İçeriğe git

ND Filtreler Hakkında

Gökhan YAZICI

Recommended Posts

Merhabalar.

Aranızda ND filtre kullanan varmıdır?

Varsa hangi markaları tercih ediyorsunuz ve performansı nasıl?

Tatile giderken bir adet ND filtreye ihtiyacım olacak 4 ile 10 stop arasında bir değerde.

Kalitesiz markaların nasıl sonuçlar verdiğini bildiğimden bulaşmak gibi bir niyetim yok.

Tatilden sonra kullanmayacağımı bildiğim için de çok pahalı bişey alasım yok. :blink:

Tamam en kalitesini alayım, dönünce satarım sıkıntı değil ancak bana 67mm lazım.

67mm filtreyi kim ne yapsın? 6 ayda satarım artık!

O sebepten 2.el kelepir BW falan düşüremezsem geriye çok seçeneğim kalmıyor.

*Tiffen 67 mm ND 1,2 satılıyor sanırım 4 stop diye geçiyor.

*Nisi Ultra Thin ND2000 (Gerçek 11stop"muş :blink: )

Bu Nisi iyimidir acaba? Amazon da vs yurtdışı sitelerde de satılıyor ama ilkkez duyduğum bir marka.

Hani 11 vermesin 4-6 stop versin ona bile razıyım. Yeterki fotoğrafı mor, mavi yeşil vs yapmasın!

Ekleme:

Hoya - NDx64 Pro1 6stop 67mm 116TL

Sanırım en iyi seçenek bu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Ben çinden (http://www.focalprice.com/) 67 mm için ND almıştım kullanıyorum. 8 stop fark yaratıyordu. Bence 8 stop yeterli, 4 stop çok da işe yaramıyor.

Benim filtre süper demiyorum ama şu şekilde bir deneme yaptım. Yüksek iso azıcık kısık diyafram ile ND filtre ile aynı yeri çektim. Birde ND filtre olmadan normal iso azıcık açık diyafram ile aynı çekimi yaptım. Arada ciddi bir fark görmedim.

Bence ND değil de polorize çok önemli. Polorize de fark oluyor da pahalı polorize de alınmıyor çok pahalı.

İyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Ben çinden (http://www.focalprice.com/) 67 mm için ND almıştım kullanıyorum. 8 stop fark yaratıyordu. Bence 8 stop yeterli, 4 stop çok da işe yaramıyor.

Benim filtre süper demiyorum ama şu şekilde bir deneme yaptım. Yüksek iso azıcık kısık diyafram ile ND filtre ile aynı yeri çektim. Birde ND filtre olmadan normal iso azıcık açık diyafram ile aynı çekimi yaptım. Arada ciddi bir fark görmedim.

Bence ND değil de polorize çok önemli. Polorize de fark oluyor da pahalı polorize de alınmıyor çok pahalı.

İyi çalışmalar

Bir önceki hafta güneşin altında manzara portre hepsini uv üstüne polarize filitreyle çektim gayetde güzel oldular valla. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi bir tane polorizem var. Aklımda olsun değişitirirsem diye sagolasın.

İyi bir Polorize den ziyade CS6.0 ile gök yüzü ile oynıyarak çözüm buluyorum. RAW da graduated filter (G) yukarıdan aşağıya azıcık koyulaştıracak gibi yapınca polorize yakın oluyor. Ama cisimler üzerindeki gereksiz parlamayı alamıyor tabi. Su şelale yada deniz de filan polorize şart gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Polarize de işe yarıyorda polarize olayını PS ile yapabiliyorsun.

Ancak akarsuyu durağan şekilde çekmek için ND filtre müthiş işe yarıyor.

O sebepten polarize den ziyade ND filtre derdindeyim.

Ayrıca ebay dan alacağım şeyin geliş tarihi belli olmuyor.

Geçen aldığım data kablosu gibi 60 günde de gelmeyebilir, yine geçen hafta aldığım lens çantası gibi 8 günde de gelebilir.

Benim uzun zamanım yok. Ayın 8 inde yolcuyum kısmetse.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Polarize de işe yarıyorda polarize olayını PS ile yapabiliyorsun.

Ancak akarsuyu durağan şekilde çekmek için ND filtre müthiş işe yarıyor.

O sebepten polarize den ziyade ND filtre derdindeyim.

Ayrıca ebay dan alacağım şeyin geliş tarihi belli olmuyor.

Geçen aldığım data kablosu gibi 60 günde de gelmeyebilir, yine geçen hafta aldığım lens çantası gibi 8 günde de gelebilir.

Benim uzun zamanım yok. Ayın 8 inde yolcuyum kısmetse.

22 gün var daha gelme ihtimali yüksektir bence..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 gün var daha gelme ihtimali yüksektir bence..

Varda riske girmenin anlamı yok.

Hoya 110TL

Orda olsun olsun 70-80TL olsun.

Eğer gelmezse 70+110TL masrafım olacak ondan sonra birde satma derdi varki off off :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Varda riske girmenin anlamı yok.

Hoya 110TL

Orda olsun olsun 70-80TL olsun.

Eğer gelmezse 70+110TL masrafım olacak ondan sonra birde satma derdi varki off off :D

hayat bir risktir sağlam bir satıc yazıyor 7-14 iş günü içinde alırsın diye al al al al :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hayat bir risktir sağlam bir satıc yazıyor 7-14 iş günü içinde alırsın diye al al al al :D :D

Satıcı ile alakası yok ki bu işin hepsi zaten en fazla 1-2 gün içinde kargoya veriyor.

önemli olan ne ile? Nereden geliyor?

Ben ABD den 45gün gelen kargo da gördüm (ücretli)

çinden 4 (yada 5 tam hatırlayamıyorum ) iş günü içinde gelen kargo da gördüm (ücretsiz)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Satıcı ile alakası yok ki bu işin hepsi zaten en fazla 1-2 gün içinde kargoya veriyor.

önemli olan ne ile? Nereden geliyor?

Ben ABD den 45gün gelen kargo da gördüm (ücretli)

çinden 4 (yada 5 tam hatırlayamıyorum ) iş günü içinde gelen kargo da gördüm (ücretsiz)

Bende gördüm hepsini biliyorum toplama ve dağıtım zamanına denk gelmesi gerekiyor beklemeye denk geldinmi depoda bekliyor sonra postalama yapılıyor hafıza kartım 10 günde polarize ise 24 gündemi ne gelmişti çok fark yoksa burdan al gitsin hayyamdan yada citiglobeshopper kullanabiliyorsan ordan alırsan 2 günde elinde ama sadece usa dan alman mantıklı olur :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir kez Dealextreme'den sipariş ettim, ucuz ya; fotoğrafta beyaz dengesini raw çeksem dahi ayarlayıp bulamaz oldum, tıpkı Tamron 70-300 mm gibi :D

Sonra biraz daha fazla para verdim, Focalprice'den ısmarladım; aynı ...ok, değişen bi şey yok.

Bir arkadaş Hoya'nın en ucuz modelini almıştı, onu denedim, gayet başarılı idi, beyaz dengesiyle ne diye bu kadar uğraştık, ne diye bu kadar para verdik?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben geçen sene 2 tane ND filtre aldım ebaydan

birisi 5$ birisi 15$ falandı (farklı markalar)

İkisinde de çektiğim fotoğraflar bildiğin MOR çıktı. Baya böyle sanki merceğin önüne mor bir naylon koymuşum ordan çekiyormuşum gibi.

Ve o çektiğim fotoğrafların hiçbirisini kurtaramadım. Beyaz dengesi hiç düzelmiyor.

Fotoğraflarla birlikte filtrelerde çöpe gitti.

En iyisi ben bu Hoya yı alayım iyi kötü işimi görür. BW gibi aşırı derece pahalı da değil.

Tiffen den de iyidir sonuçta. En iyi seçenek o sanırım.

Nisi ile riske girmeye gerek yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ND filtreyi gelin damat dış çekimde kullandığım olmuştu :)

Gelin damat net arkası flu yapmak istiyorum, bir de güneş var ve yüzde gölge oluşturuyor, yüzde flash kullanacam. Tabi bunların hepsi olunca diyafram en düşük iso bile istediğim değere düşemiyor. Takıyorum ND filtreyi flash güneş ne olursa olsun en düşük diyaframa iniyorum. Tabi hemen o poz bitince çıkartıyorum sonra.

Gören deli der ama iş görüyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ND filtreyi gelin damat dış çekimde kullandığım olmuştu :)

Gelin damat net arkası flu yapmak istiyorum, bir de güneş var ve yüzde gölge oluşturuyor, yüzde flash kullanacam. Tabi bunların hepsi olunca diyafram en düşük iso bile istediğim değere düşemiyor. Takıyorum ND filtreyi flash güneş ne olursa olsun en düşük diyaframa iniyorum. Tabi hemen o poz bitince çıkartıyorum sonra.

Gören deli der ama iş görüyor :)

Sanırım Nikon harici başka marka flaş kullanıyorsunuz?

Ben aynı olayı gelin damat çekiminde F2,8 ile 1/5000 ila 1/8000'de SB910 ile yapıyorum, hem de uzaktan tetikleyerek, iTTL olarak, filtreye ihtiyaç hissetmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben geçen sene 2 tane ND filtre aldım ebaydan

birisi 5$ birisi 15$ falandı (farklı markalar)

İkisinde de çektiğim fotoğraflar bildiğin MOR çıktı. Baya böyle sanki merceğin önüne mor bir naylon koymuşum ordan çekiyormuşum gibi.

Ve o çektiğim fotoğrafların hiçbirisini kurtaramadım. Beyaz dengesi hiç düzelmiyor.

Fotoğraflarla birlikte filtrelerde çöpe gitti.

En iyisi ben bu Hoya yı alayım iyi kötü işimi görür. BW gibi aşırı derece pahalı da değil.

Tiffen den de iyidir sonuçta. En iyi seçenek o sanırım.

Nisi ile riske girmeye gerek yok.

Hoya iyidir.Fiyat ne burda baktınmı hiç?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şansıma tüküreyim!

67mm stoğu tükendi :angry:

72mm aldım 133TL ye 7TL yede gittigidiyor dan 67/72 çevirici aldım mecburen.

67mm ebayda en ucuz 53.5$

Yani 105TL civarı. Fotozeynep 116TL ye satıyordu.

Birgünde kargo var, 10-20-30-40-50 günde belki kargo var.

Gerek yok. Ayrıca Fotozeynep te satılan ürünün orjinal olduğunu biliyorsun, oda önemli etken.

eBay dan ne gönderirler? Her zaman muamma

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şansıma tüküreyim!

67mm stoğu tükendi :angry:

72mm aldım 133TL ye 7TL yede gittigidiyor dan 67/72 çevirici aldım mecburen.

67mm ebayda en ucuz 53.5$

Yani 105TL civarı. Fotozeynep 116TL ye satıyordu.

Birgünde kargo var, 10-20-30-40-50 günde belki kargo var.

Gerek yok. Ayrıca Fotozeynep te satılan ürünün orjinal olduğunu biliyorsun, oda önemli etken.

eBay dan ne gönderirler? Her zaman muamma

35 dolara vardı toplamda 59 dolara falan 4 günde elinde olurdu acele etmişin yukarda yazdık cityglobe dan 2 günde elinde oluyor usa gönderi. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Amazon ve türevlerinde 50 döviz birimi hep.

Kimisi 20$ der kargoya 30$ ister sonuçta sana 50$ a satar.

en ucuz fiyat 53.5$ oda dediğim gibi 105TL

Ayrıca yine dediğim gibi ABD den 5 günde USPS ile ürün gelmez. özel kargo ile gelir onuda 20-30$ dan aşağıya göndermezler.

Ben kaliforniyalı bir çılgından amfimin kumandasını almıştım. çocuk USPS in öncelikli kargosu ile göndermişti o bile 20 günde gelmişti.

Ya bir kere herşeyi bir kenera bırak bizde PTT diye bir gerçek var :D

Onlara güvenerek iş yapacağıma 3 kuruş fazla para vermeyi tercih ederim :D

PTT nin Topkapı daki kargo merkezi bana 5dk mesafede.

çok kargom gelip orada 1 hafta bekledi :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben aynı olayı gelin damat çekiminde F2,8 ile 1/5000 ila 1/8000'de SB910 ile yapıyorum, hem de uzaktan tetikleyerek, iTTL olarak, filtreye ihtiyaç hissetmiyorum.

Mehmet Hocam Selamlar

Evet bende piyasadaki en ucuz flash Yongnuo YN560-II kullanıyorum ve 1/200 üstüne çıkamıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam nissin di866 mark ii flaş var bende gövde d600 flaş konusunda çok acemiyim alalı daha 9 10 gün oldu yeni yeni çözmeye çalışıyorum.nissin iTTL değilde TTL diye biliyorum ama dediğiniz gibi enstantane 1/200 üstüne çıkabilir mi bu flaşla?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam nissin di866 mark ii flaş var bende gövde d600 flaş konusunda çok acemiyim alalı daha 9 10 gün oldu yeni yeni çözmeye çalışıyorum.nissin iTTL değilde TTL diye biliyorum ama dediğiniz gibi enstantane 1/200 üstüne çıkabilir mi bu flaşla?

Bahsettiğiniz markayı kendim hiç kullanmadım. özelliklerinde yazması gerekir maximum enstantane değerini.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.