İçeriğe git

D5100 iyi bir seçim mi ?

Tolga Baskın

Recommended Posts

Merhabalar.

Fotoğrafçılığa yeni adım attım. Hatta bu konuda sıfırım diyebilirim. Bu işi bilen bir kaç genç arkadaşıma danışarak Nikon D5100+ 18-105mm f/3.5-5.6 AF-S DX VR ED aldım.

Abi başlangıç olarak 18-55 mm yeter dediler ama gittik bu lensi tercih ettik. Ettik de iyi mi ettik acaba? Sizce başlangıç olarak iyi bir seçim mi?

İkinci olarak: Sıfırdan başlayan birisine tavsiyeleriniz nelerdir? İlk önce kullanım kılavuzundan mı başlayayım, bana tavsiyede bulunan genç arkadaşlarıma mı yapışayım yoksa kursa mı gideyim?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhaba 5100 kullanıcısıyım ve makınamdan cok memnunum. artı ve eksılerı yok degıl gibi. öncelıkle makınanızı iyi tanımanız ''kanka'' olmanız size her zaman ıyı sonuclar verecektır. Kullanma klavuzları artık gunumuzde vıdeo seklınde oldu bu işe gönul veren dostlar sayesınde. yanı youtubeye giriyorsunuz Makına ile ilgili inceleme yapan kişiler tarafından cıhazın en ınce ayrıntısına kadar nedır ne degıldırını ögrenıyorsunuz. Tabı bu değildir ki klavuzu okumaya gerek yok tabiki oradan da faydalanmak önemli. 5100 ile ilgili inceleme videolarını asagıda lınk olarak paylasıcam. gelelım makınemıze. 5100 full frame olmayan yanı crop body dıe tabır edılen çarpanlı bir makına. full frame nedır crop body nedır in cevaplarını bu lınklerden bakabilirsin.

http://tahiryildiz.com/full-frame-nedir-full-frame-vs-crop-sensor/

http://www.bascek.com/252/crop-factor-nedir/

18-105 tak-gez lens olarak tanımlanır çoğu kişi tarafından. mınumum sevıyede portre,manzara, makro lens kadar olmasada ara ara makro cekmene ımkan tanır. 18-105 çok amaçlı bir lens diyebiliriz.

İlk öğrenme aşamasında yardımcı olabilir belki ama ileriye dönuk düşünür isek farklı lenslere yönelmek isteyeceksiniz yapmak istediklerinize paralel olarak. belki hemen şimdi değil ama kısa süre içinde bazı teknık bilgileri öğrendikten sonra '' Ben ne tür fotoğraflar çekmek İstiyorum'' um cevabını verip o alanda çekım yapabileceğiniz lenslere yönelmek ve satın almak en doğrusu olur sanırım. Yanı önce ne çekeceğimize karar veriyoruz ve daha sonra o yönde eğilimler yaparak lens seçimi yapıyoruz. çünki bilindiği üzere her objektifin görevi işlevi farklı oluyor.

Kurs olayına gelince. Ben pek kursa gitme taraftarı değilim. Bu iş kurstan ziyade gözlem,takip ve inceleme ile ilgili bana göre. çok fazla makale okumak çok fazla inceleme yapmak çok fazla fotoğraf okumakla ilgili. Yani okumak okumak okumak :) Tabı izlemekte var :)

İlla kursa gitmek istiyorum diyor isenız buyrun size kursların en büyüğü en iyi öğretim sağlayanı NİKONTURK.

Bu sayfada öğrenmek istediğiniz her konuyu her ayrıntıyı sıkılmadan çekinmeden en saf sade diliyle öğrenebiliyorsunuz. Burada öyle üstadlarımız var ki sıkılmadan hiç böbürlenmeden değerli bilgilerini bizlerle paylaşabiliyorlar. O yüzden devamlı takipte olup aklınıza takılanları burada herkese sorabilirsiniz diye düşünüyorum ;)

Saygılar ;)

D5100 İnceleme Videoları Ağaşıdaki Gibidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlı olsun iyi seçim olmus 5200 de alınabilirdi yeni model olaraktan.Öncelikle makineyi iyice tanı Özelliklerini kılavuzdan sonra bir kursa git zaten kursa gittikçe makinenın Özelliklerini dahada iyi anlamış olacakın.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende 5100 kullanıyorum gayette memnunum deklanşör ve flash terimlerini biliyorum ilk aldığımda şimdi biraz daha iyiyim f di isoydu çözebiliyorum. ama bu terimleri anlatsalarda anlayamayabiliyor insan kafam karıştıkça klavuza başvuruyorum. bulunduğum yerde kurs yok keşke olsa imkan varsa gidilmeli bence dezavantajı olmaz. bir sürü foruma üye oldum ordan cevaplar alamaya çalıştım ama nikonturk harika illaki biri dönüyor mesajınıza konunuza ve öyle günlerce bi cevap beklemiyorsunuz ben sürekli birşey okumaya çalışıyorum bu işle ilgli ve hep bir konu üzerinde çalışıyorum önce. p modundan başladım ben m modunuda deniyorum ama saçmalıyorum henüz. sizde pden başlayın. ben diyafram değeri iso ve enstaneyi önce ayırarak çalıştım mesela her f değerinde aynı manzarayı portreyi macro çalışmasını denedim farkı görüyorsunuz. önceleri pek anlamasanızda zamanla görüyorsunuz kadraj terimini öğrendim önceden aaa ne güzel çak çekiyordum şimdi vizörden seyretmeye başladım. oluyor zamanı olanlar için kısa zamanda çözşüyor ondan sonrası poratikte zamanı kısıtlı olanlar için - ben gibi- biraz uzun sürüyor. birde fotoğraf bakın anlamasınızda bakın değerlerini anlamıyorum şu civardadır diyemiyorum henüz ama exif bilgileri olanlarda deniyorum kendimi. güzel işler bunlar:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu iş aslında bütçe meselesidir. 18-55 lens güzel bi kit lenstir (bir çok markanın kit lensine göre) aldığınız gövdede yabana atılmayacak imaj kalitesi sunar ama doğru kullanırsanız. yani ekipman tamam diyelim şu an için. bir süre sonra iyi bir objektife yatırım yapmanızı öneririm çünki üst seviyelerde sonuç alabilmeniz için bu gereklidir. ama baştada söylediğim gibi bu iş bütçe işidir. iyi bir objektiften kastım elinizdeki tüm ekipmandan daha pahalıya malolucaktır, o yuzden fotoğraf çekerken hangi yöne gideceğinize karar verin. portre, macro, ornito, manzara vs... ve objektif seçiminizi o yönde yapın ve nokta atışı yapın. selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlı olsun güzel makine almışsınız.Bu işte önce sizin bilgi ve birikiminiz sonra lensiniz en son makine gelir.İlk aşama sizin gayretinize sonrakiler ise sermayenize bakar.Büyük üstatların dediğine göre lens ebedi, fotoğraf makinesi ise geçicidir.

Araba kullanmaya ilk başladığınızı düşünün.Bir toros,şahin ile mi yoksa mercedes bmw ile başlarsınız?Paranız varsa tabi ki mercedes veya bmw alırsınız ama çoğunluk gibi ilk araba da acemiliği atmak için bu kadar para kimse veremez.Sonuçta bu işi öğrenmenin püf noktalarından biri bol bol fotoğraf çekmek sonra değerlendirmek olacak...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu iş aslında bütçe meselesidir. 18-55 lens güzel bi kit lenstir (bir çok markanın kit lensine göre) aldığınız gövdede yabana atılmayacak imaj kalitesi sunar ama doğru kullanırsanız. yani ekipman tamam diyelim şu an için. bir süre sonra iyi bir objektife yatırım yapmanızı öneririm çünki üst seviyelerde sonuç alabilmeniz için bu gereklidir. ama baştada söylediğim gibi bu iş bütçe işidir. iyi bir objektiften kastım elinizdeki tüm ekipmandan daha pahalıya malolucaktır, o yuzden fotoğraf çekerken hangi yöne gideceğinize karar verin. portre, macro, ornito, manzara vs... ve objektif seçiminizi o yönde yapın ve nokta atışı yapın. selamlar.

şu hangi yöne gideceğimiz olayı var ya sanırım ben hepsini seçenlerdenim portre çekmeyi çokk seviyorum macroda hoşuma gidiyor ornitoyu ilk defa duyuyorum hemen baktım googledan kuşlar falan bana göre değil bekleyemem o kadar ama uğraşabilirim sonralarada doğru belli olmaz manzarada da çalışmak istiyorum işi öğrenince ekipmana harcanacak parayı tahmin bile edemiyorum :o

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında saydığım her bir nokta için ayrı ekipmana gerek yok. mesela portre çekimi için bir gerçek macro objektif kullanabilirsiniz. macro objektifler üstün optik kaliteleri ile çok keskin ve doğru kontraslı sonuçlar üretebilir. odak uzaklıkları bakımından ise portre çekmeye uygundur. mesela nikkor 105mm veya sigma 70mm portre için gayet uygundur ki çok kaliteli macro fotoğraflarda çekebilirisiniz. geriye manzara kalıyor ki geniş açılı kaliteli bir lens gerekir bunun için, tabii yine bütçe işin içine giriyor. ama ilk etap da eyer portre çekmek istiyorsanız çok iyi bokeh veren keskin ve ucuz bir lens var. Nikkor 50mm 1.8 bence bu lens amatör olsun profesyonel olsun her fotoğrafçının çantasında bulunmalıdır. 300tl civarında. google dan bununla çekilmiş fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

geçenlerde sigmanın 70-300mmlik lensi aldım vr özelliği yok pişman mıyım hyır değilim bütçem titreşim özelliğine yetmedi aldım zor olmuyor değil ama çekiyorum yinede 50mmliğe gelince çok istiyorum ama manuel ayar yapmak istemiyorum g lenste pahalı manuelle uğraşır mıyım bilmiyorum sakin çekimlerde genelde manuel kullanıyorum ama afde gerekiyor:D istediğim lenslerden bir tanesi zaten inşallah olur çekilen resimlere bakmaya gerek yok harika işler var:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar yaptığınız yorumlar, paylaştığınız bilgiler benim için çok önemli. Hepsi için ayrı ayrı teşekkür ederim. özellikle ilk yorumu yapan kadir alpago'ya.

Sanırım bir amatöre göre iyi bir seçim yapmışım. Şimdi yapacaklarım: Kullanma kılavuzunu iyice okumak, ilgili videoları izlemek, makaleleri okumak, sizleri devamlı rahatsız etmek ve bol bol çekim yapmak. Haydi bakalım rastgele.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhaba 5100 kullanıcısıyım ve makınamdan cok memnunum. artı ve eksılerı yok degıl gibi. öncelıkle makınanızı iyi tanımanız ''kanka'' olmanız size her zaman ıyı sonuclar verecektır. Kullanma klavuzları artık gunumuzde vıdeo seklınde oldu bu işe gönul veren dostlar sayesınde. yanı youtubeye giriyorsunuz Makına ile ilgili inceleme yapan kişiler tarafından cıhazın en ınce ayrıntısına kadar nedır ne degıldırını ögrenıyorsunuz. Tabı bu değildir ki klavuzu okumaya gerek yok tabiki oradan da faydalanmak önemli. 5100 ile ilgili inceleme videolarını asagıda lınk olarak paylasıcam. gelelım makınemıze. 5100 full frame olmayan yanı crop body dıe tabır edılen çarpanlı bir makına. full frame nedır crop body nedır in cevaplarını bu lınklerden bakabilirsin.

http://tahiryildiz.c...vs-crop-sensor/

http://www.bascek.co...p-factor-nedir/

18-105 tak-gez lens olarak tanımlanır çoğu kişi tarafından. mınumum sevıyede portre,manzara, makro lens kadar olmasada ara ara makro cekmene ımkan tanır. 18-105 çok amaçlı bir lens diyebiliriz.

İlk öğrenme aşamasında yardımcı olabilir belki ama ileriye dönuk düşünür isek farklı lenslere yönelmek isteyeceksiniz yapmak istediklerinize paralel olarak. belki hemen şimdi değil ama kısa süre içinde bazı teknık bilgileri öğrendikten sonra '' Ben ne tür fotoğraflar çekmek İstiyorum'' um cevabını verip o alanda çekım yapabileceğiniz lenslere yönelmek ve satın almak en doğrusu olur sanırım. Yanı önce ne çekeceğimize karar veriyoruz ve daha sonra o yönde eğilimler yaparak lens seçimi yapıyoruz. çünki bilindiği üzere her objektifin görevi işlevi farklı oluyor.

Kurs olayına gelince. Ben pek kursa gitme taraftarı değilim. Bu iş kurstan ziyade gözlem,takip ve inceleme ile ilgili bana göre. çok fazla makale okumak çok fazla inceleme yapmak çok fazla fotoğraf okumakla ilgili. Yani okumak okumak okumak :) Tabı izlemekte var :)

İlla kursa gitmek istiyorum diyor isenız buyrun size kursların en büyüğü en iyi öğretim sağlayanı NİKONTURK.

Bu sayfada öğrenmek istediğiniz her konuyu her ayrıntıyı sıkılmadan çekinmeden en saf sade diliyle öğrenebiliyorsunuz. Burada öyle üstadlarımız var ki sıkılmadan hiç böbürlenmeden değerli bilgilerini bizlerle paylaşabiliyorlar. O yüzden devamlı takipte olup aklınıza takılanları burada herkese sorabilirsiniz diye düşünüyorum ;)

Saygılar ;)

D5100 İnceleme Videoları Ağaşıdaki Gibidir.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim :) yüzsüzlük yapıp devamını isteme hakkım var değil mi :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet, biraz bütçe meselesi galiba. Hangi yöne doğru gideceğimi biliyorum da, o yönlerde hangi lensler kullanılır ve maliyetleri nedir onu daha bilmiyorum. Sanırım bayağı bir zaman ihtiyacım var

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Merhaba bende aranıza yeni katıldım.Şimdiden hoşbulduk diyorum :) Konu var olduğu için yeni konu açmak istemedim. D5100 siparişi vereceğim. Okuduklarım kadarıyla lens (ya da objektif hangisi kullanılıyor bilmiyorum terim olarak) yatırımı biraz daha ön plana çıkıyor.Acemi olduğum için ve bütçem 2000TL civarı olduğu için biraz da araştırma yaparak aşağıdaki linklerde verdiğim ekipmanları almak istiyorum.Deneyimli olduğunuz için size danışmak istedim başlangıç için doğru seçimler mi acaba?Yorumlarınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Aşağıdaki 4 ürünü almayı düşünüyorum.

http://www.fotografium.com/store/ProductDetails.aspx?productID=85396

http://www.fotografium.com/store/ProductDetails.aspx?productID=86168

http://www.fotografium.com/Store/ProductDetails.aspx?productID=87298

http://www.fotografium.com/Store/ProductDetails.aspx?productID=87052

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Böyle kalitesiz polarize filtre lere para vermeyin derim.

UV filtrelerde de en ucuz, en kalitesizi neyse onu alın, çekim yaparken çıkartın, çekimden sonra tekrar takarsınız :)

55-200 en ideal giriş seviyesi lenslerden birisi.

Eğer 200mm+ uzaklığa ihtiyacınız yoksa fazlası ile memnun eder.

Ancak 2000TL para vermişken D5100 yerine 5200 hatta belki 2.el D7000 bile alınabilirdi yalnız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba bende aranıza yeni katıldım.Şimdiden hoşbulduk diyorum :) Konu var olduğu için yeni konu açmak istemedim. D5100 siparişi vereceğim. Okuduklarım kadarıyla lens (ya da objektif hangisi kullanılıyor bilmiyorum terim olarak) yatırımı biraz daha ön plana çıkıyor.Acemi olduğum için ve bütçem 2000TL civarı olduğu için biraz da araştırma yaparak aşağıdaki linklerde verdiğim ekipmanları almak istiyorum.Deneyimli olduğunuz için size danışmak istedim başlangıç için doğru seçimler mi acaba?Yorumlarınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Aşağıdaki 4 ürünü almayı düşünüyorum.

http://www.fotografi...productID=85396

http://www.fotografi...productID=86168

http://www.fotografi...productID=87298

http://www.fotografi...productID=87052

2000 TL bütçe ile 18-105 mm kit lensi ile temiz bir 2. el D7000 alabilirsiniz. Hatta 300 TL daha verirseniz spot olarak sıfır bir D7000 + 18-105 mm kit lens alabilirisiniz. Bu arada bir not. Alış-veriş yaptığınız sitelere verdikleri garantiler konusunda çok dikkat edin. çünkü bazı siteler, kameraları kendileri ithal edip, satıyor ve sanki Nikon Karfo karacasulu'nun garantisi varmış izlenimi uyandırıyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2000 TL bÜtçe ile 18-105 mm kit lensi ile temiz bir 2. el D7000 alabilirsiniz. Hatta 300 TL daha verirseniz spot olarak sıfır bir D7000 + 18-105 mm kit lens alabilirisiniz. Bu arada bir not. Alış-veriş yaptığınız sitelere verdikleri garantiler konusunda çok dikkat edin. çÜnkÜ bazı siteler, kameraları kendileri ithal edip, satıyor ve sanki Nikon Karfo karacasulu'nun garantisi varmış izlenimi uyandırıyorlar.

Linkteki site hakkında görÜşleriniz neler acaba? Fotografium yani.

Bide sıfır alma hevesliyim ilk ben dokunmak istiyorum ilk makinem olacak :) .TÜrkiye resmi garantili tercihim.

- Ali Mert AKA tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Linkteki site hakkında görÜşleriniz neler acaba? Fotografium yani.

Bide sıfır alma hevesliyim ilk ben dokunmak istiyorum ilk makinem olacak :) .TÜrkiye resmi garantili tercihim.

"Kameraya ilk ben dokunmak istiyorum" cÜmlenize takıldım ve bende 2004 yılında ilk ve son TÜrkiye Garantili filmli Nikon F80 almak için sipariş vermiştim ve satıcıya sizin söylediğiniz gibi kameraya ilk ben dokunmak istiyorum demiştim. Kamera geldi ve kutuyu açtığımda ne gördÜm dersiniz? Kameraya Tayland' da son dokunan çekik gözlÜden sonra ilk dokunan ben olacaktım ama maalesef Nikon TÜrkiye elemanları benden hızlı davranmışlardı.. :) Ondan sonra garantili ÜrÜn diye 800-900 TL hava parası hiç vermedim... :) ya temiz 2. el ya da spot almayı tercih ettim.

http://www.fotografium.com sitesinden alış-veriş tecrÜbem yok ama size, sattıkları ÜrÜnlerin KARFO KARACASULU garantisi olup olmadığını telefonla teyit ettikten sonra almanızı öneririm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.fotografium.com çok alışveriş yaptım. güvenilir distiribistör ürünlerini satıyor. sirkecide buyuk ofisleri var.

Ben Sakaryadayım İstanbula gitme şansım az gözüküyor.Buralar da malum elektronik mağazaları var ünlü firmaların onun harici bir imkan yok.Nikon sitesinden yetkili satıcılar bölümüne baktım fotografium gözüküyor.Ama deneyimli üyelerimizin dediği gibi yetkili satıcılar olsalar bile bazen paralel ithalat sattıkları oluyormuş.Karfu Garantili yazıyor.Makineyi gidip başka mağazada elime aldım.Elime oturdu.Gönül isterdi ki sayın üyelerimizin tavsiyelerine uyayım ve D5200 ya da D7000 ikinci el alayım.Şu anki bütçem lenslerle beraber 2000 TL ve kendi param olmadığı için daha fazla zorlama şansım yok.Ailemde ikinci el alacaksan almayız diyorlar zamanında araba vb. konularda ağzımız yandığı için bu makineler hassas diyorlar.Bir kaç kişi canon 600d önerdi.Lens fiyatları uygun falan dediler ama baktığımda çok fazla fark göremedim.Gönlüm Nikon dan yana oluyor yani ona ısındım.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende ilk makinem K-x i alırken ilk ben alıcam, ilk ben ellicem, koklucam :blink: dedim ama elime alınca dünyada gerçekten hiç birşey değişmedi.

Hani içimde bir yaprak bile kımıldamadı öyle diyim :)

Ondan sonra bende nerde ucuz oraya yöneldim.

2.el risklidir evet ama yani her satanda dolandıcı değil.

Kaldı ki fotoğraf makineleri de öyle kolayca buzulabilecek ürünler değiller, adamın baya bozmak için hor/bilinçsiz kullanması lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ben Sakaryadayım İstanbula gitme şansım az gözüküyor.Buralar da malum elektronik mağazaları var ünlü firmaların onun harici bir imkan yok.Nikon sitesinden yetkili satıcılar bölümüne baktım fotografium gözüküyor.Ama deneyimli üyelerimizin dediği gibi yetkili satıcılar olsalar bile bazen paralel ithalat sattıkları oluyormuş.Karfu Garantili yazıyor.Makineyi gidip başka mağazada elime aldım.Elime oturdu.Gönül isterdi ki sayın üyelerimizin tavsiyelerine uyayım ve D5200 ya da D7000 ikinci el alayım.Şu anki bütçem lenslerle beraber 2000 TL ve kendi param olmadığı için daha fazla zorlama şansım yok.Ailemde ikinci el alacaksan almayız diyorlar zamanında araba vb. konularda ağzımız yandığı için bu makineler hassas diyorlar.Bir kaç kişi canon 600d önerdi.Lens fiyatları uygun falan dediler ama baktığımda çok fazla fark göremedim.Gönlüm Nikon dan yana oluyor yani ona ısındım.

2. El kamerada yaşanabilecekler konusunu bilmemelerinden dolayı ailenizin bu şekilde yaklaşması normal ama unutmayın ki fotoğraf makinaları araçlara benzemez. 1988 Yılında Nikon, F801'i piyasaya çıkardığında bazı insanlar; Kamerayı hafifletmek için dişlileri plastikten yapmışlar. 10 Sene sonra o kameraların dişlilerinin hepsi aşınır demişlerid ama 1990 yılında piyasaya çıktıklarından beri halen mükemmel şekilde çalışan Nikon F801 ler var piyasada. Mesela bende en az 24 yaşında olan Nikon FA modeli var ve bu model 1983 ile 1989 yılları arasında üretildi. Bendeki modelin hangi yıl üretildiğini bilmiyorum ama 1989 yılında üretilmiş bile olsa 24 yaşında ve sapa sağlam bir kamera. 2. elden korkmayın ama sağlam ve güvenilir bir yerden de almayı ihmal etmeyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.