İçeriğe git

D800E sol netleme problemi çıktı

Doğan

Recommended Posts

Recep bey bu fotoğraflarla suçu makineye atmak biraz insafsızca :) Denediğim hiçbir D800 de keskinlik veya kontrast sorunu yoktu bu sorun ilginç ve hangi lensleriniz var bilmiyorum ama nano larda tam tersine aşırı kontrast veriyordu ve ben standart ayarlardan bile kısıyordum. Yani bu örneklerle bunu belirlemek biraz zor, bu kadar yakından ve de daha önemlisi flaş ışığını dağıtmadan direk modelin yüzüne patlatıp doğal kontrast ve DR beklemek imkansız. D800 konusunda belki bana kötü kopyalar denk geldi bilemiyorum ama son noktayı samimi olduğum bir nikon servisi koydu. Ertan hocam bilir, bazı sitelerde ''D800 vukuatı'' diye bahsettim herkes D800 de vukuat mı var diye soruyor. Kimse kral çıplak diyemiyor. Aynı sitede döne döne D800E arayıp, en sorunsuz, en iyi kullacıdan aldığı D800E yi aldığına bin pişman olan ve bunu siteye yazamayan arkadaş bana telefonda ''aman abi kral çıplak'' diyor :) Velhasılı, bugün bir D610 siparişi verdim ve inşallah cuma günü elimde...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şükrü bey ,

URL deki fotolar benim eski makinamda çekilmişti D600 ve keskinliği bence yeterince iyi. Ayıca aynı lenslerile d800 de keskinlik alamıyorum.

lensler

105 f2.8

24-70 f2.8

70-200 VRII

28mm f1.8

Nazmi usta d800 ve 800E lerin tümünde aynı sorunun olduğundan bahsetti. 35 yıllık bir meslek geçmişine bakarak yanıldığını düşünmek yanlış olur sanırım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nazmi Kılıçer usta bugün beni arayıp AF Tune ve diğer temizlik vs için gönderdiğim ekipmanlarım hakkında bilgi verdi. Gönderdiğim lenslerin tümü sorunsuzmuş ancak D800 de bariz bir şekilde keskinlik kontras vs sıkıntısı olduğunu belirtti.Bu sıkıntının tüm 800 ve 800E lerde olduğundan bahsetti. Hal böyle olunca benim izeleyeceğim yol aşağıdaki şekilde olacak.. :) Şunu çok net söyleyebilirimki ; eski makinam D600'de aynı lenste yakaladığım keskinlik D800 'de kesinlikle yok.

D800 Firmware beklemek

D800S beklemek

D610 satınalmak.

http://xrayturkey.co...mu/dsc_5065.jpg

http://xrayturkey.co...mu/dsc_5089.jpg

Gönderdiğim lenslerin tümü sorunsuzmuş ancak D800 de bariz bir şekilde keskinlik kontras vs sıkıntısı olduğunu belirtti.Bu sıkıntının tüm 800 ve 800E lerde olduğundan bahsetti.

bende sıkıntı yaşadım ama sol netleme noktası ile ilgili. d800E ile keskinlikle ilgili bir sıkıntım hiç olmadı. bence çok iddialı konuşmuş. sol netleme problemi düzeldiğini bilsem d800e ayarında bir makine alabilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sol netleme hatası haricinde D800'de keskinlik ya da kontrast sıkıntısı görmedim ya da duymadım. D800'ün derdi kendisinde değil (sol odak hatası haricinde), yüksek çözünürlük sebebiyle odaklamaya çok dikkat edilmemesi. Nazmi hoca iyidir hoştur de bu lafına katılmıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ertan hocam sorun şu olabilir, daha önce de yazdığım gibi benim yaptığım testlerde sadece sol netleme noktaları değilde sağdan sola doğru gidildikçe artan bir netsizlik, odak kayması olduğunu gözlemledim.. Bu arada makinenin karşı duvara olan açılarının yatayda ve dikeyde 90 derece olmasına özellikle dikkat ettim. Dolayısıyla aynı şartlar altında merkez netleme noktasıyla en sağdaki netleme noktası arasında da fark oluyor. Ve orta nokta ile netleme yapıp çektiğim fotoğraflar kontrastsız gibi gözüksede bunun asıl sebebi netlemenin tam yapılmamış olması.

Yaptığım denemelerden birkaç tane örnek.

post-955-0-36508900-1396443336_thumb.jpg

post-955-0-63359000-1396443337_thumb.jpg

post-955-0-05557600-1396443339_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yarın ekipmanım gelecek inşallah . Netleme sıkıntısı zaten bilinen bir durum. Ben konulara sizle kadar hakim değlim. Direk olarak Nazmi ustanın bana ilettiklerini aktardım size. Tabiki benimde temennim hiç bir sorun olmaması yönündedir ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ertan hocam sorun şu olabilir, daha önce de yazdığım gibi benim yaptığım testlerde sadece sol netleme noktaları değilde sağdan sola doğru gidildikçe artan bir netsizlik, odak kayması olduğunu gözlemledim.. Bu arada makinenin karşı duvara olan açılarının yatayda ve dikeyde 90 derece olmasına özellikle dikkat ettim. Dolayısıyla aynı şartlar altında merkez netleme noktasıyla en sağdaki netleme noktası arasında da fark oluyor. Ve orta nokta ile netleme yapıp çektiğim fotoğraflar kontrastsız gibi gözüksede bunun asıl sebebi netlemenin tam yapılmamış olması.

Yaptığım denemelerden birkaç tane örnek.

D800 gibi yüksek MP'li makinelerde doğru odaklama ve titreşim çok önemli. D800 incelememde de birkaç defa yazmıştım bunu. D800 cidden müthiş bir alet, ama kullanımına dikkat etmek lazım. Odak hatası ya da titreme olduğu anda ne yüksek dinamik aralık ne 36 milyon piksel kurtarır seni :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D800 gibi yüksek MP'li makinelerde doğru odaklama ve titreşim çok önemli. D800 incelememde de birkaç defa yazmıştım bunu. D800 cidden müthiş bir alet, ama kullanımına dikkat etmek lazım. Odak hatası ya da titreme olduğu anda ne yüksek dinamik aralık ne 36 milyon piksel kurtarır seni :)

Erhan bey. D800 incelemenizi canım sıkıldıkça tekrar tekrar okuyorum.

Tşk.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...

Yarın 1 adet d800e alacağım

Alacağım ürün 2. el 40.000 perde.

Sormak istediğim en sağ ve en sol uç af noktasının testini hangi modda yapmam lazım?

M modunda ise f, iso değerini kaç seçmem lazım?

Obje kaç metre ilerde olmalı

Acil cevap yazarsanız çok memnun olurum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yarın 1 adet d800e alacağım

Alacağım ürün 2. el 40.000 perde.

Sormak istediğim en sağ ve en sol uç af noktasının testini hangi modda yapmam lazım?

M modunda ise f, iso değerini kaç seçmem lazım?

Obje kaç metre ilerde olmalı

Acil cevap yazarsanız çok memnun olurum

Bunu testi o kadar kolay değil bu konuları iyice incelemeniz lazım , ama siz vakit yok diyorsanız A modunda en açık diyafram ve en yakın netleme mesafesinden deneyin , böyle bir sıkıntıyı da alışveriş anındaki testte yakalamanız çok zor olabilir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1-2 kare çekip %100 crop alıp bakacağım

Yanımda notebook da olacak,

Yani sd kartı direk notebook a takabiliyorum

Ön tarafa obje olarak gazete mi koysam ?

Yada küçük bir biblo/oyuncak falan mı?

Menü ayarlarını tamamen fabrika ayarında tutma düşüncem var.

Saygılar ,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu sorun açık diyafram değerlerinde görünen bir sorun mu?

f11-f32 gibi kısık diyafram değerlerinde görünmüyor mu?

Durum böyle ise:

Bu sorun manzara ve gün batımı çekimlerinde sorun teşkil etmez

Ama model yada portre çekimimde çok ciddi sorun teşkil eder

Yani parayı sokağa atmak gibi bir durum söz konusu olur.

Bana 5200 civarı bir rakam dedi ben 4700 civarı düşünüyorum

Açıkcası kabul ederse eder yoksa beklerim

Fiyat aralığında pek araştıramadım

saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makine 40000 çekime geldiyse büyük ihtimalle odak sorunu yoktur.

Sorun varsa hemen anlamak zor. Pratik bir yöntem olarak şunu deneyebilirsin: Bir 50mm lens al. Picture controls ayarlarında keskinliği en üste getir. Düz bir duvar bul. 6-7 metre mesafeden sağ, orta ve sol noktaları sırasıyla odaklayarak 2'şer (toplam 6) çekim yap. Bu sırada kadraj değişmesin. Sonra.bu dosyaların boyutlarına bak. Eğer boyutlar arasında ciddi boyut farkı varsa makineden odak hatası var demektir. Eğer odak hatası varsa fotoğrafta bulanıklık olacak, bu yüzden detay azalağı için dosya boyutu da azalacak.

Dediğim gibi kesin sonuç vermez çünkü birçok değişken var (mesela elin titrer, makineyi tam paralel tutmazsın, lenste sorun vardır vs..) ama kısa sürede hızlı bir test yapmış olursun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

satan arkadaş bu sorunu ilk kez duydum dedi

Yalnız ne kadar net bilgi bilemiyorum.

Sizin dediğiniz şekilde testi yapacağım.

Bilgilendirme için teşekkür ederim ( sağ olun)

Ayrıca bir arkadaşının elinde de d700 makinada var

onuda alma düşüncem oldu ( yedek makina olarak gerekli)

D700 Shutter 400.000 + civarı.( tamir görmemiş)

Açıkcası 400k benim için hiç sorun değil .

(Makina alırken kafama takılmayın tek konu)

Uzun kullanılan makinalarda sensörde yorulma olur mu?

Yani netlik ve keskinlik perde ömrü uzadıkça düşer mi?

Kısaca sensör yorgunluğu söz konusu olurmu?

Alırken 30s uzun pozlama yaparak ölü piksel testi yapacağım ( d700 de)

Birde tuşların hepsi çalışıyormu ona bakacağım.

Açıkcası makina ne durumda bilemiyorum.

Çok kötü durumda değilse almayı düşünüyorum

Fiyatı 1500 olur dedi ( fiyat uygun gibi)

Bak al kararını ver dedi

Aldıktan sonra geri dönüşte yok.

Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makine 40000 çekime geldiyse büyük ihtimalle odak sorunu yoktur.

Sorun varsa hemen anlamak zor. Pratik bir yöntem olarak şunu deneyebilirsin: Bir 50mm lens al. Picture controls ayarlarında keskinliği en üste getir. Düz bir duvar bul. 6-7 metre mesafeden sağ, orta ve sol noktaları sırasıyla odaklayarak 2'şer (toplam 6) çekim yap. Bu sırada kadraj değişmesin. Sonra.bu dosyaların boyutlarına bak. Eğer boyutlar arasında ciddi boyut farkı varsa makineden odak hatası var demektir. Eğer odak hatası varsa fotoğrafta bulanıklık olacak, bu yüzden detay azalağı için dosya boyutu da azalacak.

Dediğim gibi kesin sonuç vermez çünkü birçok değişken var (mesela elin titrer, makineyi tam paralel tutmazsın, lenste sorun vardır vs..) ama kısa sürede hızlı bir test yapmış olursun.

Ertan Bey,

Dosyalar jpeg olarak A modunda f4 , İso 100 de çekildi

Makina masa üzerinde sabitlendi

Sağ AF noktası:

Bakaç: 12.838 KB

Lv modu : 13.290 KB

Sol AF noktası:

Bakaç: 12.100 KB

Lv modu: 13.078 KB

Yorum alabilirmiyim, Sorun görünüyor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında normal odaklamasında biraz kayma var gibi. Önce onu düzeltmek lazım. Yani sol-sağ demiyorum, canlı Önizleme ve normal çekim arasında da bayağı fark var.

Bir de çektiğin duvar düz müydü ve duvara tam dik miydi objektif? Kaç metreden çektin? Hangi objektifler çektin?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birde jpeg olarak menüden set ettim

Yani raw+jpeg çekmedim.

Direk jpeg

Test öncesi makinayı resetledim

2 adet yeşil noktalı tuşa basılı 5 sn tuttum

Yani fabrika ayarlarını direk kullanmış oldum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca f11 ve f16 değerlerinde 3-5 karede manzara çektim

jpeg kalitesi oldukça düşük geldi

Keskinlik ve detay yoktu

Bu diyafram değerlerinde her bölgede keskinlik ve detay vermesi gerekirdi

Sadece jpeg kalitesi olarak D200 den daha kötü diyebilirim

Sanki bu makinayı alan jpeg kullanmasın diyor gibime geldi

Ben öyle bir kanıya vardım.

Acaba uzun süre makina ile video çekilmiş olabilir mi?

Az kılındım.

Sensör yorulmuş sanki

Adam alalı 2 yıl olmuş shutter düşük diyor

ama deri kısımlar kenarlardan erime yapmış gibi hissettim

Yani bazı yerlerde gözenekler deri üzerinde yoktu

parlama yapmaya başlamış kısımlar gövdede vardı

Sonuçta 2. el , bunlar normal , sorun kaliteli foto çekmesi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

f11/16'da biraz bulanık çekebilir ışık saçılması yüzünden. Makinenin ekranından mı baktın? El titremesi olmuş olmasın? 50mm f1.4G ile f4'te jilet gibi keskin sonuç alman lazım.

Vallahi dediğim gibi burdan karar vermem ben sol odak hatası var mı yok mu diye ama canlı önizlemedeki odakla bakaçtan yaptığın odak arasında bayağı dosya boyutu farkı var. Yani dert oradan da kaynaklanabilir. Belki makine içinden "AF Microadjustment" ayarı ile düzelebilir de. 6-7 metre, ISO100 ve f4 fena değil. Daha doğru bir deneme için f2.0 denemek daha iyi olur. f4'te net alan derinliği artacağı için sağ-sol odak hatasını yakalamak daha zor.

Biraz karışık di mi bu işler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5. Sayfa konudan uzağım biraz ama sadece maşallah demek için yazıyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

f11/16'da biraz bulanık çekebilir ışık saçılması yüzünden. Makinenin ekranından mı baktın? El titremesi olmuş olmasın? 50mm f1.4G ile f4'te jilet gibi keskin sonuç alman lazım.

Vallahi dediğim gibi burdan karar vermem ben sol odak hatası var mı yok mu diye ama canlı önizlemedeki odakla bakaçtan yaptığın odak arasında bayağı dosya boyutu farkı var. Yani dert oradan da kaynaklanabilir. Belki makine içinden "AF Microadjustment" ayarı ile düzelebilir de. 6-7 metre, ISO100 ve f4 fena değil. Daha doğru bir deneme için f2.0 denemek daha iyi olur. f4'te net alan derinliği artacağı için sağ-sol odak hatasını yakalamak daha zor.

Biraz karışık di mi bu işler :)

Üst ekrandan ilgi okuması bana zor geldi

%90 üst ekranı kullanan biriyim

O yüzden ekranı daha geniş olan d300 yada d700 e bakacağım

Temiz olan bulursamda alacağım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.