İçeriğe git

Siteye yüklediğim Fotoğraflardaki Exif Bilgileri

İbrahim ÖZKAN

Recommended Posts

merhabalar siteye yüklenen bazı fotoğrafların exif bilgilerinde çok detaylı bilgiler görmekteyim. fakat kendi yüklediğim fotoğraflarda bu kadar detay girişi yapamıyorum. örneğin aşağıdaki görüntü bir başkasının yüklemiş olduğu fotoğrafın eexif bilgileri.

krq.png

ve bu görsel de benim eklediğim fotoğrafın exif bilgileri

iku.png

bunun sebebi ne olabilir. kullandığım makine d5000 ilk başta makine kaynaklı olabilir diye düşündüm fakat d3100 ile çekilen fotoğrafta da detaylı bilgiler bulunuyor. nasıl çözebilirim bu durumu ?

konu açarken bağlantı kopmasından dolayı 2 sefer açılmış sanırım. bunun için özür dilerim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğrafınızı küçültüp kaydederken exif bilgilerini kaybediyor olabilirsiniz. çalıştığınız programı söylerseniz yardımcı oluruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Adobe Photoshop Cs5 ile çalışıyorum. Fotoğraf küçültme yapmıyorum fakat Kayıt yaparken Görüntü kalitesini belirlediğimiz bir rakam var 12 olarak çıkıyor standartta onu düşürerek fotoğrafın boyutunu düşürüyorum. Birde Hiç exif bilgisi algılamıyor site yazdıklarımı da ben elle girmek zorunda kalıyorum

boyutunu küçülttüğüm fotoğrafı 500px sitesine de yüklüyorum. Orada lens bilgisi hariç hepsini otomatik algılıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu siteye yüklediğiniz fotoğraflarda geniş kenar olarak ortalama 1000 pixel seçmenizde fayda var. Küçültme yapmıyorum derken neyi kastettiniz anlamadım ama makineden çıktığı haldeki boyutla yüklerseniz kaplayacağı alandan dolayı sistem yükleme yapmayabilir. Sanırım bundan dolayı siz en düşük kalitede kaydederken CS5 exif bilgilerini de gözden çıkarıyor.

Yapmanız gereken dediğim gibi fotoğrafınızın bir kopyasını geniş kenar 1000 pixel olmak üzere save as seçeneğiyle kalite yaklaşık 10 kalmak üzere kaydediniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu siteye yüklediğiniz fotoğraflarda geniş kenar olarak ortalama 1000 pixel seçmenizde fayda var. Küçültme yapmıyorum derken neyi kastettiniz anlamadım ama makineden çıktığı haldeki boyutla yüklerseniz kaplayacağı alandan dolayı sistem yükleme yapmayabilir. Sanırım bundan dolayı siz en düşük kalitede kaydederken CS5 exif bilgilerini de gözden çıkarıyor.

Yapmanız gereken dediğim gibi fotoğrafınızın bir kopyasını geniş kenar 1000 pixel olmak üzere save as seçeneğiyle kalite yaklaşık 10 kalmak üzere kaydediniz.

evet tam sizin dediğiniz gibi çözünürlüğü düşürmüyorum yani yüklediğim fotoğraflar 4288 * 2848 boyutunda fakat ilk fırsatta dediğiniz şekilde deneyeceğim. Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu sıkıntı bazen kullandığınız tarayıcı ve sitenin sistemiyle ilgili olabilmektedir. Siz öncelikle benim izah ettiğim şekilde bi deneyin, sonuç alamazsanız site adminine konuyu aktarırız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu sıkıntı bazen kullandığınız tarayıcı ve sitenin sistemiyle ilgili olabilmektedir. Siz öncelikle benim izah ettiğim şekilde bi deneyin, sonuç alamazsanız site adminine konuyu aktarırız.

2 gunluk 2 fotoğraf sınırı kalkarken beraber deneyeceğimi. Tarayıcı olarak sürekli google chrome kullanmaktayım. eğer düzelme olmazsa dediğiniz gibi yönetimle iletişime geçeriz. İlginiz için Tekrardan Teşekkür Ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sitede değil de siz kendi fotoğraflarınıza /sağ klik /özellikler /özet

yaptığınızda gerekli gereksiz tüm detayları görebiliyormusunuz?

evet o şekilde bütün detayları görebilmekteyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence şunu bir deneyin.

Fotoğraf makinesinin ayarları ile oynamadan sıradan bir JPEG fotoğraf çekin.

Hiç bir müdehale yapmadan siteye yükleyin. Bakalım yine eksik çıkacak mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şu an son yüklediğim fotoğrafta sıkıntı yapmadı. Fotoğrafı sadece croplayarak büyüttüm. ve bütün exifi okudu. cropsuz bir fotoğrafta tekrar deneme yapacağım. sonucu yine buradan yazarım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gerekli cevaplar ve olacak neden soylenmış. Aslında fotoğraf'da exif bilgileri olduktan sonra okuma yapacaktır sistem Ancak lens ve makina bilgileri genelde program olabilir bunları elinizle yazmanız gerekebilir diğer kısımlar küçültme ve crop'lamada problem olmazsa çıkacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gerekli cevaplar ve olacak neden soylenmış. Aslında fotoğraf'da exif bilgileri olduktan sonra okuma yapacaktır sistem Ancak lens ve makina bilgileri genelde program olabilir bunları elinizle yazmanız gerekebilir diğer kısımlar küçültme ve crop'lamada problem olmazsa çıkacaktır.

lens ve makina bilgisinden ziyade hiç exif okumuyordu yuklediğim fotoğraflarda dün sadece kırpma işlemi yapıp kaydederek yüklediğim fotoğraflarda tamamını okudu normal kırpılmamış bir fotoğraf daha yüklediğim zaman sorun olursa yazarım yine buradan
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@İbrahim Özkan,

Web ortamına yüklediğiniz fotoğraflarda mecburen küçültme yapmak zorundasınız.

çünkü:

Bugünün şartlarında normal ev kullanıcılarının kullandığı monitÖrler ortalama 20-22 inç boyutundadır. Bir laptop kullanıcısının ekran boyutunu siz düşünün. Profesyonel manada iş yapıp 27 inç gibi boyutlarda monitÖr kullananlar da vardır. 22 inç boyutundaki bir ekranın faydalı alanı HD format olsa 1920x1080 pixeldir. Bir 27 inç için 2500x1440 gibi boyutlar sÖzkonusu olabilir. Standart boyutlara sahip bir monitÖrde tarayıcının işgal ettiği alanlar, web sayfasının işgal ettiği alanlar gibi faktÖrleri de hesaba katarsanız yüksekliği 800-900 pixelden daha büyük fotoğraf kareleri sistem tarafından mecburen küçültülmek zorunda kalır. Yani, daha basit bir deyişle dikey kenarı 900 pixelden daha büyük kareleri yüklemek bedava hamallık etmek demektir. Hatta ziyaret ettiğiniz web sayfasının arayüz kalitesine bağlı olarak sizin büyük fotoğrafınız küçültme işlemi esnasında bütün kalitesini, keskinliğini, kontrastını, renk doygunluğu kaybedebilir.

Bu ve bunun gibi birçok nedenden dolayı size fotoğraf boyutunuzu geniş kenar ya da yatay kenarda ortalama 1000 pixelde tutmanızı sÖylemiştim. Bundan daha büyük boyutlarda yükleme yapmanın size ve izleyiciye pek bi faydası olacağını sanmıyorum. çünkü, 1400 pixele çıkın desem bu kez dosya boyutundan dolayı sistem itiraz edecek, siz de mecburen kaliteyi düşüreceksiniz, bu kez exifler yine okunmayacak.

Uzun lafın kısası, siz şartları zorlamadan, ortalama 100-1200 pixel yatay kenarda kalın ve sorun yaşamayın. Daha büyük boyuttaki kareleri zaten ya baskı için ya da inceleme için dosya halinde gÖnderirsiniz, yani webde paylaşmazsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@İbrahim özkan,

Web ortamına yüklediğiniz fotoğraflarda mecburen küçültme yapmak zorundasınız.

çünkü:

Bugünün şartlarında normal ev kullanıcılarının kullandığı monitörler ortalama 20-22 inç boyutundadır. Bir laptop kullanıcısının ekran boyutunu siz düşünün. Profesyonel manada iş yapıp 27 inç gibi boyutlarda monitör kullananlar da vardır. 22 inç boyutundaki bir ekranın faydalı alanı HD format olsa 1920x1080 pixeldir. Bir 27 inç için 2500x1440 gibi boyutlar sözkonusu olabilir. Standart boyutlara sahip bir monitörde tarayıcının işgal ettiği alanlar, web sayfasının işgal ettiği alanlar gibi faktörleri de hesaba katarsanız yüksekliği 800-900 pixelden daha büyük fotoğraf kareleri sistem tarafından mecburen küçültülmek zorunda kalır. Yani, daha basit bir deyişle dikey kenarı 900 pixelden daha büyük kareleri yüklemek bedava hamallık etmek demektir. Hatta ziyaret ettiğiniz web sayfasının arayüz kalitesine bağlı olarak sizin büyük fotoğrafınız küçültme işlemi esnasında bütün kalitesini, keskinliğini, kontrastını, renk doygunluğu kaybedebilir.

Bu ve bunun gibi birçok nedenden dolayı size fotoğraf boyutunuzu geniş kenar ya da yatay kenarda ortalama 1000 pixelde tutmanızı söylemiştim. Bundan daha büyük boyutlarda yükleme yapmanın size ve izleyiciye pek bi faydası olacağını sanmıyorum. çünkü, 1400 pixele çıkın desem bu kez dosya boyutundan dolayı sistem itiraz edecek, siz de mecburen kaliteyi düşüreceksiniz, bu kez exifler yine okunmayacak.

Uzun lafın kısası, siz şartları zorlamadan, ortalama 100-1200 pixel yatay kenarda kalın ve sorun yaşamayın. Daha büyük boyuttaki kareleri zaten ya baskı için ya da inceleme için dosya halinde gönderirsiniz, yani webde paylaşmazsınız.

engin bilgilerin için öncelikle teşekkür ederim abi :) Abi diye hitap etmemde sakınca yoktur umarım ilk fırsatta dediğin şekilde deneyeceğim. şu an elimde yüklemek istediğim bir fotoğraf bulunmamakta.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.