İçeriğe git

Nikon D7000 | Yeni Model

Kemal Öztürk Turkoy

Recommended Posts

Kamera bozulursa Nikon servisine Ücretle yaptırabilirisiniz. Üstelikte kameranızın yapacağı en bÜyÜk arıza bile TÜrkiye garantili fiyatıyla Amerikadan gelen arasındaki fark kadar olmaz. Bu nedenle hayatımda sadece 1 kez (19 Şubat 2004) TÜrkiye garantili Nikon F80D aldım. O zamanlar kameraların yurtdışından bu şekilde gelmesine çok alışık değildik ve tıpkı sizler gibi aman hadi arıza yaparsa ne yaparız diye dÜşÜnÜyorduk. Ondan sonra hiçbir kameramı 300-500 dolar daha fazla vererek TÜrkiye garantili almadım ve bundan sonra da almayacağım. Korkmayın eğer çok şansız değilseniz milyonda 1 kamerada Üretim hatası çıkabilir. Onu da eğer Üretim hatası olduğu tespit edilirse. Ücretsiz tamir ederler. Ancak bu işleyiş Avrupa ve diğer Ülkelerde bu şekilde gerçekleşir. TÜrkiyede de olabilir ama olması garanti değildir. Bizler biliyorsunuz kraldan çok kralcı bir millet olduğumuz ve kendimi de dahil ederek söylÜyorum; Manevi gelişimimizi tam olarak tamamlayamadığımız (MÜslÜmanlığımızla alakası yok) ve empatik dÜşÜnemediğimiz veya buna gayret etmediğimiz için. Birde; Bana ne.. Madem yurtdışından aldın kameranı. Şimdi çek bakalım cezanı gibi yaklaşımlar sergileyebileceğimizden tÜm insanlarımız birbiriyle didişmekte. Şubat ayında SWAT bot aldım ve 1 ay önce fermuarını çekerken, fermuarın çekildiği aliminyumdan yapılan metal kısmı kırdım. Aldığım yere kaçak olarak getirildiği için sorunumun bulunduğum yerde giderilmesi imkansız. Adamlara sorunumu anlatan bir e-posta gönderdim. Adamlar bana Amerikadan cevap yazdılar ve sorunu anlamaya çalıştılar. En sonunda biraz önce bana 4 tane aliminyum yerine deriden yapılmış fermuarı çekme aparatını postayla göndereceklerini bildiren bir e-posta gönderdiler. Adamların mÜşteriye duyduyu saygıya bakar mısınız? Canım dikkatli olsaydın fermuarı çekerken de kırmasaydın demediler. Anlamaya çalıştılar ve sorunumu giderdiler. Umarım bizim Ülkemizde de birşeyler değişir de yıllardır mÜşterilere yapılan yanlışlar devam etmez arkadaşlar. Haa bu arada umarım kimsenin başına gelmez ama gelirse de canla başla tÜm Nikon dÜnyasını ayağa kaldırırız ve problemi çözeriz inşallah. :)

Selamlar

Anladım hocam teşekkÜr ederim. D90 ile uzun sÜre gideceğim. Bir sonraki alacağım kamera nasipse Üst model olacak ve dediğin gibi alacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar..

Nisan ayı içerisinden çin'den 1425 $ a D7000 i 105mm kit , çantası ve 2 SD kart ile beraber aldım.. Hong Kong ta biraz daha uygun olduğunu duymuştum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Sensöre yağ sıçratma,hot-dead pixel gibi hatalar D7000 de görülen bazı hatalarmış..bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Merhaba, Cem;

En önemli efsane olan netleme (Back ve Front focus) hatasını yazmamışsın..:) Bu hataların hepsi düzeltildi. Şu anki kameralarda yok. Kamera hakkında o kadar çok kötü şey söylendi ki; Kameranın satışları istenen seviyede olamadı. Emin ol D7000 istenen satışlara ancak yeni modeli çıkınca ulaşacak. Tıpkı Nikon D90' da olduğu gibi..

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba, Cem;

En önemli efsane olan netleme (Back ve Front focus) hatasını yazmamışsın.. :) Bu hataların hepsi dÜzeltildi. Şu anki kameralarda yok. Kamera hakkında o kadar çok kötÜ şey söylendi ki; Kameranın satışları istenen seviyede olamadı. Emin ol D7000 istenen satışlara ancak yeni modeli çıkınca ulaşacak. Tıpkı Nikon D90' da olduğu gibi..

Selamlar

Bu hatalar gerçekte var mıydı o da ayrı bir tartışma konusu. Tamron lensi D7000'e takıp sonra da fokus problemi var diyen bizim insanımız aynı dedikoduyu Canon 7D'de yapmıştı ama gerçekler her zaman olduğu gibi eninde sonunda ortaya çıkmıştı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Pardon Mehmet Bey;

Bu hatalardan sadece sensöre yağ sıçratma konusunu sağlam kaynaklardan (Sensör temizleyen tamircilerden) duymuştum. Front veya Back focus olayı bence D7000' in fiyatının uygunluğu yüzünden netlik noktası seçmeyi bilmeyen acemi kullanıcıların eline geçmesiyle birlikte ortaya çıktı. D7000' de vizörün sağ üstüne amatör kameralarda sadece netliğin durumunu gösteren yeşil LED ile yetinmeyip kameranın netlik yapma aşamalarını da gösteren Front ve Back focus simgelerini de eklediler ve amatör arkadaşlardan biri, baktı ki netlik yaparken vizördeki netlik göstergeleri bir Front focus bir Back focus yanıp sönüyor sonra netliyor. Allah Allah sanırım bu yeni kameranın netleme sorunu var diye bir forumda paylaşınca olanlar oldu...:) Hot pixel sorunu da belki benzer şekilde olmuş olabilir bilemiyorum. çünkü hot pixel ölçen programlar var ama bu programın verilerini doğru yorumlamak gerek. Muhtemelen yine bir amatör arkadaşımız hot pixel testi yaparak sonucu yanlış yorumlayarak, yine bir sitede paylaşmış olabilir..

Gerçekler ortaya çıktı ama D7000 istediği gibi satış rakamlarına ulaşamadı.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla abi Fx gövdeye geçmemi gerektiricek bi durum yok ortada neticede para kazanmıyorum o kadar para vermek istemem..en azından şu an..D7000 almaktı tek hayalim..Fx formatlar hariç bunun haricinde bir body almak istemiyodum..Bunları da duyunca bi ara tökezledim..Canon a geçmeyi bile düşündüm..7000 e eşdeğer bi 60D veya 7D olabilir dedim kendi kendime ama aslını isterseniz Nikondan da vazgeçmek istemem hiç..ama söylediklerin içimi rahatlattı bi nebze..ama hala korkularım var ya alacağım makina da o eski sorunlu versiyonlardan biri olursa diye..ik arada bir deredeyim halen..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Valla abi Fx gövdeye geçmemi gerektiricek bi durum yok ortada neticede para kazanmıyorum o kadar para vermek istemem..en azından şu an..D7000 almaktı tek hayalim..Fx formatlar hariç bunun haricinde bir body almak istemiyodum..Bunları da duyunca bi ara tökezledim..Canon a geçmeyi bile düşündüm..7000 e eşdeğer bi 60D veya 7D olabilir dedim kendi kendime ama aslını isterseniz Nikondan da vazgeçmek istemem hiç..ama söylediklerin içimi rahatlattı bi nebze..ama hala korkularım var ya alacağım makina da o eski sorunlu versiyonlardan biri olursa diye..ik arada bir deredeyim halen..

Cem, Merhaba;

FX Gövde konusu da nereden çıktı. Paran bolsa hemen al FX, DX, lensler vs vs ama hepimizin kısıtlı bütçelerimiz var. Bu nedenle Nikon D7000 senin için gayet iyi bir gövde. Haksızlık etmeyelim D7000' e. Kamera resmen bir canavar. Bir kere D90' ın devamı falan değil. Devamı olsa bile sınıf atlamış bir model. özellikleri bakımından DX gövdelerin profesyonel sınıfında sayılacak özellikleri var. D5100'ü bilmiyorum ama D90'dan sonra eline alınca ön (diyaframı kısıp, açan) ve arka (perde hızını arttırıp, azaltan) ayar tekerleği ve deklanşörüne dokununca profesyonel bir kameraya dokunmuş hissi veriyor. Tek eksiği D300s gibi ağır bir gövde değil ama bu bir dezavantaj değil bence. Taşıma ve kullanıcıyı yormama yönünden bir avantaj. D300s kullanan fotoğrafçılara bir dikkat et. Adamlar resmen kas yapmışlar. Şakaydıı...:)

Gelelim alacağın D7000 için kameranın arızalı çıkma olayına. D7000' de şu anda bir problem yok. Daha doğrusu yağlanma dışında diğer 2 sorunun olup olmadığı da şüpheli. Yağlanma sorununu da eğer halen varsa ki zannetmiyorum, gidersin Sirkeciye bizim Resul' e selamımı söylersin ve 15-20 TL ir ücretle temizletirsin yada ümit abi verecek temizlik parasını dersin ben hallederim...:) Burada D7000 kit lensle en uygun veren bir dükkanda 1.400 dolara var.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bedava gelmez o alet.. Haberin olsun. Biraz da pazarlık edip 1.350 dolara aldım mı tadından yenmez...:) Evet kit lensi 18-105 mm. D5100' den sonra sana uzay aracına binmişsin gibi gelecek. 2 Tane tercihe göre 16 GB veya 32 GB SDHC kartı hazırla.:)

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yemeği ben ısmarlayayım abi ayıp ediyosun :) 16 gb var bi tane zaten extreme 45mb/s sandisk..bi tane daha alırım ebay.com dan acelesi yok nasılsa..sabırsızlıkla bekliyorum o günü..5100 ü satmam gerek bi an evvel..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Teşekkür ederim ama bir yemekle kurtulamazsın..:) Hadi bakalım hayırlısı...:) Sen D5100'ü bir sat, paraları bir topla bakalım, gerisi kolay...

İyi Geceler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dayım elektronik mühendisi ve çok bilgilidir hem teknik hemde mekaniksel konuda. 30-40 yıldır Canon kullanır ve Canon'un teknolojilerini en ince ayrıntısına kadar bilip takip eder. Bi ara elimdeki D90'nı satıp yurt dışından Canon'mu alsam diye düşündüm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Dayım elektronik mühendisi ve çok bilgilidir hem teknik hemde mekaniksel konuda. 30-40 yıldır Canon kullanır ve Canon'un teknolojilerini en ince ayrıntısına kadar bilip takip eder. Bi ara elimdeki D90'nı satıp yurt dışından Canon'mu alsam diye düşündüm.

Günaydın Cem Bey;

Bu tamamen sizin kararınızdır. Değişimden sonra Canon'u ya çok seversiniz yada Nikondan sonra hiç sevmezsiniz. İyi düşünün...

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem,

Basit bir sorum var sana:

D7000'de senin için avantajlı olan özellikler nelerdir? (Gövdede fokus motoru hariç)

Bunları bi düşün; aynı sensöre sahip iki farklı gövde, Capture NX ile çalışmayı öğren ve sonra gerçekten D7000 almaya değer mi diye sor kendine.

Benim tercihim D5100 olmuştu 1 yıl önce, videosu 30 fps çünkü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

GÜnaydın Cem Bey;

Bu tamamen sizin kararınızdır. Değişimden sonra Canon'u ya çok seversiniz yada Nikondan sonra hiç sevmezsiniz. İyi dÜşÜnÜn...

Selamlar,

Galiba haklısınız. Ben Nikon'u çok sevdim. çÜnkÜ elindeki cihazı severek fotoğraf çekmek görselliğe bÜyÜk etki ettiğine inanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem,

Basit bir sorum var sana:

D7000'de senin için avantajlı olan özellikler nelerdir? (Gövdede fokus motoru hariç)

Bunları bi düşün; aynı sensöre sahip iki farklı gövde, Capture NX ile çalışmayı öğren ve sonra gerçekten D7000 almaya değer mi diye sor kendine.

Benim tercihim D5100 olmuştu 1 yıl önce, videosu 30 fps çünkü.

Mehmet abi merhaba yeşil sahalara geri döndün demek sonunda :) abi af-s lensler çok pahalı ya :( örneğin:50mm 1.8G parasına 1.4D alıyosun)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet, sorun da burda ya: 50 mm F1,8 alıp 1,8 ile fotoğraf çekmek!

Benim sana tavsiyem o makinayı satmamak. Gerekirse fokusu elle yap, yani o tür lensler tak. Hem elin alışır, fotoğrafçı olursun :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi napayım başka :) 18-55 le 18-105 le hayat mı geçer :D portre için 85mm ye geçmek lazım 17-55 sabit lazım ama para yetmiyo işte o kadara da şimdilik..50mm falan ufak ufak takılcaz kendi çapımızda şimdilik :P abi sen yapıyo musun manuel focus çok merak ettim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi napayım başka :) 18-55 le 18-105 le hayat mı geçer :D portre için 85mm ye geçmek lazım 17-55 sabit lazım ama para yetmiyo işte o kadara da şimdilik..50mm falan ufak ufak takılcaz kendi çapımızda şimdilik :P abi sen yapıyo musun manuel focus çok merak ettim :)

Biz sıramızı savdık artık, otofokus vardı da yapmadık mı? Şimdi sizin askerliğiniz çok, biraz yapın canım, herşey dijital, fokus da otomatik, ne rahatlık di mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem, çok kısa ve net: Senin başka bir gövdeye geçiş zamanın daha gelmedi, bi süre daha böyle devam edersen daha karlı olacaksın. Bir süre sonra bana hak vereceksin.

Diyafram bilezikli, sabit odaklı lenslerle elle netleme ile çalışmak tecrübeyi artırır :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

ben canon 50d ile birlikte tamron 17-50 ve canon 100 mm makro lens kullanıyorum video için ve nikonu denemek için D7000 ile 18-108'e geçmeyi düşünüyorum. gönlüm D7000'den yana ama mantığım Canonda kalmamı söylüyo. sizce gönlümü mü yoksa mantığımı mı dinlemeliyim ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.