İçeriğe git

Ne çekmeli

Recommended Posts

Merhaba

Bu sitede genelde 3 tip soru soruluyor.

Hangi makineyi alayım.

Hangi lensi alayım

Hangi ek ekipmanı alayım (flash, tripot, filtre)

Ben farklı bir soru sormak istiyorum. Tüm bunların en iyisini aldınız. Tüm çekim tekniklerini çok iyi öğrendiniz. Uzun pozlama, bokem, HDR, CS6 tamam hepsi yenildi yutuldu.

Peki şimdi ne çekeceksiniz ?

Mesela kaç kişi taksim deki olayları çekti. 68 olaylarının fotografları ne kadar değerli şimdi dimi. yada 80 darbesinde yolardaki tank fotografları ne kadar etkili. Peki önünüzdeki Taksim'i kaç kişi çekti?

Siyasi olarak Taksim'i çekmek istemiyebilirsiniz saygıyla karşılarım.

Peki kentsel dönüşümü çektiniz mi?

çektiklerinizde komposizsyon öğesi, bir duyguyu yansıtması mi önemli yoksa hangi makinede çektiğiniz mi önemli?

Bence hafiften neyle çekmekten neyi çekmeye doğru kaymalıyız, biraz da bunu tartışmalıyız.

Ben süperim çok güzel çalışmalarım var gibi bir iddam yok. Henüz tek başıma sergim bile yok. Ben de amatörüm. çok ağlamaklı oldu :) Ben hep beraber burada konu ve komposizyon da tartışalım istiyorum sadece.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şimdi ne çekilmeli konusu çok tartışılır neyi seviyorsan onu çek akşam ne yemeliyim gibi bir soru bu. Şevkler ve renkler tartışılmaz kimisi manzara çekmeyi sever kimisi portre kimisi başka. Ama şöyle birşey yapabiliriz bir konu hakkında kompozisyon fotoğrafı çekelim yada hadi gidelim kız kalesi fotoğrafı çekelim dene bilir ama ne çekmeli çok geniş bir soru cevabı farklı farklı o da kişilerin sevklerine göre değişir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba;

Bana göre; Portre, insan ve gündelik hayata dair fotoğraflar en güzel fotoğraflardır. Taksim Gezi Parkı olaylarını dün gece de dahil 4 defa görüntüledim. Çektiğim fotoğraflarda Çatışma yoksa da yine de sanatsal ve belgesel anlamda bir şeyler yakaladığımı düşünüyorum. Bu gece de bir aksilik olmazsa yine gidip görüntülemeye Çalışacağım. Taksim fotoğraflarını; Çektiğim diğer fotoğraflar gibi ilerki bir tarihe yeri ve zamanı gelirse yayınlarım veya sergilemeyi düşünüyorum.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Taksim Gezi parkı, ya da diğer herhangi bir gösteride çekilen fotoğraflarda sanat değeri olmasa bile tarihi niteliği açısından çok değerli fotoğraflar. Batuhan çok güzel söylemiş, 80'de ya da 68'de çekilen 15-20 fotoğrafa şu anda "vay be" diye bakıyoruz ki onların çoğu bildiğin alelade fotoğraflar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben ceple çektim taksimi ama gazların arasında o esanada orda olmak isterdim çekmek için bazı sebeplerden dolayı gidemedim ama bu aralar gidilebilir gibi bugün sakinmiş..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Taksim Gezi parkı, ya da diğer herhangi bir gösteride çekilen fotoğraflarda sanat değeri olmasa bile tarihi niteliği açısından çok değerli fotoğraflar. Batuhan çok güzel söylemiş, 80'de ya da 68'de çekilen 15-20 fotoğrafa şu anda "vay be" diye bakıyoruz ki onların çoğu bildiğin alelade fotoğraflar.

Ertan Bey, Merhaba;

çünkü eski fotoğraflar aynı zamanda birer zaman makinası ve insanı; Fotoğrafın çekildiği zamana götürüyor. Zaten sırf bu nedenle çok değerliler. Eski İstanbul fotoğrafları da öyle değil mi? Taksimde yaşananlar da günün birinde çok eski olacak ve o zaman da bu günlerde çekilmiş alelade fotoğraflar bile çok çok değerli olacaklar. Tıpkı 68 ve 80' li yıllardaki fotoğraflar gibi.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ertan Bey, Merhaba;

çÜnkÜ eski fotoğraflar aynı zamanda birer zaman makinası ve insanı; Fotoğrafın çekildiği zamana götÜrÜyor. Zaten sırf bu nedenle çok değerliler. Eski İstanbul fotoğrafları da öyle değil mi? Taksimde yaşananlar da gÜnÜn birinde çok eski olacak ve o zaman da bu gÜnlerde çekilmiş alelade fotoğraflar bile çok çok değerli olacaklar. Tıpkı 68 ve 80' li yıllardaki fotoğraflar gibi.

Selamlar,

İnşallah ileride bu fotoğraflara bakıp "onlar gÜzel gÜnlerimizmiş" demeyiz :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

demek ki kompozsiyon ekipmandan daha değerliymiş.

Benim de tam demek istediğim buydu.

Kompozsiyon da konuşalım konu da konuşalım. Yer ve zaman da konuşalım.

Mesela ışık konuşalım. Öğle vakti güneşin alnında ne çekersen neyle çekersen çek bir baş yapıt olmaz. Tankın üstüne çıkmış bir gÖsterici olmadıkça :)

Mesela güzel ülkemiz bu zaman diliminde akşam çok az bir saat güzel ışık alıyor. Hatta güneş batarken beli bir kelvin değerine ulaşıp sararmadan güzel bir poz yakalamak zor diye düşünüyorum.

Mesela hava konuşalım. Ayrıca nem fazla bu nedenle manzara bu mevsimlerde olmaz. ama yağmurdan sonra havada nem azalır ve bulutlar da gitmeden çok güzel manzara olur.

18-55 kit lens ile ışığı zamanı ve komposizyonu ayarla çok güzel şeyler çıkar. Lens alacam değil ne çekeyim diye birbirimize soralım. Yada ben şunu çekmek istiyorum nasıl çekeyim diye soralım.

Mesela portre diyoruz. Kişiyi pencereye yaklaşıtacaksın ve ışık yüzüne yalıyarak geçecek, aydınlık karanlık olacak pencere gÖzükmeyecek.

Taksimi bende çoktim, Ben gidiyorum çatışma olmuyor ayrılıyorum çatışma çıkıyor. Gerçi gazı yesem durup çekebilirmiyim tam bilemiyorum. Kortejleri bile tam istediğim gibi çekememişim. Birde yabancı fotografçılar vardı ve hepsi üst katlarda yer bulmuşlardı. Birde fotograf çekenler sadece bizim gibi insanlardı. Basın yeni gelmeye başladı. Son günlerde ise gÖsterici ile eşit sayıda var, o da ayrı bir durum.

çok bilgili ustalarımız var. Onlara bunları soralım bunlarla ilgi bilgi alalım. Bunları yazıp konuşalım azıcık.

Gelen cevaplardan sonra mutlu oldum sizinde benimle aynı düşüncede olmanız çok sevindirici :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Benim de tam demek istediğim buydu.

Kompozsiyon da konuşalım konu da konuşalım. Yer ve zaman da konuşalım.

Mesela ışık konuşalım. öğle vakti güneşin alnında ne çekersen neyle çekersen çek bir baş yapıt olmaz. Tankın üstüne çıkmış bir gösterici olmadıkça :)

Mesela güzel ülkemiz bu zaman diliminde akşam çok az bir saat güzel ışık alıyor. Hatta güneş batarken beli bir kelvin değerine ulaşıp sararmadan güzel bir poz yakalamak zor diye düşünüyorum.

Mesela hava konuşalım. Ayrıca nem fazla bu nedenle manzara bu mevsimlerde olmaz. ama yağmurdan sonra havada nem azalır ve bulutlar da gitmeden çok güzel manzara olur.

18-55 kit lens ile ışığı zamanı ve komposizyonu ayarla çok güzel şeyler çıkar. Lens alacam değil ne çekeyim diye birbirimize soralım. Yada ben şunu çekmek istiyorum nasıl çekeyim diye soralım.

Mesela portre diyoruz. Kişiyi pencereye yaklaşıtacaksın ve ışık yüzüne yalıyarak geçecek, aydınlık karanlık olacak pencere gözükmeyecek.

Taksimi bende çoktim, Ben gidiyorum çatışma olmuyor ayrılıyorum çatışma çıkıyor. Gerçi gazı yesem durup çekebilirmiyim tam bilemiyorum. Kortejleri bile tam istediğim gibi çekememişim. Birde yabancı fotografçılar vardı ve hepsi üst katlarda yer bulmuşlardı. Birde fotograf çekenler sadece bizim gibi insanlardı. Basın yeni gelmeye başladı. Son günlerde ise gösterici ile eşit sayıda var, o da ayrı bir durum.

çok bilgili ustalarımız var. Onlara bunları soralım bunlarla ilgi bilgi alalım. Bunları yazıp konuşalım azıcık.

Gelen cevaplardan sonra mutlu oldum sizinde benimle aynı düşüncede olmanız çok sevindirici :)

Batuhan Bey;

Evet ne alsamdan çok ne çekelim,nasıl çekelim, hangi şartlar altında (ışık, kompozsiyon, vurgu vs) çekelimi konuşmanın ancak belli bir birikimi olmuş insanlarla yapılabileceğini düşünüyorum. çünkü kişi kamera alacaksa, ne yapması lazım?. Bir bilene sormak en akıllıca çözüm. Giriyor siteye ve soruyor, hangi DSLR ve hangi lensi veya lensleri almalıyım? Aldıktan sonra sıra gelecek, yahu bunun hangi ayarlarını yapmak lazım ki hatasız fotoğraflar çekeyim, Bundan sonraki süreç ise çekim ve kendini geliştirme aşaması. Eğer bu aşamada hevesi geçip fotoğrafı bırakmazsa; cümle ve ile devam ediyor... :)Ve artık gözü bir kamera lensi gibi etrafına bakabilen ve beyni, kişinin kendisiyle başbaşa kaldığında durumda sürekli olarak çekeceği bir kareyi kurgulayabilecek şekilde düşünen biri olduğunda artık o, kendisi gibi fotoğrafçılarla tıpkı sizin yaptığınız gibi sohbet etmek isteyecektir. Bu ise bir emek ve zaman meselesidir. Benim için fotoğraf bir tutkudur...

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.