İçeriğe git

Üçayak, sehba, sabitleyici, tipod...

Recommended Posts

Hayatımızın en tırt konularından biridir, "ne alsam" veya "hangisini alsam" soruları. içlerinde biraz da vallaha ben bilmiyorum siz bir el atıverin durumunu da barındırır. Benim içinde bulunduğum durum da şu anda buna yakın, üçayak alacağım. Gerçi ihtiyaçlarıma göre üç aşağı beş yukarı ne almam gerektiğini biliyorum ama gene de bende bu var iyidir diyecek, şunu al bu daha iyidir yada ben olsam bunun yerine şunu alırdım diyecek birilerinin de görüşlerine ihtiyacım var.

Gelelim konuya, bir üçayak almaya niyetliyim. elimde olan -ki ne olsa olur mantığı ile almıştım- artık değişen ihtiyaçlarımı karşılayamaz duruma geldi. Ondan kaliteli ihtiyaçlarımı karşılayacak bir şeyler istiyordum. Genel olarak şu alette karar kıldım. lakin kafayı ayrıca almamız gerekli. kaldı ki bu benim de istediğim bir durum. onun için de bunu beğendim. Sorunlarda buradan itibaren başladı. Mantık olarak standart bir sabitleyici somun olması gereklidir gene de bir sorayım dedim ve fotografium'un canlı destek hattına web üzerinden sordum. beklediğim cevap "kardeşim komik olma elbette takarsın, standarttır bunlar" denmesi yerine aldığım cevap çok komikti, "kutusunda olduğu için bilemiyoruz" dediler.

Sonuç olarak bu iki ürün haricinde şunu al, daha iyidir biraz pahalıdır veya şunu al aynı işi görür ve ucuzdur diyebilecek birileri vardır muhakkak di mi aramızda? en azından fotografium sitesinin canlı desteğinden daha tecrübeli, dolayısı ile bilgili olduğumuz kesin topluluk olarak. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende alacam abi ama bir türlü iyi birşey bulamadım adanada kurban bayramında da mersine gidecem dubaide yokmu gelirken alırdın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

internetten alırsanız aşağıdali linki inceleyin derim ben bayramdan önce aldım gerçekten güzel profosyonel eklem yerleri plastik aksamı çok az kullanımı güzel tavsiye ederim

http://www.garantisite.com/Petrix-4002-Metal-Prefesyonel-Tripot-Ball-Head-Kafa,PR-952.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ümit abi, bir terslik olmazsa 5 Kasım gibi TÜrkiye'ye geleceğim. İstanbul'da da bir iki gÜnlÜk işim var, fırsatını yakalarsan kesin çayınızı içmeye geleceğim. :)

Zeki Bey, ilginiz için teşekkÜr ederim, verdiğiniz linki inceledim. Bulunduğum ortam yÜzÜnden malzeme satın alırken kılı kırk yarmak ve dayanıklı malzeme almak durumundayım. dur bunu satayım da yerine şunu satın alayım gibi bir lÜksÜm yok. Bulunduğum yerde fotoğrafla ilgilenen bir kişiyi bulmayı bırakın, sivil yerleşim yeri dahi yok. Bu yÜzden tek seferde en iyisini satın almam, bunu bir şekilde internet Üzerinden yapacaksam TÜrkiye'den malzemeyi buraya taşıyacak elemanı da ayarlamam gerekli. Sizin önerdiğiniz ÜrÜn malesef burada benim ihtiyaçlarımı karşılayamayacak gibi duruyor. Üçayağı tuhaf pozisyonlarda kullanabileceğim bir alet arıyorum açıkcası. Gene de ilginize teşekkÜr ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ümit abi, bir terslik olmazsa 5 Kasım gibi TÜrkiye'ye geleceğim. İstanbul'da da bir iki gÜnlÜk işim var, fırsatını yakalarsan kesin çayınızı içmeye geleceğim. :)

Zeki Bey, ilginiz için teşekkÜr ederim, verdiğiniz linki inceledim. Bulunduğum ortam yÜzÜnden malzeme satın alırken kılı kırk yarmak ve dayanıklı malzeme almak durumundayım. dur bunu satayım da yerine şunu satın alayım gibi bir lÜksÜm yok. Bulunduğum yerde fotoğrafla ilgilenen bir kişiyi bulmayı bırakın, sivil yerleşim yeri dahi yok. Bu yÜzden tek seferde en iyisini satın almam, bunu bir şekilde internet Üzerinden yapacaksam TÜrkiye'den malzemeyi buraya taşıyacak elemanı da ayarlamam gerekli. Sizin önerdiğiniz ÜrÜn malesef burada benim ihtiyaçlarımı karşılayamayacak gibi duruyor. Üçayağı tuhaf pozisyonlarda kullanabileceğim bir alet arıyorum açıkcası. Gene de ilginize teşekkÜr ederim.

Mutlaka beklerim, Orçun kardeşim...:) MÜsait olursak ve sehpayı almamış olursan Hayyamdaki fiyat avantajını da görmeni isterim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

MÜsait olursak ve sehpayı almamış olursan Hayyamdaki fiyat avantajını da görmeni isterim.

Hah işte ben de bundan korkuyorum aslında, oraya gelip aklımı kaybedebilirim. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Hah işte ben de bundan korkuyorum aslında, oraya gelip aklımı kaybedebilirim. :)

Bir iki arkadaşla sehpa almak için Hayyam'a gitmiştik. çeşitleri görünce bir türlü karar veremediler ve biraz daha düşünelim diye alımı ileri bir tarihe ertelediler..:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben üçayak işini hallederim sanırım o zamana kalmaz. onun haricinde almayı düşündüğüm ufak tefek şeyler var, en azından lenslere makinalara gözlerimi kapatarak onları hallederim. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ne lensler aldım, baya bir lens aldım. Tamron 18-200 f/3.5 - 6.3 XR bir lens almıştım, takar ömür boyunca dolanırım diyordum. Ama öyle olmuyormuş. Genel hatıra fotoğrafı falan çekeceksen veya takıntılı değilsen bizim, normal kullanıcısıysan güzel lens. Ama ben keskinliğinden pek memnun kalmadım açıkcası. Eski D40 makinemle Nikon 18-55 lensimi anneme verdim. Sigma 70-300 lensimi de, ileride kensisi gibi fotoğraf meraklısı bulduğunda hediye etmesi şartıyla, çok sevdiğim bir arkadaşa hediye etmiştim. Anlayacağın Tamron'un sonuçta tırt olması baya bir keyifsiz fotoğraflar çekmeme sebep oluyordu. Aslında bir tane daha gidip Nikon 18-55 len almaya niyetliydim bir de uyarına gelirse dar açı bulmak niyetindeydim. Neyse, nereye sorduysam ''ay kit lens mi, biz onları makine ile berber satıyoruz. makine satalım size'' gibi cevaplar aldım. Sonra Nikon DX 55-200 F/4-5.6 ED VR aldım. Ben daha önce hiç VR lens kullanmamıştım, lensin kullanımına ve performansına hayran kaldım. Geniş açılı standart lens ararken Filipinli bir eleman bana çıkarıp Sigma DC 18-50 F/2.8-4.5 HSM OS lens verdi, bir tak dene memnun kalacaksın dedi. Hakikatende adamın dediği kadar vardı. Neyse onu da aldım. Artık tamam ihtiyaçları karşıladım diye düşünüyordum. Filipinli elemana ND filitre sordum, yok dedi ama bir adres verdi, orada vardır dedi. Pek sallamadım olayı, he he dedim otele döndüm. Denizdi bilmemneydi falan derken akşam 5 gibi boş vaktim olduğunda bir gideyim bakayım falan diye düşündüm. söz konusu yerin bir pazar yeri gibi bir yermiş ve akşam on bire kadar çalışırlarmış. atladım gittim. aman allahım rüya gibi bir yerdi. ufak ufak dükkanlar ve aklına ne gelirse var. irili ufaklı her türlü ıvır zıvır, ama ND filitre yok hiç bir yerde. Bir ufak dükkana girip filitre sordum laf olsun diye makro objektifin var mı diye sordum. eleman önce bana 2500 dolarlık bir lens gösterdi, yok mok dedikce insanlar için olan lenslere kadar geldi. En son Sigma EX 105mm F/2.8 DG Macro lens koydu tezgaha. Anan yakşi baban vahşi baya sert bir pazarlık sonunda onu da aldım. Sonuç olarak baya verimli bir seyahat oldu ama ben baya bir hırpalandım. Aslına bakarsan sırf şu makro lensin yüzünden karmaşık bir üç ayak ihtiyacı doğdu. Makro için çok da stabil olmayan bir üç ayak sahibiyim, ve baya zor anlar yaşatıyor alet bana. böyle giderse sanırım en başta bahsettiğim takımı alacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O arkadas ben miyim abi :) dubai de sadece fotograf makinesi icin gittigini san miyorum. tatil nasil gecti. umarim iyi gecmistir. yeni lenslerinde hayirli ugurlu olsun bol guzel kareler cekmen dilegiyle.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sevgili orçun kardeş tavsiye ettiğim tripot metal (çelik alüminyum) bir tripottur çok sağlam gerçekten kullanmı konusunda ben şahsen kullanım konusunda çok güzel buldum ama tabiki bu tercih meselesi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zeki abi, öneriniz için teşekkür ederim. Benim ihtiyacım olan ve üçayaktan beklediğim hareketler;

highres-vanguard-263at-low-angle_1345473424.jpg

Camera_788226.jpg3291_van263at.jpg

Bulunduğum yer itibari ile toplumun arasına karışmaya pek fırsatım yok. Bu yüzden aslında damlalarla bozmuş durumdayım, ondan satın alacağım ürün fotoğraf makinesini sabitlemek haricinde hareket esnekliği de kazandırması gerekiyor. Ondan bu tip bir aleti tercih ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zeki abi, öneriniz için teşekkür ederim. Benim ihtiyacım olan ve üçayaktan beklediğim hareketler;

a>

a>a>

Bulunduğum yer itibari ile toplumun arasına karışmaya pek fırsatım yok. Bu yüzden aslında damlalarla bozmuş durumdayım, ondan satın alacağım ürün fotoğraf makinesini sabitlemek haricinde hareket esnekliği de kazandırması gerekiyor. Ondan bu tip bir aleti tercih ediyorum.

orçun kardeş benim sana gönderdiğim linkte resim çok net değil vede tanıtımı çok iyi yapılmamış ama aynı senin gösterdiğin resimlerdeki gibi kenarlarında ki süngerinden tut ayaklarının yanlara 360 derece (yere tam paralel) açılmasına kadar her şeyi mevcut ve aynı inan ki bende alırken tereddütlerim vardı ama ürün elime geçince iyikide almışım diye çok sevindim her neyse tabikide kendi vereceğin karar insanoğlu görmeden karar veremiyor bende sanki bu ürünü ben satıyormuşum gibi anlattım sakın yanlış anlama bende ürünü aldığımda hiç beklemediğim özellikler olunca tavsiye ettim sadece
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

zeki bey,

Tavsiye ettiğiniz ürünü inceledim, sordum soruşturdum, kimse kötü konuşmadı. Genel olara ince yapısından dolayı ben içime sindiremedim. Ondan ilk bulduğum ürünlerin siparişini verdim.

ilginize teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

merhabalar bu eskii konuyu canlandırmak isterim. yeni konu açmak yerine :)

orçun beyin bir zamanlar çektiği sıkıntının aynısı bende de şu aralar var .

macro çekebileceğim ara sıra da uzun pozlama yapabileceğim bir üçayak ihtiyacım var .

Slik 340 DX - SH-705E bu alete baktım hoşuma da gitti. elledim dokundum koklaştım :) içime de biraz sindi. manfrotto değil ama marka takıntım da yok. işimi görmesi benim için yeterlidir. set olarak 340 tl fiyat gördüm. ne dersiniz ?? almalımı yım 300-400 aralığını geçmek istemiyorum. bu aralıkta daha iyi bir seçeneğim var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.