İçeriğe git

lens mi yeni gövdemi

erin

Recommended Posts

herkese merhaba.üstadlardan kafamda dönüp duran bir sorunsala yorum istiyorum.yaklaşık 2 yıldır.d3100 ile beraber kit 18-55 kullanıyorum.acemiliğimi yüzlerce fotoğraf çekerek bu makinede attığımı düşünmekteyim.artık çektiklerim bana tat vermemeye ve 55mm nin üstüne eğilimim olduğunu fark ettim ancak bununla beraber de daha doygun ve keskin fotolara da açım.isteğim şu.nikon d7100 e geçiş yapmak istiyorum bu sizce mantıklı mı ve bu makinenin hakkını verecek bir lens 55mm üstünüde içeren lens hangisidir,herhangibir lens olmazmı.yada mevcut d3100 e bir lens mi alayım.ancak bu seferde makinanın lensin hakkını veremeyeceği kanısındayım.açıkcası d3100 den soğudum bana artık kompakt makine taşıyormuşum gibi geliyor.benim bu karmaşık düşüncelerime bir açıklık getirirseniz çok çok ama çok sevinirim.saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

herkese merhaba.üstadlardan kafamda dönüp duran bir sorunsala yorum istiyorum.yaklaşık 2 yıldır.d3100 ile beraber kit 18-55 kullanıyorum.acemiliğimi yüzlerce fotoğraf çekerek bu makinede attığımı düşünmekteyim.artık çektiklerim bana tat vermemeye ve 55mm nin üstüne eğilimim olduğunu fark ettim ancak bununla beraber de daha doygun ve keskin fotolara da açım.isteğim şu.nikon d7100 e geçiş yapmak istiyorum bu sizce mantıklı mı ve bu makinenin hakkını verecek bir lens 55mm üstünüde içeren lens hangisidir,herhangibir lens olmazmı.yada mevcut d3100 e bir lens mi alayım.ancak bu seferde makinanın lensin hakkını veremeyeceği kanısındayım.açıkcası d3100 den soğudum bana artık kompakt makine taşıyormuşum gibi geliyor.benim bu karmaşık düşüncelerime bir açıklık getirirseniz çok çok ama çok sevinirim.saygılarımla...

çektiğiniz bir kaç fotoğrafı burada paylaşabilirmisiniz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7100 değilde D894982781934 de alsanız 18-55 ile kullanınca arada uçurum olmayacak.

D3100 yapı itibari ile çok amatör bir görünüm ve havası var.

Hiç kullanmam daha iyi düşüncesindeyim ancak imaj olarak fiyatına nazaran tatminkar bir sonucu var.

Benim tavsiyem lens alın.

Ancak lens almaya başlayınca, gövde ile aranızdaki o bağlantı koptuysa emin olun kısa süre sonra gövde de değiştireceksiniz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

burda ne desek az siz karar vermişsiniz sevmiyorsaniz değiştiriniz neticede mutlu olmak istiyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Elbette ki lense yatırım. Gövdeler en fazla 3-5 yıl sonra değiştirilir ama iyi bir lens sizi en az 10-15 sene (iyi kullanan 20 sene kullanır) idare eder.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

teşekkürler yorumlara ancak lens konusunda da bir yorum yaparsanız.7100 aldım diyelim onun hakkını verecek(teknik olarak)lens?yada 3100 e göre bir lens 55mm üstü..yani ben 7100 alsam çektiğim fotolar beni tatmin edermi 3100 den sonra...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

teşekkürler yorumlara ancak lens konusunda da bir yorum yaparsanız.7100 aldım diyelim onun hakkını verecek(teknik olarak)lens?yada 3100 e göre bir lens 55mm üstü..yani ben 7100 alsam çektiğim fotolar beni tatmin edermi 3100 den sonra...

Detaya girmeden fotoğrafçılığın Nirvana noktası; Şu 3 lenstir.

Nikon 14-24 mm f2.8

Nikon 24-70 mm f2.8

Nikon 70-200 mm f2.8

Bu 3 lensin fiyatı toplamda 6.000 dolar civarında. Ayrıca Ertan hoca 18-105 kit lensin 16.2 MP Nikon D7000' nin sensörünü ışık yönünden ancak doyurabildiğini ve 24,1 MP D7100 de bu kit lens ile çok tatminkar sonuçlar beklemediğini belirtmişti bir konuda. Ertan hocadan bu konuda bir yorum ve 24.1 MP sensör bir kameraya lens tavsiyesi bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam çok güzel cevap böyle net cevaplar kafamdaki bulanıklığı azaltıyor.ertan hocaya sorduğunuzu bende merakla bekliyorum.hocam 24-70 mm yi 2 gövde açısından değerlendirirseniz(3100vs7100) (ki elime bir 7100 alma bakma imkanım olmadı),7100 de bana vav dedirtecek bişeyler varmıdır...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zoom olarak 16-85 den oldukça memnunum tavsiye ederim. 35mm 1.8 dx ile de ucuz ve kaliteli bir başlangıç yapabilirsiniz. Vav detirtecek en büyük şey zaten elinize aldığınızda ortaya çıkacak (ergonomi ve kalite) diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

hocam çok güzel cevap böyle net cevaplar kafamdaki bulanıklığı azaltıyor.ertan hocaya sorduğunuzu bende merakla bekliyorum.hocam 24-70 mm yi 2 gövde açısından değerlendirirseniz(3100vs7100) (ki elime bir 7100 alma bakma imkanım olmadı),7100 de bana vav dedirtecek bişeyler varmıdır...

Nikon 24-70 mm f2.8 ile görüntü kalitesi bakımından D3100 veya D7100 açısından çok fark olmayacağı düşüncesindeyim. Sonuçta f2.8 bir lensle ışığı sensöre en iyi biçimde ulaştırıp sensördeki herbir PHOTOSITE (1 pixeli oluşturan her bir parça) en ideal ışığı hapsettikten sonra sorun olmayacaktır. D7100 de bildiğim kadarıyla başta ergonomi ve yüksek ISO performansı olarak fark göreceksiniz. Aslında teknik olarak bir sürü fark var (Stereo ses kaydı, 51 netlik noktası, yatay ve düşey sanal ufuk hattı, çok iyi bir netleme sistemi vs.)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Şayet 3100 ile devam etmek isterseniz alacağınız lens içinde netlik için motor olması gerekiyor. Genelde lenslerde motor olmaz, makine üzerindeki motor kullanılır. D90, D7000 ve üstü bu şekildedir. 3100 ve 5100 gibi serilerde motor makinede değil lens üstündedir.

Kısaca makineyi değiştireceksen D5200 filan alma üstünde motoru olan bir body al. Ondan sonra istediğin lensi alırsın. İyi lens için en küçük ile en büyük arasında oran dört yada beş katı geçmesin. 28-200 gibi yüksek oranlı alırsan keskinlik azalabilir. Tatilde filan bu tür lensler de çok rahat olur. Ama görüntü de bilhasa köşelerde sorun olur.

ümit abinin dediği lenslerin içinde motor olanları yani yeni olanlar pahalıdır. Genelde motor olmayan ama titreşim engeleme özeliği olan alınır. O da 3100 de çalışmaz. çalışsa da pek verim alamazsın.

Bir de ne için çekiyorsun ne kadar çekiyorsun sorusu da önemli ? Arada doğum günlerinde çekiyorsan 6000$ vermek mantıklı değil tabi :)

3100 ver, ikinci el D90 al lens olarak da 18-105 olsun üstünde belki de işini çok rahat görecek.

Kolay Gelsin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Detaya girmeden fotoğrafçılığın Nirvana noktası; Şu 3 lenstir.

Nikon 14-24 mm f2.8

Nikon 24-70 mm f2.8

Nikon 70-200 mm f2.8

Bu 3 lensin fiyatı toplamda 6.000 dolar civarında. Ayrıca Ertan hoca 18-105 kit lensin 16.2 MP Nikon D7000' nin sensörÜnÜ ışık yönÜnden ancak doyurabildiğini ve 24,1 MP D7100 de bu kit lens ile çok tatminkar sonuçlar beklemediğini belirtmişti bir konuda. Ertan hocadan bu konuda bir yorum ve 24.1 MP sensör bir kameraya lens tavsiyesi bekliyoruz.

Ümit bey merhaba,

Sanırım verdiğiniz lens tavsiyeleri FF fotoğraf makineleri için geçerli. Aynı aralıkta DX makineler içinde öneriniz var mı? özellikle 24-70 ve 70-200 mm f2.8 karşılığını öğrenmek istiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ümit bey merhaba,

Sanırım verdiğiniz lens tavsiyeleri FF fotoğraf makineleri için geçerli. Aynı aralıkta DX makineler içinde öneriniz var mı? özellikle 24-70 ve 70-200 mm f2.8 karşılığını öğrenmek istiyorum.

ümit hoca tatilden fırsat buldukça siteye gelebiliyor, sorunuza ben cevap vermeye çalışayım:

Nikkor 17-55 mm F2,8

Nikkor 70-200 mm F2,8 VR1

öncelikle 70-200 mm aralığında DX FF ayrımı yok. üretilen lenslerin tümü FF uyumlu üretilmiş.

Bundan dolayı benim tavsiyem tartışmaya açıktır. çünkü 70-200'ün ilk versiyonu FF uyumludur fakat hassas fotoğrafçılar köşelerde bu lensin FF için yetersiz olduğunu iddia ederler. Bundan dolayıdır ki bu lensin 70-200 mm F2,8 VRII nano modeli üretilmiştir. Bugünlerde yine Nikon bu lensin F4 değerli bir alternatifini daha üretti, bu lens de FF uyumludur, VRII düzeneğine ve nano kaplamaya sahiptir, fiyat olarak daha ucuzdur.

Eğer bütçeniz yeterli gelmezse Sigma 70-200 mm F2,8 gibi Tokina ve Tamron'un bu aralıktaki alternatifleri de mevcuttur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocalar bide şu nu farkettim mesela 3100 de af motoru yok dolayısı ile alacağım lens AF S olmalı.fakat 7100 gibi motoru kendinde olan bir makine alırsam alacağım lens AF olması yeterli sanırım.maliyet açısından değerlendirirsek olayı.misal 24-70 mm dediniz bunun AF olan versiyonu mevcutmu ve fiyatı AFs den düşükmü.anlatabildim sanırım veya hangi lensler de bu 2 çeşit versiyon vardır.AF ve AFS olan.fiyat kıyaslaması açısından sordum.mali olarak özetleyebilirmisiniz bana.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon'un Nikkor markası adı altında üretmiş olduğu lensler F mount denen bağlantı sistemine sahip olup, 1957 yılından bu yana üretilmiş tüm modellerin günün modern makinelerine takılması, makine ve lens modeline göre farklılık gösteren bazı kısıtlamalarla birlikte kullanılması mümkündür.

Kafanızın karışmaması için AF özelliği olan lenslerden başlıyorum. Bu modellerden önce otomatik netleme yapmayan pek çok lens vardır.

- AF adı üzerinde auto focus, yani otomatik netleme yapabilen lens demektir. Bu lenslerde makineden çıkan şaft lenste bulunan karşılığıyla birlikte uyum içinde çalışarak netleme yapmak amacıyla lensin focus sistemini döndürür. Belli bir yıla kadar üretilmişlerdir. Sadece üzerinde fokus motoru barındıran gövdelerde otomatik netleme yapabilirler. Manuel netleme ile her model gövdede kullanılabilirler.

- AF-D ibaresi üzerinde bulunan lensler, üzerinde sadece AF yazan lenslerden sonra üretilmeye başlanmış, lensin içine mesafe bilgisini ölçmeye yarayan bir chip entegre edilmiş, bu sayede en uygun ışık ölçümü/flaş gücü/doğru pozlama gibi avantajlar elde edilmiştir. (Bu lenslerin bazılarında G harfi yazar, bunun otomatik netlemeyle ilgisi yoktur, karıştırmayınız. G harfi o lensin üzerinde diyafram bileziği olmadığını, diyaframın makine tarafından kontrol edilebileceğini belirtir. Yine aynı şekilde üzerinde G harfi olmayan, yani diyafram bileziği bulunan, yine de makine tarafından diyaframın kontrol edilebildiğini unutmayınız.) Sadece üzerinde fokus motoru barındıran gövdelerde otomatik netleme yapabilirler. Manuel netleme ile her model gövdede kullanılabilirler.

- üzerinde AF-S ibaresi bulunan lensler, fokus motorunun, yani netleme için gerekli dönme hareketini sağlayan motorun lens içine entegre edildiği modellerdir. Bu lensleri hangi model makineye takarsanız takın hepsinde otomatik netleme yaparlar. AF-S lenslerin üretimi başladığı zamanlarda aynı şekilde AF-D lenslerin üretimi uzunca bir süre devam etmiştir. Bugün hala bazı lens modelleri sadece AF-D olarak üretilmeye devam etmektedir. Ancak lens yelpazesindeki pek çok model için Nikon artık AF-S versiyonunu üretmeye başlamıştır.

24-70 mm F2,8 lensin AF-S olmayan modeli yoktur. Bu lens prime lens diye tabir ettiğimiz kendi aralığında en başarılı lenstir, özel bir kaplamaya (nano kaplama) sahiptir, bu kaplama yansımaları minimize eder, böylece çok daha yüksek performans elde edilir. Bu lensin muadili olarak bir önceki modeli 28-70 mm vardır ama o da fiyat olarak bu lense yakındır ve artık üretimi yoktur. Ayrıca full frame gövdesi olmayan kullanıcıların 24 mm den başlayan lensleri tercih etmelerini tavsiye etmem.

Her lensin illa ki hem AF-S hem de AF-D versiyonu olur diye bir kural yoktur. Bazı lenslerde şu an için piyasada satışta o imkan vardır ama üretimde aynı imkanın olduğunu sanmıyorum. Yani bir 50 mm F1,8 AF-D var ve bunun aynı şekilde AF-S G olanı da varsa buna aldanmayın. Büyük ihtimalle Nikon bu lensin AF-D versiyonunu artık üretmiyordur ve sizin satışta bulabildiğiniz bu model bir süre sonra artık tükenecektir.

özetle:

Günün modern makinesine onca para bağladıktan sonra, yani bir D3100 gibi makineler için "bana göre" alacağınız en iyi ve mantıklı lens 18-55 mm VR ve 55-200 mm VR'dir. Bu lenslerden başka lensi kullanmayı düşünüyorsanız ya çıtanızı yükseltiyorsunuz, bu işi öğreniyor ve artık gövdeyi değiştirmeye doğru yol alıyorsunuz, ya da cebinizdeki para sizi kaşıtıyor demektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam birde ben şunu merak ediyorum 55-200 mm demişsiniz ben bunu araştırırken şunu farkettim.bu lensin fiyatı 500 liralarda iken 18-200 mm lensin fiyatı 1700 sularında geziniyor.bu fiyatı belirleyen parametre sadece daha fazla zoom aralığına sahip olmasımıdır yada diğer teknik optik faktörler mi vardır.ancak benim edindiğim bilgiler doğrultusunda zoom aralığı arttıkça çeşitli faktörlerden dolayı bu tür lenslerden uzak durulması gerektiği şeklinde.yanılıyormuyum.telefoto bir lens kullanma şansım olmadı kıyaslamak için şimdiden belirteyim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hem lens hem 7100 e para yetmiyor ise. Elimdekileri satıp ikinci el temiz bir 7000 ve güzel lens alırdım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeni konu açmak istemedim. Özellikle keskinlik açısından Nikkor 35 mm F1,8 lens ile Nikkor 17-55 mm F2,8 zoom lensin 35 mm'deki karşılaştırmasını yapar mısınız?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.