İçeriğe git

uzatma tüpü, ters bağlama

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar

ben konu başlığından da anlaşılacağı üzere iki konuda çok bilgisizim ters bağlama birde uzatma tüpü? okuduklarımdan birşey anlamadım bana zahmet olmazsa ne işe yaradıklarını anlatır mısınız?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ters bağlama : bir aparat yardımı ile elinizdeki herhangi bir lensi makineye ters bağlayarak manuel olarak focus ve diyaframı ayarlayarak makro çekimlerde daha fazla büyütme yakalamanızı sağlar.

macro tüp ise sensör ve lens arasındaki mesafeyi arttırarak yine aynı şekilde büyütme oranını arttırır daha detaylı bilgiler daha bilgili kişiler tarafından yazılacaktır. kısaca anlatımları bu şekilde

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok kestirme-direkt cevaplar verdiğim iÇin başta anlaşılmak zordur benim iÇin, ama nasılsa bi gün sebebini öğreneceksiniz:

Ters bağlama adaptörü ile kullanacağınız lensin diyafram bileziği yoksa bu işten vazgeÇin, Çünkü diyafram pimiyle harbedip iki düzgün kare yakalamak sizi bitkin düşürecektir.

3 farklı boydaki makro tüpleri sizin iÇin şimdilik yeterli, faydalı birer yardımcıdırlar. Bunların AF özelliği olanını alırsanız adı üzerinde otomatik netleme dahil diyafram kontrol imkanı da verir, böylece makine neden saÇma sapan hatalar veriyor demezsiniz.

Eğer makro işi iÇin ben bütÇe ayıracam arkadaş diyorsanız en eski, en basit, en mekanik bir makro lensi bile bu düşündüğünüz ters "bağlama+makro tüpü+üzerinde makro ibaresi bulanan zoom lensler"den bile bin kat daha iyi bir Çözümdür. Her fotoğrafÇı başta en ucuzu, sonradan gücü yettiği en mantıklı makro lensi bir gün satın almıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

almayı düşündüğümden değil ya da uğraşayım diye. sadece merak ettim. macro çekimler yavaş yavaş kendine çekmiyor değil beni. çok sevdim. çiçekler böcekler renklerin canlı çıkması beni kendine çekiyor. bu işe girersem buna yönelirsem biriktirip en iyi makro lens neyse onu alırım sanırım:D ama insan merak ediyor. belki de gün gelir uğraşırım bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba arkadaşlar,

İlk başta ben de ucuz yola kaçarak 3 farklı boyutta olan makro tube aldım. çektiklerimi bir makro lensle çekilen fotoğrafla yanyana getirilince farkları hissediyordum. Benim de konuya eklemek istediği şudur;

Mehmet abi bende ters bağlama bileziği almayı düşünüyorum. Makro tube + ters bağlama bileziği + 50mm f1.8d lens ile daha tatmin edici sonuçlar alabilirmiyim ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uzatma tüpü, ter düz alet edavatlar ile düşük maliyetlere mükemmel sonuçlar alınabilir.

"çok şaşırtıcı şeyler" elde edilebilir (makro lense oranla daha yüksek büyültme yüzünden).

Ancak müthiş zahmetli, yorucu, bilgi isteyen, emek isteyen bir iştir.

Makro lensler ise bu işin kolayı.

Mükemmel sonuçlar verir.

Normal lenslere nazaran yine şaşırtıcı şeyler elde edilir ama uzatma tüp vs kadar değil.

Ben hepsini kullandım.

Şahsen o kadar zamanım, kafa yoracak kafam olmadığından makro lensler candır diyorum.

Diğer şeyler ile elde edilebilecek şeyleri biliyorum ama hiç gerek yok fantezilere.

çünkü ilk başta büyük hayal kırıklıkları ile başlar.

Zamanla öğrenirsiniz evinizde bir çiçeği, kalemi, parayı çekmeye başlar keyif alırsınız.

Sonuç olarak fark edersiniz ki; "ben bunları sadece evde yapabilirim, hiç birisini sokakdaki arıya uygulayamam ki??" dersiniz.

Kaldıki en kral ekipmanları alın. Adam akılı flaşınız yoksa makro sadece ameleliktir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba arkadaşlar,

İlk başta ben de ucuz yola kaçarak 3 farklı boyutta olan makro tube aldım. çektiklerimi bir makro lensle çekilen fotoğrafla yanyana getirilince farkları hissediyordum. Benim de konuya eklemek istediği şudur;

Mehmet abi bende ters bağlama bileziği almayı düşünüyorum. Makro tube + ters bağlama bileziği + 50mm f1.8d lens ile daha tatmin edici sonuçlar alabilirmiyim ?

Zaten genelde 50 mm lens elde bulunuyor, herkes bununla deniyor. Tesadüfen eski bir 24 mm manuel lens elinize geçince işin gerçek boyutunu farkediyorsunuz.

Evet, ters bağlamada ne kadar geniş açı o kadar daha fazla büyütme oranı demektir. Bundan dolayı bir 18-55 mm nin diyaframını kontrol edebilecek yetenekteyseniz 18 mm deki aşırı büyütmenin gözlerinizi de aynı oranda büyüteceğinden eminim. Ama bununla kim uğraşır? Gökhan'ın da dediği gibi, evde vakti bol olanlar, dışarıda sinek böcek çekmek imkansızdır bunlarla. Nasılsa bağlantısının hangi markaya göre olduğunun önemi yok, bitpazarlarındaki 24, 28, 35 mm lik lensler burada 10 eurolara satılıyor, alın bi tane ve ters bağlayıp oynayın biraz. O odak noktasındaki net alan derinliğinden dolayı stacking tekniği de zoraki öğrenmek zorunda kalırsınız, bu da bir kazanımdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Arızalı veya herhangi bir sorunu olan lensler bazı ikinci el sitelerinde çok uygun fiyata satılmakta. 24-28-35 mm lensleri burada ucuza bulmak genellikle zordur. çok eski lensleri sanki tarihi esermiş gibi çok ciddi fiyatlara satanlar var..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Step down-up türü bilezikler var. Bunlar yardımıyla artık tamamen çöp durumdaki başka markaların 24-28-30 mm gibi lensleriyle bu iş denenebilir. Ama toplam maliyete bir 50 euro daha ekleyip ikinci el ama eski analog zamandan kalma bir Sigma 90 mm, Cosina 100 mm gibi lensler kesinlikle daha iyi sonuç verir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.