İçeriğe git

Manuel lens ?

Recommended Posts

Merhabalar,

35 - 80mm f4-5.6 lens kullanmaktaydım.Portre çekimleri yapmaktayım.Portrede yeterli olmadığını düşünüyorum çoğu zaman maksimum açıklık 4'e ulaşmıyor bile ve bokehleri altgen şekilde çıkıyor.Birde her zaman tam netlemiyor bu yüzden genellikle manuel focus yapmak zorunda kalıyorum çoğu zaman.Keskinliğide berbat durumda telefonumla çeksem daha net fotograflar çıkartırım :( Bu yüzden yeni bir lens almayı düşünüyorum ama 300 lira gibi bir param var.Geçen gün arkadaşımın Tair 11a 135mm f2.8'ini kendi bodymde kullanma fırsatı yakaladım ve çok iyi sonuçlar elde ettim ama şöyle bişey daha var ki o da en can alıcı kısmı ki benim bükçem buna yeterli değil.Bu yüzden altarnatif başka manuel lenslere yönelmeye karar verdim.Manuel lenslerde şunu fark ettim çoğu lens kaplamalı optiklere sahip değil ve bir çok çeşidi var işte tamda burda kararsız kaldım.Benim bulabildiğim en temiz ve en ucuz 135mm kenlock f2.8 diyafram açıklığı var.Adam 70 liraya kadar düşerim dedi.keskinğide çok iyi dedi ama Sattığı lensin bayonettini bilmeyen satıcıdan korkucaksın :D ayrıca bu konu tamamen göreceli bir kavram.Adam aynı zamanda Helios 44-4 58mm f2 satıyor ikisini 100 liraya satıcak bu benim bükçem için çok iyi olur ama yanlış bir hamle yapıpta mat olmak istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

M42 lensleri sonsuz odaklayamazsınız Nikon gövedelerde(Fuji içinde geçerli aynı şey). Onun yerine Helios'un Nikon bayonet olanını (Helios 81N veya Arsat 50mm f/2 H) bulmaya çalış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

M42 lensleri sonsuz odaklayamazsınız Nikon gövedelerde(Fuji içinde geçerli aynı şey). Onun yerine Helios'un Nikon bayonet olanını (Helios 81N veya Arsat 50mm f/2 H) bulmaya çalış.

Ona uygun adaptör var yazdığımı tam okumadın galiba m42 lensi kendi gövdemde test ettim.Daha fazla ayrıntıya inipteincitmiycem seni adaptörü alırken sonsuza netleyip netlemediğine dikkat ederek alıcaksın artık ucuz çin adaptörleri bile sonsuza netliyor üstelik optiksiz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hiçbir M42 Lens Nikon Dijital Gövdelerde sonsuza netlemez.. (optiksiz adaptör ile)

Optikli adaptör araya fazladan ve kalitesiz bir cam eklediğinden kalite kayıplarına neden olabilir. Ben iki türlüsünü de kullandım öyle vahlanacak kadar kötü sonuçta almadım..

ELimde hali hazırda bulundurduğum m42 ve minolta bayonet 50mmlerim var.. Genellikle Video için kullanıyorum, ilk başlarda çok hevesli kullansam da artık cazibesini kaybediyor. Biraz daha sabredip para biriktirip Nikon marka sabit veya 24-85 (f:2,8-4 dü sanırım) bu lenslere yönelin. İşinizi ziyadesiyle görecektir.

Makinenizin Nikon olduğunu ya da Nikon bayonet lenslerin olduğunu varsayarak cevap yazıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tair iyi bir lens değil, keyifli bir lens. 384278374758291 adet bıçağı olduğundan garip fotoğraflar çıkartıyor.

Jupiter J9 85mm F2 mi ne vardı o da çok keyifli bir lens üstelik 100-150TL falandı.

Adaptör yardımı ile Pentax 50mm F1.7 kullanılabilir, çok başarılıdır.

135mm de kaliteli lens 100TL ye 200Tl ye satılmaz.

... Lens çok keskin!

Kime göre? Neye göre?

Her söylenilene inanmayın, heleki adı sanı duyulmamış lenslere sakın para vermeyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hiçbir M42 Lens Nikon Dijital Gövdelerde sonsuza netlemez.. (optiksiz adaptör ile)

Optikli adaptör araya fazladan ve kalitesiz bir cam eklediğinden kalite kayıplarına neden olabilir. Ben iki türlüsünü de kullandım öyle vahlanacak kadar kötü sonuçta almadım..

ELimde hali hazırda bulundurduğum m42 ve minolta bayonet 50mmlerim var.. Genellikle Video için kullanıyorum, ilk başlarda çok hevesli kullansam da artık cazibesini kaybediyor. Biraz daha sabredip para biriktirip Nikon marka sabit veya 24-85 (f:2,8-4 dü sanırım) bu lenslere yönelin. İşinizi ziyadesiyle görecektir.

Makinenizin Nikon olduğunu ya da Nikon bayonet lenslerin olduğunu varsayarak cevap yazıyorum.

Kullanan arkadaşlarım var millet nasıl yapıyor ? Siz bana bağlayamazsın edemezsin demeyin en iyisi sadece hangisi daha iyidir onu söyleyin.Bu arada 24-85 in fiyatı nerdeyse samyang'un f1.4 ü ile kafa kafaya para biriktirebilicek olsam hiç sormazdım paramı biriktirdim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tair iyi bir lens değil, keyifli bir lens. 384278374758291 adet bıçağı olduğundan garip fotoğraflar çıkartıyor.

Jupiter J9 85mm F2 mi ne vardı o da çok keyifli bir lens üstelik 100-150TL falandı.

Adaptör yardımı ile Pentax 50mm F1.7 kullanılabilir, çok başarılıdır.

135mm de kaliteli lens 100TL ye 200Tl ye satılmaz.

... Lens çok keskin!

Kime göre? Neye göre?

Her söylenilene inanmayın, heleki adı sanı duyulmamış lenslere sakın para vermeyin.

jupiterin fiyatı 280 tlden başlıyor ki onlarında mercekleri ya küflenmeye başlamış veya baya yıpranmış genellikle ama yinede aklımda eğer ucuz ve temiz bulursam alıcam.Başka önerisi bulunan ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Sinan.

Sen işini bilirsin ya sana son mesajımı yazıyorum.. O da bir önce yazdığım mesaj'ı dikkatli ve 4 kere tekrar ederek okuman .. O zaman ne yazdığım ve cevap olarak ne yazdığının nasıl tezat ve anlamsız olduğunu anlarsın..

Hadi Selametle..

Şunu da eklemeden edemedim.. Sen bizim önerilerimizi değil, kendi doğrularını sağlama yapmaya gelmişsin bu bariz açık ve net.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ona uygun adaptör var yazdığımı tam okumadın galiba m42 lensi kendi gövdemde test ettim.Daha fazla ayrıntıya inipteincitmiycem seni adaptörü alırken sonsuza netleyip netlemediğine dikkat ederek alıcaksın artık ucuz çin adaptörleri bile sonsuza netliyor üstelik optiksiz.

Burası bir forum ''incitme'' gibi bir telaşa da kapılmana gerek yok. Optiksiz adaptör olmadan m42 lens ile sonsuza netlemek imkansız değil ancak her lens ile olmaz. Bu flanş mesafesinden kaynaklanan bir olaydır. Bunu da arka optiği az dışarı çıkararak yaparsın. Ha lens için yorumumu sorarsan Tair soft bir lenstir. Eğer keskin bir lens istiyorsan Nikon 135mm 3.5 oldukça iyidir. Hem uyum derdide yaşamazsın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Sinan.

Sen işini bilirsin ya sana son mesajımı yazıyorum.. O da bir önce yazdığım mesaj'ı dikkatli ve 4 kere tekrar ederek okuman .. O zaman ne yazdığım ve cevap olarak ne yazdığının nasıl tezat ve anlamsız olduğunu anlarsın..

Hadi Selametle..

Şunu da eklemeden edemedim.. Sen bizim önerilerimizi değil, kendi doğrularını sağlama yapmaya gelmişsin bu bariz açık ve net.

Bence çok yalnış düşünüyosun veya araştırmıyosun.

Arkadaşıma sordum optikli bir adaptör alıp optik kısmını sökmüş sonrada oraya merceğin kalınlığında metal veya plastik bişeyi koyarak bu sorunu aşmış bunun amacı M42-Nikon arasındaki lens-film düzlemi arasındaki mesafe farkı -1 mm yani lensin gövdenin 1mm içine girmesi gerekiyor sorunda burdan çıkıyormuş.

Optiksiz adaptörleride iç lens grubunu yaklaştarak bu sorunu aşanlarda varmış ama o daha çok uğraş istiyormuş.

Daha bir çok yöntem varmış sayın güngör bence düz mantık olmanın yararı yok olmuyoda niye olmuyor sorun ne diye düşünebiliriz bu bizim için daha iyi olmazmı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burası bir forum ''incitme'' gibi bir telaşa da kapılmana gerek yok. Optiksiz adaptör olmadan m42 lens ile sonsuza netlemek imkansız değil ancak her lens ile olmaz. Bu flanş mesafesinden kaynaklanan bir olaydır. Bunu da arka optiği az dışarı çıkararak yaparsın. Ha lens için yorumumu sorarsan Tair soft bir lenstir. Eğer keskin bir lens istiyorsan Nikon 135mm 3.5 oldukça iyidir. Hem uyum derdide yaşamazsın.

Ayrıca anlamadığım sorun şu ben portre çekiceğim diyorum yani sonsuza netlemek gibi bir sorunum pek fazla olucağını sanmıyorum o zamanda lens değiştirim.Eyvallah diyorum mert ama son yazdığımı bence oku gerçekten her lenste işe yarıyormuş özellikle optikli adaptörü optiksize çevirme konusunda.Sadece kızdığım konu her insanın yapamazsın demesi.Yapan insan nasıl yapıyor ve artık ben gerçekten çok sıkıldım fotograf makineleri hakkında bilgisi olanda olmayanda yorum yapma yapıyor.Benim yardım istediğim konu manuel lensler konusunda daha önce kullanmış birisinden yorumlar almaktı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Helios lenslere de ufak bir müdahale ile Sonsuza netlemesini sağlayabiliyoruz.. Ve emin ol bilmeyen bilmediği konularda cevap vermez ( en azından bizim forumumuzda) Ekstra müdahala gerektiren durumlardan bahsetmedim ayrıca..

Optiksiz adaptör ile netlemez

Optikli ile sonsuza netler dedim. Bunu sağa sola çekmenin alemi yok.

Bir önceki mesajınla üstteki mesajlarındaki üslubun alakası bile yok. Demek isteyince oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Helios lenslere de ufak bir müdahale ile Sonsuza netlemesini sağlayabiliyoruz.. Ve emin ol bilmeyen bilmediği konularda cevap vermez ( en azından bizim forumumuzda) Ekstra müdahala gerektiren durumlardan bahsetmedim ayrıca..

Optiksiz adaptör ile netlemez

Optikli ile sonsuza netler dedim. Bunu sağa sola çekmenin alemi yok.

Bir önceki mesajınla üstteki mesajlarındaki üslubun alakası bile yok. Demek isteyince oluyor.

iyi bilader sen haklısın diyelim ve şimdilik geçelim ama ben bunu yapıcağım.Sizinlede paylaşımda bulunurum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sonuç olarak ekstra müdaleylede olsa optiksiz şekilde bağlaya biliriz.Bu konuda uzlaştığımıza göre sizce en iyi manuel lens hangisi ? yani size en baştan bu yana sorduğum soru Hangi Taunus'u Mustang'e çeviririz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.