İçeriğe git

Günlük kullanımda polarize veya uv filtre

Recommended Posts

Günlük kullanımlarda genel olarak çoğumuz uv filtre kullanıyoruz ve genellikle hiç çıkarmıyoruz, UV ışınlarını engelesin ve objektifimizin ön camını darbelerden korusun diye.

Peki UV filtre yerine Polarize Filtre kullansak ve hiç çıkarmasak fotoğraf çekerken avantaj ve dezavantajları ve günlük kullanıma etkisi nasıl olur.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

En baba UV filtre 50TL falan.

Ancak Polarize de durum öyle değil. Heleki 77+mm alacaksanız ufak çaplı bir lens parası hatta "sıfır" 50mm F1.8D parası.

Varsın eksik kalsın. Ben 10TL lik UV filtre kullanmaya devam edeyim.

Not: Fotoğraf çekerken UV yada farklı birşey kullanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

En baba UV filtre 50TL falan.

Ancak Polarize de durum öyle değil. Heleki 77+mm alacaksanız ufak çaplı bir lens parası hatta "sıfır" 50mm F1.8D parası.

Varsın eksik kalsın. Ben 10TL lik UV filtre kullanmaya devam edeyim.

Not: Fotoğraf çekerken UV yada farklı birşey kullanmıyorum.

Gökhan ,

En baba UV filtre 50 TL demişsin. Yani 200 TL lik bir BW UV ile 50 TL lik bir UV arasında fark yoktur anlamındamı söyledin ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eskiden Sigma 150mm ile B&W UV filtre kullanırdım çünkü bir keresinde aleti düşürdüm, sivri bir yere denk geldi ve UV filtre sayesinde ön camı korumuş oldum. Ama sonraları güneşlik kullanmaya başladım. UV filtre kırılırsa ön camı zedeleme olasılığı var, ayrıca UV filtreye şehirde gerek yok. Hatta yansımaları arttıracağı için (en kalitelisinde bile) artık hiç kullanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eskiden Sigma 150mm ile B&W UV filtre kullanırdım çünkü bir keresinde aleti düşürdüm, sivri bir yere denk geldi ve UV filtre sayesinde ön camı korumuş oldum. Ama sonraları güneşlik kullanmaya başladım. UV filtre kırılırsa ön camı zedeleme olasılığı var, ayrıca UV filtreye şehirde gerek yok. Hatta yansımaları arttıracağı için (en kalitelisinde bile) artık hiç kullanmıyorum.

4 bin küsür TL lik bir lensimi UV filtresiz kullanmak bana göre değil. Kaskosuz araç ile trafiğe çıkmak gibi olsa gerek. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 bin küsür TL lik bir lensimi UV filtresiz kullanmak bana göre değil. Kaskosuz araç ile trafiğe çıkmak gibi olsa gerek. :)

peki asıl soruya gelirsek, tüm gün UV takmak yerine devamlı polarize takmak nasıl olurdu 1-2 stop ışık kaybetmenin dışında?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Polarize filtrenin tam olarak ne görev yaptğını teknik olarak incelemek lazım. Benim bildiğim polarize filtre yatay ya da dikey polarizasyonda gelen ışınları kesmeye yarıyor. Yani siz filtreyi çevirerek bazen ister yatay ister dikey konumda gelenleri belli bir oranda engelliyorsunuz. Bundan dolayı birkaç stop değerinde ışık kaybediyor denir. Eğer bu bilgimde bi yanlış yoksa, sürekli bu filtreyi kullanarak her pozisyon için sürekli çevirip en doğru ve istenen ışığı arayıp bulmak zahmetli olur. örneğin ben polarize filtreyi cam ürünleri çekiminde, otomobil çekiminde camdaki yansımaları almak için kullanıyorum. Zaten tek kullandığım filtre tipi budur, eğer parayı bulursam bir de kaliteli ND filtre alacağım :)

Bir filtrenin sürekli olarak lensin önünde takılı kalması kadar tehlikeli bir şey yoktur bana göre. Tecrübemle sabit. Daha önce yine bir UV filtre konusu altında başımdan geçen bu olayı paylaşmıştım. 24-70 mm nano lensimin önünde zamanın en pahalı Hoya UV filtresi vardı ve basit ve kısa mesafeden bir yere düşme ile (hem de pahalı bir çanta içindeyken) Hoya UV filtrenin metal kasnağı ezilip kendi UV camını kırdı, cam kırıkları lensimin en ön camına savruldu, lensin ön camını çizdi. Eğer o filtre olmasaydı lense hiçbir şey olmayacaktı.

Her zaman şunu şiddetle savunuyorum: UV filtre bana göre asla ve asla bir koruyucu değildir. Lensinizi koruyacak yegane malzeme parasoleydir. Lense parmağını sokan bir mentalite için UV filtre koruyucu olabilir, ama benim için değil. Makinenizi parasoleysiz kullanmayın, bi yere çarpsanız dahi sadece o plastik parasoley kırılır. Daha da ileriye gidecek şekilde lensin içine kadar bir cismin girmesine sebep olabiliyorsanız, siz o makineyi kullanmayın derim :)

Konuyla ilgili daha önceki yazılar:

http://www.nikonturk.com/konu/1413-uv-filitre-farki-bu-kadar-olurmu/page__fromsearch__1

http://www.nikonturk.com/konu/938-parasoley-filtre-secemi/page__fromsearch__1

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Polarize filtrenin tam olarak ne görev yaptğını teknik olarak incelemek lazım. Benim bildiğim polarize filtre yatay ya da dikey polarizasyonda gelen ışınları kesmeye yarıyor. Yani siz filtreyi çevirerek bazen ister yatay ister dikey konumda gelenleri belli bir oranda engelliyorsunuz. Bundan dolayı birkaç stop değerinde ışık kaybediyor denir. Eğer bu bilgimde bi yanlış yoksa, sürekli bu filtreyi kullanarak her pozisyon için sürekli çevirip en doğru ve istenen ışığı arayıp bulmak zahmetli olur. örneğin ben polarize filtreyi cam ürünleri çekiminde, otomobil çekiminde camdaki yansımaları almak için kullanıyorum. Zaten tek kullandığım filtre tipi budur, eğer parayı bulursam bir de kaliteli ND filtre alacağım :)

Bir filtrenin sürekli olarak lensin önünde takılı kalması kadar tehlikeli bir şey yoktur bana göre. Tecrübemle sabit. Daha önce yine bir UV filtre konusu altında başımdan geçen bu olayı paylaşmıştım. 24-70 mm nano lensimin önünde zamanın en pahalı Hoya UV filtresi vardı ve basit ve kısa mesafeden bir yere düşme ile (hem de pahalı bir çanta içindeyken) Hoya UV filtrenin metal kasnağı ezilip kendi UV camını kırdı, cam kırıkları lensimin en ön camına savruldu, lensin ön camını çizdi. Eğer o filtre olmasaydı lense hiçbir şey olmayacaktı.

Her zaman şunu şiddetle savunuyorum: UV filtre bana göre asla ve asla bir koruyucu değildir. Lensinizi koruyacak yegane malzeme parasoleydir. Lense parmağını sokan bir mentalite için UV filtre koruyucu olabilir, ama benim için değil. Makinenizi parasoleysiz kullanmayın, bi yere çarpsanız dahi sadece o plastik parasoley kırılır. Daha da ileriye gidecek şekilde lensin içine kadar bir cismin girmesine sebep olabiliyorsanız, siz o makineyi kullanmayın derim :)

Konuyla ilgili daha önceki yazılar:

http://www.nikonturk...__fromsearch__1

http://www.nikonturk...__fromsearch__1

anlattıklarınıza katılmakla birlikte kafamda soru işaretleri de oluşmuyor değil.

Ben yolda yürürken araçlardan sıçrayan taşlar vs çakıllar üst düzey lenslerime zarar verirmi acaba diye yada uv yada polarize takmadığımızda objekifin ön camı kirlendğinde yada tozlandığında silmeye başladığımda aşınma yada çizilme olur diye de endişe duyuyorum.

Uv yada polarize filtreyi devamlı bulundurmak istememin sebebi de zaten bu.

Objektifin önüne takılan her cam kaliteyi düşürür herkes hemfikir fakat pahalı objektif kullananlar güvenlik amacıyla takıyorlar bende dahil.

çıkarmak isterim fakat kafalardaki o acaba yukarda bahsettiğim sebeplerden dolayı işi bozuyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yolda yürürken araçlardan objektife taş gelmesi kafanıza taş gelmesinden daha ufak bir olasılık :) Hava iyiyse, ışık bolsa polarize filtre takmak avantajlı çünkü çok fazla güneş varsa yansıma da çok demektir, bu yüzden doygunluk ve kontrast azalır. Işık bol olduğu için de polarize filtreden kaynaklanan 1-2 stopluk ışık azalması dert olmaz.

Yumuşak bir bez kullanırsanız ön eleman çizilmez diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan ,

En baba UV filtre 50 TL demişsin. Yani 200 TL lik bir BW UV ile 50 TL lik bir UV arasında fark yoktur anlamındamı söyledin ?

Yuhh o parayada mı UV filtre varmış :D :D

Ben Tiffen marka kullanıyorum genelde Alman malı.

En kalitelisi değil ama kaliteli.

Eskiden tüm lenslerime bu markayı alırdım. Almakla kalmaz, kullanırdım da.

Sonra Mehmet Abi nin daha önce paylaştığı şu linkleri inceleyince;

http://www.lensrentals.com/blog/2011/06/good-times-with-bad-filters

http://www.lenstip.com/113.1-article-UV_filters_test_Introduction.html

Ondan sonra en ucuzu, nerede, en ucuzu hangi marka? Onu alıyorum.

Fotoğraf çekeceğim zaman kapağın klipslerini sıkıp açmıyorumda da kapak ve filtreyi döndüre döndüre çıkartıp kullanıyorum :)

Benim gibi imaj kalitesini herşeyin önüne koyan biri için her türlü seçenek önemlidir :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tiffen Amerikan değil miydi yahu? Tiffen'e dikkat etmek lazım. Çok ucuz, Çin mallarıyla yarışacak kadar kalitesiz ürünleri olduğu kadar üst seviye ürünleri de var. Alırken dikkat etmek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şahsen hiç bir fotoğrafımı uv filtre kullanarak çekmiyorum, uv filtre tüm prime lenslerimin önünde takılıdır fakat sadece çekim harici koruma olarak kullanıyorum yani çanta içersinde olurda lensin kapağı çıkarsa merceğim çizileceğine uv filtre çizilsin düşüncesiyle. çekime başlarken hiç kapak çıkartmam direk uv filtreyle birlikte vidalama çeklinde sökerek kapak ile birlikte çıkartırım, parasoley koruma anlamında çok daha önemli ve kaliteli bir aparat, hem yansımalardan hologramlardan hemde darbelerden. Polarize filtreyi gün boyu lensin üzerinde takılı tutma fikri sağlıklı bir fikir değil. Olaki bir mekana gittiniz gün boyu sadece manzara çekeceksin o zaman kullanılması daha mantıklı, bu durum bile ışık şartlarına göre değişkenlik gösterir, yinede tam sağlıklı bir durum olarak görmüyorum. Susadığında su içiyorsan, polarize gerektiğini anda polarize filtreyi kullanmak çok daha iyi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yazılanları dikkatlice okudum. benim gibi genelde cadde sokak gezip fotoğraf çekmeye çalışan biri için uv yada polarizesiz zor yada cesaret toplamam gerektiren bir eylem, bunun için cesaret toplamam gerek. Stüdyoda çeksem kullanmazdım sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tiffen Amerikan değil miydi yahu? Tiffen'e dikkat etmek lazım. Çok ucuz, Çin mallarıyla yarışacak kadar kalitesiz ürünleri olduğu kadar üst seviye ürünleri de var. Alırken dikkat etmek lazım.

Ben sanki kabında made in Germany yazıyor diye anımsıyorum ama web sitelerinden baktım, sanırım Amerikan mış.

Bence 10TL lik basit UV den iyiler ama dediğim gibi piyasanında en iyisi değiler.

Tipik orta direk filtresi :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.