İçeriğe git

yok arkadas beceremedım ya su bokeh olayını

Recommended Posts

Diyaframı olabildiğince aç. Mesela 3.5 yada 2.8 yap. Sonra çekeceğin objenin sağında solunda birşey bırakma, objeye yaklaş ve çek. Arkasında kalan şeylerin flu olduğunu göreceksin.

Mesela sahilde bir insan çekeceksin. diyaframı iyice açtın. Adamın yüzüne yaklaştın 1 M filan çekiyorsun arkadaki gemiler netsiz flu çıkıyor dimi?

Bak bu kadar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

- Bir adet full frame gövde alınır.

- Bir adet 85 mm F1,4 lens alınır.

- Bulunamazsa 1928 yapımı 135 mm F1,4 lens bulunmaya çalışılır.

- Objenin burnunun dibine kadar girilir. F en düşük rakama çekilir. Gerekirse isoya abanılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bokeh nedir?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Bokeh

Nasıl elde edilir?

Diyaframı olabildiğince kısarak (aslında açarak. Ben F değerini düşürdüğümüzden hep kısırak diyorum) ve netlenecek nesneye olabildiğince yaklaşarak.

Tam olarak kavrayabilmek için DOF nedir bunu araştırıp öğrenin.

Mesela Tokina 100mm F2.8 lensi

1mt ye netlediğinizde F2.8 de iken (atıyorum) 5cm alanı netler.

50cm den 2,5cm alanı netler.

Net alan da ne kadar az olursa "net olmayan alan" o kadar çoğalır. O net olmayan alanda da işte lensinize ve ortama göre bokehleri görürsünüz.

Ayrıca şu nu da okumanızda fayda var.

http://www.bascek.com/3101/hiperfokal-mesafe-nedir-nasil-kullanilir/

Geçen bana sorduğunuz lensin üzerindeki rakamlar ne işe yarıyor sorunuzun tam teknik açıklaması.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hiperfokal mesafe olayına güvenmiyorum. Denemesi bedava. O formüllerle vs.. bulunan hiperfokal mesafeleri deneyin bakın görün. Zamanında Kodak 8-10" baskı için böyle formüller kullanmış, bilmemneye sarılan yeni gelin gibi herkes bunları kullanıyor :) Halbuki hiperfokalin tanımında yatıyor herşey: "Kabul edilebilir keskinlik" diyor adam. 60 yıl önceki keskinlikle şimdi D800 ile aldığın keskinlik aynı mı?

12MP'ye kadar formüller idare ediyordu, D600 ve D800 filmden daha fazla detay veriyor, D700 bile benim diyen filme yakın detay veriyor. Bu aletlerde tarihi eser formülleri kullanmak performanslarını çöpe atmak demek.

İlla kullanmak isteyen varsa da kullanacağı diyaframın bir alt diyaframına göre hesap yapıp kullansın. örneğin f4'te çekim yapacaksan f2.8'in hiperfokalini hesaplayıp öyle kullanın ki işi biraz garantiye alın ki ben olsam iki stop altını kullanırdım (f2.0 yani).

Neyse bununla ilgili bir yazı hazırlamak lazım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hiperfokal mesafe olayına güvenmiyorum. Denemesi bedava. O formüllerle vs.. bulunan hiperfokal mesafeleri deneyin bakın görün. Zamanında Kodak 8-10" baskı için böyle formüller kullanmış, bilmemneye sarılan yeni gelin gibi herkes bunları kullanıyor :) Halbuki hiperfokalin tanımında yatıyor herşey: "Kabul edilebilir keskinlik" diyor adam. 60 yıl önceki keskinlikle şimdi D800 ile aldığın keskinlik aynı mı?

12MP'ye kadar formüller idare ediyordu, D600 ve D800 filmden daha fazla detay veriyor, D700 bile benim diyen filme yakın detay veriyor. Bu aletlerde tarihi eser formülleri kullanmak performanslarını çöpe atmak demek.

İlla kullanmak isteyen varsa da kullanacağı diyaframın bir alt diyaframına göre hesap yapıp kullansın. örneğin f4'te çekim yapacaksan f2.8'in hiperfokalini hesaplayıp öyle kullanın ki işi biraz garantiye alın ki ben olsam iki stop altını kullanırdım (f2.0 yani).

Güzel dedin abi aynı düşüncedeyim şahsen. Ama bazı yeni nesil lenslerin üzerinde hiperfokal mesafe cetveli mevcut eskilerini anladımda yeni nesillere neden koyarlarki onu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50 mm ile çok rahat çıkartıyorum. Netlemeyi manuele al diyaframı oldukça kıs sadece çekeceğin obje varsa yaklaj deklanşöre bas bitti

https://www.facebook.com/zulfuozcifci/media_set?set=a.177076972463320.1073741839.100004830542418&type=3

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel dedin abi aynı düşüncedeyim şahsen. Ama bazı yeni nesil lenslerin üzerinde hiperfokal mesafe cetveli mevcut eskilerini anladımda yeni nesillere neden koyarlarki onu?

Samsung makinelerine Android koyarken Canikon hala makinelerinde DOS menüsü kullanıyor :)

Hiperfokal mesafe hepten yalan değil ama sadece "zor durumda sarılacak" birşey bence. Birçok profesyonel hala 8x10" üzeri baskı almıyor dolayısıyla o kadar ufak baskıda sorun yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

konu alan derınlıgınden fluluktan zıyade lens onune perdeleme yaptıgımız karton uzerındekı kalp yıldız vs türü sekılleri ısık karsısında o hale almasını sağlamak bir nevi. tıpkı asagıdaki örnekte oldugu gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

- Objenin burnunun dibine kadar girilir. F en düşük rakama çekilir. Gerekirse isoya abanılır.

Hocam çok hoş anlatmışsın :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam Yanlıs anlasılmasın ama Fullframe govdeye gerek yok bu iş için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu olayın tekniği ile alakalı hiperfokal dan daha etkili bir yöntem, format bişey duymadım.

Bu aynı Einstein ın yarım yüzyıl önceki teorileri gibi.

Değişen zaman, gelişen tekoloji söylediği bazı şeylerin yanlış olabileceğini doğruluyor evet ama halen ortada ahanda Einstein haksız ben süperfokal türettim bakın diye bişey çıkmış değil.

Ha ben hiç hiperfokal falan dinliyormuyum? Tabiki hayır ne hiperi, ne süperi... Poz mu yanacak? Hafıza kartımı aşınacak? :D

Bokeh mi istiyorum al diyaframı F1.4 e koy arana 1 metre mesafe ortam uygunsa, lensin bokeh kalitesi kadar bokeh elde edersin zaten uğraşmanın luzümü "kafa yormanın" manası yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu olayın tekniği ile alakalı hiperfokal dan daha etkili bir yöntem, format bişey duymadım.

Bu aynı Einstein ın yarım yüzyıl önceki teorileri gibi.

Değişen zaman, gelişen tekoloji söylediği bazı şeylerin yanlış olabileceğini doğruluyor evet ama halen ortada ahanda Einstein haksız ben süperfokal türettim bakın diye bişey çıkmış değil.

Ha ben hiç hiperfokal falan dinliyormuyum? Tabiki hayır ne hiperi, ne süperi... Poz mu yanacak? Hafıza kartımı aşınacak? :D

Bokeh mi istiyorum al diyaframı F1.4 e koy arana 1 metre mesafe ortam uygunsa, lensin bokeh kalitesi kadar bokeh elde edersin zaten uğraşmanın luzümü "kafa yormanın" manası yok.

Hiperfokal mesafe bokehle ilgili değil ama. Odağı sonsuza götüren mesafeye deniyor. Ve dediğinde haklısın. Elimizdeki kartlara 100lerce fotoğraf sığıyor. Zaman varsa farklı mesafelere odakla, çek 5 poz sonra en iyisini seç olsun bitsin :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hiperfokal mesafe bokehle ilgili değil ama. Odağı sonsuza götüren mesafeye deniyor. Ve dediğinde haklısın. Elimizdeki kartlara 100lerce fotoğraf sığıyor. Zaman varsa farklı mesafelere odakla, çek 5 poz sonra en iyisini seç olsun bitsin :)

Sadece bokeh için demiyorum zaten. Hiç bir konuda formul vs ile uğraşmıyorum. Kafa yormanın anlamı yok çek 3-5 tane gitsin deneme yanılma ile öğrenmek daha iyi.

Birşeyin sonucunu görerek anlamak her zaman daha kolaydır.

Tek dikkat ettiğim husus "keskin fotoğraf nasıl çekilir?" olayındaki mesala 200mm x 1.5 çarpan olayında 1/300 nin altına inmemeye gayret gösterme

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.