İçeriğe git

Nikon 5200 vr mi dx lensle mi almalı

Uğur Kaptan

Recommended Posts

Merhaba

Yeni başlangıç yapıyorum

Su anda 5200 üzerinde karar kıldım gibi

Ancak piyasa araştırmam sırasında 18/55 vr olan bir makine var. Bir de 18/55 dx - 55/200 dx double kitli bir makine var

Sizce hangisi? Aralarında sadece 100 TL fark var. İlginiz icin teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Farklı kulvardaki iki model ve aralarında üretim yılı ve teknoloji farkı var. İşi bilen kişi bunlardan hangisini alacağını sormaz. Başlangıç seviyesindeki biri için ise hangisi olduğunun önemi yoktur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Farklı kulvardaki iki model ve aralarında üretim yılı ve teknoloji farkı var. İşi bilen kişi bunlardan hangisini alacağını sormaz. Başlangıç seviyesindeki biri için ise hangisi olduğunun önemi yoktur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kendi fikrim;

Genel olarak D3xxx, D5xxx serisi makineler başlangıç, giriş seviyesi olarak adlandırılır. İçerik ve teknik özellik olarak fazla karmaşık olmayan, insanların küçük makineden DSLR'a rahat geçiş yapacağı makineler olarak tasarlanmışlardır. Sizin D7xxx seirisi ve bu yelpazedeki makineler ise, bu yukarıdaki makineleri kullanıp temel fotoğrafçılık bilgisine sahip, beceri olarak daha fazlasını kullanabilecek kişilere ve FF aletlere geçmeden bir adım öncesine yöneliktir. Eğer durumunuz müsait ise D7100 veya D7000 gibi bir makineyi tercih etmeniz uzun vadeli kullanım için daha iyi olacaktır. Ama bu makineler nazlı makinelerdir, ikinci el alacaksanız satın alma esnasında mutlaka yanınızda birileri olması iyi olur. Yukarıda bahsettiğim makineler DX formatlı makinelerdir. D3xxx ve D5xxx serisi makineler üzerilerinde AF Motoru olmadığı için DX kodlu lensler kullanırlar. Fakat D7xxx üzerinde AF motoru barındırdığı için Kullanabileceği lens yelpazesi daha geniştir. Lens konusunda ise VR lensler genel olarak titreşimi engelledikleri için tercih edilmelidir, özellikle 55-200 veya 70-300 gibi lenslerde.

Umarım kafanızı karıştırmadan yardımcı olmuşuzdur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kendi fikrim;

Genel olarak D3xxx, D5xxx serisi makineler başlangıç, giriş seviyesi olarak adlandırılır. İçerik ve teknik özellik olarak fazla karmaşık olmayan, insanların küçük makineden DSLR'a rahat geçiş yapacağı makineler olarak tasarlanmışlardır. Sizin D7xxx seirisi ve bu yelpazedeki makineler ise, bu yukarıdaki makineleri kullanıp temel fotoğrafçılık bilgisine sahip, beceri olarak daha fazlasını kullanabilecek kişilere ve FF aletlere geçmeden bir adım öncesine yöneliktir. Eğer durumunuz müsait ise D7100 veya D7000 gibi bir makineyi tercih etmeniz uzun vadeli kullanım için daha iyi olacaktır. Ama bu makineler nazlı makinelerdir, ikinci el alacaksanız satın alma esnasında mutlaka yanınızda birileri olması iyi olur. Yukarıda bahsettiğim makineler DX formatlı makinelerdir. D3xxx ve D5xxx serisi makineler üzerilerinde AF Motoru olmadığı için DX kodlu lensler kullanırlar. Fakat D7xxx üzerinde AF motoru barındırdığı için Kullanabileceği lens yelpazesi daha geniştir. Lens konusunda ise VR lensler genel olarak titreşimi engelledikleri için tercih edilmelidir, özellikle 55-200 veya 70-300 gibi lenslerde.

Umarım kafanızı karıştırmadan yardımcı olmuşuzdur.

çok teşekkür ederim. oldukçe yararlı bir açıklama oldu benim için. Yakın zamanda makinemi edinip aranıza fotoğraflarla ktılmayı arzuluyorum.

IŞIĞINIZ BOL OLSUN.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çok teşekkür ederim. oldukçe yararlı bir açıklama oldu benim için. Yakın zamanda makinemi edinip aranıza fotoğraflarla ktılmayı arzuluyorum.

IŞIĞINIZ BOL OLSUN.

Fotoğraf makinesi şartı aramıyoruz sitenin adının NIKONTURK olmasına rağmen. genel olarak meraklı insanlarız, NIKON makinaları kullanmayı seviyoruz. Aramızda CANON kullanan olduğu gibi PENTAX takıntılı olanlarda var. :)

Ayrıca doğru ayarları yaparsanız ışığın bol olmasına da gerek yoktur. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraf makinesi şartı aramıyoruz sitenin adının NIKONTURK olmasına rağmen. genel olarak meraklı insanlarız, NIKON makinaları kullanmayı seviyoruz. Aramızda CANON kullanan olduğu gibi PENTAX takıntılı olanlarda var. :)

Ayrıca doğru ayarları yaparsanız ışığın bol olmasına da gerek yoktur. :D

Elbette ki; ancak, ne zaman ki bir DSLR sahibi olacağım, ne zaman ki fotoğrafları biriktirmeye (çekim yaparak) başlayacağım; işte o vakit bu foruma gerçek manada katılmış olacağım, diye düşünerek öyle yazdım.

Bunun yanı sıra tabii ki ben de sizler kadar profesyonelce olmasa da amatörce fotoğrafa bulaşanlardan olduğumdan sizlerin arasında daha da pişeceğime inanarak foruma üye oldum.

Bu sitenin ve forumun bana katacağı çok şey olacağı inancına sahibim. gerçekten hem tartışmalar düzeylli hem de verilen bilgiler doyurucu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uğur bey, son derece isabetli bir karar almışsınız. D5200 bundan 5-6 bilemediniz 10 sene önce "hadi canım! bu kadarı da olmaz herhalde" diyebileceğimiz kadar gelişmiş bir makina.

Ben, öyle isimlendirilmelerine rağmen makinalar arasında bir hiyerarşi olduğuna inanmıyorum. Full frame kullanan arkadaşlarımın mutlaka bir Croplu makinaları var. İhtiyaca binaen seçim yapmak en rasyoneli.

Siz de fark etmişsinizdir, lensler body lerden daha değerli. O zaman lens öncelikli seçim yapmak bana daha mantıklı geliyor. Bunun anlamı da ne çekmek istiyoruz sorusunun cevabında yatıyor.

Kit lensler genellikle "tak gez" olarak adlandırılan standart tele (zoom) lensler. Bunlar size gerçekten de kadraj oluşturmada çok yardımcı olurlar. Ancak, üretici firma maliyetleri de düşünerek hem en çok satacağı hem de en ekonomik lensleri kit lens olarak belirler. 18-55 lens ile ödül alan fotoğrafçılar var ama söz konusu Nikon olunca odak mesafesi geniş tele lenslerde daha fazlası mümkün. Meşhur 18-200VR lens benzerini yapan başka marka olmadı. örneğin Canon'cular en kısa ve en uzun odak mesafesi 1/3 ten fazla olan lensleri kullanmayı pek istemezler.

Ne çekeceğime sonra karar veririm diyorsanız, fotografium mağazasındaki Tamron 17-50 lens opsiyonlu D5200 ü öneririm. geniş diaframı (2.8) ile çok başarılı bir DX lenstir.

Hayır, ne çekeceğimi biliyorum diyorsanız sadce body alın. çekim türü lenslerinize göre çok güzel bir makinanız olmuş olur.

Ben olsam body ve Nikon 35 mm 1.8 lens ikilisini tercih ederdim diyip kafanızı karıştırayım. Kafa karışıklığı konusunda şaka yapmıyorum, bu tabir tüm eleştiri linklerinde neredeyse ilk cümledir, o kadar çok seçenek var ki!.. Ama bu ikili (D5200 + Nikon 35 mm 1.8) de en ekonomik ve fonksiyonel başlangıç opsiyonu olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim Atalay Bey

Fikrinizi almak babında d7000 gövde yanında 18/105 vr lens ikilisi hakkında ne düşünürsünüz.

D7000 i uzun soluklu kullanım ve gövde emniyeti bakımından 18/105 vr lensi de çok yönlü olması yönünde düşündüm tabi ki burada bahsettiginiz 35 mm lensi degerlendirebiliriz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Diğer panodaki Ayşenur Hanım'ın makine tercihine vermiş olduğunuz yanıttan sonra yukarıda sorduğum soruların sizin nezdinizdeki yanıtlarını almış oldum sanırım. İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uğur bey, son derece isabetli bir karar almışsınız. D5200 bundan 5-6 bilemediniz 10 sene önce "hadi canım! bu kadarı da olmaz herhalde" diyebileceğimiz kadar gelişmiş bir makina.

Ben, öyle isimlendirilmelerine rağmen makinalar arasında bir hiyerarşi olduğuna inanmıyorum. Full frame kullanan arkadaşlarımın mutlaka bir Croplu makinaları var. İhtiyaca binaen seçim yapmak en rasyoneli.

Siz de fark etmişsinizdir, lensler body lerden daha değerli. O zaman lens öncelikli seçim yapmak bana daha mantıklı geliyor. Bunun anlamı da ne çekmek istiyoruz sorusunun cevabında yatıyor.

Kit lensler genellikle "tak gez" olarak adlandırılan standart tele (zoom) lensler. Bunlar size gerçekten de kadraj oluşturmada çok yardımcı olurlar. Ancak, üretici firma maliyetleri de düşünerek hem en çok satacağı hem de en ekonomik lensleri kit lens olarak belirler. 18-55 lens ile ödül alan fotoğrafçılar var ama söz konusu Nikon olunca odak mesafesi geniş tele lenslerde daha fazlası mümkün. Meşhur 18-200VR lens benzerini yapan başka marka olmadı. örneğin Canon'cular en kısa ve en uzun odak mesafesi 1/3 ten fazla olan lensleri kullanmayı pek istemezler.

Ne çekeceğime sonra karar veririm diyorsanız, fotografium mağazasındaki Tamron 17-50 lens opsiyonlu D5200 ü öneririm. geniş diaframı (2.8) ile çok başarılı bir DX lenstir.

Hayır, ne çekeceğimi biliyorum diyorsanız sadce body alın. çekim türü lenslerinize göre çok güzel bir makinanız olmuş olur.

Ben olsam body ve Nikon 35 mm 1.8 lens ikilisini tercih ederdim diyip kafanızı karıştırayım. Kafa karışıklığı konusunda şaka yapmıyorum, bu tabir tüm eleştiri linklerinde neredeyse ilk cümledir, o kadar çok seçenek var ki!.. Ama bu ikili (D5200 + Nikon 35 mm 1.8) de en ekonomik ve fonksiyonel başlangıç opsiyonu olabilir.

Atalay bey,

Satınlam konusunda sizinle aynı fikirde değilim.

Bence;

• ilk satınalmalarda teknolojiye yatırım yapmak bence daha mantıklı. Sadece ucuz diye D40 makineye satın alıp gövdenin 5 katı fiyatla lens alıp takmak mantıklı gelmiyor bana. Dolayısı ile teknolojisi yeni bir gövdeye yatırım yapmak daima iyidir. Lens zaten zaman içinde ihtiyaç haline gelecektir.
  • Kit lensler üretim bandından çıkan makinelerine en iyi şekilde uyum saşlamaları için tasarlanmışlardır. tecrübesiz kullanıcı bu lenslerle makinelerini tanırlar, kendilerini keşfederler ve temel bilgileri bu lensler ile tecrübe ederler.
  • Nikon kullanıcıları genelde TAMRON lenslerden memnun kalmazlar. CANON kullanıcıları TAMRON lenslerden memnundur, NIKON kullanıcıları SIGMA lenslerle mutludur. istisnalar kaideyi bozmaz.
  • Genel olarak lenslerde 1/3 kuralı geçerlidir.

Bu konuyu artık antalyaya geldiğimde uzun uzun konuşuruz. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hay hay, memnuniyetle. Sonu gelmez bu konuların.

Yalnız, bire bir sohbetin foruma bir faydası olmaz.

- yeni teknoloji konusunda D5200 e haksızlık etmeyelim derim.

- aradaki fiyat farkıyla biraz daha hızlı bir lensin yeni başlayanlarda demiyelim ama palazlanmakta olanlarda daha çok motivasyon sağladığını gözlemliyorum. özgüven meselesi olabilir." Kit lens ile nasolsa iyi bir şey çıkmayacak " sendromu diye bir şey var sanırım. insanlar bir an önce kurtulmaya çalışıyorlar. 18-55 nin -ki VR si Nikon un son geliştirdiği de değil- kit içinde neredeyse 400 TL ye geliyor; tek satın alındığında da aynı fiyat. Nikon hiç değilse biraz promosyon yapmalı!..

- üçüncü parti ürünlerde biraz şansa gerek olduğu kesin. gene de gerek distribütör, gerekse Hayyam olası sorunları göğüslüyorlar. Tamron'nun 17-50 (VC siz) ayrı bir yere koymakta fayda var konusunda ısrarlıyım :).

-

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teknoloji iyidir hoştur ama klasik olmakta öyle. Şuan hala daha Canon 5D'ler peynir ekmek gibi satılıyor nedeni ise Full Frame ancak otomatik İso ayarı bile yok. 1200-1300 TL'ye rahatça da bulunabiliyor. Ha şimdi Nikon forumunda neden Canon'dan bahsediyorum derseniz başka bir örnek Nikon D300 verebilirim. Şuan ikinci eli 1300TL'den başlıyor ve DX formatta profesyonel bir gövde. Benim size önerim eğer Ankara'da Hayyam çarşısı gibi bir yer varsa gidin, elinize alın inceleyin. Bende ilk olarak D5100 almıştım ve eğer birisi bana aynı fiyatlara bunlarıda alabilirsin diye büyük ihtimal D5100 almazdım. Ayrıca popüler kültür içinde D300 daha büyük, oturaklı, havalı, ikinci bir LCD'si olan, kocaman bir makine :D Hele birde battery grip taktımı prof olmak kaçınılmaz :D Aynı şekilde bütçe el veriyorsa D300s veya D7000de tercih edilebilir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraf makinelerini genel olarak 3 seviyeye ayırsak, giriş seviyesi, orta seviye ve profesyonel seviye diye. Genel olarak Türkiye'de fotoğraf makineleri ve aksesuarları pahalı olduğunu da kabul edersek, yatırımın öncelikle gövdeye yapılması bana daha mantıklı geliyor. Orta seviye bir makine ve kit lens ile kullanıcı uzun süreli bir birliktelik yaşayacak nasılsa. bu süre zarfında dağılan ekonomik durumunu toparlayıp nasılsa zaman içinde kendi ihtiyaçlarına göre lens alacaktır. Ama giriş seviyesinden başlarsa ilerleyen zaman içerisinde bir de gövde değiştirme yüküne girecek. Durum aynı, biraz büyük ama seneye de giyer durumudur.

Bu teknoloji konuşmalarının maalesef bir sonu yok, şu anda bile çekik gözlü bir vatandaş dünyanın başka bir yerinde yeni bir şeyler geliştiriyor olabilir :). Bir noktadan sonra iş geyik muhabbetine bağlanacağından forum konusu yerine sohbet konusu olmaya daha yatkın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilgilendirme:

D7000 aldım sensör yağ sıçratma falan çok miğde bulandırılmıştı. Geçen servise gönderdim, cihaz bu gün elime ulaştı ve serviste lekelerin yağ değil toz olduğu anlaşıldı. Yeni seri D7000'lerde sanırım yağ sıçratma sorunu ortadan kalktı. Bence gönül rahatlığı ile alınabilir.

http://s1309.hizliresim.com/1f/5/s9r64.jpg

F/22 gökyüzü çekimi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün makinemi ısmarladım. D 5200 18/55 VR uzunca bir süre kararsızlıktan sonra bence en iyi kararı verdim kanaatindeyim. Yardımcı olan ve akıl karıştıran tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Bundan sonra artık naçizane çekmeye çalıştığım karelerle forumda yer almaya çalışacağım.

Buradan yönetime bir bilgi vermek istiyorum. Profil belirleme kısmında makine belirt bölümünde maalesef d5200 bulunmamaktadır. Zannımca unutulmuş olabilir. Duyurulur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlı.olsun. Eminim bir FX makina hayali kurmuşsunuzdur. Ama Mehmet bey in de verdiği örnekte olduğu g ibi bir FX makinanız olsa da çantanızdan hiç eksik edemeyeceğiniz bir makina aldınız. Hakkını vermeye çalışın. Kemal Kestelli ismi bilmem bu forumda geçti mi. Hoş bir blog hazırlamış. Göz atmanızı öneririm. Kendisi İFSAK eğitim grubunda görev almış, bana çok iyi niyetli bir çaba gibi geldi..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün makinemi ısmarladım. D 5200 18/55 VR uzunca bir süre kararsızlıktan sonra bence en iyi kararı verdim kanaatindeyim. Yardımcı olan ve akıl karıştıran tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Bundan sonra artık naçizane çekmeye çalıştığım karelerle forumda yer almaya çalışacağım.

Buradan yönetime bir bilgi vermek istiyorum. Profil belirleme kısmında makine belirt bölümünde maalesef d5200 bulunmamaktadır. Zannımca unutulmuş olabilir. Duyurulur.

Hayırlı olsun. Eminim makinenizden aldığınız keyif zaman içerisinde artarak devam edecektir.

Bulunmayan makineleri pek kafanıza takmayın. ben de D40'ımı çok aramıştım, her seferinde kendim yazıyordum. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hayırlı olsun makine konusunda da şüpheniz olmasın d5200 güzel alettir. ve unutmayın ki iş önce makinede değil öncelikli olarak makineyi kullanandadır. o yüzden en kötü makinelerle bile güzel fotoğraflar çıkar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hayırlı olsun makine konusunda da şüpheniz olmasın d5200 güzel alettir. ve unutmayın ki iş önce makinede değil öncelikli olarak makineyi kullanandadır. o yüzden en kötü makinelerle bile güzel fotoğraflar çıkar.

Gayet tatminkar alettir. D7000 almasaydım düşünmeden D5200 alırdım
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.