İçeriğe git

yeni fotoğraf makinası ne almalıyım?

Recommended Posts

öncelıkle ılkkez böyle bir yere danışıyorum merhabalar fotograf adına usta olan herkese :)

benim derdim büyük canon 550 d kullandım nıkon d5000 ve nikon d5100 kullandım ama hiçbiri benim değildi ve bana harıka fotograf tutkusu veremediler...şimdi kendi makinami almak istiyorum ancak kararsızım Hayyam Pasajı na gidebilirim ama bu benim ıcın cok meşakkatli olabilir..Sakarya da buralarda gercekten hem uygun hem iyi bir makına alırsam cokk mutlu olabilirim D90 düşünüyorum 18-105 mm VR lens ile 2,149 TL olarak buldum http://www.electroworld.com.tr/p/nikon-d90-18-105-mm-lens-kit-ig-dijital-slr-fotograf-makinesi/ electroworld de

*** ancak forumlardan okudum ve şaşırdım eger Hayyam Pasajında gercekten 1,700TL ye D7000 body var ise gidip d7000 +lens (18-55mm dısında) araştırma yapmalımıyım almayı düşünmelimiyim yoksa d90 nın burdaki fiyatına razı olmalımıyım ?

Cevaplayan herkese şimdiden teşekkürler ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar fotoğraf tutkusunu gövdeden mi beklediğin yoksa aldığınız imajlar sonucunda mı ? D5000 ile D90 çok yakın sonuç verirler ancak gövde olarak d90 daha kullanışlı gelebilir ancak 5100 her ikisinden de imaj kalitesi olarak iyidir , ben size D7000 tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

d7000+18x105 iyidir,Diğer kullandıgınız makınelerde iyi makınelerdir harika fotoğraf derken neyi kasettiniz anlamadım? Makine gördüğünü çeker çünkü keskinlik derseniz oda biraz lensle ilgilidir..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

fotoğraf çekmek önce merak olarak başlıyor. sonrasında ya kit lensinizle hayatınızın her anını fotoğrafşarım bir iki manzara çekerim portre çekerim, diyaframı öğrendim iso otomatikte kalsın tavrı olur ya da ben bu işi yaparım ben dibine kadar giderim olarak iki yön çiziyor. ben 10 senedir meraklıyım bu işe, her fırsatta makine almaya çalışan bir insandım sonunda bu sene ulaştım emelime. d5100 aldım memnun muyum çook ama d90 alır mıymışım? alırmışım! sanırım d90da af motoru mevcuttu yanılıyorda olabilirim ama öyle biliyorum. en azından bütçemin yettiğini alırdım lenslerde geçerdim. eğer bende en fazla hobi olarak kalır bir iki lenste alırım kullanırım işte derseniz d90 alın lenslerde çok para bayılmazsınız ama ben bu işi yapacam diyorsanız aldığınız makiine çok önemli olmayacaktır. çünkü sizin için önemli olan ayarlar olacaktır. bütün herşeyi derinlemesine öğrenince zaten üst modele geçersiniz. ama d7000 kullanmama rağmen candır tarzı yorumlarda okumadım değil.

ne seçerseniz seçin önemli olan istediğiniz noktaya gelebilmeniz. kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar fotoğraf tutkusunu gövdeden mi beklediğin yoksa aldığınız imajlar sonucunda mı ? D5000 ile D90 çok yakın sonuç verirler ancak gövde olarak d90 daha kullanışlı gelebilir ancak 5100 her ikisinden de imaj kalitesi olarak iyidir , ben size D7000 tavsiye ederim

portre olsun diğer manzara olsun aslında coğunu değişik lenslerle kullanma şansım olmadı ama 500 px de takıp ettgım fotograflara bakılırsa hanı benim takıp etmek istediğim tarzın çekimlerinin çoğu D90 da gördüm belki açıklayamadım ama piyasada 2,000 TL -2,300 TL arasında hem beni uzun zaman memnun edecek hemde aldığım fiyatta memnun edecek makine istiyorum istanbul daki fiyatlarıda bilmediğim için sadece yüzeysel kalıyor buradan araştırmak

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

fotoğraf çekmek önce merak olarak başlıyor. sonrasında ya kit lensinizle hayatınızın her anını fotoğrafşarım bir iki manzara çekerim portre çekerim, diyaframı öğrendim iso otomatikte kalsın tavrı olur ya da ben bu işi yaparım ben dibine kadar giderim olarak iki yön çiziyor. ben 10 senedir meraklıyım bu işe, her fırsatta makine almaya çalışan bir insandım sonunda bu sene ulaştım emelime. d5100 aldım memnun muyum çook ama d90 alır mıymışım? alırmışım! sanırım d90da af motoru mevcuttu yanılıyorda olabilirim ama öyle biliyorum. en azından bütçemin yettiğini alırdım lenslerde geçerdim. eğer bende en fazla hobi olarak kalır bir iki lenste alırım kullanırım işte derseniz d90 alın lenslerde çok para bayılmazsınız ama ben bu işi yapacam diyorsanız aldığınız makiine çok önemli olmayacaktır. çünkü sizin için önemli olan ayarlar olacaktır. bütün herşeyi derinlemesine öğrenince zaten üst modele geçersiniz. ama d7000 kullanmama rağmen candır tarzı yorumlarda okumadım değil.

ne seçerseniz seçin önemli olan istediğiniz noktaya gelebilmeniz. kolay gelsin.

haklısınız yorumunuz beni cokk memnun etti tesekkur ederim :) bende hobi olarak 3 yıldır çekiyorum ama elimde makinem olmadıgı için cok ılerleyemedim photoshop konusunu ilerletmeye çalıştım..D90 da karar kıldım bugun alıcaktım ama forumları okuyunca bıraz daha arastırmak istedim benim...Ben iş olarak fotografcılık dusunmuyorum bu konuda d7000 alacak kadar cok gelişmiş biride değilim ama üniversite hayatım biticek ve kaliteli fotograf cekemediğime üzüle üzüle mezun olmak istemıyorum kendimi D90 ile geliştirebilirim diye düşünüyorum inşallah.. Demek istediğim hani bu fiyatlar uygunsa ve D7000 benim için çok fazla ise d90 ı secebilirim tabiki

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

d7000+18x105 iyidir,Diğer kullandıgınız makınelerde iyi makınelerdir harika fotoğraf derken neyi kasettiniz anlamadım? Makine gördüğünü çeker çünkü keskinlik derseniz oda biraz lensle ilgilidir..

500px de gözlemlediğim kadarıyla ve d90 ile d5100 kıyaslarsak fotograf kalıteleri çekimleri arasında fark var diye dusunuyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

portre olsun diğer manzara olsun aslında coğunu değişik lenslerle kullanma şansım olmadı ama 500 px de takıp ettgım fotograflara bakılırsa hanı benim takıp etmek istediğim tarzın çekimlerinin çoğu D90 da gördüm belki açıklayamadım ama piyasada 2,000 TL -2,300 TL arasında hem beni uzun zaman memnun edecek hemde aldığım fiyatta memnun edecek makine istiyorum istanbul daki fiyatlarıda bilmediğim için sadece yüzeysel kalıyor buradan araştırmak

500px sitesindeki fotoğrafların hiç biri makinadan çıktığı gibi oraya eklenmiyor aklınızda olsun :) söylediğiniz fiyat aralığında hayyamdan D7000 gövde lens olarakta tamron 17-50 alırsanız sizin uzun süre ihtiyacınızı karşılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://500px.com/photo/671184?from=favorites bu fotograf d90 a olan bakış açımı değiştirmişti :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

500px sitesindeki fotoğrafların hiç biri makinadan çıktığı gibi oraya eklenmiyor aklınızda olsun :) söylediğiniz fiyat aralığında hayyamdan D7000 gövde lens olarakta tamron 17-50 alırsanız sizin uzun süre ihtiyacınızı karşılar

haklısınız yani bazıları göz boyuyor tabiki tesekkur ederim cevapladıgınız için bundan sonrası için karar verme aşaması kaldı :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://500px.com/pho...?from=favorites bu fotograf d90 a olan bakış açımı değiştirmişti :)

d5000 http://500px.com/photo/30452603

d5100 http://500px.com/photo/14356131

bunlarda beğenmediğiniz makinalar ile çekilmiş :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi fotoğraf malinesi istediğim netliği alamıyorum imajı alamıyorum diye bir şey yok. Zaten dslr almaktaki amacınız tüm ayarları kendinizin yapması. Belki picture color uygun değildir belki estantene uygun değildir belki diyafram belki iso belki bilmem daha neler onun için ben bu fotoğraf makinesi ile çekemiyorum diyemezsiniz ayarlayamadıktan sonra d4, d800 de bile güzel kare yakalayamazsınız. Şöyle nette dolaşan fotoğraflara gıbta ile baktığınız fotoların çoğu ps de editlenmiştir. Ya da raw çekilip uygun bir programla işlenmiştir. Gövde yerine yatırım yapacağınıza bence lense yönelin. Unutmayın ki gören gözdür algılayan beyindir. Göz ne görürse beyin onu algılar. Lensiniz ne kadar iyi görürse sensörünüz o kadar güzel algılar tabi sensörün algılama ayarları da iyi olmalı. İlla alacam diyorsanız bence d7100 yada d7000 alın hata biraz daha paranız varsa d700 neden olmasın hem ff kullanmış olursunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yanlış bir bilgi ile yola girmişsiniz fotoğraf tutkusunu makine vermez zaten

ben cep telefonu ile çektiğim zaman bile mutlu oluyorum o anı yakaladığım zaman

makine ne olursa olsun çeken siz olacaksınız

500px sitesinde zaten adamlar kaç tane flash reflektor ekipman kullanarak foto çekiyorlar ışığı istedikleri gibi yönlendiriyorlar

6 MP llik makine ile neler çekiyorlar neler

siz sadece elinize uygun kullanımı hoşunuza giden makineyi arayın hafiflik gibi benzer nedenler tercih konusu olur

ben d200 kullandım d60 da vardı d200 ile geziye çıkmaktan nefret ediyordum ağırdı çünkü

hayyam da fiyatlar uygun olur orada dükkan garantili ürünler de vardır

ama tekno mağazalarda epey pahalı olacaktır fiyatlar d7000 tercih edilebilir bence

d90 bana göre artık bayağı eskidi 2008 de duyurlan bir model teknoloji epey hızlı gelişiyor artık o kadar parayı kesinlikle vermem d90 a

neyse fazla uzattık

kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi fotoğraf malinesi istediğim netliği alamıyorum imajı alamıyorum diye bir şey yok. Zaten dslr almaktaki amacınız tüm ayarları kendinizin yapması. Belki picture color uygun değildir belki estantene uygun değildir belki diyafram belki iso belki bilmem daha neler onun iÇin ben bu fotoğraf makinesi ile Çekemiyorum diyemezsiniz ayarlayamadıktan sonra d4, d800 de bile güzel kare yakalayamazsınız. ŞÖyle nette dolaşan fotoğraflara gıbta ile baktığınız fotoların Çoğu ps de editlenmiştir. Ya da raw Çekilip uygun bir programla işlenmiştir. GÖvde yerine yatırım yapacağınıza bence lense yÖnelin. Unutmayın ki gÖren gÖzdür algılayan beyindir. GÖz ne gÖrürse beyin onu algılar. Lensiniz ne kadar iyi gÖrürse sensÖrünüz o kadar güzel algılar tabi sensÖrün algılama ayarları da iyi olmalı. İlla alacam diyorsanız bence d7100 yada d7000 alın hata biraz daha paranız varsa d700 neden olmasın hem ff kullanmış olursunuz.

tesekkur ederim farklı gÖrüşleriniz iÇin sanırım D90 fikri üzerinde düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yanlış bir bilgi ile yola girmişsiniz fotoğraf tutkusunu makine vermez zaten

ben cep telefonu ile çektiğim zaman bile mutlu oluyorum o anı yakaladığım zaman

makine ne olursa olsun çeken siz olacaksınız

500px sitesinde zaten adamlar kaç tane flash reflektor ekipman kullanarak foto çekiyorlar ışığı istedikleri gibi yönlendiriyorlar

6 MP llik makine ile neler çekiyorlar neler

siz sadece elinize uygun kullanımı hoşunuza giden makineyi arayın hafiflik gibi benzer nedenler tercih konusu olur

ben d200 kullandım d60 da vardı d200 ile geziye çıkmaktan nefret ediyordum ağırdı çünkü

hayyam da fiyatlar uygun olur orada dükkan garantili ürünler de vardır

ama tekno mağazalarda epey pahalı olacaktır fiyatlar d7000 tercih edilebilir bence

d90 bana göre artık bayağı eskidi 2008 de duyurlan bir model teknoloji epey hızlı gelişiyor artık o kadar parayı kesinlikle vermem d90 a

neyse fazla uzattık

kolay gelsin.

haklısınız aslında benim ifade etmemde yanlış yada eksik ifade etmiş olabilirim daha yeni yeni başlıyorum fotografta ilerlemeye .. ama illa en harikasını ve en ucuzunu bulamıyoruz yada imkan olmuyor ..Ama belki ileride daha ust sevıyeler için farklı makine düşünebilirim ..aslında benimde aklımı karıştırıyor D90 cok eskıden beri üretilen ve özellikleri standart olan bir makine D7000 body alırsam yanına 18-105mm lens almam beni çok zorlayabilir ..

şuan 2.000TL veripte gerçekten iyiki almışım diyeceğim bir sonuç istiyorum aslında

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

d5000 http://500px.com/photo/30452603

d5100 http://500px.com/photo/14356131

bunlarda beğenmediğiniz makinalar ile çekilmiş :)

begenmemem cogunlukla farklı lens kullanma imkanının kısıtlı olması olabilir tabiki iş kullanan kişide bitiyor ..sizin öneriniz nedir D5200 yada D5100 den yanamı :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

begenmemem cogunlukla farklı lens kullanma imkanının kısıtlı olması olabilir tabiki iş kullanan kişide bitiyor ..sizin öneriniz nedir D5200 yada D5100 den yanamı :)

yukarıda da yazdığım gibi ben siz öncelikle D7000 sonrasında D90 öneririm ancak unutmayınki fotoğrafı çeken sizsiniz makine değil bence sonrasında çekim teknikleri ışık kullanımı kadraj vs. iyice öğrenmeye çalışın

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yukarıda da yazdığım gibi ben siz öncelikle D7000 sonrasında D90 öneririm ancak unutmayınki fotoğrafı çeken sizsiniz makine değil bence sonrasında çekim teknikleri ışık kullanımı kadraj vs. iyice öğrenmeye çalışın

D90 nın eski makine olması ve daha iyilerinin çıkması endişeli olmama sebep olabiliyor sanki verdiğim ücreti haketmiyormus izlenimi olabiliyor yorumlardan

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi arada az bir fark daha ödeyip daha teknolojik bir makina almak her zaman avantajdır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi arada az bir fark daha ödeyip daha teknolojik bir makina almak her zaman avantajdır

yani bu sekılde olması mantıga daha yatkın benim hayyam pasajına sanırım ugramam gerek buradaki normal elektronık magazalar benım için tam bi sonuç sağlamıyor ya 2.el az kullanımı olmuş D90 almam gerek cunku D90 a sakarya da verdiğim fiyat neredeyse d7000 nin body fiyatını geçiyor bu büyük bir çelişki aklımı karısıtıran bu nokta istanbul da araştırmak şart oldu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar,

Yaklaşık 2 ay boyunca şunu mu alsam? bunu mu alsam? diye dolandım internette. Önce daha Önce kullandığım D90'a yÖneldim. Kullandığım ve hoşuma giden bir makine olduğu için ve henüz yolun başında olduğuma inandığımdan olsa gerek benim için tek kriter D90 kadar iyi bir makine olmasıydı alacağım makine için. Sonra D5200'e yÖneldim ki AF motoru yoktu ve biraz da olmuşken tam olsuncu olduğum için D7000 aldım Dubai'den. Ama Özellikle sahibinden.com'da çok uygun fiyatlı ve az kullanılmış(az kullanılmıştan kastım düşük shutter sayısı) D90'lar, D7000'lere şahit oldum. Makinem benim aldığım fiyata gelmiş olmasaydı ikinci el olarak bu ilanlardan birine yÖnelirdim.

Arayışınızı anlıyorum ve haklı da buluyorum. Aceleye gelmiyor bu işler. Eğer verdiğim paraya değsin derseniz D7000'den şaşmayın derim. Hem aldığınız makinenin çok iyi olduğunu biliyor olacaksınız, hem de çekeceğiniz fotoğrafların beklediğiniz kaliteye ulaşması için gereken süreçte makineye suç atamayacak, kendinizi biraz daha geliştirmenin derdine düşeceksiniz. :)

Sevgiler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar,

Yaklaşık 2 ay boyunca şunu mu alsam? bunu mu alsam? diye dolandım internette. Önce daha Önce kullandığım D90'a yÖneldim. Kullandığım ve hoşuma giden bir makine olduğu için ve henüz yolun başında olduğuma inandığımdan olsa gerek benim için tek kriter D90 kadar iyi bir makine olmasıydı alacağım makine için. Sonra D5200'e yÖneldim ki AF motoru yoktu ve biraz da olmuşken tam olsuncu olduğum için D7000 aldım Dubai'den. Ama Özellikle sahibinden.com'da çok uygun fiyatlı ve az kullanılmış(az kullanılmıştan kastım düşük shutter sayısı) D90'lar, D7000'lere şahit oldum. Makinem benim aldığım fiyata gelmiş olmasaydı ikinci el olarak bu ilanlardan birine yÖnelirdim.

Arayışınızı anlıyorum ve haklı da buluyorum. Aceleye gelmiyor bu işler. Eğer verdiğim paraya değsin derseniz D7000'den şaşmayın derim. Hem aldığınız makinenin çok iyi olduğunu biliyor olacaksınız, hem de çekeceğiniz fotoğrafların beklediğiniz kaliteye ulaşması için gereken süreçte makineye suç atamayacak, kendinizi biraz daha geliştirmenin derdine düşeceksiniz. :)

Sevgiler

Öncelikle yorumunuz için çok tesekkurler gercekten tam olarak beni anladıgınızı düşünüyorum ..sanırım sizin baska bir sitede forumda actıgınız konudan yola cıkarak d7000 için 1,800 fiyat verdiler demiştiniz benimde aklımı karıstıran nokta o olmuştu bu sebepten işin ehli kişilere sormadan edemedim benim ıkıncı el alma secenegim çok düşük gibi gÖrünüyor ailemi güvenilir oldugu konusunda ikna edemıyorum.. 1,700-1.800 civarında D90 18-105 mm gÖrdüm bu bir secenek ama d7000 alsam aklımda kuşku kalmaz bir daha fotograf makınesi değiştirme şansım olurmu bılmıyorum ama d7000 isterim tabiki lensiyle 18-105mm ile beraber 2,100 civarında bulabılırmıyım çok çıkmaz düşüncelerdeyim şuan

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gezi olayları henüz sonlanmamıştı ki Hayyam Pasajından 2200'e olur cevabı aldım iki farklı dükkandan. Tabi pazarlık yapmayı bilen biriyle giderseniz 2.100TL'ye falan da bulma şansınız var. Zaten kimse hele ki bu devirde, sıcak paraya hayır diyemiyor. :) Telefon yada mail ile spot satış fiyatı vermiyorlar. Ancak gelme şansınız varsa bunu değerlendirin derim. Bu arada limango'yu da takip edin derim, orada da 2150Tl'ye bir kampanyası vardı D7000+18-105mm objektifin.

Umarım içinize sinen, 'evet almak istediğim bu!' dediğiniz bir makine bulur ve alırsınız. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gezi olayları henüz sonlanmamıştı ki Hayyam Pasajından 2200'e olur cevabı aldım iki farklı dükkandan. Tabi pazarlık yapmayı bilen biriyle giderseniz 2.100TL'ye falan da bulma şansınız var. Zaten kimse hele ki bu devirde, sıcak paraya hayır diyemiyor. :) Telefon yada mail ile spot satış fiyatı vermiyorlar. Ancak gelme şansınız varsa bunu değerlendirin derim. Bu arada limango'yu da takip edin derim, orada da 2150Tl'ye bir kampanyası vardı D7000+18-105mm objektifin.

Umarım içinize sinen, 'evet almak istediğim bu!' dediğiniz bir makine bulur ve alırsınız. :)

çokk tesekkur ederim suan tam istediğim fiyatları söyluyorsunuz içim rahatladı bu şekilde fiyat alsam ben neden hayır diyeyim araştırmaya devam edıcem ... yorumlarınız için teşekkurler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

http://500px.com/pho...?from=favorites bu fotograf d90 a olan bakış açımı değiştirmişti :)

Ayşenur Hanım, Merhaba;

Aslolan öncelikle lenstir. En beğenmediğiniz kameranın önüne çok iyi bir lensi (50 mm f1.4-f1.8, 35 mm f1.4-f1.8 gibi) taktığınızda neler çekersiniz neler? İyi fotoğraf çekmek için öncelikle görmek, görmek için ise zaman ve acele etmemek gerekir. Ayrıca Nikon D90; 5 Yılını doldurmuş bir kamera ve ancak ve ancak çok çok ucuz bir fiyata sahipse alınmalı. 1.800 TL bence çok pahalı. D7000 kit lensle 2.200 TL civarına bulunabilir Hayyamda.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.