İçeriğe git

Photoshop

Recommended Posts

Merhabalar,

Uzun zamandır amatör olarak fotoğrafla uğraşmama rağmen (yaklaşık 14 yıldır) hiç photoshopa zaman ayıramadım. Artık büyük bir ihtiyaç olduğunun farkındayım ve zaman ayırmak istiyorum. Makinam D800, kesinlikle RAW çekim yapmamı önereceğinizden eminim :) Photoshop programlarının birinden başlayıp sadece onu öğrenip sürekli o programı kullanmak istiyorum. Sizce benim photoshop programım hangisi olmalı ? Ve photoshop için önereceğiniz başka şeyler varmıdır? Şimdiden teşekkürler.

Ayrıca Beylikdüzü-Gürpınar tarafında oturuyorum. Benimle çekime çıkmak isteyecek arkadaşlar olursa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu tarz konularda en başarılı yazılımlar photoshop ve lightroom.

Ancak Nikon kullandığınız için Capture NX de kullanabilirsiniz.

Photoshop a falan alışan birisi için Capture NX çok zor gelir ama siz temelden gireceğiniz için Capture NX ile başlayabilirsiniz.

Ben photoshop bildiğimden alıştığımdan bana çok zor gelsede teknik olarak çok daha basit anlaşılır olduğu bir gerçek.

Ancak photoshop un yapabilecekleri çok daha fazla.

Ayrıca amacınız fotoğrafların sadece beyaz dengesi, ebatları, renk tonları, çerçeve, imza vs gibi yüzeysel şeylerde Lightroom bu konularda rakipsiz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürler, ben de biraz araştırdım ve capture nx hakkında olumlu düşüncelerim oldu. Fakat photoshopta yapabileceklerimin sınırı fazlaysa photoshopla başlamak isterim.. Yok hayır capture nx programı da photoshop kadar ayrıntılı işlem yapabiliyorsa capture nx ile başlayayım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğrafa ne tür müdehaleler yapacaksınız?

Capture NX in bende çok sınırlarını bilmiyorum ancak bir çok PS de yapacağınız hemen hemen her işlemi o da yapar.

Ancak PS tabiki bu işin paşa babasıdır. Sadece kendisi değil onun için yapılan hazırlanan yamalar, eklentiler say say ömür yetmez.

Ha bunların kaçını kullanırsınız? Hemen hemen hiç birini. O sebepten NX daha pratik ve anlaşılır gelecektir size.

Ancak PS için sayısız Türkçe anlatım videosu bulabilirsiniz ancak NX için bulurmusunuz bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tabii ki önce renk, ışık, kes yapıştır, efektler ve üzerine yazı/imza gibi basit editlerle uğraşırım. Bu gibi editlerde kendimi oldukça yeterli gördükten sonra daha ayrıntılı işlerle de uğraşmaya devam edeceğimi düşünüyorum.. Zamanım kısıtlı olduğundan programdan programa geçmek oldukça zorlar beni, ama capture nx dediğimiz çok çok daha ayrıntılı ve bu ilk söylediğim işlerde başarılı bir programsa nikonun kendi programını da seçmeyi tercih ederim doğrusu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Capture NX ile imza ekleyemiyebilirsiniz ama, sanırım öyle bişey yapılamıyordu ama emin de değilim. Çünkü dediğim gibi ben PS e alışık olduğumdan NX bana Çok farklı geliyor benliğim kabullenemiyor :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben bu işe en iyisi photoshop ile başlayayım :) senin kullandığın program nedir, özelden de yazmış olduğum gibi fotoğraflarını ve editlerini çok başarılı buldum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben mi başarılıyım :D

Pehh benim en çok kaybettiğim konulardan birisidir o :D

Bazen çok güzel bir kare yakaldığıma inanırım ama o kareye hayat katamam o sebepten harddiskimin tozlu köşelerinde bir yerde kaybolur fotoğraf.

İlla PS öğreneceğim diyorsan video2brain diye bir (sanırım grup bunlar) eğitim şeyi var.

Photoshop CS4 CS5 CS6 (hangisini bilgisayarın kaldıracaksa, CS4 eskidir ama sonuç olarak CS6 nın yaptığı hemen hemen herşeyi o da yapar) onun eğitim videosunu internetten indirip izleyebilirsin.

Başarılıdır ancak ingilizcedir. Gerçi gemicisin sanırım herhalde yabancı dil vardır.

Eğer o problem ise çok sayıda Türkçe kaynak da var ancak hiç birini izlemediğimden hangisi iyidir kötüdür bilemiyorum.

Forumda Doğan Abi var, onun eklediği "beyaz dengesi" videoları var. Fotoğrafın olmazsa olmazıdır beyaz dengesi.

Ben bir türlü izleyip deneyemedim ancak Doğan Abi iyi fotoğraf editler o sebepten izlemeden de iyi bir video olduğuna eminim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilgisayarın yeterince iyi değilse, RAM fazla değilse, windows kullanıyorsan, windowsun iyi durumda değilse;

CS6 problem çıkartır. 3 tane RAW açarsın hadi bana eyvallah der kapatır kendini.

CS5 i o bakından daha bir tutuyorum ben daha stabildi (ben CS6 kullanıyorum ama MAC üzerinde CS6 kullanıyorum).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi capture nx ile sadece renk tonları vb mudahalelerde bulunabiliyorsun ama phosot shop çok farklı yani photoshopun mudahalesi çok daha fazla capture nx de raw çektiğin fotoğraflara müdahale edebiliyorsun jpeg lere de müdahale var ama en iyi raw çekimlere. Benim ufkum geniş olsun diyorsanız tabiki photoshop diyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.