İçeriğe git

Nikon objektif seçimi

Recommended Posts

kurumumuza bi nikon d7100 aldık. objektif içinde para sonradan bulduk ama herkes gibi bende kararsızlıkta kaldım. 1000 liraya kadar elimizde para var ama bize nekadar iyi nekadar hesaplı okadar tercihimiz olur.

şimdi tamron 18 - 270 yada sigma 18 -250 yada nikon 18 - 105

biz arazide bazen çiftçileri bazen çalışanları veya ekilen veya ekili ürünleri çekeriz.

bunun yanında aradada video çekimi kısada olsa.

bi tavsiyenize ihtiyacımız var. pazartesi almayı düşünüyoruz. yardımcı olurmusunuz karar vermemizde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu 3 objektif de D7100'ün 24MP'lik algılayıcının performansını tam olarak vermez ama senin için aynı objektifle telefotoya ulaşmak de önemli anladığım kadarıyla. Aralarında Nikon 18-105mm VR optik olarak en iyisi. Daha fazla erişim için Sigma 18-250mm OS tavsiye edebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Bu 3 objektif de D7100'ün 24MP'lik algılayıcının performansını tam olarak vermez" bunu bana açıklayabilirmisin biraz. 24MP'lik algılayıcının performansını nasıl alabilirim peki ? Diğer objektifler düşük performansmı verir. nikon gövdeye nikon lens daha mı iyidir? kullanıcı tecrübesine ihtiyacım var. tamron ve sigma ne gibi durumlarda tercih edilir? çok soru var aklımda :( kusura bakmayın

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Bu 3 objektif de D7100'ün 24MP'lik algılayıcının performansını tam olarak vermez" bunu bana açıklayabilirmisin biraz. 24MP'lik algılayıcının performansını nasıl alabilirim peki ? Diğer objektifler düşük performansmı verir. nikon gövdeye nikon lens daha mı iyidir? kullanıcı tecrübesine ihtiyacım var. tamron ve sigma ne gibi durumlarda tercih edilir? çok soru var aklımda :( kusura bakmayın

Bahsi geçen konuyu anlayabilmek sizin için şu aşamada çok zor. çok karmaşık fizik/matematik hesaplamalarının sözkonusu olduğu, pixel kareye düşen ışık miktarı ve bunun pixele etkilerinin hesaplandığı bir teknikten bahsediliyor burada. Bunu belli bir seviyeye erişmiş fotoğrafçılar bilir/tanır.

Siz bu performans düşüklüğünü farkeder misiniz, sanmam, bir süre sonra belki, yani bu konuda tecrübe sahibi olmaya başladığınızda, bir iki yıl sonra.

Tabii ki Nikon gövdede Nikon lens tercih edilir. Ancak, bir D7100 modeli alıp da bunun önüne çok geniş zoom özelliğine sahip lensler takmak mantıklı olmaz. Ne kadar çok zoom, o kadar çok keskinlik/ışık/kontrast/renk doygunluğu kaybı demektir.

O makinenin sahip olduğu sensörü doyurabilecek evsafta olan lensler ortalama 1500 dolarlarda gezerler. Mesela bir Nikkor 24-70 mm F2.8, bir Nikkor 17-55 mm F2.8, bir Nikkor 70-200 mm F2.8 gibi. Ancak, günün şartlarında makineye bütçe ayırabilen alıcı maalesef sıra lense gelince cimri davranmaktadır. Zaten başlangıç aşamasında biri için bunu farketmek imkansızdır. Ne zaman bu konuda tecrübe sahibi olur, o zaman başlar kaliteli lens aramaya. çünkü lens, makinenin gören gözüdür, göz görmedikten sonra onun arkasındaki beyin (sensör) ne kadar iş yapabilir ki?

üçüncü markalar genelde bütçenin yetmediği durumlarda tercih edilir. Kötü mü bu lensler, tabii ki hayır, genel manada daha düşük performans gösterdiği doğrudur, o markaların da oldukça başarılı lensleri var, ama bu lensler de Nikon markasından sadece biraz daha ucuz, öyle çok uygun değiller yani. Mesela bir Sigma 24-70 f2.8 EX DG HSM fiyatı 800 eurodur. Benim için bu parayı verdikten sonra üzerine biraz daha ekleyip bir Nikkor almak daha mantıklıdır.

özetle, şimdilik size tavsiye edileni alınız. Eğer dikkatli davranmazsanız sonuç kesenize zarar olarak döner. Bu konuda temelden başlayarak kendinizi eğitmeye çalışınız, bunun için internet ortamında bolca kaynak mevcut. Ama lütfen temelden başlayınız, yani alfabeyi öğrenmeden kelime kurmaya çalışmayınız. Temeliniz sağlam olursa üzerine kuracağınız bina da sağlam olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Böyle bir iş için neden D7100 gibi bir makine aldınız ki?

D5100, Canon 550D hatta Pentax K-x bile fazlası ile işinizi görürdü.

Sadece gövde fiyatına body + lens almış olurdunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıkçası bu objektifleri düşünüyorsan D7000 bile yeter çünkü D7100'ün algılayıcısı çözme gücü yüksek objektif istiyor. Şu yüzden:

rtio.jpg

En ucuz 35mm f1.8G objektif en yüksek puana sahip (22).

Tabi bu kadar detaylı düşünmek zorunda değilsin, sonuçta çekeceğin fotoğrafı çok büyük baskı almayacaksın. Sigma 18-250mm al çünkü telefotoya da ihtiyacın olacak. çok kafanı karıştırma :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bilgilendirme için hepinize teşekkür ederim. ben asıl şu konuya da deyinmek istiyorum. 18 - 55 dedik 18 - 105 dedik yada 18 - 200 gibi hep 18 li seçimler var. bazı arkadaşlar 24-70 mm F2.8 gibi mm ekli objektiflerden bahsetmişler. ben onları hiç anlamıyorum 18 200 yada 18 105 e denk gelen mm li nikon marka lensler hakkında bilgi verirmisiniz. lenslere yeterince çalışamadım. bilgileriniz doğrultusunda nikon alıyoruz. 700 - 800 civarı tavsiye ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bilgilendirme için hepinize teşekkür ederim. ben asıl şu konuya da deyinmek istiyorum. 18 - 55 dedik 18 - 105 dedik yada 18 - 200 gibi hep 18 li seçimler var Satın almış olduğunuz makine APS-C sensörlü bir makine, bu sizin kafanızı karıştırmasın, fazla derine inmeyin nedir diye: Dolayısıyla bu makinede sizin dar alanda zorlamadan, normal olarak çalışmanızı sağlayacak lensler 18 mm den başlar, bu normalidir. 24 mm den başlayan lensler Full Frame sensörlü makinelerde kullanılır; örneğin D3, D4, D800, D600 gibi. bazı arkadaşlar 24-70 mm F2.8 gibi mm ekli objektiflerden bahsetmişler. ben onları hiç anlamıyorum 18 200 yada 18 105 e denk gelen mm li nikon marka lensler hakkında bilgi verirmisiniz. Nikon lensleri hakkında bilgi istiyorsunuz ama temel olmadan bu bilgiyi anlayabilmeniz zor. Sadece lensler için 2 tam gün konuşulur, dolayısıyla burda size iki cümle yazarak bunları anlatmak imkansız. lenslere yeterince çalışamadım. bilgileriniz doğrultusunda nikon alıyoruz. 700 - 800 civarı tavsiye ? Tavsiye, en sevmediğim konudur bu işte. Paranızın yettiği, herkesin genelde kullandığı bir lens alın ve yolunuza devam edin. Nasılsa 1 yıl sonra o lensi beğenmeyip başka lensleri almaya çalışacaksınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.