İçeriğe git

Beyaz noktalar

Ramiz AKSOY

Recommended Posts

Merhabalar gece flash kullanarak çektiğim bir fotoğrafta bu sebebini bulamadığım siyah bölgedeki beyaz benekler oluştu sebebi nedir acaba ?

nikon d600 24-85 vr

f 5.6

1/200

iso 2500

pozlama +5

24mm

3ca0.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lensinize yakın mesafede havada duran toz/su tomurcuğu gibi bilumum nesnenin flaş karşısındaki refleksleri olma ihtimali büyük.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Lensinize yakın mesafede havada duran toz/su tomurcuğu gibi bilumum nesnenin flaş karşısındaki refleksleri olma ihtimali büyük.

Bende Mehmet hocamıza katılıyorum. Bunlar toz veya havadaki mikro su tanecikleri.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

teşekkürler , bir an sensörüm de ki tozları mı görmeye başladım diye düşünmüştüm

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

festival kapsamında konser ve gösteriler esasında çektiğim fotoğraflar sahne ışıklandırması berbattı bu yüzden ayarlarım bu şekilde , flashsız çekiyordum birde flashlı deniyeyim dedim aldığım fotoğraf bu oldu :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

iso 2500 +5 flashlı pozlama fazla patlamadan olmuştur bu.Yani Mehmet abinin dediği. :)

Çok akıllıca Gökhan. Bunu ben düşünemedim. 2500 iso, +5 poz telafisi ve bir de flaş. Makine daha ne yapsın?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet şartlar zor olunca makineyi de limitlerini görmek için zorluyorum :) aynı geceden falsh kapalı iso 3200 bir örnek ;

F 4.5

1/640

iso 3200

+5 pozlama

58mm

zhu.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sahne ışığının yetersiz olduğundan bahsetmişsiniz. Ama arka plan yeterince aydınlık çıkmış. Sizin tekniğiniz ile bütün alanı aydınlık almak mümkün, aynı zamanda hareketi durdurmak da; bu amaçla bu teknik kullanılır diye biliyorum.

Ben sahnede sizden biraz daha farklı davranıyorum, tabii burda çok aşırı hareketli bir sahnem yok. Makinemin en iyi perfomansı verebildiği isoyu seçiyorum, örneğin bir D3'de ışık durumuna göre 800 ila 1600 arasında kalıyorum. Eksi pozlama telafisi veriyorum, -0,7 ila -1,7 arasında. Sonra flaşda da aynı şekilde -1 ila -2 seviyesinde güç düşürüyorum. Modum yine de iTTL. Burda amacım ortamın/sahnenin kendi doğal ışığını flaşın gücüyle öldürmemek. Ancak yine de karanlık bölgeleri flaşla bir miktar aydınlatırken yine de 1/60'dan daha düşük bir enstantaneye düşmemek.

Buna örnek bir kare:

post-1343-0-67036200-1371917741_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet Mehmet bey anlattığınız teknik ilede çekimler yaptım makine nin dahili flashi ile doğal ışık ile sanki daha hos oldu diye düşündüm tabi sonuca bakinca daha iyi bir fotoğraf var karşımızda siz tabiki daha tecrübelisiniz bundan faydalanmak guzel teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.