İçeriğe git

D90' dan D7000'e geçiş

bbc deniz

Recommended Posts

İlla FX olacak diye bir şey yok.

Yaşım 42. Aklımın erdiği kadarını yazayım. :)

DX Sensörün bazı avantajları:

pahalı FX objektifleri almanız gerekmez.hem fx hem dx objektifleri kullanırsınız.

objektiflerin en verimli alanı olan orta kısmını kullanır.

1.5 yada 1.6 çarpandan dolayı kuş fotoğrafçılarının tercih sebebi olabilir.

Yerine göre macro çekimlerde de avantaj sağlayabilir.

Köşe kararmaları en azdır.

Daha ucuzdur.

DX Sensörün bazı dezavantajları:

küçük sensörden dolayı ışık toplamadaki zaafiyet, bunun sonucunda yüksek isoda daha fazla kumlanma ve imaj kalitesindeki düşüş.

Geniş açı lenslerde daha dar çalışma.

Alan derinliğindeki azalma.

muhtemelen daha düşük imaj kalitesi.

gibi aklıma gelen özellikler. :rolleyes:

Evet haklısınız.Ben Fx formatı ekıpmanıma ılgı alanıma ve kategorılerıme göre belırledım.Her insan oyle yapmalı bence.Kendı ıhtıyacına göre ekıpman seçmelı.Daha çok portre ve strobıst çalısan brıyım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Yiğit,

Sözlerime başlarken... Mektup gibi oluyor böyle :)

Bak aşağıdaki bağlantıda bu DX-FX konusundan biraz bahsetmiştim. Zamanın varsa oku bence:

http://halkboyleisti...ngisi-daha.html

Ya Ertan abi sen onu bunu bırakda yakın gelecekte hiç İstanbul'a gelme niyetin yok mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yüz yüze daha iyi baskı uygularım ondan diyorum :D

İşin şakası bir tarafa maksat tanışmak, simit yerken cebimdeki 1TL boşa durmasın onunla çay ısmarlıyım :)

FX hakkındaki görüşlerini alacağımda acelem yok daha 3-5 ay daha D7000 ile yola devam.

Yaz bitsin piyasa ölsün ondan sonra ölücü olarak FX kovalamayı düşünüyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Para kaybetmek istemiyorsan D7000'i hemen sat en alt seviyede bir gövde al, FX alacakken onu zaten aldığın fiyata satarsın. Birkaç ay beklersen D7000'in fiyatı daha da düşer.

Ya da sana tavsiyem D400'ü beklemen. FX iyi güzel de D400 D300 gibi çıkarsa ortalığı sallar gibime geliyor. Baksana Canon 70D bile 7D gibi özelliklerle çıkacak, Nikon'un D400'ün çıtasını çok yukarı çekmesi lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Para kaybetmek istemiyorsan D7000'i hemen sat en alt seviyede bir gövde al, FX alacakken onu zaten aldığın fiyata satarsın. Birkaç ay beklersen D7000'in fiyatı daha da düşer.

Ya da sana tavsiyem D400'ü beklemen. FX iyi güzel de D400 D300 gibi çıkarsa ortalığı sallar gibime geliyor. Baksana Canon 70D bile 7D gibi özelliklerle çıkacak, Nikon'un D400'ün çıtasını çok yukarı çekmesi lazım.

Söylediğin aslında mantıklı ancak şuan pek yapmak isteyeceğim bişey değil.

8-27 ağustos arası Rize de tatildeyim. Ondan sonra 80-200ü aldığımdan beri beklediğim tenis turnuvası başlıyor eylül sonunda.

Ancak onran sora satabilirim. Rizenin dağına taşına D3100 ile falan çıkmaz yakışmaz bize şanımız yürüsün :lol:

Yoksa söylediğin son derece mantıklı.

D400 konusunda da haklısın ancak FX kullanıp birde bunun keyfini yaşamam lazım, malum hayat kısa :blink:

Hatta geçen FX-DX yazını bende okudum ancak DX in avantajlı dediğin bir çok şeyi benim için 2.plan aslında.

Ayrıca D400 haydi çok şatafatlı süper bişey çıktı diyelim sıfır yeni çıkan bir ürünü almak için gerekli parayı toparlarken için cız eder.

Zaten FX için 80-200ü de satıp maddi birikim sağlıcam.

O sebepten şu aralar kulak ve gözlerim kapalı FX e odaklanmış durumdayım ancak;

Efsane D700 mü? Yoksa daha önce daha iyi imaj kalitesi var dediğin D600 mü (bir iki göz ucuyla test incelememde 24mp sensörü baya fark ettirdiği düşüncesindeyim D600 de)

Ancak yine kendi sitende amatör dediğin D600 de paraya kıyılıp dezavantajlarına rağmen almaya değermi acaba?

D700 ü kusursuz olmasından dolayı ve 12MP gibi fazlası ile yeterli olması (daha doğrusu işleme, saklama sıkıntısı yok)

D600 ü daha modern ve daha iyi imaj kalitesi ve video yüzünden tutuyorum.

Yoksa diyorum Pentax dan dönerken ki gibi radikal bir karar ile Mark II falan mı alayım?

Gerçi Canon dünyasını hiç tanımıyorum Tek bildiğim Mark II ile D700 ün hemen hemen kafa kafaya olması ama Mark II nin 20mp lik sensörü de acaba farkını ortaya koyarmı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yoksa diyorum Pentax dan dönerken ki gibi radikal bir karar ile Mark II falan mı alayım?

Gerçi Canon dünyasını hiç tanımıyorum Tek bildiğim Mark II ile D700 ün hemen hemen kafa kafaya olması ama Mark II nin 20mp lik sensörü de acaba farkını ortaya koyarmı?

3 sayfa inceleme:

http://halkboyleistiyor.blogspot.com/2010/11/canon-5dmarkii-nikon-d700-karslastrmas.html

Daha ucuza bulursan D700 al, fiyatlar yaklaşıksa D600. "Neden" diye sorma anlatması çok uzun :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 sayfa inceleme:

http://halkboyleisti...rslastrmas.html

Daha ucuza bulursan D700 al, fiyatlar yaklaşıksa D600. "Neden" diye sorma anlatması çok uzun :)

Neden benim hayatımın anlamı :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Söylediğin aslında mantıklı ancak şuan pek yapmak isteyeceğim bişey değil.

8-27 ağustos arası Rize de tatildeyim. Ondan sonra 80-200ü aldığımdan beri beklediğim tenis turnuvası başlıyor eylül sonunda.

Ancak onran sora satabilirim. Rizenin dağına taşına D3100 ile falan çıkmaz yakışmaz bize şanımız yürüsün :lol:

Yoksa söylediğin son derece mantıklı.

D400 konusunda da haklısın ancak FX kullanıp birde bunun keyfini yaşamam lazım, malum hayat kısa :blink:

Hatta geçen FX-DX yazını bende okudum ancak DX in avantajlı dediğin bir çok şeyi benim için 2.plan aslında.

Ayrıca D400 haydi çok şatafatlı süper bişey çıktı diyelim sıfır yeni çıkan bir ürünü almak için gerekli parayı toparlarken için cız eder.

Zaten FX için 80-200ü de satıp maddi birikim sağlıcam.

O sebepten şu aralar kulak ve gözlerim kapalı FX e odaklanmış durumdayım ancak;

Efsane D700 mü? Yoksa daha önce daha iyi imaj kalitesi var dediğin D600 mü (bir iki göz ucuyla test incelememde 24mp sensörü baya fark ettirdiği düşüncesindeyim D600 de)

Ancak yine kendi sitende amatör dediğin D600 de paraya kıyılıp dezavantajlarına rağmen almaya değermi acaba?

D700 ü kusursuz olmasından dolayı ve 12MP gibi fazlası ile yeterli olması (daha doğrusu işleme, saklama sıkıntısı yok)

D600 ü daha modern ve daha iyi imaj kalitesi ve video yüzünden tutuyorum.

Hocam ben canon'dan geçtim aynen sizin gibi hiç bişey bilmiyorum bu taraf hakkında geçiş çok sancılı oluyor :D Yalnız ben mark II kullanmış biri olarak tavsiye etmem o aleti. Şuanda D7000 kullanıyorum ve af ile hiç bir sıkıntım yok ama mk2'de saçma sapan bi af olayı var bazı durumlarda yanıltabiliyor hani stüdyoda ürün çeksen vs iyi tekrar aynı pozu yakalarsın ama dışarda öyle bi an yakalıyorsunki birdaha görmen imkansız basıyorsun deklanşöre makina ok diyor çekiyorsun ama fotoğrafı bilgisayara atınca sonuç hüstan olabiliyor özellikle açık diyaframda af kaçırmak çok kolay. Ben canon ff olacaksa mk3 derim yoksa d700 candır deyip yola devam ederim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam ben canon'dan geçtim aynen sizin gibi hiç bişey bilmiyorum bu taraf hakkında geçiş çok sancılı oluyor :D Yalnız ben mark II kullanmış biri olarak tavsiye etmem o aleti. Şuanda D7000 kullanıyorum ve af ile hiç bir sıkıntım yok ama mk2'de saçma sapan bi af olayı var bazı durumlarda yanıltabiliyor hani stüdyoda ürün çeksen vs iyi tekrar aynı pozu yakalarsın ama dışarda öyle bi an yakalıyorsunki birdaha görmen imkansız basıyorsun deklanşöre makina ok diyor çekiyorsun ama fotoğrafı bilgisayara atınca sonuç hüstan olabiliyor özellikle açık diyaframda af kaçırmak çok kolay. Ben canon ff olacaksa mk3 derim yoksa d700 candır deyip yola devam ederim :)

Mk II ye özgü olduğunu sanmıyorum, her marka modelin bazı zaafları var AF kaçırabiliyor.

Nikon özellikle insana AF konusunda baya iyi ama hiç Canon kullanmama rağmen çok da geri kalacağını düşünmüyorum (düzgün lensler ile).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yani her fotoğraf netsiz değil tabiki yoksa nasıl bukadar meşhur olacak. Yalnız şöyle oluyor hani birdaha yakalaması imkansıza yakın pozlar vardır ya hep onlarda şaşıyor af :D

Yine söylüyorum ben olsam güncel bir model alırdım 6D, 5d mk3. 6D ile afyi daha da iyileştirmişler diye duydum aslında düşünülebilir. Canona geçişin en büyük artısı lens cennetine düşmüş gibi hissedersiniz ben nikon'da hala lensimi bulamadım canondayken en çok sevdiğim lens 24-105 iken nikonda karşılığı yok malesef :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Canon 24-105mm f4 L IS'in Nikon karşılığı Nikon 24-120mm F4 AF-S VR (ismi her neyse). Canon'un iyi bir kopyasını bulursanız Nikon'a göre biraz daha iyi bence, ve mekanik olarak da daha sağlam ama Nikon da çok iyi bir objektif ve kalite kontrolü daha iyi. Canon 24-105'te müzmin bir iç bağlantı sorunu var. Bazı objektifler 2 yılda bozuluyor ve içindeki bir kabloyu değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Zoom yaptıkça bu kablo oynuyor, bu yüzden bozulması kolay. Bazı 24-105lerse ilk üretildiğinden beri sorunsuz. Ayrıca gene bazı 24-105lerin optiğinde merkez kayıklığı var, bu yüzden odağı yapsa bile hafif bir bulanıklık ya da çift imaj sorunu olabiliyor. Bunlar hep kalite kontrolle ilgili dertler, yoksa sorunsuz bir 24-105 Nikon 24-120 f4'ten daha iyi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Canon 24-105mm f4 L IS'in Nikon karşılığı Nikon 24-120mm F4 AF-S VR (ismi her neyse). Canon'un iyi bir kopyasını bulursanız Nikon'a göre biraz daha iyi bence, ve mekanik olarak da daha sağlam ama Nikon da çok iyi bir objektif ve kalite kontrolü daha iyi. Canon 24-105'te müzmin bir iç bağlantı sorunu var. Bazı objektifler 2 yılda bozuluyor ve içindeki bir kabloyu değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Zoom yaptıkça bu kablo oynuyor, bu yüzden bozulması kolay. Bazı 24-105lerse ilk üretildiğinden beri sorunsuz. Ayrıca gene bazı 24-105lerin optiğinde merkez kayıklığı var, bu yüzden odağı yapsa bile hafif bir bulanıklık ya da çift imaj sorunu olabiliyor. Bunlar hep kalite kontrolle ilgili dertler, yoksa sorunsuz bir 24-105 Nikon 24-120 f4'ten daha iyi.

Abi 24-120 çok kullanışlı bir açı DX de bile canavar gibi kullanılırda...

Canon 24-105 L F4 şuan sahibinden.com da 1000-1400TL arası satılırken Nikon 24-120 F4 2200TL el insaf yani :blink:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O Nikon yeni çıktığından galiba. 24-105mm daha eski. 1000-1400TL olanlar ikinci el olmasın?

İkinci el baktım zaten fiyatı 4 haneli olan lenslerin sıfırlarını pek araştırmam :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon'un ikinci eli 2200TL mi hakkaten? Vay anam vay. Ama dediğim gibi, sebebi daha yeni bir objektif olması. Sıfır fiyatları yakın olsa bile eski objektiflerin ikinci el fiyatları daha bir oturmuş oluyor. 5-6 senelik objektifi ucuza satmak daha kolay.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon'un ikinci eli 2200TL mi hakkaten? Vay anam vay. Ama dediğim gibi, sebebi daha yeni bir objektif olması. Sıfır fiyatları yakın olsa bile eski objektiflerin ikinci el fiyatları daha bir oturmuş oluyor. 5-6 senelik objektifi ucuza satmak daha kolay.

Çıldırmış abi millet. F3.5/5,6 olanına 1500TL istiyorlar.

Sanki herkes dolarla euro ile aldıda, onlar yükselince fiyatları yukarı Çekmişler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.