İçeriğe git

sigma 150 mm sorunlari

Recommended Posts

Bugun yeni aldigim aigma 150 mm f2.8 sorunlarindan bahsedecem elinde bu lens olan arkadaslardan yardim isticem.

Sorun 1. Diyafram araligim telefoto lens gibi en dusuk 2.8 ve 5.6 bu nedemek diyecksnz. Netleme sonsuzda iken deger 2.8 oluo ama netleme 0.3 metrede ise f5.6 oluo asagi inmiyor.

Sorun 2 . netleme tikanikligi oluyormu.

Sorun 3. Os off 1 ve 2 secenekleri var. Os 2 de iken gurultu gelio os 1 de yok deneck kadr az os off da iken ses yok. Bu ses os ile ilgli garc girc gurc die ses cikio.

Anlam veremedgm kargasalar bu isin altindan nasil cikabilirm..

Manuel netlemede bile bilezigi cevirdikce diyaframim degisio ayrica ekranda diyafram halkasi hata verio :) full kapatio sonra geri acio falan...

Bn hayatimda bole bisey gormedim acaba ben mi cahilim diyorum nerde hata yaoiorm makinem d5100 netleme motorumda yok ayrica

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir önceki versiyonunu kullanıyorum, kendi kulvarında rakipsiz. Bahsettiğiniz diyafram olayı bütün makro lenslerde aynı, yani o bir sorun değil, makro lense ait, dizaynın gereği bir durum.

OS konusunda ezbere konuşamam; Nikon VR sisteminde de aynı şekilde bir ses zaten var, bazı modellerde rahatsız edici iken bazı modellerde duymazsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir önceki versiyonunu kullanıyorum, kendi kulvarında rakipsiz. Bahsettiğiniz diyafram olayı bütün makro lenslerde aynı, yani o bir sorun değil, makro lense ait, dizaynın gereği bir durum.

OS konusunda ezbere konuşamam; Nikon VR sisteminde de aynı şekilde bir ses zaten var, bazı modellerde rahatsız edici iken bazı modellerde duymazsınız.

Abi bende seni ariyordum desem.. Bana yardimci olabilicek tek kisisin ...

Bn bu lensi yurtdisindan aldim ondam dolayi huzursuz oldum. Yani benm yasamis oldugum durum normal bi durum oylemi ? Netleme mesafesine gore diyafram degisikiligi sagliyor..

Konuya okadr yakin olurken nedem 5.6 diyaframdan asagiya inemiyorum..

Os 2 deyken gercekten rahatsz edici bi ses war. Bn boyle bir ses duymadim.. Birde lensi sallayinca icindeki os sistemi yanilmiyorsam ses yapiyor. Biyerde bosluk var icerideki sistem sallantida ve os sistemi calisinca ses yapio

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Heyecan yapmamin sebebi ayni lensi kullanan bi baska kullanicinida doyle bir diyafram durumu karsilasmadgini soyledi esas sasirmamin sebebi bu onun elindeki lensle her kosulda f2.8 e inebiliyorsa neden ben inemiorm die dusunuorm sabahtan beri

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1-Diyafram konusunu nette hatta sitede okursanız bilgi mevcut.

1:1 büyütme yaptığınızda F2.8 değil F5.6 başlar.

Bitişi de F32 değil F64 olur.

Hemen hemen her makro lensde bu durum vardır. İstisnalar hariç, Sigma 70mm gibi.

2- kullanmadım, kullanandan da duymadım, belki lensinizde bir sıkıntı vardır bilemiyeceğim.

3- OS yani titreşim engellemede ses çıkması doğaldır. Lensin göbeğinde bir takım paçalar hareket ediyor.

OS kapalıyken hareket yok, OS1 de biraz hareket ediyor, OS2 de son derece güçlü hareket ediyor. Normal yani...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi bende seni ariyordum desem.. Bana yardimci olabilicek tek kisisin ...

Bn bu lensi yurtdisindan aldim ondam dolayi huzursuz oldum. Yani benm yasamis oldugum durum normal bi durum oylemi ? Netleme mesafesine gore diyafram degisikiligi sagliyor. Gökhan Yazıcı bunu cevaplamış. Ayrıca 1:1 makroda F2,8'i ne yapacaksınız? Bu sorunuza benim cevabım temel fotoğrafçılık ve makro konularında eğitim almanız.

Konuya okadr yakin olurken nedem 5.6 diyaframdan asagiya inemiyorum.. Gökhan Yazıcı bunu da cevaplamış.

Os 2 deyken gercekten rahatsz edici bi ses war. Bn boyle bir ses duymadim.. Birde lensi sallayinca icindeki os sistemi yanilmiyorsam ses yapiyor. Biyerde bosluk var icerideki sistem sallantida ve os sistemi calisinca ses yapi Titreşim engelleyici sistemler ile ilgili nette bir arama yapabilirsiniz. özellikle titreşim engelleyici sistemlerin çalışma şeklini anlatan kısa filmler senin bu soruna cevap olur. Gökhan Yazıcı da bunu zaten belirtmiş: En az bir adet mercek sanki etrafı amortisör/yaylar tarafından çerçevelenmiş gibi ortada boşlukta durur. Bu düzenek elektronikle, servo motorlarla beslenip komuta edilir. Oluşan titreşime göre sözkonusu mercek hareket ettirilir. Bunu hareket ettiren mekanik sistemin ses çıkarması normaldir. Bu ses marka/model/kalite/teknoloji durumuna göre değişiklik gösterir.

Temel fotoğrafçılık dalında kurs almaya çalışın. Şartlarınız uygun değilse bascek.com gibi sitelerdeki başlangıç seviyesindeki video eğitimlerini takip edin. Yüksek teknoloji ürünü bu tür lensler hakkında ya internetten ya da yakınınızdaki birinden yardım/bilgi alın.

Yazdıklarınıza istinaden sözkonusu lensin arızalı olma ihtimali sıfır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Temel fotoğrafçılık dalında kurs almaya çalışın. Şartlarınız uygun değilse bascek.com gibi sitelerdeki başlangıç seviyesindeki video eğitimlerini takip edin. Yüksek teknoloji ürünü bu tür lensler hakkında ya internetten ya da yakınınızdaki birinden yardım/bilgi alın.

Yazdıklarınıza istinaden sözkonusu lensin arızalı olma ihtimali sıfır.

Abi cok tesekkur ederim..suan deniyorum ilk defa makro bi lensle cekim yapmaya calisiyorum onun icin makro cahiliyim biraz diyebilirim.. Os sesi disarda ve uygun isik ortaminda ses kesiliyor... Biraz endise yapinca panik oldum..

Tavsiyenize uyup makro hakkinda bilgi sahibi olmam lazim ... Cok cok tesekkur ederim. Saygilar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1-Diyafram konusunu nette hatta sitede okursanız bilgi mevcut.

1:1 büyütme yaptığınızda F2.8 değil F5.6 başlar.

Bitişi de F32 değil F64 olur.

Hemen hemen her makro lensde bu durum vardır. İstisnalar hariç, Sigma 70mm gibi.

2- kullanmadım, kullanandan da duymadım, belki lensinizde bir sıkıntı vardır bilemiyeceğim.

3- OS yani titreşim engellemede ses çıkması doğaldır. Lensin göbeğinde bir takım paçalar hareket ediyor.

OS kapalıyken hareket yok, OS1 de biraz hareket ediyor, OS2 de son derece güçlü hareket ediyor. Normal yani...

Gokhan bey cok tesekkur ederim cok aydinlatici bilgiler vermissinz gercekten icim rahatadi lensde herhangi bir proplem buyuk olcude yok.. Sizin gibi bilgili ustadlarin aydinlatici bilgilerine ihtiyacimz herzaman olacaktir..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her objektifin üzerinde yazan diyafram değeri "sadece sonsuza odaklandığında" geçerli olan teorik değerdir. Odaklanan mesafe azaldıkça bu değer artar (yani f değeri artar). Makro haricindeki objektiflerde bu artış belirgin olmadığı için dikkat edilmez, ama makro objektiflerde odaklanan mesafe çok az olduğu için ışık kaybı 2 durağa kadar çıkar. Nikon gövdeler bu değeri doğru olarak gösterir, Canon gövdeler göstermez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her objektifin üzerinde yazan diyafram değeri "sadece sonsuza odaklandığında" geçerli olan teorik değerdir. Odaklanana mesafe azaldıkça bu değer artar (yani f değeri artar). Makro haricindeki objektiflerde bu artış belirgin olmadığı için dikkat edilmezi ama makro objektiflerde odaklanan mesafe çok az olduğu için ışık kaybı 2 durağa kadar çıkar. Nikon gövdeler bu değeri doğru olarak gösterir, Canon gövdeler göstermez.

Dun lensi biraz inceledim.. zaten makro çekimlerde dediginiz gibi net alan için illaki diyafram kısılması gerekiyor. Os seside şundan dolayı kaynaklıyormuş. Gece çekimlerinizde ışık yetersiz oldugu için os 2 de lens kendini zorlamaya başladıgı için ses miktarı yükseliyor.

Gün ışıgındaki çekimler gerçekten olagan üstü bunun tadına varmak gerçekten çok hoş :) benim makine d5100 oldugu için üst kalite bodyler bu lensin tadını bir başka alıyorsunu. d7000 ile denemelerde olagan üstü bir performans vermektedir. FF makinelerdeki performansı merak ediyorum açıkcası :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dun lensi biraz inceledim.. zaten makro çekimlerde dediginiz gibi net alan için illaki diyafram kısılması gerekiyor. Os seside şundan dolayı kaynaklıyormuş. Gece çekimlerinizde ışık yetersiz oldugu için os 2 de lens kendini zorlamaya başladıgı için ses miktarı yükseliyor.

Gün ışıgındaki çekimler gerçekten olagan üstü bunun tadına varmak gerçekten çok hoş :) benim makine d5100 oldugu için üst kalite bodyler bu lensin tadını bir başka alıyorsunu. d7000 ile denemelerde olagan üstü bir performans vermektedir. FF makinelerdeki performansı merak ediyorum açıkcası :)

Ben OS'siz ilk versiyonunu kullanmıştım. Müthiş bir makro objektifti. Satıp 180mm'sini aldım, sırf daha fazla erişim için. Sigma 180mm'nin üretimini durdurup f2.8 OS çıkararak hata etti bence. Eski 180mm f3.5 objektif çok uygun fiyatlı ve hafifti. Şimdiki versiyon f2.8 ve OS yüzünden dev gibi ve ağır oldu, ayrıca çok pahalı.

Bu arada body değil gövde olacak :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.