İçeriğe git

Gece Çekimi İçin Yardım!

DenizBil

Recommended Posts

öncelikle merhabalar, bende nikon D3000 var geceleri yada akşam karanlığında kaliteli güzel bir foto için nasıl ayarlamalıyım makineyi iso değeri,diyaframı, flaşlı ya da flaşsız. geçen gün baya zorlandım ayar yapmakta daha yeni yeni alışmaya başlıyorum fotoğraf çekmeye yardımcı olursanız sevinirim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle gece çekmek istediginiz olay nedir bir manzara çekecekseniz farkli ayarlar gerekir bir kisi veya hareketli nesne çekecekseniz farkli ayar gerekir.

-Manzara fotografi için;

Öncelikle bir adet tripot düsük iso degeri çekeceğiniz manzaranin çeşitine gÖrede diyafram ve enstantene gereklidir.Alan derinliği fazla olsun isterseniz eger düsük diyafram yok heryer net olsun dersenizde yüksek diyafram gereklidir.Yüksek diyaframda biraz daha uzun pozlama yapmaniz gerekir.

-Kişi veya hareketli nesne fotograflari icin;

Iso yu biraz yüksek tutum 400-800 arasi ( nekadar yüksek okadar gren ) flasla çekim yapmaniz gereklidir.Flasiniza güveniyosaniz iso yu minumun tutarsınız grensiz temiz fotograf alirsiniz bunlarin hepsi zamanla oturacaktir yerlerine bol bol pratik yapip deneme yanilmayla kendi yÖntemizi ve ayarlarinizi gelistirirsiniz.

Yanlış bir bilgi paylaştiysam eğer affola düzeltmenizi rica ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle gece çekmek istediginiz olay nedir bir manzara çekecekseniz farkli ayarlar gerekir bir kisi veya hareketli nesne çekecekseniz farkli ayar gerekir.

-Manzara fotografi için;

Öncelikle bir adet tripot düsük iso degeri çekeceğiniz manzaranin çeşitine gÖrede diyafram ve enstantene gereklidir.Alan derinliği fazla olsun isterseniz eger düsük diyafram yok heryer net olsun dersenizde yüksek diyafram gereklidir.Yüksek diyaframda biraz daha uzun pozlama yapmaniz gerekir.

-Kişi veya hareketli nesne fotograflari icin;

Iso yu biraz yüksek tutum 400-800 arasi ( nekadar yüksek okadar gren ) flasla çekim yapmaniz gereklidir.Flasiniza güveniyosaniz iso yu minumun tutarsınız grensiz temiz fotograf alirsiniz bunlarin hepsi zamanla oturacaktir yerlerine bol bol pratik yapip deneme yanilmayla kendi yÖntemizi ve ayarlarinizi gelistirirsiniz.

Yanlış bir bilgi paylaştiysam eğer affola düzeltmenizi rica ederim.

verdiğiniz bilgiler için teşekkürlerimi iletirim. çekmek istediğim manzara fotoğrafından ziyade kişi ve hareketli nesne fotoğraflarıdır bazı denemeler yaptım kendi çapımda ama pek başarılı olduğum sÖylenemez ama yılmak yok tabi başaracağıma inanıyorum:) diyafram ve enstantene oranları bu tür çekimlerde Önemli olmuyormu hareket halinde ki bir nesneyi çekerken nesneyi sabit gÖstermek için yanılmıyorsam enstantenesini yüksek tutmalıyım, hareketi fotoğrafa yansıtmak içinse tam tersi peki diyafram bÖyle durumlarda nasıl ayarlanmalı ?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gece çekimi ve hareketli nesneler.

Birbirine zıt şeyler bunlar.

Kullandığınız lens, ortam ışığı, kamera ayarları herşey önemli.

öncelikle lens nedir? 18-55 falan mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gece çekimi ve hareketli nesneler.

Birbirine zıt şeyler bunlar.

Kullandığınız lens, ortam ışığı, kamera ayarları herşey önemli.

öncelikle lens nedir? 18-55 falan mı?

niye zıt anlamadım gece karanlığında herhangi hareketli bir insan, hayvan bunların pozlarını yakalamak yada bir arabayı çekmek istesem? evet lens makinayla birlikte verilen 18-55. başlangıç aşamasında biri olarak yardım istemiştim bir kaç önemli işe yarayacak bilgiden sonra alıştırmalarla hangi zamanda nerede ne tür fotoğrafları hangi ayarlarla çekeceğimi öğrenmeyi umuyorum. örnek verecek olursam geçen gece aydınlatmanın çok kısıtlı olduğu bir ortamda bir kaç güzel poz yakalamak istedim flaşla çektiğim fotoğraflar tabi auto çekimde pek hoşuma gitmedi bu sebepten yardım almak istedim daha net güzel kareler yakalamak amacıyla. ama cevabı yok ise kendi çabalarımla çözmeye çalışırım .
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hareketli nesneler için yüksek isolara çıkmanız gerekir keza portre fotoğraflar içinde öyle, görüntü kalitesinden taviz vermem ben diyorsanız harici ışık kaynağı kullanmanız lazım şimdilik ucuz yongnou tepe flaşı işinizi görecektir. Size tavsiyem ışık kullanımını öğrenmenizdir. Fotoğraf demek ışık demektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kit objektif ve D3000 ile yapabileceklerin sınırlı. Ortamdaki ışığın miktarına göre ISO'ya dayanacaksın, hatta flaş lullanmak bile zorunda kalabilirsin. Tavsiyem A modunda objektifi minimum diyaframa ve makinede ISO'yu maksimuma al bir dene.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraf makinesinin en temel ayarları

Enstantene - Diyafram - İSO

Enstantene perdenin saniyenin kaç bölü kaçında açık kalacağına karar verdiği mekanizması

Diyafram lens den Sensöre düşecek ışığın gerçirgenliğini kumanda eden mekanizma

İSO ise ışık hassasiyetidir ki buna da kalite diyebilirsiniz..

Otomatik olarak şu mantık çıkıyor. Gece çekimlerin de Enstantene 1/50 nin altına düşer ki buda Saniyeynin 50'de 1'inde fotoğraf demek ( en iyi ihtimalle) İnsan eli ile Tripod olmaksızın en sağlıklı çekimler 1/50 ve üzeri diye bir ortalama yaparsak. Makinenizi 1/50 Enstantenenin altına düşürmeyin diyebiliriz. Ha bu işi daha kolaylaştırmak için VR diye birşey var Yani lensiniz 18mm de iken 1/25 ile çekerseniz; eliniz pek titremiyorsa ve çektiğiniz nesne de sabitse muhtemelen net ama kahverengi tonlarda bir fotoğrafınız olur..

Nesne hareketli ise zaten üstte örneğini verdiğim fotoğrafı çekemezsiniz.. Ne yapacaksınız ?

Bu durumda önce Diyaframı açabildiğiniz kadar açacaksınız.(sizin lensiniz F:3,5 değerinden fazla açılmaz) Enstantene 1/50 ye geldi varsayalım ama haala fotoğrafınızdaki hareketli nesneler net olmayacak. Bu nokta da İSO yu arttırmanız gerek /800/ isoyu geçmemenizi öneririm çünkü elinizdeki gövde eski nesil olduğundan çok fazla gren bırakacak ve kaliteyi düşüreceğinden çektiğiniz fotoğraf pek tatmin etmez.. İsoyu arttırdıktan sonra 1/100 civarı enstanteye gelebilirsiniz.

Yine yetmedi ? Bu noktada ise dahili veya harici flaşlara ihtiyacınız olacak Flaş kullanımı ayrı bir deryadır ki bunu benden önce anlatacak onlarca üstad var.. Size tavsiyem mümkün mertebe Fotoğrafın temel kurallarını öğrenmeniz. İlk etapda kendinizi geliştirin ve fotoğraf çekin bol bol (gündüz) İSO- Enstantene - Diyafram üçlüsüne hakim olmaya başladıktan sonra gece çekimlerine başlayabilirsiniz..

Not: Burada Cevapsız soru olmaz. Lütfen sormaktan çekinmeyin ve alınganlık yapmayın. Kimsenin kimseye üstünlüğü yok burada, abi kardeş ilişkisinin az bulunduğu ve egolardan arınmış bir forumumuz var. O yüzden Eleştiri dahi olsa emin olun yapıcı olmak adına yazılan yorumlardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zıt derken yanlış bir kelime kullanmışım.

Gece karanlık ve hareketli çekimler zıt değil zor diyelim.

Hareketli bir nesne çekebilmek için enstanstane hızını yükseltmeniz gerekir.

Mesela salıncakta sallanan biri için bu hızın aşağı yukarı 1/400 belki 500 falan.

Makineyi A konumuna alın.

Bu modda siz sadece diyaframı ayarlarsınız mesela F5.6

Makine o ortamda bulunan ışık ve sizin daha önce ayarlardığınız iso ya göre enstanstane hızını otomatik olarak ayarlar.

Tüm yorumlar doğru, farklı bişey demek mümkün değil.

iSo nuzu 400-800 arasında bir değere ayarlayın F5.6 ile uğraşın.

Eğer yine yakalamıyorsanız istediğiniz kareyi yapacak bişey yok.

1 Makine değiştireceksiniz.

2 Daha düşük diyaframlı lens alacaksınız F1.8 gibi

3 Mekinene ve lensin sınırlarını zorlamanın imkansızı yapmaya uğraşmaktan farkı olmadığını benimseyip hayatınıza devam edeceksiniz.

Ancak hepsinde önce fotoğraf nasıl çekilir? Diyafram nedir? Enstanstane nedir? iSo nedir? Bu üçlü nasıl kullanılır? Gibi soruları internet veya bir kursda öğrenmenizi tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.