İçeriğe git

yeni fotoğraf makinası ne almalıyım?

Recommended Posts

Ayşenur Hanım, Merhaba;

Aslolan öncelikle lenstir. En beğenmediğiniz kameranın önÜne çok iyi bir lensi (50 mm, 35 mm gibi) taktığınızda bakın neler çekersiniz neler? İyi fotoğraf çekmek için öncelikle görmek gerekir. Görmek için ise zaman ve acele etmemek gerekir. Ayrıca Nikon D90; 5 Yılını doldurmuş bir kamera ve ancak ve ancak çok çok ucuz bir fiyata sahipse alınmalı.

Selamlar,

yorumunuz için çok tesekkur ederim :) bende fiyatı daha dÜşÜk bir D90 ı tercih etmek isterim ...verilen yorumlar sayesinde aklımdaki fiyat aralığı ve piyasada olması gerekenler vs.. daha bir belirginleşti sonuçta ben bu işi yapmıyorum ve sanırım alacağım makineyıde bir daha değiştirme şansım olmayacak

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

yorumunuz için çok tesekkur ederim :) bende fiyatı daha dÜşÜk bir D90 ı tercih etmek isterim ...verilen yorumlar sayesinde aklımdaki fiyat aralığı ve piyasada olması gerekenler vs.. daha bir belirginleşti sonuçta ben bu işi yapmıyorum ve sanırım alacağım makineyıde bir daha değiştirme şansım olmayacak

Eğer fotoğraf tutkusu sizde yer ederse; Ne yapıp yapıp değiştirirsiniz kameranızı...:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar. D80 kullanıcısıyım ve makinem için geniş açı lensi arıyorum. Tokina 11-16 f2.8 ve sigma 10-20 f4-5.6 bu iki alternatif düşünüyorum. Ancak ya D80 ile uyumlu olmazsa diye korkuyoum. Eğer D80 ile uyumlu çalışmazsa body'mi yenilemenin zamanı gelmiş demektir :) Ama D80 makinemi de seviyorum doğrusu. Siz değerli insanların tavsiyelerine ihtiyacım var. Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ah ayşe ah ben tam altı ay, canon alacağım diye diye tabiki nikonuda araştırarak hemde eksik paramı tamamlama amacıyla bekledim. canonda da karar kıldım. arkadaşım amerikaya gitmişti ona sen alır mısın dedim iki model arasında kalıyorum canon d550-600 nikon d90 -sırf moturu var diye- birde d5100 arkadaşım bana şu yorumu yaptı fotoğrafı kim çeksin istiyorsun! sen çek senin olsun her ayarı makinaya bırakma. boşver af moturu olmasın. lenste olur olmadığı dolur. manulede netle ne olacak dedi. nikon hiç düşünmüyordum alırsam modeller belli idi ama genelde karşılaştırma siteleri var onlarda incelerken iki modelde durmuştum. arkadaşımın gazıyla aldım çok memnunum. istemiyorum canon falan dedim. sıra geldi d90 mı d5100 mü? ben yeni olanı tercih ettim açıkcası d5100, d5200e param yetse onu alırdım çok az bi farkla kaçırdım çünkü yeni olan bir tık önde demekti benim için. sonuç olarak elime en profesyonelinide alsam enstantene nedir iso nedir bilmiyordum:D öğrenmek alışmak çok zor uzun emek vermek ve sıkılmamak gerekiyor. ve inanın eksikleri gitmiyor. bütçesi sıkıntılı olanlara dahada zor. o yüzden yüreğinin ve cebinin sesini dinle. içinden ne geliyorsa onu yap. inan mutlu olursun. arada kötü net olmayan fotoğraflar çektiğimde hay bin kunduz demiyor değilim:D ama seviyorum makinemi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Selamlar. D80 kullanıcısıyım ve makinem için geniş açı lensi arıyorum. Tokina 11-16 f2.8 ve sigma 10-20 f4-5.6 bu iki alternatif dÜşÜnÜyorum. Ancak ya D80 ile uyumlu olmazsa diye korkuyoum. Eğer D80 ile uyumlu çalışmazsa body'mi yenilemenin zamanı gelmiş demektir :) Ama D80 makinemi de seviyorum doğrusu. Siz değerli insanların tavsiyelerine ihtiyacım var. TeşekkÜrler

Abdullah Bey;

Gerek Tokina gerekse Sigma piyasadaki kamera markalarına (Nikon, Canon, Pentax vb.) uyabilecek lensler Üretir. Yani örnek Tokinanın 11-16 mm lensi Nikon kamera için ayrı Canon ve Pentax için ayrı bayonetle Üretilir. Siz lens alacağınız zaman, satıcıya sadece kameranızın markasını söyleyin satıcı size ona göre uyumlu lens verecektir.

Sorunuzda sadece uyumdan bahsetmişsiniz ama sorunuzun birde şu boyutu var. Bu iki lensten hangisinin performansı daha iyi? Kullanmadım ama Tokina 11-16 mm f2.8 diyaframla Sigmadan diyafram açıklığı yönÜnden daha hızlı ve keskin bir lenstir.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ah ayşe ah ben tam altı ay, canon alacağım diye diye tabiki nikonuda araştırarak hemde eksik paramı tamamlama amacıyla bekledim. canonda da karar kıldım. arkadaşım amerikaya gitmişti ona sen alır mısın dedim iki model arasında kalıyorum canon d550-600 nikon d90 -sırf moturu var diye- birde d5100 arkadaşım bana şu yorumu yaptı fotoğrafı kim çeksin istiyorsun! sen çek senin olsun her ayarı makinaya bırakma. boşver af moturu olmasın. lenste olur olmadığı dolur. manulede netle ne olacak dedi. nikon hiç düşünmüyordum alırsam modeller belli idi ama genelde karşılaştırma siteleri var onlarda incelerken iki modelde durmuştum. arkadaşımın gazıyla aldım çok memnunum. istemiyorum canon falan dedim. sıra geldi d90 mı d5100 mü? ben yeni olanı tercih ettim açıkcası d5100, d5200e param yetse onu alırdım çok az bi farkla kaçırdım çünkü yeni olan bir tık önde demekti benim için. sonuç olarak elime en profesyonelinide alsam enstantene nedir iso nedir bilmiyordum:D öğrenmek alışmak çok zor uzun emek vermek ve sıkılmamak gerekiyor. ve inanın eksikleri gitmiyor. bütçesi sıkıntılı olanlara dahada zor. o yüzden yüreğinin ve cebinin sesini dinle. içinden ne geliyorsa onu yap. inan mutlu olursun. arada kötü net olmayan fotoğraflar çektiğimde hay bin kunduz demiyor değilim:D ama seviyorum makinemi

cok guzel özetlemişssiniz zaten her zaman teknolojının sonu yok hergun yenısı cıkıyor bende D90 istiyorum ancak burada ona ödeyeceğim ücret ile belkide ıstanbulda bir d7000 sahibi olabilirim dıye dusunmuyor değilim ama daha uygun D90 olursa tabıkı onu alırım bütcemi zorlamak istemıyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

siz tam anlamıyla d90cı olmuşsunuz. kararınızı vermişsiniz ama size kimse al hadi ayşe demiyor galiba. bırakın boşverin diğerlerini.

o zaman al hadi ayşe!!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

siz tam anlamıyla d90cı olmuşsunuz. kararınızı vermişsiniz ama size kimse al hadi ayşe demiyor galiba. bırakın boşverin diğerlerini.

o zaman al hadi ayşe!!

aslında suan istanbuldakı bir yakınımın aracılığıyla konustum 2,100 TL ye D7000 anlaştık ama istanbul a gidip alması var :)) tesekkur ederımmm içten yorumlarınız için ben bu forumlarda fotograf konusunda da tamam 3 yıldır ugrasıyorum ama kendımı gelıstırmedim inşallah bu gibi sitelerin yardımı ile ilerletebilirim :))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abdullah Bey;

Gerek Tokina gerekse Sigma piyasadaki kamera markalarına (Nikon, Canon, Pentax vb.) uyabilecek lensler Üretir. Yani örnek Tokinanın 11-16 mm lensi Nikon kamera için ayrı Canon ve Pentax için ayrı bayonetle Üretilir. Siz lens alacağınız zaman, satıcıya sadece kameranızın markasını söyleyin satıcı size ona göre uyumlu lens verecektir.

Sorunuzda sadece uyumdan bahsetmişsiniz ama sorunuzun birde şu boyutu var. Bu iki lensten hangisinin performansı daha iyi? Kullanmadım ama Tokina 11-16 mm f2.8 diyaframla Sigmadan diyafram açıklığı yönÜnden daha hızlı ve keskin bir lenstir.

Selamlar,

Ümit bey,

Değerli vaktinizi ayırıp yorumladığınız için öncelikle çok teşekkÜr ederim. Sorum tam olarak o değildi aslında. Nikon kullandığım için nikon uyumlu almak zorundayım zaten fakat amazon da makine uyumu diye bir şey var. D80 i seçtiğimde çalışmayabilir diyor ama D7000 seçtiğimde evet bu body de sıkıntısız çalışır diyordu. Bu sıkıntılar, bir kaç yerde okumuştum köşe kararması, köşe bulanıklığı vs. Eğer gerçekten böyle bir sorun ile karşılaşacaksam o kadar para vermem doğrusu.

Bu sıkıntıyı bir çok yerde araştırdım fakat net bir cevap alamadım. Bilenlerin desteğini, yardımını alırsam çok memnun kalacağım :)

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

kendimi ilerletebilirsem dÜşÜnebilirim tabıkı :)

İnsan istedikten sonra neler başarabilir neler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ümit bey,

Değerli vaktinizi ayırıp yorumladığınız için öncelikle çok teşekkÜr ederim. Sorum tam olarak o değildi aslında. Nikon kullandığım için nikon uyumlu almak zorundayım zaten fakat amazon da makine uyumu diye bir şey var. D80 i seçtiğimde çalışmayabilir diyor ama D7000 seçtiğimde evet bu body de sıkıntısız çalışır diyordu. Bu sıkıntılar, bir kaç yerde okumuştum köşe kararması, köşe bulanıklığı vs. Eğer gerçekten böyle bir sorun ile karşılaşacaksam o kadar para vermem doğrusu.

Bu sıkıntıyı bir çok yerde araştırdım fakat net bir cevap alamadım. Bilenlerin desteğini, yardımını alırsam çok memnun kalacağım :)

Selamlar

Abdullah Bey, GÜnaydın;

Aslında size dÜn akşam cevap yazmıştım ama sabah baktığımda, mesajım uçmuştu.:)

Sitede Nikon D80 kullanan Cabir çAYCIOĞLU kardeşimiz var. Belki size Tokina 11-16 mm ve sigma 10-20 mm lenslerin Nikon D80' de çalışıp çalışmayacağını söyleyebilir. Aslında çalışmamaları için bir neden yok ama yine de almadan önce bilmek en iyisi.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

sigma 10-20 yi d70s ile çalışırken gördüm sorunsuzdu

Bende Sigma 10-20 mm' nin Nikon D200 ile çekilmiş fotoğraflarını görmüştüm ama D80 ve D200 aynı sensörü kullanmış olsalar bile farklı segmentin kameraları. Nikon D70s' de yine Nikon markasının 1005 pixel RGB pozometrik ölçüm sistemine sahip ve bu özelliği ile D200 sınıfında. Sigma 10-20 mm belki D200' de çalışır ama D80' de tam çalışmayabilir diye bir şey yazmak istemedim. çok büyük bir ihtimalle çalışır ama maalesef denemesi bedava değil...:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

öncelıkle ılkkez böyle bir yere danışıyorum merhabalar fotograf adına usta olan herkese :)

benim derdim büyük canon 550 d kullandım nıkon d5000 ve nikon d5100 kullandım ama hiçbiri benim değildi ve bana harıka fotograf tutkusu veremediler...şimdi kendi makinami almak istiyorum ancak kararsızım Hayyam Pasajı na gidebilirim ama bu benim ıcın cok meşakkatli olabilir..Sakarya da buralarda gercekten hem uygun hem iyi bir makına alırsam cokk mutlu olabilirim D90 düşünüyorum 18-105 mm VR lens ile 2,149 TL olarak buldum http://www.electrowo...ograf-makinesi/ electroworld de

*** ancak forumlardan okudum ve şaşırdım eger Hayyam Pasajında gercekten 1,700TL ye D7000 body var ise gidip d7000 +lens (18-55mm dısında) araştırma yapmalımıyım almayı düşünmelimiyim yoksa d90 nın burdaki fiyatına razı olmalımıyım ?

Cevaplayan herkese şimdiden teşekkürler ...

Ayşenur Hanım, Merhaba;

Bugün hayyam pasajında Nikon D90 2. el ama çok çok temiz peşin 1.300 TL ve 12 ay taksitle ise 1.400 TL' ye bir dükkanda gördüm. Ayrıca kozmetiği yıpranmış ve 30-40 bin çekimdeki diğer bir D90 fiyatı ise peşin 1.000 TL idi. Bilginize,

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayşenur Hanım, Merhaba;

BugÜn hayyam pasajında Nikon D90 2. el ama çok çok temiz peşin 1.300 TL ve 12 ay taksitle ise 1.400 TL' ye bir dÜkkanda gördÜm. Ayrıca kozmetiği yıpranmış ve 30-40 bin çekimdeki diğer bir D90 fiyatı ise peşin 1.000 TL idi. Bilginize,

Selamlar

bu bilgi için çok tesekkur ederim bu fiyatlarıda değerlendiriceğim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar. D80 kullanıcısıyım ve makinem için geniş açı lensi arıyorum. Tokina 11-16 f2.8 ve sigma 10-20 f4-5.6 bu iki alternatif dÜşÜnÜyorum. Ancak ya D80 ile uyumlu olmazsa diye korkuyoum. Eğer D80 ile uyumlu çalışmazsa body'mi yenilemenin zamanı gelmiş demektir :) Ama D80 makinemi de seviyorum doğrusu. Siz değerli insanların tavsiyelerine ihtiyacım var. TeşekkÜrler

Bende seviyorum.ÖlÜmÜne CCD :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk başta bütçe ve kullanım amacı önemli. Makinalar arasındaki farka kısaca değinmek istiyorum. Makinanın segmentini gövde sağlamlığı, sensör - iso performansı, autofocus moturunun gömülü olması ve takip noktalarının sayısı gibi etmenler belirler.

öncelikle autofocus motoru olmayan gövdeler en alt seviye olanlar diyebiliriz. Bu makinaların gövde yapıları da okadar iyi değildir. Bu makinalarla D tipi lens kullanamazsınız (Kullanırsınız da Af çalışmadan manuel olarak kullanırsınız). Bunlara örnek d3000, d5000 serisi

Bir üst segment çelik-magnezyum gövdesi olan, af moturu gövdede gömülü olan, çok fazla netleme noktasına sahip olan makinalar. Bunları almanız durumunda epey uzun zaman işinizi görecektir. Aralarındaki fark eskiden yeniye gitmek suretiyle seri çekim hızları, iso performansları olacaktır. D200, D300, D7000, D7100

Son olarak da Full Frame gövdeleri sıralayabiliriz. Zaten bu tarz gövdeler peşindeyseniz ne aradığınızın farkındasınızdır :) D600, d700, d800, d3 ,d4

Benim kişisel tavsiyem D90 düşünmek yerine bütçeniz yetiyorsa en düşük model olarak D7000 düşünmenizdir. Kit lensi fena değil (18-105 VR) fakat bunun yerine Tamron 17-50 alabilirsiniz. Mutlaka 50mm 1.8, ve de idareten bir tele objektif (70-200, 70-300) işinizi görecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk başta bütçe ve kullanım amacı Önemli. Makinalar arasındaki farka kısaca değinmek istiyorum. Makinanın segmentini gÖvde sağlamlığı, sensÖr - iso performansı, autofocus moturunun gÖmülü olması ve takip noktalarının sayısı gibi etmenler belirler.

Öncelikle autofocus motoru olmayan gÖvdeler en alt seviye olanlar diyebiliriz. Bu makinaların gÖvde yapıları da okadar iyi değildir. Bu makinalarla D tipi lens kullanamazsınız (Kullanırsınız da Af çalışmadan manuel olarak kullanırsınız). Bunlara Örnek d3000, d5000 serisi

Bir üst segment çelik-magnezyum gÖvdesi olan, af moturu gÖvdede gÖmülü olan, çok fazla netleme noktasına sahip olan makinalar. Bunları almanız durumunda epey uzun zaman işinizi gÖrecektir. Aralarındaki fark eskiden yeniye gitmek suretiyle seri çekim hızları, iso performansları olacaktır. D200, D300, D7000, D7100

Son olarak da Full Frame gÖvdeleri sıralayabiliriz. Zaten bu tarz gÖvdeler peşindeyseniz ne aradığınızın farkındasınızdır :) D600, d700, d800, d3 ,d4

Benim kişisel tavsiyem D90 düşünmek yerine bütçeniz yetiyorsa en düşük model olarak D7000 düşünmenizdir. Kit lensi fena değil (18-105 VR) fakat bunun yerine Tamron 17-50 alabilirsiniz. Mutlaka 50mm 1.8, ve de idareten bir tele objektif (70-200, 70-300) işinizi gÖrecektir.

cok tessekkur ediyorum yorumunuz sayesınde biraz daha bilgi sahibi oldum .. almakta acele etmediğime seviniyorum dediğiniz gibi tamron 17-50mm ıle cekılmiş fotograflarıda inceledim,18-105mm ile cekilenleride inceledim tamron u begenmedim değil acıkcası onuda düşünebilirim 50mm lensi şuan düşünmüyorum belki eylül sonu gibi şuan benim başlangıç olarak 18-105mm yada 55-200mm hangisi makine ile beraber bana butçeme uygunsa onu almayı dusunuyorum bırazda tercih ettiğim mağazada fiyat alternatiflerine bağlı aslında bu durum .. ben aslında tam olarak başlangıçta beni hem portre olarak hemde günbatımı ve doğa çekımlerinde fayda sağlayabilecek bir lens seçmek istiyorum.. tabiki portre için 50 mm ,85mm den iyi olamaz geniş aralıklı lensler ama makıneye alışana kadar ilk alacagım lens portrede de güzel sonuçlar versin istiyorum ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk başta bütçe ve kullanım amacı Önemli. Makinalar arasındaki farka kısaca değinmek istiyorum. Makinanın segmentini gÖvde sağlamlığı, sensÖr - iso performansı, autofocus moturunun gÖmülü olması ve takip noktalarının sayısı gibi etmenler belirler.

Öncelikle autofocus motoru olmayan gÖvdeler en alt seviye olanlar diyebiliriz. Bu makinaların gÖvde yapıları da okadar iyi değildir. Bu makinalarla D tipi lens kullanamazsınız (Kullanırsınız da Af çalışmadan manuel olarak kullanırsınız). Bunlara Örnek d3000, d5000 serisi

Bir üst segment çelik-magnezyum gÖvdesi olan, af moturu gÖvdede gÖmülü olan, çok fazla netleme noktasına sahip olan makinalar. Bunları almanız durumunda epey uzun zaman işinizi gÖrecektir. Aralarındaki fark eskiden yeniye gitmek suretiyle seri çekim hızları, iso performansları olacaktır. D200, D300, D7000, D7100

Son olarak da Full Frame gÖvdeleri sıralayabiliriz. Zaten bu tarz gÖvdeler peşindeyseniz ne aradığınızın farkındasınızdır :) D600, d700, d800, d3 ,d4

Benim kişisel tavsiyem D90 düşünmek yerine bütçeniz yetiyorsa en düşük model olarak D7000 düşünmenizdir. Kit lensi fena değil (18-105 VR) fakat bunun yerine Tamron 17-50 alabilirsiniz. Mutlaka 50mm 1.8, ve de idareten bir tele objektif (70-200, 70-300) işinizi gÖrecektir.

sanırım hangi makine kısmını atladım ; D7000 almayı düşünüyorum inşallah

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.