İçeriğe git

Sony Yakın Gelcekte Lider Olurmu?

Recommended Posts

Evet arkadaşlar soru basit sizce SONY yakın gelecekte DSLR piyasasında lider olabilir mi? Baktığımız zaman SONY;

1- Zeiss ile çok uzun zamandır birlikte hareket ediyorlar ve lensleri gayet iyi. Sony kendiside lens üretiyor bazı modellerinde kendi lensleri mevcut.

2- Tamron un en büyük hissedarı Sony .

3- Minolta'yı satın alıp büyük bir mirasın sahibi oldular. Minolta'nın lens konusunda büyük bir geçmişi var. Özellikle siyah beyaz fotoğraflarda çok sevilen Leica ilede ortak projeleri olmuş bir firma.

4- Sony dünyanın en büyük sensÖr üreticisi ve sağlayıcısı . CMOS ve CCD üretebilen bir firma. SensÖr deneyimleri çok sağlam.

5- Bir çok yerde bayilikleri var.

6- Teknoloji denildimi çok sağlam bir güvenirlik kazanmış bir firma.

7- Elktronik vizÖr gibi pek ilgi çekmeyen ama yenilikçi adımlar atmaya çalışıyorlar.

8- Yüksek performansı daha ucuza veriyorlar.

Tabiki şuan firmanın DSLR konusunda eksiği çok ama sizce SONY lider firma haline gelebilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zor.

Piyasada satış grafiği olarak en büyük paya sahip bir Canon, onun hemen ensesindeki Nikon bu süreçte boş durmaz. Bu iki firmanın geçmişleri, hamleleri bana bunu söyletiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bağımsız olarak fotoğraf makinesi ekipmanı üretebilecek duruma geldiler neredeyse. Sony üretimi G serisi lensleride sağlam lens açıkçası. SONY'inde var olduğuğundan beri girdiği her piyasada yenilikçi ve saldırgan yapısı beni şüphelendiriyor. Sensör konusunda belkide lider olan bir firma ve minolta,carl zeis,tomron gibi lens gücünüde arkasına alması onun pek uslu durmayacağını gösteriyor sanki =)

sr1z2.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uzun süre farklı marka (Canon, Nikon, Pentax... gibi ) kullanıp sonra Sony'e geçen insanlardan genelde duyduğum yorum şu;

Manyak makine, süper bişey, bak şurası şöyle, burası böyle, jilet gibi keskin fotoğraf çekiyor 200$ lık lens ile süper ya!

Ama fotoğrafta eksik bişey var böyle ruh yok, hani karakteri yok, kendine has bir çizgisi yok.

Süper aletler ancak henüz olmamışlar izlenimi var bende.

Birde ben amatörüm, benim için hiç problem değil alır kullanıyorum ama bir profesyonel 2013 yılında asla Canon-Nikon varken Sony ile uğraşmaz.

çünkü herşey makinenin ne kadar iyi çekmesi değil, herşey lensin ne kadar keskin olması değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi adam National Geographic için çalışıyorsa onun yeterince zamanı var demektir.

Ben podyumdaki mankeni çektim çektim, çekemedim bi daha o şansım yok. AA muhabiri o anı şu anda kullandıkları Nikon D4 ile çekti çekti, çekemedi bi daha o şansı yok.

Yani bu işten para kazanan profesyonellerin (sanatçı demiyorum) atı güvenilir olacak, zorda kalınca seni o bataktan çekip çıkaracak. Gerek hızı, gerekse zor şartlardaki ölçüm kabiliyeti burda öne çıkan faktörler.

Ctesi akşam bir baloda D3+D300 ile çalışırken flaşsız çekimlerde bir D3 gibi olamayan D300 bile artık beni değiştir diyor bana, yani artık güven vermiyor. Şimdi benim gibi birine sen Sony'yi istediğin kadar anlat, yemem. Sponsor olur da üst segment bir gövdeni iyi bir lens ile bana verirsen, al bi dene dersen, yedek makine olarak yanımda götürürüm, o zor şartlarda bakarım ne yapıyor diye, eğer zamanım varsa tabii!

Yani yıllardır bir Mercedes'in, BMW'nin tahtı kolay kolay kırılamadı, yanlarına yaklaşabilen Audi oldu, dolayısıyla Toyota motor olarak Mercedes'i geçmiş olsa bile testlerde ama yollarda aynı durum yok.

Demem o ki Sony'nin işi zor, sanırım Yamashita'ya iyi sponsorluk yapıyorlardır, yoksa kolay değil bu işler bu kadar.

Haa, gelmesin ki, tabii ki gelsin, ne kadar çok seçenek olursa tüketici için o kadar avantajlı olur. Piyasa tekelcilerden kurtulur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdiki aklım olsa Sony alırdım. Nikon'un OEM battery gribi ve pili (DP) sürekli sorun çıkarıyor. 55-300'ün otofokusu 1.5 sene de arızalandı. O kadar çok ithalatcı ve servis var ki kimin ilgilendiği bile belli değil. D90'ın Live View'u şaka gibi birşey, hayatımda gördüğüm en rezil live view (kompakt SLR-like fujilerim daha başarıyldı bu konuda) - ve 50mm f1.8 ile f7.1' diyaframla yaptığım çekimler hariç keskinlik ve noise performansından genel olarak hiç memnun değilim. Ne yazık ki ben D90 alırken bu 2 haneli modelleri çıkmamıştı Sony'nin (a57, a58, a65)...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

en basit giriş seviye makinalarından sony alpha 57 modeli nikon d5100-5200 ve canonun 600d-650d-700d makinalarına göre kat kat üst seviye de bir cihazıdır. Ucuz olması, 12 fps çekim hızı, 15 adet odak noktası, %100 vizör kapsama alanı, (sony de vizör görüntü boyut faktörü 0,72x iken diğer makinalarda 0,50x civarı) ve sony nin video kamera teknolojisini de dslr modellerde kullandığını bilmek lazım full hd 1080p 60fps video kalitesini kullanıcıya sunan bir dünya devi markanın er yada geç kendini çok daha ileri düzeyde ispat edememesini beklemek bence çok yanlış bir düşünce olur. Sony' nin giriş seviye makinalarındaki teknik özellikler nikon ve canon' un orta seviye makinaları ile kıyaslanabilir ve hatta sony bazı yönlerde daha da ağır basabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi adam National Geographic için çalışıyorsa onun yeterince zamanı var demektir.

Ben podyumdaki mankeni çektim çektim, çekemedim bi daha o şansım yok. AA muhabiri o anı şu anda kullandıkları Nikon D4 ile çekti çekti, çekemedi bi daha o şansı yok.

Yani bu işten para kazanan profesyonellerin (sanatçı demiyorum) atı güvenilir olacak, zorda kalınca seni o bataktan çekip çıkaracak. Gerek hızı, gerekse zor şartlardaki ölçüm kabiliyeti burda öne çıkan faktörler.

Ctesi akşam bir baloda D3+D300 ile çalışırken flaşsız çekimlerde bir D3 gibi olamayan D300 bile artık beni değiştir diyor bana, yani artık güven vermiyor. Şimdi benim gibi birine sen Sony'yi istediğin kadar anlat, yemem. Sponsor olur da üst segment bir gövdeni iyi bir lens ile bana verirsen, al bi dene dersen, yedek makine olarak yanımda götürürüm, o zor şartlarda bakarım ne yapıyor diye, eğer zamanım varsa tabii!

Yani yıllardır bir Mercedes'in, BMW'nin tahtı kolay kolay kırılamadı, yanlarına yaklaşabilen Audi oldu, dolayısıyla Toyota motor olarak Mercedes'i geçmiş olsa bile testlerde ama yollarda aynı durum yok.

Demem o ki Sony'nin işi zor, sanırım Yamashita'ya iyi sponsorluk yapıyorlardır, yoksa kolay değil bu işler bu kadar.

Haa, gelmesin ki, tabii ki gelsin, ne kadar çok seçenek olursa tüketici için o kadar avantajlı olur. Piyasa tekelcilerden kurtulur.

Mehmet Bey, belli ki siz bu işin ruhunu unutup ticarete dökenlerden olmuşsunuz. Size Willy Ronis'in sözünü hatırlatırım. " Fotoğraf anlık parıltılardır. Belki yeteneğe sahibizdir, belki değilizdir. Tecrübe ile geliştirebiliriz ama bu genellikle daha ucuz fotoğraf makineleri kullanarak olur. "

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Willy Ronis'in sözüne katılmadan edemiyorum. 2. el 600+ tlye aldığım s200exr ile çektiğim kadar güzel fotoğrafları henüz profesyonel yaklaşımla ve yatırım gözüyle bakarak aldığım Nikon d90 ile çekebilmiş değilim. Tabii ki sonuçlar daha iyi, fotoğraflar daha keskin ve profesyonel amaçlara hitab eden çekimler yapıyorum ama o "anlık parıltılar" ı yakalayamıyorum sanki :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

En iyi gövdeyi yapan, en iyi imajı veren en iyi sayılsaydı belki haklıydınız Sony en iyi gövdeye sahip olabilirdi... Ancak işler öyle değil.

Flaş denilen bir dünya var burada.

Ben bilmiyorum etmiyorum, sağdan soldan ondan bundan duyduğumuz şeyler.

Nikon un eline su dökmeyi bırak, su bidonunu tutabilen yok!

Lens yelpazesi... Farklı bir dünya.

Sony ye gelmeden önce canavar gibi Pentax var hepsini cebinden çıkartacak ama nedir? Lensi yoktur, nedir flaşı yoktur, nedir yazılımı yoktur falandır filandır...

Ben gövdeyi aldım, en iyi fotoğrafı bu çekiyormuş.

Evet olabilirde sen her zaman en iyi fotoğrafı çekebilecek ortamı yakalayabilecek misin?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kerem ve Ferhat Bey,

Sizlerin fikirlerinize saygım var ancak sizinle aynı görüşte değilim.

Yazdıklarınıza cevaben sayfalarca yazmam gerekiyor, ancak buna vaktim yok. Sizinle bir-iki yıl sonra bu konuyu tekrar konuşalım, o tarihe kadar hem fotoğrafçılık hem de ekipmanları konusunda daha iyi bir zemine oturmuş, bilginizi daha da geliştirmiş olursunuz, böylece uzun uzadıya yazmak zorunda kalmam.

çünkü: D90'ın canlı önizlemesine şaka gibi bir şey diyen Kerem beyin, bu gövdenin dünyada ilk video çekebilen makine olduğu, canlı önizleme için içeride olup biten teknik işlerden, aynalı sistemde faz algılamalı netlik gibi konularda bilgi sahibi olmadığı aşikardır. Yani demem o ki, bir konuda eleştiri yaptığınız zaman o konuya her türlü teknik argümanla vakıf olmalısınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000 aynı paraya sony a77 şu 12 kare çeken olanı alabiliyordum ama sony deyince akla kamera vs aşırı canlı renk dijitallik geliyor.Gökhanında yukarda dediği gibi ruh yok.Bak kamera dersen sony olur o zaman ama iş fotoya binince bazı şeyleri ayırmak gerek.Bu olay ariel deterjan firmasının bir anda elektronik üretmesi gibi birşey.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamirci olmadığım için nasıl çalıştığını bilmiyorum, açıkcası ilgilenmiyorum da. Benim verdiğim paranın karşılığını almakla daha çok ilgiliyim. Bunun dışında fotoğraf makinesi görsel sanat yaratmak için sadece araç bana göre. Tabii ki teknik yönlerden üstün bir cihaz fark yaratır. Fujifilm S200EXR ile de Nikon D90 ile çektiğim gibi fotoğraflar çekiyordum - elde etmek istediğim sonuçla ilgili olarak belirli bir hedefim ve beklentim var çünkü. Amacım makinenin kendisi değil verdiği sonuç.

Sony elektronik vizör kullandığı için canlı önizlemesi Nikon'dan başarılı. çekmeden önce ne çekeceğinizi tam olarak görüyorsunuz. Manzara, makro v.b. çekerkende tilt screen benim için önemli bir özellikdi. Ama nikon tercih ettim, yine sizlerin belirttiği gibi sebeplerden dolayı Gökhan bey ve Mehmet bey. Yani Nikon'un tecrübesi konusunda haklısınız ama Konika/Minolta ve Carl Zeiss da küçümsenecek isimler değil. Ben olsam bütün bilgisizliğime rağmen Carl Zeiss ile Nikon objektifleri karşılaştırmazdım bile... Leica ile Canon karşılaştırmak kadar komik olur çünkü.

Fotoğrafa başlayalı sanırım en fazla 4 oldu. İsterseniz aşağıdaki linklerden çalışmalarıma da bakabilirsiniz.

DH Galeri: http://resim.donanim...8603370//tm.htm

Deviantart Galeri: http://keremgo.devia...allery/32066509

Deviantart'da önsayfa olan çalışmam: http://keremgo.devia...ls-II-298205008

Rebbubble Portföyüm: http://www.redbubble...ople/keremgogus

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sonynin tüm lensleri zeis değil zeisleri biliyoruz karşılaştırmıyoruz zeisi isteğe bağlı alabiliyorsun ve aşırı pahalılar bu yüzden herkes zeise yanaşmaz imkanı olan zaten zeisi nikondada kullanır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon ile zeis'i kıyaslarım ben gülecek olsanız bile. Hatta Nikon daha iyi bile derim. Nikon'un 5.500tl değerindeki 85mm lensi bile netlik ve yumuşaklığı çok süper veriyor. Bu iş zevk meselesi bazısı aşırı sert fotoğrafı sever bazısı yumuşak. Ama NASA gibi bir kuruluşun bile Nikon Gövde ve Mercek kullandığı bir dönemde Nikon'u Zeis ile kıyaslamak komik olur demek bence yanlış bir düşünce. Bu arada Mehmet abimiz işin ticareteini yapmaktan sanatını unutmuş olan biri değildir. Kendisi işini yaparken sanatınıda sergileyen biridir. Kendisini tanımam bile ama fikirleri, fotoğrafları her zaman onun duruşunu göstermiştir bana bu sitede.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lider? Hangi konuda? Yukarıda bahsi geçen Leica ya da Zeiss lider midirler? En çok tüketilen olur mu, olur..

Sony iyi seçenek olabilir mi sorusu daha doğru olabilir. Uzun ve başarılı bir geçmiş en önemli şartlardan biri; bir kaç jenerasyon lensleri kullanabiliyor olmak şartlardan biri ise Sony nin hiç şansı yok derim.

Seçenek olursa benim tercihim nasıl olur? Vallahi spor ayakkabıyı Beymen den, takım elbiseyi Adidas tan almam!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sony önce renkleri doğru versin, belki ilgilenirim :)

Zeiss fazla abartılıyor. Sony'deki Zeissler'den Canikon'da olmayan kaç objektif var? Asıl "Zeiss" farkını yaratan 21mm, 18mm, 15mm, 50 ve 100mm makrolar zaten Canikon'da da var. Sadece Sony A'ya özgü en farklı objektif 135mm f1.8 belki, ama Canon 135mm f2.0 da mükemmel diğer taraftan.

A57 çok iyi makine ama d90'la farklı jenerasyona aitler. Elmayla armutu karıştırmamak lazım. D90 dandik bile olsa video çekerken a850-900'de canlı önizleme bile yoktu mesela, ama bunu bile söylemem yanlış çünkü iki makinenin amacı farklı. A57'ye dönersek, bence Pentax k-30 tarzı bir alet. Yani giriş seviyesi gibi ama üst seviye özellikleri de var. Hatta Sony sisteminde A99 ile beraber alınacak en iyi iki gövdeden biri. D5200'den kat kat üstün müdür, o tartışılır.

Sony lider değil ama Canikon'un en büyük rakibi olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sony markasını öyle sanıyorum ki sevmeyen yoktur.

Dünya markası. Sevmeyip burun kıvırıyorsan sen kaybediyorsun demektir.

Ancak fotoğraf sektöründe "bugün" bakın yarın demiyorum bugün Sony tırt demektir.

CZ, konica, minolta vs diyorsunuzda bunların hepsi fil tarihinden kalma şeyler.

Günümüzde sırf adı dolayısıyla saygı gören markalar.

Pentax da zamanının en iyisiydi, şimdi niye piyasada tutunamıyor?

Çünkü aynı güncelliğini koruyamıyor.

Sony bugün tırt, teknolojisi ile göz dolduruyor ama bana sorarsan tırt (genel olarak ele alınca sadece kamerası, lensi değil) ama pes etmezse, Televizyon sektöründeki gibi adım atmadığı taktirde liderliğe oynar ama buda 2 senede 5 senede olacak iş değil onuda belirtmek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Gökhan on yıllar önce hemen her ihtiyacımızı en yüksek kalitede (en pahalı şekilde) karşılayan marka, ülkemizde Sony idi. Şimdi seviyor muyum? Telefonum, televizyonum, bilgisayarım, fotoğraf makinem, hiç birisi Sony değil. Diğer markalar sistemle daha uyumlu oldukları için onları tercih ettim. Ha, müzik dinlemek konusunda Sony nin mass-market ürünlerini hiç, ama hiç bir zaman sevmedim. Doğal olmaktan çok uzak, karakteristik bir elektronik tınısı vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında Sony'nin bugün bu kadar agresif olmasının sebebi geride olması. Bu firmalar lider oldukları zaman gelişme durur, ArGe arka plana atılır ve sadece nakit getirecek işlere bakılır. Bu yüzden televizyon piyasasında Sony havlu attı. Samsung, LG gibi (taklitçi de deseniz) firmalar inanılmaz hızlı yükseldi çünkü Sony gibi lider firmalar o sırada yerlerinde sayıyordu. Biraz da agresif fiyatlandırma yapınca (aynen şu anda Sony'nin fotoğraf piyasasında alt seviyede yaptığı gibi) Sony televizyon tarafında resmen "çakıldı". Dikkat edin "alt seviyede" dedim. A99, A77 gibi üst seviye makinelerde fiyatı ciddi kırmadığınız sürece Canikon'un bu alandaki üstünlüğünü sallamak çok zor. A99 teknik olarak birçok alanda D800'den daha iyi, 5DMarkIII'ten de daha iyi (geride olduğu şeyler olsa da), peki neden Sony şu anda A99'u satmak için grip+flaş kampanyaları yapıyor? Neden D800 ve 5DMarkIII satarken A99 istendiği kadar satamıyor?

Şu anda Canon biraz yerinde sayıyor havası verse de ara ara yaptığı atılımlarla yerini koruyor, ayrıca mevcut makinelerini alan biliyor ki "sorunsuz" çalışacak ve elindeki alet belli bir kalitenin üzerinde. Ek olarak Canon'un sistemi fotoğraf çekiminden baskıya kadar olan süreçte çok geniş bir yelpazeyi de içerdiği için (çanta, fotoğraf makinesi, objektif, baskı cihazları, baskı kağıtları vs..) bir bütünlük sahibi. Canon "yerinde saymasına" rağmen her sene en çok patent alan 5 firma içinde, bunu da hatırlayalım.

Nikon bir süre ileride götürdüğü yarışı Canon EF serisiyle kaybetti. Neden geriye düştü peki? Cevap basit: Yerinde saydığı için! Canon'un USM, IS, otomatik odaklama gibi alanlarda hızlıca öne geçmesi yüzünden Nikon geride kaldı. D300/D3 serisine kadar Nikon atılım yapamadı bir türlü. Son 4-5 senedir Nikon Canon'a yaklaştı, bazı alanlarda geçtiği de söyleniyor ama hala toplamda Canon lider.

Yani bu iş "makineleri daha iyi, Sony de çok güçlü, demek ki lider olacak" kadar basit değil. Pentax'ın da giriş seviye modelleri birçok alanda orta ve üst seviye Canikon modelleri kadar iyi, peki neden Pentax coşamıyor bir türlü?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şimdi bu konuya sony kullanıcısı olarak ben cevaplayayım

nikon d60 d200 vs den sonra Sony A700 aldım ve 1 sene sonra yani geçen hafta Bir sony body daha aldım

A580 Şimdi neden aldım. ???

iki makinenin toplam maliyeti 1400 tl civarı felan ben amatörüm eski minolta lensler şak diye oluyor sony bodye

100-350 tl arası portre zoom oldukça kaliteli minolta lensler var. 50mm f 1,7 lensi 180 TL ye aldım. çok da güzel

Nikon D60 +NİKON D200 ümü toplamda 2000 TL ye elden çıkarttım.

nikon bodylerde video çekimi yoktu noise d200 de bolca mevcuttu

şimdiki makinemde ISO1600 de bana göre tertemiz kullanılabilir mis gibi foto çıkıyor

Sony nin SLT teknolojisi ürünülerinden olan A77 şu an en populer modeli

video da yüksek hızda otofokus yapıyor içindeki dahili GPS fotoğraf etiketlemede oldukça kolaylık sağlıyor

dönebilir ekran EVF vizör elektronik çekeceğiniz fotoyu görüyorsunuz aynen ama hala çok kullanışlı değil

yani özellik olarak çok ama eksiği çok şu anda

arkadaşın biri yazmış ruhu yok diye evet gerçekten şu an deklanşörün altındaki kırmızı çentik sayesinde nikonu 10 km uzaktan tanırsınız

ama sony nin sade alpha logosu var şu anlık her modelde görünmüyor bu da

teknoloji bakımından Sony gerçekten kalite çıkartıyor

ama şu an ki piyasa ortamında sadece benim gibi farklılığı isteyenlerin tercih edeceği bir makina

fiyatları oldukça hızlı düşüyor 2. eli biraz zor. şu an d90 hala kaç para birçok sony modeli paramparça eder d90 ı ama yapacak birşey yok

Şu an sony nin NEX serileri herkesin elinde görmek mümkün focus peaking ile manuel lens severlerin gözdesi.

diyeceğim şu sony kullananların tek sıkıntısı ekipman ve aksesuar. yan sanayisini 2. elini sıfırını bulmak getirtmek biraz güç.

canon ve nikon kadar bol değil. bunun yanında 2. el de epey değer kaybediyor.

seneye inşallah SONYnin FF Bodysi olan A99 a talip olacağım nasıl olsa fiyatları düşecektir.

sony lider olmasa da benim gönlümün lideri :D:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

NEX-5N için Türkiye'de EVF mikrofon almak istedim geçen sene. Mikrofon için 5-6 dükkana sordum (Sony'ninkiler dahil), en az süre veren 3 hafta dedi. EVF de geçen sene saçma pahalıydı (ki zaten ABD'de de pahalı meret) ve gene ortalama 1 hafta teslim süresi verdiler. Sanki biz sipariş veriyoruz Sony hemen üretip gönderiyor gibi :) Kimse stok tutmaz mı elinde, 1 tane bile olsa :) Halbuki bazı NEX ve A bayonet objektifler ABD ya da Avrupa ile aynı fiyata sıfır bulunabiliyor Türkiye'de.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.