İçeriğe git

nikon 50 mm lens almak istiyorum

Recommended Posts

Herhangi bir özel ayarı yok. Makine ve lens arasındaki bağlantıda problem yoksa, makineyi AF-C veya AF-S ye aldığınızda çalışıyor olması gerek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...

Paylaşılan bilgiler kafamdaki karışıklığı çözdü gibi ama yinede son bir onay almak istedim :) D7000 için 50 mm F1.4 D serisi almam yeterli sanırım G serisine gerek yok ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Paylaşılan bilgiler kafamdaki karışıklığı çözdü gibi ama yinede son bir onay almak istedim :) D7000 için 50 mm F1.4 D serisi almam yeterli sanırım G serisine gerek yok ?

Doğrudur D serisi almanız yeterli. G serisine gerek yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000 de D seriside AF-S seriside otomatik fokus çalışır sıkıntı yok.

Kalite olarak G > D ama ikisinide kullanmış biri olarak alabiliyorsanız G olmuyorsa D de hayliyle iş görüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

1.8D 50 mm'yi epeydir kullanıyorum. Çok hafif olduğu ve ağırlık noktasını bozmadığı iÇin D610'u sıkıntı Çıkartmadan kullandırıyor. Onu aldıktan sonra Tamron 24-70'i nadiren kullandım.

Ancak bir usta o lensi kullandığımı gördüğünde "bu lensle Çekilen beş fotoğrafın ikisi net Çıkar" demişti. Tabii "netlik" diyerek tam bir keskinlikten bahsediyordu. GerÇekten de, örneğin portrelerde beş fotoğraftan, vew NX ile tam boy baktığımda iki-üÇünün kirpiklerine kadar netliği tam, ikisi üÇünün de hafif bulanık Çıkıyor. Tabii bunu Çok şey beklediğinizde fark ediyorsunuz, bas Çekte fark etmiyorsunuz.

1.4 serisi de böyle midir? Yoksa onda netlikte daha yüksek yüzde elde edebilir miyiz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer F1.4 ile çekim yapıyorsanız FF makinede biliyorsunuz net alan çok çok küçüktür. Biraz uzaktan çekmelisiniz ki bu alan artsın.

Ek olarak sizin titreşim yapıp kareyi bozabileceğiniz, ileri geri sallanarak o küçücük net alanı ileri geri kaçırmanız, lensinizde AF kusuru olması...

Sadece bu lens için değil F1.4 gibi açık bir diyaframa sahip tüm lensler için geçerli bir mevzu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan hocam, ilginize teşekkürler. Bahsettiğim ifade, çekimdeki alan derinliğinden bağımsız olarak, özellikle lensin niteliği için söylenmişti. Portrelerde hemen her zaman öndeki göze odaklıyorum. Tabii 1.8'den 1.4'e düşünce iyice alan derinliği azalacak. Ama ondan bahsetmemiştim.

Bu arada bir arkadaşım Nikkor 24-70 aldı. Sıkça netlik sorunu yaşıyor. Bir süre sonra fark ettim ki, bendeki Tamron 24-70'in VC'sini kapatırsam bende de netlik sorunu başlıyor. O lensle hiç sarsmadan çekmek için biraz daha usta olmak gerek. Yani anladık ki, Nikkor 24-70 amatörler için değil. VR'si olmadığı için hakkını ancak fiziksel kullanımını ustalaştırmış fotoğrafçılar verebilir. Ama 50mm 1.8d çok hafif, sarsıntı sorunu pek yaşatmıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Gökhan hocam, ilginize teşekkürler. Bahsettiğim ifade, çekimdeki alan derinliğinden bağımsız olarak, özellikle lensin niteliği için söylenmişti. Portrelerde hemen her zaman öndeki göze odaklıyorum. Tabii 1.8'den 1.4'e düşünce iyice alan derinliği azalacak. Ama ondan bahsetmemiştim.

Bu arada bir arkadaşım Nikkor 24-70 aldı. Sıkça netlik sorunu yaşıyor. Bir süre sonra fark ettim ki, bendeki Tamron 24-70'in VC'sini kapatırsam bende de netlik sorunu başlıyor. O lensle hiç sarsmadan çekmek için biraz daha usta olmak gerek. Yani anladık ki, Nikkor 24-70 amatörler için değil. VR'si olmadığı için hakkını ancak fiziksel kullanımını ustalaştırmış fotoğrafçılar verebilir. Ama 50mm 1.8d çok hafif, sarsıntı sorunu pek yaşatmıyor.

Murat bey,

24-70mm konusunda çok haklısınız. Benim de el titreme problemim var. Elde çekimde 1/125'in altında net fotoğraf yakalama şansım çok az oluyor. 24-70 yerine 105mm VR makro ile çıkıyorum bazen, çok iyi sonuçlar alıyorum. Ama o da her yerde olmuyor, malum. O nedenle 24-70 ile çıkacaksam tekayak (monopod) almayı ihmal etmiyorum. Kullandığım tekayak karbon fiber ve kapalı durumdayken yaklaşık 50cm olduğu için ve de çok hafif olduğu için (490gr), hem taşırken hem de fotoğraf çekerken çok rahat ettim.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu birazda kullandığınız yüksek MP li kameralardan kaynaklanıyor.

Bu konu hakkında daha öncede konuşulmuştu. Yüksek MP ile fotoğraf çekmek daha fazla dikkat ve özen istiyor.

Şimdi tam hatırlayamıyorum ama basit bir hesap vardı. Ertan Abi nin bloğunda da vardır bu.

Misal FX bir kamerada 70mm ile fotoğraf çekiyorsanız 70x1,5 = 105 yani en azından 1/100 enstantene hızında olmalısınız ki titremeden fotoğraf çekesiniz.

300mm lens kullanıyorsanız 300x1,5=450 yani 1/400- 1/500

Şimdi 70mm ile 1/50 de 1 tane kare çekersiniz, 2 çekersiniz ama her seferinde titretmeden çekmek pek mümkün değil.

Bu rakama dikkat etmek lazım.

Ben genelde 30mm i 50-60, 50mm i 90-100 100mm 200-300 gibi hızlarda çekmeye çalışırım. Baktım altta kalıyorum direk iso yu yükseltirim.

Ve gururla söylüyorum ki daha bugüne kadar hiç VR li bir lensim olmadı, olmadığı gibi ihtiyaç da duymadım.

VR ye karşı değilim tabiki, keşke daha ucuz olsalarda bende alsam ama eldeki ile maksimumu almak o kadar zor değil gerçekten. Gözünüzde büyütmeyin.

Tekrar deneyin, tekrar deneyin ve iso dan bu kadar korkmayın. D800 gibi bir makine ile iso 1600 lara kadar tereddüt dahi etmeden çıkabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bu birazda kullandığınız yüksek MP li kameralardan kaynaklanıyor.

Bu konu hakkında daha öncede konuşulmuştu. Yüksek MP ile fotoğraf çekmek daha fazla dikkat ve özen istiyor.

Şimdi tam hatırlayamıyorum ama basit bir hesap vardı. Ertan Abi nin bloğunda da vardır bu.

Misal FX bir kamerada 70mm ile fotoğraf çekiyorsanız 70x1,5 = 105 yani en azından 1/100 enstantene hızında olmalısınız ki titremeden fotoğraf çekesiniz.

300mm lens kullanıyorsanız 300x1,5=450 yani 1/400- 1/500

Şimdi 70mm ile 1/50 de 1 tane kare çekersiniz, 2 çekersiniz ama her seferinde titretmeden çekmek pek mümkün değil.

Bu rakama dikkat etmek lazım.

Ben genelde 30mm i 50-60, 50mm i 90-100 100mm 200-300 gibi hızlarda çekmeye çalışırım. Baktım altta kalıyorum direk iso yu yükseltirim.

Ve gururla söylüyorum ki daha bugüne kadar hiç VR li bir lensim olmadı, olmadığı gibi ihtiyaç da duymadım.

VR ye karşı değilim tabiki, keşke daha ucuz olsalarda bende alsam ama eldeki ile maksimumu almak o kadar zor değil gerçekten. Gözünüzde büyütmeyin.

Tekrar deneyin, tekrar deneyin ve iso dan bu kadar korkmayın. D800 gibi bir makine ile iso 1600 lara kadar tereddüt dahi etmeden çıkabilirsiniz.

Gökhan bey,

Değerli yorum ve öneriler için teşekkürler. Doğru söylüyorsunuz, farkındayım; kullandığım makinenin algılayıcısını 36mpx olması büyük etken. Bu etkiyi başta bilseydim en fazla 24mpx bir makineyi tercih ederdim. Bunu da bir zamanlar benim gibi yeni başlayanlara şiddetle tavsiye ediyorum şu sıralar.

Ben Ertan Hocanın 1.5 katsayısını hep 2 olarak kullanıyorum. 70mm ise enstantane en az 1/140 yani.

Saygılar.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

AF kısaltması lensin otomatik odaklama yaptığını göstermiyormu?? kafam karıştı

http://www.akakce.co...ati,831851.html

AF kısaltması sadece gövdede af motoru olan makinelerde otomatik odaklama yapar. siz eğer d5100 makinenizde kullanacaksanız lens üzerinde nikon lensler için af-s, sigma için hsm, tamron için kutu üzerinde build in motor ifadesinin bulunmasına bakacaksınız. bunun dışındaki lensleri üzerinde af de yazsa sadece manuel kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.