İçeriğe git

Uzun pozlama KA (kumlanma azaltma) Jobnr

Guest Faruk

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar. benim bu uzun pozlamayla ilgili bi sorum olacak.

Nikon D7000 kullanıcısıyım.

Uzun pozlama yaptığımda pozlama bittikten sonra küçük ekranda "Job nr" diye bi yazı çıkıyor. Pozlama süresine göre de değişiyor uzunluğu.

Kullanım kılavuzundan baktığımda

Uzun pozlama KA (Uzun Poz Kumlanma Azaltma)

Menü düğmesi âžœ çekim menüsü

Açık seçiliyse, perde hızları 8 s’den daha yavaş çekilen fotoğraflar kumlanmayı azaltmak için işlenecektir (rastgele aralıklarla parlak pikseller veya bulanıklık), fotoğrafları çekme süresi yaklaşık 1,5-2 kez hızlanır. İşleme sırasında, perde hızı/diyafram ekranlarında “lm†yanıp söner ve fotoğraflar çekilemez (işlem tamamlanmadan fotoğraf makinesi kapatılırsa, fotoğraf kaydedilir, ancak kumlanma azaltma gerçekleştirilmez). Sürekli çekim modunda, kare hızları yavaşlar ve fotoğraflar işlenirken ara bellek kapasitesi düşer.

Gelelim sorularıma

1. Kumlanma dediğimiz ISO ile ortaya çıkan bişey değil mi? başka nasıl kumlanma olabilir?

2. RAW çektiğimizde ISO değerinin bi önemi var mı? bunu işleme esnasında biz belirlemiyor muyuz?

3. Eğer RAW çekiyorsam uzun pozlama KA'yı açık yapmamamın bi sakıncası olur mu? fotoyu işlerken bu kumlanmayı ben kendim azaltamaz mıyım?

4. RAW+Jpeg çekince "Job nr" yazıyor. Sadece RAW çekince de yazıyor. Demek ki RAW kaydedince de bi işlemden geçiyor bu fotolar. RAW fotonun işlenmemiş hali değil miydi?

Umarım sorumu anlaşılır bir şekilde yazabilmişimdir.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İso da raw ın alakası yok fotoğrafı çekerken iso yu sen ayarlıyorsun fotoğraf raw çekimde iso ayarlayamazsın iso için http://www.nikonturk.com/konu/1139-neden-raw/ şu konuya bakmanı tavsiye ederim kumlanma olayına gelince evet iso yu yuksek tutarsan kumlama olur ama uzun pozlamada da geçerlimidir bilmem yanlız uzun pozlamada da iso yu yuksek tutmanı tavsiye etmem makineye zarar verebilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

uzun pozlamadan sonra fotoğrafı göstermesi biraz zaman alıyorsa bu hafıza kartınızın veri yazma hızı ile bağlantılı olan bir gecikme de olabilir. class 10 hafıza kartı kullanmama rağmen 30 saniyelik bir pozlamadan sonra 15 sn filan bekliyorum fotoğrafı ekranda görüp yeni fotoğraf çekebilmek için

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

uzun pozlamadan sonra fotoğrafı gÖstermesi biraz zaman alıyorsa bu hafıza kartınızın veri yazma hızı ile bağlantılı olan bir gecikme de olabilir. class 10 hafıza kartı kullanmama rağmen 30 saniyelik bir pozlamadan sonra 15 sn filan bekliyorum fotoğrafı ekranda gÖrüp yeni fotoğraf çekebilmek için

Ben de Class 10 hafıza kartı kullanıyorum. 45 MB/s yazım hızı var. "Uzun pozlama KA"yı kapatınca herhangi bi bekleme olmuyor bende. Sizde de küçük ekranda "Job nr" yazıyorsa bu kartın yazım hızından değil "uzun pozlama KA"yı açmanızdandır.

Menü>çekim Menüsü>Uzun pozlama KA>OFF yapın. bi de Öyle deneyin 30 sn'lik bi çekim. Herhangi bir bekleme yaşamayacaksınız bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu hafıza kartıyla karıştırmayalım arkadaşlar.

Sözkonusu jobnr olayı normal. Iso gürültünüsün kendisi bir miktar azaltmak için uzun pozlamalardan sonra ağır bir işlem yapar. İşin hafıza kartına yazılma aşaması başkadır.

özetle, kafaya takmayın, madem uzun pozlama yapabilecek kapasiteniz var, bu işlemi de öğrendiniz demektir. Yani uzun pozlama yapmayı bilen bunun normal olduğunu da bilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Long exposure noise reduction" seçeneği açıksa makine çekim süresi kadar bekler. Örneğin siz 10 saniyelik bir perde hızı belirlediniz. Makine bir 10 saniye daha çekim yapar ama çekim perde kapalıyken yapılır. Bu son çekimde tamamen siyah bir gÖrüntü oluşur ve bu siyah sahnede oluşan gürültü/gren belirlenir. Sonra makine gerçek fotoğrafa gider ve aynı pikselleri düzeltir. Amaç uzun pozlama yüzünden oluşan kullanmayı yakalayıp fotoğraftan çıkarmak.

30 saniye çekim yaparsan makine bir 30 saniye daha çeker, 1 dakika çekersen makine ek olarak 1 dakika daha çeker.

Şimdi telefondayım adam gibi anlatamadım.

Ek: Yapılan işlemin adı Dark Frame Subtraction. Örneğin f8, ISO100 ve 10 saniye bir pozlama yaptınız. Makine çekimi yaptıktan sonra perdeyi açmadan gene f8 ISO100 ve 10 snaiyelik bir çekim yapar. Bu çekimde siyah harici pikseller belirlenir (grenler ya da hot piksel) ve çekilen orjinal fotoğrafta bu pikseller düzeltilir (komşu piksellerden faydalanarak). Bu işlemi istersen kapatabilirsin ve normal pozlamalarda yapılmaz (zaten gerek de yok).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet ,Ertan abi cevap vermiş ama arkadaşın muhtemelen kafa çorba oldu. :D Jobnr nedir makine hafıza kartına işleme yaparken çıkan yazıdır ne kadar uzunsa pozun sürede uzar hafıza kartına yazdığı süre içinde makineyi kullanamazsın jobnr yani işlem yapıyorum bekle biraz demektir.çöpleri toplayıp torbaya atma gibi işlemi topluyor karta yazıyor. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet ,Ertan abi cevap vermiş ama arkadaşın muhtemelen kafa çorba oldu. :D Jobnr nedir makine hafıza kartına işleme yaparken çıkan yazıdır ne kadar uzunsa pozun sürede uzar hafıza kartına yazdığı süre içinde makineyi kullanamazsın jobnr yani işlem yapıyorum bekle biraz demektir.çöpleri toplayıp torbaya atma gibi işlemi topluyor karta yazıyor. :D

İşte kartla bi alakası yok. Kumlanma azaltmayı kapatınca da karta yazıyor ama o zaman bi bekleme olmuyor makinede.

Şu siyah foto çekme, kumlanmayı düzeltme olayı bana "gavur yapıyor yav" dedirtti. güzel teknolojiymiş beğendim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İşte kartla bi alakası yok. Kumlanma azaltmayı kapatınca da karta yazıyor ama o zaman bi bekleme olmuyor makinede.

Şu siyah foto çekme, kumlanmayı düzeltme olayı bana "gavur yapıyor yav" dedirtti. güzel teknolojiymiş beğendim.

Fotoğrafı toplayıp sonra karta yazar ne kadar ayarların açık ve uzun pozladıysan o jobnr çıkar yazdığın gibi KA vs vs uzunpozlama+ KA vs açık olan modlar oldukça o kadar job nr süresi uzar 20 dakkalık pozlama yaptım geçen pozu işleyip karta yazması 3-5 dakika falan sürdü bütün iyileştiriciler açıktır bende. ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

konuyla ilgli bir anı uzun pozlama nedir bilmediğim zamandı makinemle çekim yapıyorum gece basıyorum tık çekiyor açılmıyor ekran meğer uzun pozluyormuş bende eyvah takıldı diye açıp kapatıyorum sürekli sonradan çzödüm olyı şimdi uzun pozlamaların fatihi oldum gerçi trpodum rüzgarlara dayanamıyor hala hatalarım mevcut ama sonuç olarak bir adım ilerlemişim:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 yıl sonra...

konu hortlatayım bari:) 

yüksek iso KA ve ya uzun pozlama KA yaptığımız zaman raw dosyasında da bir değişiklik yapıyor mu yoksa sadece makinenin bana verdiği jpeg de yapmış olduğu bir işlem midir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Noise reduction (KA) dediğimiz mantık sadece JPEG kayıtlar için geçerlidir. RAW dosyalarında makina zaten %99 bir çok sekmenti açık bırakarak kullanıcının müdahalesine  bırakır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.