İçeriğe git

Sigma 70-300 dg macro kullanımı

Recommended Posts

Merhaba

Sigmanın bu modelini nikon d3100'de kullanmaya başladım fakat tam zoom'da netliği bir türlü yakalayamadım. Netlik için ne yapmam gerekiyor. Oto fokus için bilmem gerekenleri yazarsanız sevinirim

ışığınız bol olsun...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Zoom'da netliği bir türlü yakalayamadım" derken neyi kastediyorsunuz?

Sözkonusu modelin birden fazla versiyonu var. Bir Nikon D3100 gövde için bu lensin üzerinde fokus motoru olan versiyonunu satın almanız gerekir.

Eğer motorsuz standart versiyondan bahsediyorsanız D3100 üzerinde oto fokus yapmasını beklemeyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

selam üstad

oto fokus lensim var ve ben sorunun çözdüm, lensin üzerinde makro düğmesi var ona bastğımda zoom yapabiliyorum yani makro çekim

standart modda yakındaki cisimleri çekip zoom yapmıyor, 2 3 metre ötedeki cisimleri net çekiyor. demek ki yakındaki cisimler standart modda netlemiyor

üstad mesajın için teşekkür ederim.

iyi akşamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her lensin bir en kısa netleme mesafesi vardır. Bu her lense göre değişiklik gösterir. Üzerinde makro özelliği yazan lensler sadece belli bir aralıkta 1:2 oranında bÜyÜtme yapabilirler, bu oranda da yine en kısa netleme mesafesi lensin kitapçığında verilmiştir.

Temel derslerden başlayıp ekipmanınızı tanımanızı tavsiye ederim. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dostum aynı objektifi kullanmaktayım. 200 - 300 mm arası macro tuşu ile büyütme oranını arttırabiliyorsun fakat yine de biraz sıkıntı oluyor elin titriyorsa. ben genelde bu sorunu yüksek enstantane kullanarak aşıyorum . 1/1200 ve üzeri kullandığım zaman elde ettiğim kareler os özellikli bir objektif ile çekilmiş gibi gözüküyor insanın gözüne denemeni tavsiye ederim. bu arada sanırım facebook listemde eklisin. yoksa karıştırıyormuyum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sinek gözünü hiç denemedim ama o kadar büyütme imkanı olacağını düşünmüyorum :) yinede umarım istediğin sonuçlara ulaşırsın :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

bende yeni 70-300 sigma af lens aldım titretme problem olmaz sanıyordum ama oluyormuş insan nefesini tutsa bile nefes alamadığı için titriyor sanırım. enstantene olayını deneyeceğim ama birkaç tüyo daha istesem sizi sıkar mıyım tirpodda 200-300 arası titremesine engel olamıyorum kumanda kullanmıyorum bir tane edineceğim ay fotoğrafı çekmek istiyordum denedim tripodda titreme yapıyor anlayamadım hangi ayarları kullanayım hangi mm de daha iyi çekerim. memnunumda gündüz çekimlerinde flulaştırma falan açıkcası profil resimlerinde çocuk resimlerinde sanki iyi geldi bu lens bana arkayı flu yaparak güzel kareler yakaladım. birkaç tüyoda ay ve macro için alırsam sizden onuda kıvırdım mı harika olacak :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende yeni 70-300 sigma af lens aldım titretme problem olmaz sanıyordum ama oluyormuş insan nefesini tutsa bile nefes alamadığı için titriyor sanırım. enstantene olayını deneyeceğim ama birkaç tüyo daha istesem sizi sıkar mıyım tirpodda 200-300 arası titremesine engel olamıyorum kumanda kullanmıyorum bir tane edineceğim ay fotoğrafı çekmek istiyordum denedim tripodda titreme yapıyor anlayamadım hangi ayarları kullanayım hangi mm de daha iyi çekerim. memnunumda gündüz çekimlerinde flulaştırma falan açıkcası profil resimlerinde çocuk resimlerinde sanki iyi geldi bu lens bana arkayı flu yaparak güzel kareler yakaladım. birkaç tüyoda ay ve macro için alırsam sizden onuda kıvırdım mı harika olacak :D

Telefoto objektiflerde üçayak kullansan bile titreşim olabilir. Eğer kumandan yoksa titretmemenin birkaç yöntemi var:

- Makineyi zamanlamalı çekime alıp gecikmeyi 10 saniyeye ayarla. Bazı makinelerde 2 ve 5 saniye de var ama üçayağın ve üçayak kafan çok pahalı birşey değilse 5 saniye sonra bile titreşim devam eder. Bu yüzden gecikmeyi 10 saniye kullan. Ayrıca ayna kilitleme özelliği varsa onu da kullan (mirror lock-up).

- Uzun pozlama yapmıyorsan (örneğin 1/50 saniye, 1/20 sn) gecikmeli çekimi kullanma, makineyi üçayak üzerinde elinde kavra ve çekimi öyle yap. Alttan üçayak desteği varken elinle de sabit tutarsan titreşim olasılığı en aza iner.

- 200-300mm arasında üçayağın yoksa ve perde hızı 1/400-500'ün altına düşüyorsa ISO'yu arttırmaktan çekinme. Makinenin titremesi, yüksek ISO'da oluşacak gren/kumlanmadan daha büyük bir bela. Hatta titreşim telefoto çekimlerin en büyük belası diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

300mm lens sizin gövdenizdeki çarpan ile (x1,5) 450mm gibi olur.

450mm lens ile güneş altında tamam neysede kapalı ortamda yada ışıksız ortamda ben fotoğraf çekerim diyen babayiğit sayısı bir elin sayısını geçmez

Enstante hızınızın 1/500 altına düşmemesi lazım, hatta daha yukarısı daha makbuldür.

Tripodu yere güzelce sabitlesenizde parmağınızla deklanşöre basarken titreme yapma olasılığınız yüksek.

Ya kumanda yada kameradaki geri sayım modu.

D5100 kullanmadım o özellik neresinde bilemiyorum ama kullanım kılavuzundan öğrenebilirsiniz.

Ay için genelde, en düşük iso, F8-13 diyafram 1/200 falan enstantene hızı kurtaracaktır ancak makinenin titremiyeceğinden emin olun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çok teşekkür ederim hepsini deneyeceğim sanırım ayna kilitleme yok yorumu okuduktan sonra klavuza baktım sadece temizlik için kilit görünüyor. düşük iso dediğimizde 100 yüksek iso dediğimizde iso 3200 gibi oluyordu değil mi bu fotoğrafçılıkta tek karıştırdığım düşük ve yüksek kavramı rakamlarla kavramlar ters karıştırıyorum hep zaman ayarını denememiştim tripod 5 saniyede falan tamamen durmuş oluyor durmasını bekleyip elim deklanşördeyken sonra bastım yinede titretmiştim. bu tüyolar iyi geldi çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D5100'de ayna kilitleme yokmuş hakkaten. Bunun yerine canlı önizlemeyi kullanabilirsin. Canlı önizlemede ayna mecburen kalktığı için titreşim çok azalır.

Gecikmeli çekimi şöyle yapacaksın: Makineyi canlı önizlemeye al, gecikmeli çekime ayarla (mümkünse 10 saniye), deklanşöre bas :) Aslında bir kere öğrenirsen kolay.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Düşük iso mümkün olan en küçük rakam işte.

Yüksek iso da en büyük rakam.

Makine Tripodun üzerinde 5sn değil 5 yılda beklese, sen o deklanşöre basarken o makineyi sallarsın. Fizik kanunu bu :D

O sebepten, kumanda, kablolu kumanda ve tetikleyiciler veya varsa kameradaki geri sayıcı vasıtası ile çekmek en iyisi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

sigmanın bu lensi ile ilgili ayrı konu açmak istemedim arkadaşlar b urada sorayım sorumu ben macro çekim yaptım bu lensle exif bilgisinde f8 değeri veriyor anlamadım n eden acaba? fotoğrafı siteyede ekledim

http://www.nikonturk.com/galeri/fotograf/3753-yesilmisik/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

lensi macroya ayarına aldım. o zaman 1:2 büyütma oranı var diyor bunun ne olduğunu bilmiyorum. f8 değeri olsa bile bu arka plan fluluğunu yakalabilir miyim? bilmiyorum uzattığım zaman baya rakamlar falan var çok anlamıyorum o rakamlardan ben? bilmiyorum acaba bi sorun mu var yanlış mı yaptım?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bir sorun olduğunu zannetmiyorum. manuel modda diyafram f8 de ayarlı ise o şekilde kalmıştır. macro anahtarı diyafram değerine etki etmiyor. ben objektifi çoğunlukla f4 ve f5,6 aralığında kullanıyorum. f8 de bu fluuk oranının da normal olacağı kanısındayım. neden derseniz 300 mm de çekim yapıyorsun. yani mercekler sensörden yeterince uzakta oluyor.

1000924_380946308698416_1146463250_n.jpg

Sigma 70-300 mm DG Macro

Odak uzunluğu 300mm

Enstantane 1/400

Diyafram F/5,6

ISO - 200

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.