İçeriğe git

Fotoğrafları Korumak

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar,

Konuyu yanlış yere açtım ise özür dilerim. Sizlere bir sorum var. Ben profesyonel bir fotoğrafçı değilim. Amatör ve ticari amaçlı değilde hobi amaçlı olarak fotoğraflarımı çekiyorum. çektiğiniz fotoğrafları mutlaka internette paylaşıyorsunuzdur. Bildiğiniz gibi internet ortamında çalınma olayları oldukça fazla. Peki bu fotoğrafları korumak için ne yapıyorsunuz? Ben birkaç fotoğrafın köşesine PS ile adımı yazıyorum. Sizlerin önerilerinizi bekliyorum. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Sanırım fotoğraflara imza atmaktan başka yapılabilecek birşey yok. Kaldı ki fotoğrafın üzerinde yer alan imzayı da Photoshop yada benzeri bir program ile keserek yada düz renkli bir alansa silerek yayınlayabiliyor kişiler. Aklıma "kesin çözümü budur!" diyebileceğim birşey gelmiyor ne yazık ki. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Sanırım fotoğraflara imza atmaktan başka yapılabilecek birşey yok. Kaldı ki fotoğrafın üzerinde yer alan imzayı da Photoshop yada benzeri bir program ile keserek yada düz renkli bir alansa silerek yayınlayabiliyor kişiler. Aklıma "kesin çözümü budur!" diyebileceğim birşey gelmiyor ne yazık ki. :)

çok teşekkür ederim. Fotoğrafı kestikleri zaman itiraz ederiz ve fotoğrafın tamamının bizde bulunduğunu söyleriz. Umarım kabul ederler. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ticari amaçlı kullanımları bir nebze engelleyebilirsiniz:

Birinci kural büyük boyutlu fotoğraf yüklememek. Ne kadar büyük boyut olursa o kadar çok bilgi bu da o kadar çok detay demektir. Böylece fotoğrafınızı istedikleri gibi keser-biçer, gerekirse baskı alabilirler.

İkinci kural üzerinde isminiz yazılı olmayan kareleri paylaşmamak. Ne olursa olsun, telif hakkını veya anlaştığınız ücreti almadığınız kareleri her zaman imzanızla-isminizle paylaşın, gönderin. Eğer ücretinizi ödemiş iseler o zaman zaten fotoğrafınızı sattınız demektir ve büyük boyutuna isim yazma hakkınız da bi yerde yok demektir. Web boyutundaki kopyalarına yine izim yazıp webde paylaşabilirsiniz tabii.

üçüncü kural fotoğrafı paylaştığınız platformun bu konudaki şartlarını iyi bilmek. örneğin bir facebookta paylaşılan kare bildiğim kadarıyla kanunen artık sizin değil. İçeriğinden siz sorumlu olduğunuz halde fotoğrafın paylaşılması, kullanılması hakkı facebooka ait. Bundan dolayı her platformda kolayca paylaşım yapmamak.

Benim tercih ettiğim yöntem ise işi biraz abartmak. Ticari kaygım olan karelerimin üzerine büyükçe adımı yazıyorum. Hoş durmuyor biliyorum ama bugünün net ortamında pek fazla şansımız yok, mecburum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ticari amaçlı kullanımları bir nebze engelleyebilirsiniz:

Birinci kural büyük boyutlu fotoğraf yüklememek. Ne kadar büyük boyut olursa o kadar çok bilgi bu da o kadar çok detay demektir. Böylece fotoğrafınızı istedikleri gibi keser-biçer, gerekirse baskı alabilirler.

İkinci kural üzerinde isminiz yazılı olmayan kareleri paylaşmamak. Ne olursa olsun, telif hakkını veya anlaştığınız ücreti almadığınız kareleri her zaman imzanızla-isminizle paylaşın, gönderin. Eğer ücretinizi ödemiş iseler o zaman zaten fotoğrafınızı sattınız demektir ve büyük boyutuna isim yazma hakkınız da bi yerde yok demektir. Web boyutundaki kopyalarına yine izim yazıp webde paylaşabilirsiniz tabii.

üçüncü kural fotoğrafı paylaştığınız platformun bu konudaki şartlarını iyi bilmek. örneğin bir facebookta paylaşılan kare bildiğim kadarıyla kanunen artık sizin değil. İçeriğinden siz sorumlu olduğunuz halde fotoğrafın paylaşılması, kullanılması hakkı facebooka ait. Bundan dolayı her platformda kolayca paylaşım yapmamak.

Benim tercih ettiğim yöntem ise işi biraz abartmak. Ticari kaygım olan karelerimin üzerine büyükçe adımı yazıyorum. Hoş durmuyor biliyorum ama bugünün net ortamında pek fazla şansımız yok, mecburum.

çok teşekkür ederim. Bu yazdıklarınız benim için önemliydi. Demek ki neymiş Facebook'da fotoğraf paylaşılmayacak. İş başa düştü. Yeni Web site yolu göründü. :) Herkese teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraflarınızı korumak istiyorsanız internete yüklemiyeceksiniz :) Birinci kural bu.

Önlem olarak; misal bir portre fotoğrafında mankenin anlının ortasına imza atabilirsiniz, kimse kullanmaz :)

Yada koca koca karakterler ile imza atarsınız.

Yada fotoğraflarınızın altına not düşersiniz ticari veya ticari olmayan şekilde kullanımı yasaktır diye.

Eğer kullanan birisi "varsa", "gÖrürseniz" hakkında dava açtırırsınız. Ki genelde 18-25 yaş arası üniversite Öğrencisi çıkar.

Mahkeme masrafları 2000-3000TL desen sen bu adamdan ne kadar talep edeceksinde o karşılayabilecek?

Seçenekler içinde en mantıklısı hiç internete yüklememek :D

Ben ne yapıyorum?

Küçük, fazla gÖze batmayan adımı soyadımı yazıp geçiyorum. Kim kullanmış, kim çalmış umrumda değil.

Eğer çalan birini gÖrürsem sadece gülerim bana kadar düşmüşler diye :D :D

Eğer ilerde gerçekten işte fotoğraf budur dediğim bişey çekersem zaten nete yüklemem yada 800*600 gibi ebatlarda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında bırakın fotoğraflarınızı kullansınlar, çünkü bi şekilde adınız fotoğrafta bi yerlerde hala okunabilir durumdaysa bedava reklamınızı yapmış oluyorlar :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

pek yapacak bişey yok aslında fotoğrafı internete koyarsan o fotoğrafı başkaları tarafından rahatça kullanılabilir yapıyosun. zaten hepimizin de yaptığı iş değil mi bizde başkalarınınkini gerekli bir fotoğrafsa almıyomuyuz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında bırakın fotoğraflarınızı kullansınlar, çünkü bi şekilde adınız fotoğrafta bi yerlerde hala okunabilir durumdaysa bedava reklamınızı yapmış oluyorlar :D

Ben fotoların bir kısmına belirgin olmayan biryere gözle dikkat edilmicek şekilde aynı tonlarda kısa 2 karakterlik imza çakıyorum :D
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraflarınızı korumak istiyorsanız internete yüklemiyeceksiniz :) Birinci kural bu.

önlem olarak; misal bir portre fotoğrafında mankenin anlının ortasına imza atabilirsiniz, kimse kullanmaz :)

Yada koca koca karakterler ile imza atarsınız.

Yada fotoğraflarınızın altına not düşersiniz ticari veya ticari olmayan şekilde kullanımı yasaktır diye.

Eğer kullanan birisi "varsa", "görürseniz" hakkında dava açtırırsınız. Ki genelde 18-25 yaş arası üniversite öğrencisi çıkar.

Mahkeme masrafları 2000-3000TL desen sen bu adamdan ne kadar talep edeceksinde o karşılayabilecek?

Seçenekler içinde en mantıklısı hiç internete yüklememek :D

Ben ne yapıyorum?

Küçük, fazla göze batmayan adımı soyadımı yazıp geçiyorum. Kim kullanmış, kim çalmış umrumda değil.

Eğer çalan birini görürsem sadece gülerim bana kadar düşmüşler diye :D :D

Eğer ilerde gerçekten işte fotoğraf budur dediğim bişey çekersem zaten nete yüklemem yada 800*600 gibi ebatlarda.

pek yapacak bişey yok aslında fotoğrafı internete koyarsan o fotoğrafı başkaları tarafından rahatça kullanılabilir yapıyosun. zaten hepimizin de yaptığı iş değil mi bizde başkalarınınkini gerekli bir fotoğrafsa almıyomuyuz :)

Ben fotoların bir kısmına belirgin olmayan biryere gözle dikkat edilmicek şekilde aynı tonlarda kısa 2 karakterlik imza çakıyorum :D

Herkese çok teşekkürler. Bu sebepden dolayı kendime bir Web site hazırlamaya karar verdim. Şu an sadece ismini düşünüyorum. Aklınıza gelen güzel fikirler olursa mutlaka yazın. İlham perinizi geri çevirmeyin. :D Herkese tekrardan teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dük Lanşör (ikincil slogan: Bir garip internet dükalığı)

Kont Rast (ikincil slogan: kan değil Kontrast emer)

:D

Şu kont kelimesinin Hollandacasını da bi kontrol edin derim.

Yerel müzisyen Adnan Yılmaz "Kont Adnan" ismiyle albüm çıkarmıştı; Hollanda'da günün konusu olmuştu. Buna benzer pekçok kelime var, ingilizce olacak derken komik durumlara düşmemek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

?

Nasıl yani?

İngilizce diye dükler, kontlar kullanılıyor, sonra biz burda gülüyoruz Orçun bey. Google amcaya bi sorun bak neler çıkacak.

İsmail Türüt mesela :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu an sadece ismini düşünüyorum. Aklınıza gelen güzel fikirler olursa mutlaka yazın.

Bunlar benim ilk aklıma gelenler...

Dük Lanşör (ikincil slogan: Bir garip internet dükalığı)

Kont Rast (ikincil slogan: kan değil Kontrast emer)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

?

Nasıl yani?

İngilizce diye dükler, kontlar kullanılıyor, sonra biz burda gülüyoruz Orçun bey. Google amcaya bi sorun bak neler çıkacak.

İsmail Türüt mesela :)

Hollandaca değil de FLEMENKçE desek konuya. ben o kısma takılıp hocam sen yapma bari dedim. Google amcaya sordum Hollandaca nedir diye, beni zopaylan kovaladı... :D

İsmail Türüt evlerden ırak, o zibidinin mevzusunu bile yapmaya gerek duymuyorum... :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İşte zurnanın zırt dediği yer burası.

Flamenkçe ile Hollandaca aynı dil değil maalesef. Türkiye'de böyle diyorlar ama ikisi farklı diller. Flamenkçe (Felemenkçe diye bir dil yok) Belçika'nın üst kısmında kullanılan bir dil. Hollandaca ise Hollanda'da kullanılan resmi bir dil. Hiçbir Hollandalı dilim Flamenkçe demiyor, Hollandaca diyor, onların söyleme biçimiyle "Nederlands", ingilizlerin söyleme biçimiyle "Dutch".

Aynı şeyi bize TR de öğretilen ingilizcede de yaşadık:

V ile W harflerini aynı ses olarak öğrettiler bize okullarda. Ama durum hiç de böyle değil. V harfinin sesi işin gerçeğinde yarım F harfi sesine yakın, hatta bazı bölgelerde tamamen F sesi olarak kullanılıyor.

Yani o google türkiye ye pek güvenme derim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben bu google emmiye şimdi ıslatılmış meşe odunu ile dalmaz mıyım, zira wikipedia'da gemi kadar yazılmasa da resmi dil olarak hollandaca denmiş. :D

Demek ki ne-miş, öğrenmenin yaşı yokmuş. gerçi ukalalık edip düdük makarnası da olduk ya, o ayrı konu artık... :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İşte zurnanın zırt dediği yer burası.

Flamenkçe ile Hollandaca aynı dil değil maalesef. Türkiye'de böyle diyorlar ama ikisi farklı diller. Flamenkçe (Felemenkçe diye bir dil yok) Belçika'nın üst kısmında kullanılan bir dil. Hollandaca ise Hollanda'da kullanılan resmi bir dil. Hiçbir Hollandalı dilim Flamenkçe demiyor, Hollandaca diyor, onların söyleme biçimiyle "Nederlands", ingilizlerin söyleme biçimiyle "Dutch".

Aynı şeyi bize TR de öğretilen ingilizcede de yaşadık:

V ile W harflerini aynı ses olarak öğrettiler bize okullarda. Ama durum hiç de böyle değil. V harfinin sesi işin gerçeğinde yarım F harfi sesine yakın, hatta bazı bölgelerde tamamen F sesi olarak kullanılıyor.

Hollandaca ile Flemenkçe yi yanlış öğretmişler Türkiye de çok mu?

Bizde Beyaz Rusya ve Belarus ayrı iki ülke olarak biliniyor :D :D :D

Ancak flemenkçe çok bilinen bir yanlıştır. Hatta bende öyle biliyordum. Ne zamanki ingilizceye merak sardım biraz öğrenmeye başladım.

O zaman fark ettim "dutch language" diye bişey var.

Zaten eğer yanlış bilmiyorsam flemenkçe sadece bizim kullandığımız bir kelime.

Normalde Hollandalılar dutch veya Hollander, Belçika diline ise Belgian deniyor. En azından wikipedia nın ecnebice sayfalarından böyle öğrenmiştim (Türkçe sayfaları tam facia! Genelde yalan yanlış "eksik" bilgilerle dolu).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rica ederim Orçun Bey, keşke herkes sizin gibi doğru bildiğini söyleme cesareti gösterebilse de ortaklaşa çalışmalarla işin gerçeği açığa çıksa. Asıl ben size teşekkür ederim cesaretiniz için.

Bu arada, Kont Adnan popo Adnan manasına geliyor. Türüt soyadının Hollandaca manasını ise hiç yazamıycam buraya :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rica ederim Orçun Bey, keşke herkes sizin gibi doğru bildiğini söyleme cesareti gösterebilse de ortaklaşa çalışmalarla işin gerçeği açığa çıksa. Asıl ben size teşekkür ederim cesaretiniz için.

Bu arada, Kont Adnan popo Adnan manasına geliyor. Türüt soyadının Hollandaca manasını ise hiç yazamıycam buraya :)

Türütü merak ettim cidden hollandacada öyle bir kelime varmı? Ben gugul tercümede baktım konta popo olarak söyledi ama seçeneklerde hollandaca yoktu sonra flemenkçeyi gördüm onla çevirdim popo çıktı.Flemenkçeyle hollandaca aynımı yoksa bazı kelimelermi aynı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arapçayla Kürtçe aynı mı?

Bana göre Hollandaca toplama bir dil :)

Biraz Almanca, biraz Fransızca, üzerine bolca İngilizce.

1500'lü yıllardaki yazıtlara bakarsak Flamenkçenin ağırlığı bariz belli. Zaten Belçika'nın kuzey kısmı da bir zamanlar Hollanda sınırları içindeymiş, sonradan ayrılmışlar. Şu an Brüksel'e kadar "Flamanca" konuşulur, sonrasında Fransızca. Yani kazara Anwers'de yetişen çocuğunuzla günün birinde Gent'e taşınırsanız çocuğunuz Fransızca'yı da "mecburen" öğrenmek zorunda. Ne kadar ilginç değil mi? Resmi dairelere de o dille dilekçe vermek zorunda!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arapçayla Kürtçe aynı mı?

Bana göre Hollandaca toplama bir dil :)

Biraz Almanca, biraz Fransızca, üzerine bolca İngilizce.

1500'lü yıllardaki yazıtlara bakarsak Flamenkçenin ağırlığı bariz belli. Zaten Belçika'nın kuzey kısmı da bir zamanlar Hollanda sınırları içindeymiş, sonradan ayrılmışlar. Şu an Brüksel'e kadar "Flamanca" konuşulur, sonrasında Fransızca. Yani kazara Anwers'de yetişen çocuğunuzla günün birinde Gent'e taşınırsanız çocuğunuz Fransızca'yı da "mecburen" öğrenmek zorunda. Ne kadar ilginç değil mi? Resmi dairelere de o dille dilekçe vermek zorunda!

evet dilekçe olayı çok karışık olur.Benim kulağıma hollandacada daha çok almanca geliyor sanki daha ağırlıklı almanca var gibi..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.