İçeriğe git

fotoğraf isimleri

Recommended Posts

arkadaşlar fotoğraflara bakarken sitelerde fotoğraf isimleri çok dikkatimi çekiyor fotoğrafı mesela gül resmi çekiliyor ve fotoğrafın adı gül oluyor oyun oynayacan çocuklar oluyor ismi oyun oynayan çocuklar halbuki o resmi sana ne çektirdi ne gördün ve ne hissettin onu anlatmamalı mı ismi? ben genel olarak isim verirken hissettiklerimi gördüğümü benim gördüğümü anlatan sözcükleri seçmeyi tercih ediyorum. mesela oyun oynayan çocuklar varsa ben orada neşe görürüm mutluluk görürüm hangi oyunsa onu görürüm.

isim konusunda siz ne düşünüyorsunuz? fikirleriniz almak isterim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hazır böyle bir konu açılmışken soylemek istedigim ayrı bir konuda..

Fotoğraf yüklediğiniz zaman sistem otomatik olarak isim bölümüne yüklediğiniz dosyanın adını çeker ve yazar.

Ancak bazı üyelerimiz bu bölümüne eserine bir isim verecek kadar değer vermiyor sanırım fotoğrafına veya verdiği isimler neredeyse fotoğrafın değerini düşürecek kadar kötü.

Diyeceğim oki hanım efendiğinin dedigi gibi fotoğraf ne kadar önemli ise verdiginiz isim ve önemi o kadar değerlidir..

Yüklediğiniz fotoğraf sadeace burada değil nikontürk twitter ve facebook profilleri üzerindede yayınlanmaktadır.

Lütfen Eser Adlarına daha fazla özen gösterin..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evet dikkat edilmesi gereken bir durum oda dosyayı yüklerken değiştirmek gerekiyor ilk fotorafta farketmiştim allahtan :)

seçtiğim isimlerin fotoğrafın ardını göstermesini bazen güldürüp bazen düşündürmesini isterim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hazır bÖyle bir konu açılmışken soylemek istedigim ayrı bir konuda..

Fotoğraf yüklediğiniz zaman sistem otomatik olarak isim bÖlümüne yüklediğiniz dosyanın adını çeker ve yazar.

Ancak bazı üyelerimiz bu bÖlümüne eserine bir isim verecek kadar değer vermiyor sanırım fotoğrafına veya verdiği isimler neredeyse fotoğrafın değerini düşürecek kadar kÖtü.

Diyeceğim oki hanım efendiğinin dedigi gibi fotoğraf ne kadar Önemli ise verdiginiz isim ve Önemi o kadar değerlidir..

Yüklediğiniz fotoğraf sadeace burada değil nikontürk twitter ve facebook profilleri üzerindede yayınlanmaktadır.

Lütfen Eser Adlarına daha fazla Özen gÖsterin..

sÖylediklerinize katılmakla birlikte sitedeki birkaç eksiği bildirmek isterim.

1- Fotoğraf yüklemede kategori kısmına siyah beyaz ve sokak fotoğrafçılığı ve aklıma gelmeyen bir kaç kategori daha eklenebilir.

2- Fotoğraf yüklemeden sonra exif okumada genel bir sıkıntı var. ya hiç Exif gÖstermiyor yada gÖsterdiğinde de iso yo es geçiyor. el ile iso yazarken bile isoyu gÖstermiyor.

aklıma gelmişken belirtmek istedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sÖylediklerinize katılmakla birlikte sitedeki birkaç eksiği bildirmek isterim.

1- Fotoğraf yüklemede kategori kısmına siyah beyaz ve sokak fotoğrafçılığı ve aklıma gelmeyen bir kaç kategori daha eklenebilir.

2- Fotoğraf yüklemeden sonra exif okumada genel bir sıkıntı var. ya hiç Exif gÖstermiyor yada gÖsterdiğinde de iso yo es geçiyor. el ile iso yazarken bile isoyu gÖstermiyor.

aklıma gelmişken belirtmek istedim.

Ben şunu fark ettim.Photoshoptan çıkan fotoğraflarda exif bilgilerini gÖrmüyor.Ama microsoft picture managerden çıkan fotoğraflarda bütün exif bilgilerini okuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önceleri isim konusuna epey kafa yoruyordum. Zamanla fotoğrafın değerini oluşturan tek şeyin fotoğrafın kendisi olması gerektiğine inandım. Bunun Ötesinde verilen uğraş sanki "yeterince iyi çekemedim, en azından havalı bir isim bulayım" çabası gibi geliyor. Elbette bu sadece benim bakış açım. çoğu insanın bunu fotoğrafa değer vermek olarak algıladığının -biraz da yorumlarınız sayesinde- farkındayım. Fotoğrafın hikayesinin yazılması apayrı bir konu -hikaye fotoğrafa bir şeyler katıyor-, isim meselesi ise cidden bana sıkıcı geliyor. Ayrıca isimler de eninde sonunda sıradanlaşmaya mahkumlar. Düşünsenize, dünya üzerindeki fotoğrafların kaçının adı "reflection" olabilir? Akılda kalacak güzellikte fotoğraflar kendi isimlerini kendileri buluyorlar zaten.

Açıkçası sitelerdeki isim dayatmasını aşabilmek için çoğu zaman sayı veriyorum fotoğraflara. Klavyede rastgele tuşlara bastığım bile oluyor. Son zamanlarda daha estetik bir orta yol bulayım dedim: "birileri bu fotoğrafa bakarken şu müziği dinliyor olsun" gibi bir düşüncem varsa parçanın adını yazıyorum isim bÖlümüne. Kaç kişi uğraşır bulur müziği orası ayrı konu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

müzik koymak ya da rakam koymakta aynı mantıkta değil mi heleki müzik! müzik daha yoğun bir dayatma bence. ama gül resmi çekildiğinde de resime gül adı verilmemeli sonuç olarak kafamızda bir görsel oluşturup onun güzelliğini görüp çekiyoruz gül ismi verileceğine isimsiz olsun daha iyi illa isim koyulmalı demiyorum ama verilecekse de saçma sapan birşey olmamalı çok çok iyi resimleride batırabiliyor isimler bence çekmesini yeni yeni öğrensemde iyi bir izleyici olduğumu düşünüyorum ve bu isimler rahatsızlık verebiliyor bana

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Oradaki boşluğa sayı yazmak fotoğrafa bir anlam kazandırmıyor. Aynı mantığa ait olamazlar. Müzik konusunda haklı olabilirsiniz. Onu da, fotoğrafa tuhaf bir isim bulacağım diye çabalamaktansa, insanlarla güzel bir müziği paylaşmayı tercih ettiğim şeklinde yorumlamanızı tercih ederim. Nihayetinde her ikisi de bilinçli bir tercih değil, isim yazma mecburiyetinden kaçış. Belki biraz da tepki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Söylemlerinize kısmen katılıyorum. Fotoğrafa isim koymamak NKN_49291 diye siteye yüklemek biraz absürt kaçıyor evet ancak her fotoğrafa da uygun isim beklemekte biraz fazla abartı!

Sürekli adı geçen gül fotoğrafı muhtemelen en son Doğan Abi 'nin eklediği güldür.

Göze battığı için dile geliyor ancak gül işte. Sadece bir gül.

Güle edebiyat yapıp gülün göz yaşları falan diye isim koymanın anlamı yok gül ya bildiğin basit sade bir gül!

Tamam X bir fotoğraf bişey çağrıştırır ona isim koyarsın "durma hep GüL" gibi bir isim koyarsında her fotoğrafa böyle isim verilmez.

Ben ufo fotoğrafı çektim, başlık ne koyacağım?

"Sanada selam olsun ey uzaylı" mı? :D :D

Şunun şurasında 3 kuruşluk fotoğraf hobimiz var edebiyata bağlayıp sanatçı ruhu katmanın anlamı yok :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

benim bahsettiğim gül oradan gelmiyor ama son damla olmuş olabilir :D :D ekleyen arkadaşta abimiz dediğinize göre abimizdir beni yanlış anlamasın ben başka sitelerdede görüyorumburda çok takıldığım olmadı isimlere ama sokakta oturan amcalar ağlayan çocuk simit top oynayan çocuklar bu tarz resimlere isim vermesinler o zaman ee ben görüyorum çocuklar top oynuyor o zaman isimsiz olsun :D :D :D o zamanda fotoğrafa isim koymuş gibi değilde bakın dikkat edin bu fotoğrafta simitçi var çocuk var oluyor. dediğim gibi güle çok takılmadım dediğin gibi gül işte tek bir güle ne anlamı yüklemeye çalışalım ben örnekte en son onu grdüğüm için o kaldı demek aklımda. doğan abide yanlış anlamasın. kişi çok romantik bir fotoğraf çekmiş ne anlam yüklesen gidecek kaldıracak fotoğraf ama kişi bankta oturan insanlar diyor ya da sahilde diyor bunu anlatmaya çalışmıştım isimsizde kalabilir bazen o kadar güzeldirki fotoğraf tek bir duyguya bağlamamalısın zaten

nacizane fikrim :D :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gül, çocuk, simit fark etmez.

Yani kimi fotoğraf vardır isim olarak "adını dağlara taşlara sığdıramam" dır kimi fotoğraf vardır adı "simit" dir :D

Benimde anlatmak istediğim bu yani her fotoğrafa isim verilemez.

Ben şahsen verileni bile saçma bulurum ama o benim görüşüm.

Sen bankta sessiz sakin oturan adamı yalnızlık diye dile getirirsin ben adam ne güzel oturuyor keşke benim zamanım olsada deniz kenarında şöyle bi oturup simit yesem diye düşünürüm :D

Düşünceler, algılar, sevgiler, saygılar hepsi kişisel mevzular. Senin düşündüğünü başkası, başkasının düşündüğünü sen düşünemiyebilirsin.

Off daral geldi ne isim veriyorsanız verin arkadaş, ne derdim varda kendimi anlatmaya çabalıyorum 1 saattir :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba,

Fotoğrafa isim kişisel bir tercihtir. Evet, her fotoğrafa isim verilebilir ve bence de verilmelidir ama verilmezse çok da sorun değil. Önemli olan yüklenen fotoğrafla ne anlatmak istediğimizin, fotoğrafı izleyenler tarafından anlaşılabilmesidir. Fotoğraf, yazıya ve sÖze gereksinim duymayan gÖrsel anlatım dilidir.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Vay be Türkiye'm gelişiyor mu ne artık tartıştığımız konular bile değişmiş. Fotoğrafa isim vermek yada vermemek bütün mesele bu. Aslında verilse olur verilmese de olur. Çok sevdiğim fotoğraflara isim verebilirim. Mesela ilk fotoğraf makinesini alacağım zaman bir ağaÇ vardı uÇurum kenarında yalnız başına fotoğrafını Çekmeden ismini bile koymuştum hemde bir kaÇ tane Ölümünü Bekleyen AğaÇ, Yalnız AğaÇ, Dostsuz AğaÇ falan ama fotoğrafını Çekemedim ayrı bir olay :D

6628711bgw1e73hn3ww50g208w03w7wj.gif

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraf, yazıya ve sÖze gereksinim duymayan gÖrsel anlatım dilidir.

buna inandığım için gÖrdÜğÜm fotoğraflara isim vermem.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.