İçeriğe git

lens karmaşası

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Bayramdan çok hevesli dönmüştüm. Bir sürü fotoğraf çekmiştim ama sanırım acemiliğimin kurbanı oldum. 70-300 Sigma lensimi yanımda sürekli gezdirdiğimden titret sallantılı bulantılı bir sürü resmim olmuş :D. Manzara resimlerim idare ediyor ama bir kaç portre çekmiştim gün ışığını kaybettiği sıralarda ama olmamış :D. Olsun böyle böyle öğreneceğiz neyle gezip neyle gezmeyeceğimizi ancak kit lensimle de istediğim gibi yakalayamıyorum manzaralarda. Evett şimdi soru geliyor: Nikon 50mmlik lensi herkes biliyor. Olan memnun olmayan hasret çekiyor ancak manzara fotoğraflarında 50mmliğin keskinliğini güzelliğini ucundan azcık yakalayamaz mıyız? Tamam f değerimiz 1.8 ya da 1.4 olmasın 3,5 olsun ama güzel olsun. Bir iki ayar söyleyinde azıcık iyi fotoğraflar yakalayayım. Nolur lüffen bu Scott Kelby abimizin kitabını da aldım, açıkcası sevmedim çok ezber işi gibi geldi bana. Bir-iki püf noktası kaptım deneyemedim ama yani ne bileyim biraz daha okuyayım inşallah daha da severim.

http://blog.fotograf...iteli-fotograf/ şimdi burda nikon 50mm ile çekilmiş fotoğraflar var. Bana bir arkadaş manuel kullanmak çok kolay çözersin derse hemen 1.8d lensi alacağım, yok bekle biriktir paranı derseniz 1,8g alacağım. Ben öyle tek bi çekim amaçlı da değilim, herşeyi çekmek istiyorum. Tak-gez lensimi de değiştireceğim sanırım, yakında 18-105 alacağım sanırım. Şu an 18-55 kullanıyorum memnunum ama az daha yakınlaşalım istiyorum :D. Ahh çok konuştum yine :)

Sevgiler saygılar vizörden bakangiller

- Ertan Ozturk tarafından düzenlendi
imla
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu iş sevkli iştir ama bütçesi fazladır. biraz spali lazım. önerebileceğim bir lens yok ama önerecek olan çıkacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim şahsi kanaatimde 18-105mm VR al işini görür. Çünkü anladığım kadarıyla tak Çıkar olayını sevmiyorsun. :) Ayrıca 50mm f1.8d al bence, profil fotoğraflarında fiyatından büyük işler yaptığını göreceksin ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sigma 70-300 lens kullanmış biri olarak size tavsiyem elinizin titremediği perde hızını bulmanızdır. o zaman rahat edersiniz. Sigmanın bu lensini genelde forum ortamlarında, arkadaş ortamlarında ucuz olmasından, başarısız makro özelliğinden dolayı pek beğenilmez. Ama ben bu lensi severim. Biraz nazlı gelir bana bu lens, gerekli ışık (Zaten ışık olmazsa olmaz) ve koşulları (titremeyen bir el veya sağlam bir üç ayak) sağladığınızda fiyatına göre gayet güzel şeyler yapabilir. üç ayak yanınızda yoksa şunları veya bunları, olmadı bunu deneyerek daha sağlam bir tutuş elde edebilirsiniz. Artık o anın ve ortamın durumuna göre bu tutuşlardan biri size en azından daha iyi sonuçlar almanız için yardımcı olacaktır.

50mm lensler çok keyifli şeylerdir. Ama sırf arka planı kolayca flulaştırdığı için portre lensi sınıfına sokulmaktadır ki, lensin konu ile alakası yoktur. bunun yanında portre çekilmez mi, çekilir elbette, hatta makro bile çekilir. Lensin boyutları ufak olduğundan uzatma tüpünde başarılıdır ama bir portre objektifi değildir. Hala almaya niyetliyseniz şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Mehmet hoca kendi üslubu ile olayı köstürmüş... :) Hala daha ihtiyacınız olduğunu düşünürseniz 50mm lense, elbette makinenizden dolayı G serisi lens almanız daha faydalı olacaktır. Ama D serisi lenslerle elle netleme yapabilirsiniz. Genel bir üşengeçlik hakim olduğundan bizde G serisi lensler ile haşır neşirizdir. elle netleme kolaydır ama makinenin netlemesi daha kolaydır. Ben şahsen kendi adıma söylüyorum, odun gibi hassas olmayan ellere sahip olduğum için bu işleri makineye bırakma tarafıyım. belki sizin veya diğer arkadaşların elleri daha hassastır. kim bilir...

Makineye tek bir lens takayım, dağlar tepeler aşayım lens değiştirmeyeyim aslında çok güzel bir yaklaşım. Ama fotoğraf çektikçe, makinenize alıştıkça o tek lens pek işinize yaramadığını fark edeceksiniz. özellikle şu aşamada, fotoğrafa yeni başlayan biri olarak (gerçi hepimiz yeniyiz ne kadar kullanırsak kullanalım makinelerimizi) 18-55 lensinizi hiç küçümsemeyin, aksine ona da alışmaya bakın. Lens içinde ortalama her ihtiyacınız karşılayan özellikler olduğundan bazen hayat kurtarıcı olarak yetişecektir. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

www.tdk.gov.tr

Buradan biraz noktalama işareti ödünç al :) Sorunu okurken başım döndü, yarı yolda bıraktım.

Sen 18-105mm ya da 50-200mm VR al. Telefotoda VR'sız objektif alma.

noktalamada iyiyim ancak bilgisayar ortamında forumlarda sosyal alanda bir seri yazar geçerim bloğum var yazılar yazıyorum kendi çapımda hikayeler falan bir arkadaşımda aynı sizin gibi bi virgül falan koysaydın noktayı geçtim dedi nefes almadan okumuş:D bende yazıp sonra baştan okuyorum gerekli yerlere sonradan koyuyorum işaretleri. alışkanlık işte eksiklik olabilir ama derdimi anlamamışda değilsiniz :D

18-105 almaktansa başka bir lens alırım gibi geliyor bana

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sigma 70-300 lens kullanmış biri olarak size tavsiyem elinizin titremediği perde hızını bulmanızdır. o zaman rahat edersiniz. Sigmanın bu lensini genelde forum ortamlarında, arkadaş ortamlarında ucuz olmasından, başarısız makro özelliğinden dolayı pek beğenilmez. Ama ben bu lensi severim. Biraz nazlı gelir bana bu lens, gerekli ışık (Zaten ışık olmazsa olmaz) ve koşulları (titremeyen bir el veya sağlam bir üç ayak) sağladığınızda fiyatına göre gayet güzel şeyler yapabilir. üç ayak yanınızda yoksa şunları veya bunları, olmadı bunu deneyerek daha sağlam bir tutuş elde edebilirsiniz. Artık o anın ve ortamın durumuna göre bu tutuşlardan biri size en azından daha iyi sonuçlar almanız için yardımcı olacaktır.

50mm lensler çok keyifli şeylerdir. Ama sırf arka planı kolayca flulaştırdığı için portre lensi sınıfına sokulmaktadır ki, lensin konu ile alakası yoktur. bunun yanında portre çekilmez mi, çekilir elbette, hatta makro bile çekilir. Lensin boyutları ufak olduğundan uzatma tüpünde başarılıdır ama bir portre objektifi değildir. Hala almaya niyetliyseniz şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Mehmet hoca kendi üslubu ile olayı köstürmüş... :) Hala daha ihtiyacınız olduğunu düşünürseniz 50mm lense, elbette makinenizden dolayı G serisi lens almanız daha faydalı olacaktır. Ama D serisi lenslerle elle netleme yapabilirsiniz. Genel bir üşengeçlik hakim olduğundan bizde G serisi lensler ile haşır neşirizdir. elle netleme kolaydır ama makinenin netlemesi daha kolaydır. Ben şahsen kendi adıma söylüyorum, odun gibi hassas olmayan ellere sahip olduğum için bu işleri makineye bırakma tarafıyım. belki sizin veya diğer arkadaşların elleri daha hassastır. kim bilir...

Makineye tek bir lens takayım, dağlar tepeler aşayım lens değiştirmeyeyim aslında çok güzel bir yaklaşım. Ama fotoğraf çektikçe, makinenize alıştıkça o tek lens pek işinize yaramadığını fark edeceksiniz. özellikle şu aşamada, fotoğrafa yeni başlayan biri olarak (gerçi hepimiz yeniyiz ne kadar kullanırsak kullanalım makinelerimizi) 18-55 lensinizi hiç küçümsemeyin, aksine ona da alışmaya bakın. Lens içinde ortalama her ihtiyacınız karşılayan özellikler olduğundan bazen hayat kurtarıcı olarak yetişecektir. :)

kit lensimi küçümsemiyorum 70-300ise daha çok gün batımı gece manzaralarında kullanmak için aldım ama bu gezmemde uzakları yakın ederim diye yanıma aldım. çok başarısız olmadım ama yinede kötü fotoğraflarım var. kit lensim can vallahi can hemde hafifff taşıması kolayyy:D cevabınız çok yardımcı oldu teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bana bir arkadaş manuel kullanmak çok kolay çözersin derse hemen 1.8d lensi alacağım yok bekle biriktir paranı derseniz 1,8g alacağım

50mm 1.8d yi manuel kullanmak zorunda değilsiniz. d lenslerde manuel makinalarda da kullanılabilsin diye diyafram bileziği vardır. Fakat otomatikte çalışır. Sadece otofokus için makinanızda otofokus motoru olması gereklidir.

Yanlış anlama varsa düzeltmek istedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50mm 1.8d yi manuel kullanmak zorunda değilsiniz. d lenslerde manuel makinalarda da kullanılabilsin diye diyafram bileziği vardır. Fakat otomatikte çalışır. Sadece otofokus için makinanızda otofokus motoru olması gereklidir.

Yanlış anlama varsa düzeltmek istedim.

valla anlamadım dediğinizi.

benim makinem d5100 otofokus moturu:) yok maalesef ve bu manuel netleme yapmama sebeb oluyor bazen pişman mı oluyorum ne motorsuz aldığım için zaten acemilik var birde bunu eklemese miydim yoksa toptan mı çıksın hepsi aman aman

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir acemi olarak D5100 makinama kimseye danışmadan 50 mm 1.8D aldım. Çok güzel kareler yakaladım ama netleme yapana kadar canım Çıkıyor. olayı baştan bilsem G serisinden alırım. şu acemi bilgimle sana tavsiyem otofokusu olan lensi tercih etmen. oda G serisi oluyor galiba Yine de bu işi ustalarım bilir. Makineyi aldığımda 18-105 aldım, Çok da memnunum, bilgilerine.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İkinci el de olsa 16-85 vr almanızı öneririm, prime lense çok yakın kalitede ve çok esnek, ayrıca kullanışlı bir aralık bence tele objektiflere daha sonra geçiş yapmanız daha mantıklı, daha olmadı croplarsınız...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

valla anlamadım dediğinizi.

benim makinem d5100 otofokus moturu:) yok maalesef ve bu manuel netleme yapmama sebeb oluyor bazen pişman mı oluyorum ne motorsuz aldığım için zaten acemilik var birde bunu eklemese miydim yoksa toptan mı çıksın hepsi aman aman

:) D5100 de motor olmadığını bilmiyordum. Bu durumda doğru, manuel netleme yapmak durumunda kalırsınız. G serisini veya başka bir lens seçmeniz daha mantıklı görünüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

noktalamada iyiyim ancak bilgisayar ortamında forumlarda sosyal alanda bir seri yazar geçerim bloğum var yazılar yazıyorum kendi çapımda hikayeler falan bir arkadaşımda aynı sizin gibi bi virgül falan koysaydın noktayı geçtim dedi nefes almadan okumuş :D bende yazıp sonra baştan okuyorum gerekli yerlere sonradan koyuyorum işaretleri. alışkanlık işte eksiklik olabilir ama derdimi anlamamışda değilsiniz :D

18-105 almaktansa başka bir lens alırım gibi geliyor bana

Betül bak düzelttim senin yazıyı, cillop gibi oldu :)

Blog yazmaya devam et. Senin gibi meraklı arkadaşlar çoğalsın ki insanlar birşeyler üretsin, bildiklerini düşündüklerini paylaşsın. Yazarak çok güzel birşey yapıyorsun.

Scott Kelby konusunda %100 haklısın. Biraz fazla hap gibi bilgiler veriyor, bu yüzden benim amatörlere en son önerdiğim kitaplardan. Kötü değil ama fazla üstünkörü. Biraz amatörlüğü üzerinden attıysan "aaa bak bu neymiş meğerse" diye okuyabilirsin, o ayrı.

Tak-gez olarak 18-105mm iyidir, ve fiyatı da uygun. Manzara konusunda kit lens çok başarılıdır aslında. f8-f11 aralığında çok ciddi kalitede fotoğraf çeker. Senin internette gördüklerin büyük ihtimalle yazılımla işlenmiş fotoğraflardır, bu yüzden "ben böyle çekemiyorum" diyorsundur. Sana tavsiyem, bir kitapçıya gidip kadraj, renk vs.. konusunda bir fotoğrafçılık kitabı al onu oku.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Blog yazmaya devam et. Senin gibi meraklı arkadaşlar çoğalsın ki insanlar birşeyler üretsin, bildiklerini düşündüklerini paylaşsın. Yazarak çok güzel birşey yapıyorsun.

Scott Kelby konusunda %100 haklısın. Biraz fazla hap gibi bilgiler veriyor, bu yüzden benim amatörlere en son önerdiğim kitaplardan. Kötü değil ama fazla üstünkörü. Biraz amatörlüğü üzerinden attıysan "aaa bak bu neymiş meğerse" diye okuyabilirsin, o ayrı.

Tak-gez olarak 18-105mm iyidir, ve fiyatı da uygun. Manzara konusunda kit lens çok başarılıdır aslında. f8-f11 aralığında çok ciddi kalitede fotoğraf çeker. Senin internette gördüklerin büyük ihtimalle yazılımla işlenmiş fotoğraflardır, bu yüzden "ben böyle çekemiyorum" diyorsundur. Sana tavsiyem, bir kitapçıya gidip kadraj, renk vs.. konusunda bir fotoğrafçılık kitabı al onu oku.

hiç üşenmediniz yani ne kadar güzel nokta çok güzel olmuş ellerinize sağlık nokta :D

18-55 varken 18-105 alır mıyım bilmiyorum alırken seçme şansım olsaydı 18-105 seçerdim. şimdilik böyle kalacak sanırım. gün batımı gece resimlerim için uzak mesafeler için tripodlu kullanırım sigma 70-300ü diğer fotoğraflar işçin bir süre kitle devam. daha sonrada g olan 50mm alırım olur biter zaten bu üç lensi çözene kadarrrr benim makine bir üst modele geçer sanırım. bir kurs buldum açılırsa orda temel eğitimi falan alırım. gerisi bana kalır:D hiç incelemeden okumadan aldığım iyi olmadı kitabı iki cilti aldım okumaktan zarar gelmez ama işe eğitim olarak yarayacak bir olayı yok yarısı geyik. ezberlersek harika fotoğraflar çekilir ama zannımca benim değil scot abinin resimleri olur:D bu iş güzel bir iş ancak çok emekli bir iş. şu aralar bana iyi gelen bir iş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hangi kitabı tavsiye edersiniz aceba???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.