İçeriğe git

İce Light

Ramiz AKSOY

Recommended Posts

Arkadaşlar icelight adında güzel bir ürün var , ışık az olan ortamlarda doğal bir gün ışığı etkisi yaratıyor , ürünün orjinali 499 dolarcık :)http://www.amazon.com/dp/B008GWLGIY , bu etkiyi alabileceğimiz daha uygun bir çözüm bileniniz varmı acaba ürünün resmi sitesindeki örnek çekimleri aşağıdaki linklten izleyebilirsiniz

http://www.theicelight.com/gallery

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel herşey güzel etkisi güzel anladım ancak bu Fiyat nedir arkadaş bir batarya 3 sıra led bumudur yani ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Onu doğrusu bende anlayamadım :) O yüzden sordum varmıdır alternatifi diye ebaya falan baktım ama henüz muadil birşey yok sanırım , Eğer ışık kaynağı led ise bile normal bir led olduğunu hiç sanmıyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Normal entegre beyaz led ama onunde kullandıgı soft dagıtıcı madde biraz önemli içerde led'lerin merkezden gelen sert ışık kaynagını belli etmiyor.

Bunun alternatifi sabit ışık olarak çok var aslında ebay'de felan rastlamıştım bulursam yazarım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar icelight adında güzel bir ürün var , ışık az olan ortamlarda doğal bir gün ışığı etkisi yaratıyor , ürünün orjinali 499 dolarcık :)http://www.amazon.com/dp/B008GWLGIY , bu etkiyi alabileceğimiz daha uygun bir çözüm bileniniz varmı acaba ürünün resmi sitesindeki örnek çekimleri aşağıdaki linklten izleyebilirsiniz

http://www.theicelight.com/gallery

flashın üstüne sarı balon geçir al sana gün ışığı etkisi :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Selamlar,

bu konuyu baya araştırdım arkadaşlar acaba kendim yapabilirmiyim diye yaptımda aslında ama çok beğenmedim açıkçası :)

en önemli özelliği 5200-5400 kelvin sıcaklığında ışık vermesi, 150w (halojen lamba ile kıyaslanmış) 1160 lümen ve 72 derece açıyla aydınlatması, aydınlatmanın ayarlanabilir olması 1,5w- 15w bu verdiğim bilgiler burada var zaten http://www.theicelight.com/about

alternatif olarak çinli arkadaşlarımız hemen muadilini yapmışlar

http://dx.com/p/ls-5...nsparent-225419

238$

daha parlak ışık şiddeti ayarlanabilir ve 3200k yada 5600k kullanılabiliyor olması avantaj gibi

review kısmı boş alıpta deneyen yok sanırım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

X bir ışık kaynağından flaş yerine geçen bir ışık oluşturup onu fotoğraflarda kullanmak dünyanın en kolay işi.

2 basit el feneri ile bile yapılabilir.

Asıl sorun her zaman şu olacaktır. Beyaz dengesi.

Ben eBay dan 5$ mı ne 10w lık led ler almıştım. Sokak spot lambalarında kullanılıyor hayvani bir ışık gücü var.

Ancak gel görki onun o beyaz ışığı altında çektiğin fotoğrafın abuk sabuk renkleri oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

bizim usta elektrikçilere gidin 50 liraya bunu yaparlar.

Hayırdır ? Mesaj mı kasıyorsunuz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben el yapımı olarak el feneri ile yapmak istiyorum ama hala kısmet olmadı

bu mesajın üstüne yazdım ben mesajı size yardımcı olması için.

çömez muamelesi yapmanıza gerek yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu mesajın üstüne yazdım ben mesajı size yardımcı olması için.

çömez muamelesi yapmanıza gerek yok.

Şükür ki o aleti mahalle elektrikçisine 50 lira vermeden yapabilecek beceri bilgi ve yeteneğe sahibim , kısmet olmama sebebi orada kullanılan el fenerinin her yerde bulunmaması olsa gerek , sözümde her konunun altına birşeyler yazma gereği hissettiğinizden ötürü , kimseye de çömez muamelesi yapacak kadar usta değilim hiç bir konuda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burada en önemli konu bazı arkadaşların da vurguladığı gibi "beyaz dengesi" adı altında anılan led ışığının günümüz sensörlerindeki algılanması.

Maalesef led ışık kaynaklarını insan gözünün algıladığı gibi algılamıyor sensörler. Ne demek bu? Siz her ne kadar elinizdeki Kelvin değeri ayarıyla beyaz dengesini yakaladığınızı sansanız da, eliniz altında doğru renkleri verebilen bir monitör ya da kaliteli bir baskı makinesinden çıktı aldığınızda sonuçların aslında hiç de tatmin edici olmadığını farkediyorsunuz.

Maalesef led ışıkların pek çoğunda (konusunda kaliteli marka/modelleri bu genellemeden muaf tutuyorum) gerekli renk specturumunu alabileceğimiz bir ışık imkanı yok. Bundan dolayı değil ışıklandırmada, kullandığım monitörlerde bile hala eski ışıklandırma yöntemini tercih ediyorum, yani TL lamp dedikleri bizim dildeki floresan ışıklandırma sistemi.

Bana göre bu buz ışık isimli alet abesle iştigal bir alet, bu fiyatı hakedecek ne yapmış diye sorarlar adama? Tek cevapları vardır, gerçek beyaz dengesine en yakın spectruma sahip aynı zamanda oldukça güçlü ışık veren ledlere sahip olduklarıdır. Buna bir de şarj edilebilir akü ve diğer ekipmanlar eklenince toplam maliyetin 100 dolarlara yaklaşmasından dolayı tipik EU/USA pazarlama mentalitesinin sonucu olarak 1/5 hesaplaması size 500 doları getiriyor. Yani hiç şaşırmadım, çünkü içlerinde yaşayınca ne olduklarını daha iyi algılayabiliyorsun.

Eğer bu ürün pazarda tercih edilen bir ürün olsaydı merak etmeyin, bizim çinli dostlar kesinlikle 150 dolarlığını piyasaya çoktan sürmüş olurlardı.

Benim anlamadığım nokta ise çok başka:

Bununla ne yapabilirim? Harici flaş ile yapamadığım ne var ki bu alet ile yapılabilsin?

Aklıma tek bir şey geliyor: Harici flaş kullanmayı bilmemek, uzaktan flaş tetiklemeyi bilmemek, flaş telafisi/poz telafisi konularına hakim olamamak. Tabii işin en kolay yolu sürekli ışık kaynağı kullanarak nasıl bir görüntü olduğunuanında vizörde görebilmek; gerekirse ışık kaynağının yerini 50 cm değiştirmek gibi :)

çok sivri dilli olduğumu düşünüyor insanlar ama ne yapayım, yeri geliyor, lafı yazmadan edemiyorum:

Bir deli kuyuya bir taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış. Bu iş bana göre tam da böyle. Buna verilen parayla gider F değeri çok düşük sabit bir lens alır, flaşsız çalışırım arkadaş :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burada en önemli konu bazı arkadaşların da vurguladığı gibi "beyaz dengesi" adı altında anılan led ışığının günümüz sensörlerindeki algılanması.

Maalesef led ışık kaynaklarını insan gözünün algıladığı gibi algılamıyor sensörler. Ne demek bu? Siz her ne kadar elinizdeki Kelvin değeri ayarıyla beyaz dengesini yakaladığınızı sansanız da, eliniz altında doğru renkleri verebilen bir monitör ya da kaliteli bir baskı makinesinden çıktı aldığınızda sonuçların aslında hiç de tatmin edici olmadığını farkediyorsunuz.

Maalesef led ışıkların pek çoğunda (konusunda kaliteli marka/modelleri bu genellemeden muaf tutuyorum) gerekli renk specturumunu alabileceğimiz bir ışık imkanı yok. Bundan dolayı değil ışıklandırmada, kullandığım monitörlerde bile hala eski ışıklandırma yöntemini tercih ediyorum, yani TL lamp dedikleri bizim dildeki floresan ışıklandırma sistemi.

Bana göre bu buz ışık isimli alet abesle iştigal bir alet, bu fiyatı hakedecek ne yapmış diye sorarlar adama? Tek cevapları vardır, gerçek beyaz dengesine en yakın spectruma sahip aynı zamanda oldukça güçlü ışık veren ledlere sahip olduklarıdır. Buna bir de şarj edilebilir akü ve diğer ekipmanlar eklenince toplam maliyetin 100 dolarlara yaklaşmasından dolayı tipik EU/USA pazarlama mentalitesinin sonucu olarak 1/5 hesaplaması size 500 doları getiriyor. Yani hiç şaşırmadım, çünkü içlerinde yaşayınca ne olduklarını daha iyi algılayabiliyorsun.

Eğer bu ürün pazarda tercih edilen bir ürün olsaydı merak etmeyin, bizim çinli dostlar kesinlikle 150 dolarlığını piyasaya çoktan sürmüş olurlardı.

Benim anlamadığım nokta ise çok başka:

Bununla ne yapabilirim? Harici flaş ile yapamadığım ne var ki bu alet ile yapılabilsin?

Aklıma tek bir şey geliyor: Harici flaş kullanmayı bilmemek, uzaktan flaş tetiklemeyi bilmemek, flaş telafisi/poz telafisi konularına hakim olamamak. Tabii işin en kolay yolu sürekli ışık kaynağı kullanarak nasıl bir görüntü olduğunuanında vizörde görebilmek; gerekirse ışık kaynağının yerini 50 cm değiştirmek gibi :)

çok sivri dilli olduğumu düşünüyor insanlar ama ne yapayım, yeri geliyor, lafı yazmadan edemiyorum:

Bir deli kuyuya bir taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış. Bu iş bana göre tam da böyle. Buna verilen parayla gider F değeri çok düşük sabit bir lens alır, flaşsız çalışırım arkadaş :)

Mehmet bey şimdi yazdıklarınızın pazarlama ile alakalı olan kısmına sonuna kadar katılıyorum , bu aleti Jerry Ghionis adlı fotoğrafçı kişi icat etmiş sanırım bunun reklamınıda ben serhan serterin seminerinde gördüm amaç reklam değil gibiydi ama tam olarakta reklamdı. Ama verdiği sonuçlar hoşuma gitti flaş la alınabilecek sonuçlardan farklı sonuçlar gibi geldi gözüme flaş sanki hep sert bir etki bırakıyor gibi ama bu daha yumuşak gibi algıladım farklı ışık kaynağı olduğu içinde denemek istedim , yoksa buna 500 dolar verecek kadar aklımı henüz kaybetmiş değilim , tercihimi kesinlikle lensten yana kullanırım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir fotoğrafçının icadıyla üretimine başlanmış, belki satış adedi olarak pek yüksek olmayan, aynı zamanda benim de performansını memnun kalarak kullandığım bu tarz bir ürün de şu:

http://www.cameranu.nl/nl/strobe-flash/accessoires/softboxen/lastolite-joe-mcnally-white-ezybox-hotshoe-54x54/h2784_10654_222954

Şimdi bunun diğerlerinden tek farkı iç yüzeyde yansıtıcı olarak gümüş/alüminyum renk kaplama yerine beyaz bir kaplama olması. Katlama metodu da özellikle sınırlandırılmış, böylece iç yüzeyde katlama izi oluşmuyor, çünkü katlayamıyorsunuz :) Bunun 2472 modelini de kullanıyorum, yansıtıcısı alüminyum kaplama, kesinlikle kaliteli bir kaplama ve iyi iş çıkarıyor, 20 cm çapa kadar indireyerek katlayabiliyorsunuz.

Peki bu kadar pahalı olması gerekiyor mu? Kesinlikle hayır. Bu Lastolite markasının ürünleri kaliteli, tamam, kabul, ama performans olarak onlardan hiç de aşağı kalmayan, belki uzun süreli kullanımlarda aşınma-kırılma-dayanıklılık konularında daha kötü olan binlerce çin ürünü mevcut. Dolayısıyla, birilerinin aç gözü doysun diye, emekçi Fiat marka, ama başındaki patron Mercedes kullansın diye fiyatların bu hallerde olması "küreselleşen dünya"nın en büyük sorunudur bana göre. Gerçi ben, küreselleşen dünya deyince şunu anlıyorum: Kuzey yarımkürenin güney yarımküreyi talan etmesi!

özetle: Bu işi profesyonel olarak yapıyorsanız ve bu sizin için gerekliyse, bunun parasına zaten çıkaracaksınız demektir. Uğraşmayın gidin satın alın. Benim Lastolite seçimim bundan dolayıdır. Benim çok zaman kaybetmeden en iyi ürünü elde etmemi sağlıyor.

Ama bu iş sizin hobiniz ise, o zaman öncelikle ekipman kullanma tekniğinizi geliştirin derim. Flaşlar, paraflaşlar, sabit ışık kaynakları en akıllıca ve en ekonomik olarak nasıl kullanılır, nasıl imal edilir. 1990 lı yıllarda kendim softbox yapıyordum, zor bir şey değil, amatör için de oldukça yeterli sonuçları var. Pazarda hacca gidecek vatandaşlara satmak için beyaz şemsiye tezgahı açmış işportacıdan 4 tane birden şemsiye alınca dostlarım bana gülüyordu o yıllarda. Halbuki ben onların sap kısmını kesip bi şekilde ışık kaynağımın önüne monte ediyordum; çünkü bir fotoğraf ekipmanı satıcısından alsam yaklaşık 5 katı bir para ödemem gerekiyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Normal entegre beyaz led ama onunde kullandıgı soft dagıtıcı madde biraz Önemli içerde led'lerin merkezden gelen sert ışık kaynagını belli etmiyor.

Bunun alternatifi sabit ışık olarak çok var aslında ebay'de felan rastlamıştım bulursam yazarım..

http://www.ilker.com...d_datasheet.pdf

Ledlerin Önündeki ışığı dağıtıcı difizÖr ilgilenen arkadaşlara yararlı olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Meşhur aletimiz ülkemizde çılgın bir rakamla satılmaya başladı

http://www.refleksfoto.com/Westcott-Ice-Light,PR-49293.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben nano serisi için kenara atarım o parayı :) ama inanın çok satacak demedi demeyin :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir kaç tane profesyonel fotoğrafçının çekimlerinde bunu yada buna benzer şeyler kullandıkların gördüm.

Ancak gerçekten 1600TL bir aydınlatma için çok astronomik bir rakam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pringles kutusunun üzerine 3-4 cm genişliğinde boydan boyabir kanal açıp üzerini A4 kağıtla kapatsak, plastik kapağını da delip içine flash oturtsak cips yanımıza kar kalır. :):D

1600TL gerçekten uçuk bir rakkam, bu işten para kazanmayacaklar için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.