İçeriğe git

NikonTürk Hafta Sonu Sohbeti(3): Fotoğrafta "Dijital Kurgu"

Recommended Posts

pv78b.jpg

Evet arkadaşlar Hafta Sonu gelmese de aylar önce başlattığımız sohbet tarzına devam edelim dedim. Bu seferki konuyu Fotoğrafta "Dijital Kurgu" olarak belirlemeyi uygun gördüm. Uzun zamandır tartışılan bir konu fotoğrafa dijital müdahaleler yapmak. Yeni çekim teknikleri ve programlarla dijital kurgu Fotoğrafın bir alt sanat dalı gibi olmaya başladı. Başlarda büyük tepki toplayan bu tarz şimdilerde yavaştan bir akım haline gelmeye başladı bile. Artık bir çok fotoğraf sitesinde "Haftalık Dijital Kurgu Fotoğraf Yarışmaları" görmek mümkün. Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel bir konu ama şöyle kısa ve öz bir şey söylemek istiyorum. Çevrene baktığında makyajsız bayan görebiliyor musun? Bence dijital müdahale de fotoğrafın makyajıdır.

maxresdefault.jpg?feature=og

makyazmucizesi17kp0vz.jpg

Arabanın kaportası Çizildiğinde bile boyatıyorsun artık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yüz rötüşü ister istemez oluyor ama benim bahsettiğim olay daha çok fotoğraflara olmayan şeyleri ekleme, dijital çizimle fotoğrafı karıştırıp sahne yaratmak. Bu konuda ki görüşleriniz neler?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Son zamanlarda çektiğim bir fotoğrafı görenler "bunda oynama varmı" cumlesini çok kurar oldular. Oynama derken nedemek istediklerini kendileride bilmiyor aslında. Digital fotoğraf yokken bazı tonlamalar, eklemeler, ışıkla boyama gibi şeyler karanlık odalarda kimyasal müdehalelerle yapılıyorken şimdi digital karanlık odalar var (photoshop, light room vs) bir fotoğrafı sergileyebilmek için illaki renk keskinlik ayarları yapılır enazından. Raw çektiğimizde durum böyledir. (Jpg çekimlerde makine bu ayarı otomatik yapar ama yinede yapar). Sizin dediğniz tarz çalışmalara dijital kolaj çalışmaları diyebiliriz belki. Bence sergilediğiniz şey güzel ise, insanda birtakım duygular uyandırıyorsa, emek varsa, tarz varsa izlemeye değerdir. Ben böyle düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mesela ben Mimarlık okuyoruz ve uzun yıllardır tasarımcıyım. Elim dijital müdahalelerde yatkın.Trabzon'da Dijital Kurgu üzerine bir sergi bile düşünüyorum ama insanlar yeni yeni bu fikre ısınmaya başladı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Orjinalden cikilmadiktan sonra her turlu dijital mudehale mubahtir dusuncesindeyim.

Orjinal ile alaka kalmadi komple hersey degisti, onada kabulum ama o farkli bir kategoridir artik fotografdan farkli biseydir o.

Kendi sinifina gore degerlendirildigi muddetce bence bir problem yok.

Mesela eklenen ilk fotograf, pek fotograf gibi durmuyor cok ciddi islemden gecmis. Sanki bir oyun sahnesinden print screen yapilmis gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yüz rötüşü ister istemez oluyor ama benim bahsettiğim olay daha çok fotoğraflara olmayan şeyleri ekleme, dijital çizimle fotoğrafı karıştırıp sahne yaratmak. Bu konuda ki görüşleriniz neler?

dikkatli bakmamıştım ama dikkatli bakınca sizin en üste ve anasayfadaki koyduğunuz fotoğraftada dijital müdahale var sanki. kuşlar ve insan sonradan eklenme gibi duruyor. doğru mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evet çimenlerde muhtemelen olabilir.

peki bu fotoğrafımda montaj varmı bilebilecekmisiniz bakalım :blink:

[url=

Yok artık :blink:

Önde İzmir, arkada Menhattın, ortası neresi bilmiyorum :D

Yalnız yalan yok, kim yaptıysa çok iyi bir hayal gücü varmış, çok iyi kurgulamış oturtmuş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dikkatli bakmamıştım ama dikkatli bakınca sizin en üste ve anasayfadaki koyduğunuz fotoğraftada dijital müdahale var sanki. kuşlar ve insan sonradan eklenme gibi duruyor. doğru mu?

Zaten o fotoğrafı örnek gösterme nedenim bu. Orda çimenler,kuşlar falan sonradan eklenme. çoğu fotoğraf sitesinde "Dijital Kurgu" adı altında her hafta yarışmaları bile yapılıyor bu olayın. Onun için hazırladığım bir fotoğraftı. Daha doğrusu Dijital Kurgu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yok artık :blink:

önde İzmir, arkada Menhattın, ortası neresi bilmiyorum :D

Yalnız yalan yok, kim yaptıysa çok iyi bir hayal gücü varmış, çok iyi kurgulamış oturtmuş.

fotoğraf ve çalışma benim. düzenleme yapmıştım 5-6 ay önce kadar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

mesela bunlarda çok önceden photoshop ile yaptığım matte painting denilen teknikle oluşturduğum bir fotoğraf.

örnek olarak bu fotoğraftaki objelerin çoğunu ben ekledim ve bir komposizyon oluşturdum.

2678.jpg

ORJİNAL FOTOĞRAF:

872pmun4k.jpg

PHOTOSHOP İLE MATTE PAINTING YAPTIĞIM HALİ :

not: bir kaç teknik hata var üstünde fazla durmadım.

2757.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuyla alakası yok ama cevap verirseniz sevinirim. Nikon d 3100 de fotoğraf çekerken fotoğrafta sadece kırmızı rengi çekip diğer tüm renkleri siyaha beyaz yapabilirmyim yada yeşil , mavi vs

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.