nazmi Kılıçer usta bugün beni arayıp AF Tune ve diğer temizlik vs için gönderdiğim ekipmanlarım hakkında bilgi verdi. Gönderdiğim lenslerin tümü sorunsuzmuş ancak D800 de bariz bir şekilde keskinlik kontras vs sıkıntısı olduğunu belirtti.Bu sıkıntının tüm 800 ve 800E lerde olduğundan bahsetti. Hal böyle olunca benim izeleyeceğim yol aşağıdaki şekilde olacak.. :) Şunu çok net söyleyebilirimki ; eski makinam D600'de aynı lenste yakaladığım keskinlik D800 'de kesinlikle yok.

D800 Firmware beklemek

D800S beklemek

D610 satınalmak.

http://xrayturkey.com/__Nikon_D600/balmumu/dsc_5065.jpg

http://xrayturkey.com/__Nikon_D600/balmumu/dsc_5089.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nazmi Kılıçer usta bugün beni arayıp AF Tune ve diğer temizlik vs için gönderdiğim ekipmanlarım hakkında bilgi verdi. Gönderdiğim lenslerin tümü sorunsuzmuş ancak D800 de bariz bir şekilde keskinlik kontras vs sıkıntısı olduğunu belirtti.Bu sıkıntının tüm 800 ve 800E lerde olduğundan bahsetti. Hal böyle olunca benim izeleyeceğim yol aşağıdaki şekilde olacak.. :) Şunu çok net söyleyebilirimki ; eski makinam D600'de aynı lenste yakaladığım keskinlik D800 'de kesinlikle yok.

D800 Firmware beklemek

D800S beklemek

D610 satınalmak.

http://xrayturkey.co...mu/dsc_5065.jpg

http://xrayturkey.co...mu/dsc_5089.jpg

Recep bey bu D800 ün keskinlik ve kontrast azlığı olarak belirttiğiniz burumu bayadır gözlemliyorum , nedense tamam budur dediğim bir örnek yoktu , usta bir ağızdan bunu teyit etmek bizlere iyi bir bilgi oldu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.