İçeriğe git

50 mm 1.8 G serisi lens mi ? yoksa sıfır D7000 mi ?

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar, ben bir D5100 kullanıcısıyım. Kullananlar bilir bizim body'lerde AF motoru olmadığı için "G" serisi lens kullanma zorunluluğumuz var AF öz. kullanabilmek için.

Arkadaşlar ben 6 aydır kullanıyorum D5100'ü ve alan derinliği için 50 mm bir lens almayı düşünüyorum yarın. Ancak "G" serisi 50 mm 'ler 600 TL civarında, "D" serisi 50 mm ler ise 200-250 tl civarı.

Şimdi size sorum şu olacak, sizce "G" serisi 50 mm 1.8 lensi mi almalıyım, yoksa makinemi satıp üzerine birikmiş paramı katarak sıfır D7000 + 50 mm 1.8 D ' mi almalıyım ?

* son bir soru daha; "Hayyam Pasajı" pazar günleri açık oluyor mu ? ben yarın kocaeli'nden hareket edeceğim, bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim (:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bir de şöyle bir şey var, uzun bir süre başka bir lens alamayacağım, özellikle 24-85 istiyorum ancak maddi boyut yönünden sıkıntılar yaşayabilirim. üstelik D7000 ile D5100 ün sensörünün aynı olması bana D serisi lensleri kullandırmaktan başka extra birşey katmayacak. ama yine de kararsızım :/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hayyam açık olmaz ama cevresınde bazı dükkanlar olabilir tam bılemıyorum pazar genelde kapalıdır 24-85 neden istiyorsun ? 18x105 neden istemiyorsun? 50 mm neden istiyorsun? Ne çekmek istiyorsun? Cevapla bakalım bunları önce. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18-105 im var. 50 mm 'yi var olan lensimin yeterli alan derinliği oluşturamamasından ötürü istiyorum. ki son dönemde 50 mm 1.8 lik lenslerle portre fotoğrafçılığı revaştada olsa amacım sadece güzel bokehler elde edebilmek ;) 24-85 'i ise yapısı ve özellikleri itibariyle hoşuma gittiği için istiyorum :)

hayyam yarın kapalı olur dedin, peki "doğubank" ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18-105 im var. 50 mm 'yi var olan lensimin yeterli alan derinliği oluşturamamasından ötürü istiyorum. ki son dönemde 50 mm 1.8 lik lenslerle portre fotoğrafçılığı revaştada olsa amacım sadece güzel bokehler elde edebilmek ;) 24-85 'i ise yapısı ve özellikleri itibariyle hoşuma gittiği için istiyorum :)

orada kapalı. yazdıklarına ben cevap vermıyorum Mehmet abi görünce baya yazacak sana :D onu bir dinle bence.. Yalnız bokehlerini elindeki lenslede yaparsın rahat ol :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sırf bokeh için o kadar para harcamaya değer mi bilmiyorum. 50 mm al elle ödüleme yap ne olacak. Baktın olmadı geçersin d7000 bende d7000 kullanıyorum gayet memnunum 50 mm objektifde bokeh içim bazen manuelde kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000 + 50mm alcacak olursanız ekstradan vereceğiniz paraya içiniz acımayacak mı?

6 ayda ne kadar öğrendiniz bu işiki D5100 yetersiz kaldı?

Madem MF lens kullanmak zor geliyor, o zaman en baştan neden D5100 aldınız?

Kusura bakmayın ama çok saçma bir konu. ortalama bir lens için gövde değiştirmek.

"200TL lik" bir lens alabilmek için gövde değiştirmek, çok ilginç gerçekten.

Bu arada pazar günleri Hayyam pasajı kapalıdır, çevredeki bir kaç mağza ve pasaj açıktır o kadar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

neden bu kadar ön yargılı olduğunuzu anlayamıyorum .. D5100 benim ilk makinem değil, yalnızca alalı 6 ay oldu, farklı sebeblerden ötürü ( bkz : para batması, bkz : ego tatmini ) yeni bir lens almak istemem garip gelebilir .. ben yalnızca fikirlerinizi almak istedim .. ve lütfen beni çektikleri fotoğrafların herhangi bir köşesine isimlerinin sonuna "photography" ünvanını ekleyenlerle aynı kefeye koymayın, gerçekten üzülürüm ..

yinede teşekkür ederim yardımlarınız için ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lens alın tabiki, ben size almayın demiyorum.

Ancak G serisi lens almanız zaten geleceğe yatırım olacaktır.

Ben param oldukça sürekli bişeyler alır, satar, değiştirir denerim ancak bir çok konuda bahsettiğim gibi benim fotoğrafçı olmak gibi nir niyetim yok. Boş zamanlarımı değerlendirdiğim "pahalı bir hobi".

Ancak bu işi yaparken "kendimce" akıl mantık çerçevesinde yapıyorum ve sizin 200TL lik lens için nerden baksanız 500-800TL arası para vermeniz hiç akıl mantık işi değil.

Kaldıki 2 makinenin sensörü zaten aynı.

Yani D7000 sadece size ekstraları ile getiri sunar, onun dışında hiç bir artısı olmaz, eksisi olur.

Ekranı dönmez, daha büyük, daha ağırdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aynen, yukarıda "Gökhan" arkadaşın yorumuna attığım cevabı okuduysanız hem fikir olduğumuzu göreceksiniz, ki yeni bir body alma fikrine bende oldukça uzağım ancak çevremden orta segment bir makine almalısın laflarını ve D7000 önerilerini sıklıkla duymaktan sıkıldığım için burada sizlere danıştım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sezgin bey,

öncelikle ortamdaki arkadaşlarınıza kulaklarınızı kapatıniz neticede makineyi kullanan sizsiniz ve parayı da verecek olan sizsiniz. Eğer yeteri bir bütçeniz varsa ve makinenize ısınamadiysaniz alabilirsiniz neden almayariniz d5100 kullanmadım hiç ilk makinen d3000 di çok severek aldım ama gün geçtikçe sıcaklığını kaybetti. Bazı performansı tatmin etmiyordu. Sonra başka model aramaya başladım. D7000 aldım. Memnunum kimse de birşey demedi hatta çevremdekiler makinemin çok iyi olduğunu söylüyorlar di ama ben beğenmedim o yüzden sattım. Yani kendi düşüncemizd göre karar verin d lensleri de manuel ödüleyerek kullanırsınız. Sıkıntı olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aynen, yukarıda "Gökhan" arkadaşın yorumuna attığım cevabı okuduysanız hem fikir olduğumuzu göreceksiniz, ki yeni bir body alma fikrine bende oldukça uzağım ancak çevremden orta segment bir makine almalısın laflarını ve D7000 önerilerini sıklıkla duymaktan sıkıldığım için burada sizlere danıştım.

Arkadaşlar :)

Ne çıkıyorsa zaten bu arkadaşların başının altından çıkıyor. Hele birde sosyal medya arkadaşları var off, düşman başına!

Bir keresinde bir arkadaşım çektiğim fotoğraflara bakarken;

-Vayy, offf, süper ya, falan fıstık...

-Gökhan çektiğin fotoğraflar çok ağır, yani sağlam fotoğraflar. Anlamak için bakmak düşünmek lazım!

Baktığı fotoğraf neydi biliyormusun?

Rize'nin dağından akan akarsu!

Ağır anlam içeren fotoğraf bir akarsu!

Bu muhabbetin 2 olası açıklaması vardır.

1- Arkadaşım beyin özürlü ki bir akarsuya anlam bindiriyor.

2- Arkadaş, arkadaşa heleki gözünün içine baka baka yalan söyleyemez.

Ben arkadaşımın beyin özürlü olmadığını bildiğim için 2. seçeneği kullanıyorum ve fotoğraf hakkında hiç birşey bilmeyen birinin bu yorumlarını göğsümde yuvuşatıp rövaşata ile uzaklaştırıyorum.

___

Ben daha önceden Pentax kullanıyordum.

Bir kaç fotoğrafımı gören arkadaş çevrem (işte yukardakiler gibiler) "vayyy iyiymiş sana şöyle profesyonel bi Nikon lazım aslında" diyordu.

Ancak kimse para vermedi :blink:

Kendi param ile sizin arkadaşlarınızında da dediği orta ayar D7000 aldım (bu kararımda fotoğraf ile alakası olmayan arkadaşlarımın hiç bir görüş, öneri vs dikkate alınmamıştır. Kendi Tercihimdir.).

Ve ne gördüm biliyormusunuz?

Halbuki 5 senelik Pentax ım ile D7000 arasında öyle uçurum yokmuş :angry:

D7000 in avantajları varmış.

Sizin D5100 ile D7000 arasındaki farkta o. Yok yani, D7000 in avantajları var işte AF motoru gibi, sağlam body gibi, ele oturan gövde gibi, daha başarılı AF sistemi gibi...

Sizin Şahin iniz var, daha donanımlı olan Doğan a geçeceksiniz (yada tam tersi hangisi üst model bilmiyorum). Yoksa motor aynı, kasa aynı, lastik aynı!

Makine sizin, lens sizin, para sizin, arkadaşlar sizin.

İstediğinizi alın, satın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50mm 1,8 d elle ayarın zor olur 1,8g alırsan pahalı dıyorsun madem buna gireceksin değişime az daha bırıktır üşenme d7000 ne geç 85mm 1,8 g al yada 50mm g al g ve d arası fark var mercek farkıda var araştırmalarını yap göreceksin.. yok bana 1,8 d yeter 200 tl lık bunu hayyamda 2,el temız daha uygunada bulabılırsın o zaman d7000 ne geçmiş olursun ama unutmaki 7100 serisi çıktı amacın sadece lens ise 85mm 1,8 d alabilirsin teknoljı gelişiyor bir sonraki safha almak daha mantıklıdır imkanın el verdiği sürece eğer 50mm 1,8 g istiyorsan yurtdışından getirtirsen 350 tl civarı fiyatı getirtmeye bak uyguna gelsin..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bizim body'lerde

Bodylerde talim var, bahriyeli yarim var :)

Ne zaman ki "body" yerine "gövde" demeyi öğrenecez, o zaman ilerleme olacak.

Flash'lar, tripod'lar, head'ler... Bunun bir adım sonrası carlar, buslar, president, babyler, weddingler. "Olmaz" demeyin, 5 sene önce kim "body" diyordu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar teşekkür ederim ..

G. Yazıcı kardeşim kesinlikle katılıyorum dediklerine, ağzı olan konuşuyor kullanacak olan biz yorum yapan onlar .. makinemi seviyorum, şuana kadar kendisinden soğuma gibi bir durumum olmadı, bu yüzden kendisiyle bir süre daha devam kararı aldık (:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

24-85 ile ilgili bir konu mevcut...24-85 in hangi versiyonunu alacağını bilmiyorum ama şu linke bak istersen.

http://www.nikonturk.com/konu/1503-nikon-24-85-28-d-hakkinda/page__p__11710#entry11710

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence D serisi + D7000 olsun derim , sensör dışında fark yok değil bence üst lcd ve arka tekerlek kullanım için artı değer oluyor kontrolü fazla bir gövde bence

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zaten ben nikonun bu giriş seviyesi makinaları ortamdaki arkaşlara güvenerek yaptığını düşünüyorum prim mi veriyodur ortamdaki arkadaşlara nedir :) Bodye af koymayarak ilk kez dslr makina alacakları resmen kandırıyor bence alacak insanda şu düşünce oluyor "Lan D7000 alana kadar 5100 alayım nolacakki nasılsa kit lenste af var zaten başka da lens almam bunca yıl cep telefonuyla kompakt makinayla çektimde bunlamı çekemiycem" diye alıyor ve sonra ortamdaki arkadaş! birgün bi fotoğraf görüyor ve hemen yeni kullanıcıya gelip "hafız bu adam şu arkadaki renkli büyük noktaları(bokeh) nasıl yapmış süper valla hadi benimde öyle fotoğrafımı çek" diye emrivakide bulununca ipler kopuyor. Arkadaş af motoru olmayan gövdeyi ne cesaret alırsın anlamamki, yalnız şunu anlarım yıllardır anolog kullanmışın, tüm lenslerin manuel gözün öyle bi olmuşki 100 küsür noktalı af, ozaman alırsın gerçi o adamlarıda d3x ler 1dx ler anca keser (:

Dipnot: Yazım genele ithafen, konuyu açan arkadaşa değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000+50MM 1.8G KULLANCISI OLARAK tavsiye ederım çok başarılı ve keskinlik çok güzel biraz paraya kıyıp 7000+50mm 1.8g derim pişman olmazsınız ilerisi için çok iyi bi yatırım yapmış olursunuz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.