İçeriğe git

Değişken nd filtre

Recommended Posts

Filtre ile birkaç deneme fotoğrafı çektim. Jpeg'e çevirme ve küçültme dışında herhangi bir işlem uygulamadan burada paylaşıyorum.

Fotoğraflar tokina 11-16mm objektif ile çekildi. Saat: 14-30-15.00 arası. Beyaz dengesi ayarı auto modda.

u1qwf.jpg

(6 s - f/11 iso 100 - 0,3 ev)

u1r66.jpg

(10 s - f/14 iso 100 - 0,3 ev)

u1r8g.jpg

(30 s - f/20 iso 100 - 0,3 ev)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Resimleri büyük boyutlu göremiyorum ama hiçde kalitesiz çin malı filtreler gibi değil baya bir iyi ama sanki sarımtırak bir hava oluşmuş.

Farklı ortamlarda da denemek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Resimleri büyük boyutlu göremiyorum ama hiçde kalitesiz çin malı filtreler gibi değil baya bir iyi ama sanki sarımtırak bir hava oluşmuş.

Farklı ortamlarda da denemek lazım.

Hareketi yakalayabileceğim tek konu dönme dolaptı. Ters ışıkta çektim. Renk tonlamasının nedeni bu olabilir belki.

Daha önce paylaştığım inceleme yazısında b+w ile çekilen fotoğraflar sarı, nisi ile çekilenler mavi ağırlıklıydı. Bilgisayarda uzun uzun beyaz ayarı yapmayı beklerken, sonuç normal sınırlara yakın çıkınca olduğu gibi paylaşmayı tercih ettim. Bir de itiraf edeyim, eksikler daha ziyade benden kaynaklanıyor. "En kısa zamanda dener sonuçları paylaşırım" dediğim, ancak bir türlü zaman ayıramadığım için aceleye getirdim bu deneme işini. Sabırsız bir arkadaşın yanında, 10 stop hesabı yapmadan, tahmini değerlerle çekilmiş fotoğraflar bunlar. Bu filtre ile çok daha iyi fotoğraflar çekilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İnceleme yazınızı görmedim.

Bizim sitede mi paylaştınız?

Tabiki 2 kareye göre değelendirmemek lazım. Kaldıki çok kötü gibide durmuyor.

Sadece sarımtırak bir hava oluşmuş oda ortamdan kaynaklanabilir.

Bende benim Hoya ile baya mora çalmış fotoğraf çektim yani normal...

Aslında bu filtrelerde göz artı edilen bir hususda kalite kaybı.

Geni açılı manzaralarda çok göze batmasada özellikle gece fotoğraflarında keskinlikte düşüşler olabiliyor ucuz olanlarda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Bir ND 'de ben alayım dedim ve ürün geldiği gibi deneme amaçlı bir çekim yaptım. İlk fırsatta kendimi sahillere atacağım.

NikonD800

24-40 f/2.8

B+W 77mm ND 3.0 1000X

f/20

24mm

ISO100

30 sn

DSC_3033.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Photoshop ile oynadın mı abi renk olarak veya WB değeri ile?

PhotoShop bilgim yok Gökhan. RAW çekmiştim . NX2 ile jpg'e çevirip post ettim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O zaman kameradaki picture control modundaki renk doygunluk gibi şeylerin 1-2tık artırılmış.

Bana biraz fazla renkli, janjanlı göründü. Ancak filtrenin işi de değil gibi...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O zaman kameradaki picture control modundaki renk doygunluk gibi şeylerin 1-2tık artırılmış.

Bana biraz fazla renkli, janjanlı göründü. Ancak filtrenin işi de değil gibi...

Benim PictureCont Vivid olarak ayarlı. Tebrik ederim Gökhan uzaktan okudun valla :) Sadece keskinlik 1 tık. Bu kareye özel vivid değil yani. Hep vivid 'de kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Renkli çünkü fotoğraf belli yani ya müdehale var yada filtreden ama ND filtre genelde bu kadar renk vermez.

O zaman PS müdehalesi var, onuda yapmayıp Capture NX ile çevirdiğine göre geriye tek seçenek picture modları kalıyor :)

Bu arada 28mm F1.8G lensinden memnunmusun abi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Renkli çünkü fotoğraf belli yani ya müdehale var yada filtreden ama ND filtre genelde bu kadar renk vermez.

O zaman PS müdehalesi var, onuda yapmayıp Capture NX ile çevirdiğine göre geriye tek seçenek picture modları kalıyor :)

Bu arada 28mm F1.8G lensinden memnunmusun abi?

Zor bir soru Gökhan .. :)

çok kullandığım bir lens değil. Diyebileceğim hızlı netleme ve keskinlik olabilir.

Bu kareyi yarın birde standart PicCont ayarları ile çekmeye çalışayım. Bu ND işi hoşuma gitti :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zor bir soru Gökhan .. :)

çok kullandığım bir lens değil. Diyebileceğim hızlı netleme ve keskinlik olabilir.

50mm den biraz daha geniş bir lens aranıyorum da 24mm, 28, 30,35 gibi bişeyler arayışlardayım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Test olayı kolay, sen kendini sahile attığında bende peşine takılırım test ederim :D

Bana kullanmalık lazım ama biraz pahalı bir lens o yani 2.eli 1000TL+

Ben 4 haneye ulaşmayan bişey arıyorum o yüzden 35mm F2 ve 28mm f2.8D daha bir gündemimde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Aslında konu başlığından farklı bir yere gelmiş.

Ben bir daha sorabilir miyim; değişken ile standart arasında fark konusunda ne düşünüyorsunuz?

Hoya'nın değişkeni, B&W'nin sabitinden çok daha pahalı. Değişkenlerin enstantane/diyafram ile ayarlanabilecek bir sabite göre üstünlüğü var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sabit 3 stopluk ND filtre aldınız.

Hava parçalı bulutlu güneş vurmuyor kafanızda kurmak istediğiniz zamanlamayı iso 100, F16 ile elde ettiniz diyelim.

Hava birden açıldı direk güneş ışığı var. Atıyorum 1 önceki karede 3" enstantane hızınız varken bir anda 1/10 a çıktı.

iso 100 ün altına inmiyor, lens F16 nın üstüne çıktığı zaman kalite kalmıyor.

Yapılabilecek tek şey daha fazla karanlık sunan yüksek stoplu bir ND filtre.

Bu sefer gittiniz 10 stopluk ND filtre aldınız diyelim.

Aynı olayı bu sefer testten düşünün. Güneşteydiniz birden gölge geldi. 3" olan pozlamanız 20" oldu ve çok uzadı.

Değişken ND filtre ile bunu aşmak çok basit.

Ancak "kaliteli" değişken ND filtrelerin fiyatları ortada.

Ayrıca her Hoya kaliteli değildir. Hoya pro serisinden aşağısını almayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevap için teşekkürler. :)

Aslında iki stop için CPL filtre kullanıyorum ve yetiyor. Daha çok sormak istediğim, sizler ne kullanıyorsunuz; gerçekten sıkça "keşke değişken alsaydım, lazım oldu" diyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kaliteli ND filtre alabilecek olsam 5dk düşünmem.

Ben ilk 4stop ND filtre aldım Hoya Pro1 serisi müthiş bi filtreydi çok memnundum kalitesinden ama 4stop yetmiyordu + filtre çapı

Sonra nisi 11stop aldım zerre miktar memnun kalmadım. BW 10 stop kullandım o da deneyebildiğim kadarı ile güzeldi.

Ama işte 10stop filtre falan kullanmak zor. Filtre takılıyken görüş yok, AF çalışmıyor çünkü çok karanlık.

Geçen ebay dan fotga ND filtre aldım. Değişen türden bakalım 15$ lık bir ürün ama dikkatli kullanılırsa baya sağlam sonuçlar veriyormuş.

Birde kısa sürede 8stop falan ND filtre alacağım. 10 bazen yada en azından benim çekim yaptığım ortamlarda fazla oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Cevap için teşekkürler. :)

Aslında iki stop için CPL filtre kullanıyorum ve yetiyor. Daha çok sormak istediğim, sizler ne kullanıyorsunuz; gerçekten sıkça "keşke değişken alsaydım, lazım oldu" diyor musunuz?

Murat bey,

Ben bu konuyu biraz klasik ama pahalı bir yöntemle çözdüm. Paraya kıydım yani.

Aşağıdaki filtre kombinasyonunu aldım:

• Lee ND Grad serisinin hem soft hem de hard modellerinin 3,6,9 stop versiyonları
  • Lee Big Stopper (10 stop)
  • Lee Little Stopper (6 stop)
  • Lee Polariser

setini aldım. Bu filtrelerin (en fazla) üç tanesini aynı anda kullanabiliyorum. Yani;

- Hava bulutluyken 3 stop olanı,

- Güneş çıkınca 10 stop olanı tek, ya da 6 stop olanı ilave ederek ikili şekilde (3+6) 9 stop,

- Daha fazla uzun pozlama gerekliyse (10+6) 16 stop ikili vb kombinasyonlarda deniyorum.

- Zaten Polarize filtreyi taktığımda oradan 2 stop kazanıyorum, onunla birlikte 3 lü kombinasyon 18 stop çıkabiliyorum. Ama böyle bir durumla şimdiye kadar hiç karşılaşmadım. Karşılaşırsam çözümü mevcut.

Siz de tecrübe etmişsinizdir; öyle hemen filtreleri alıp takarak iyi sonuçlar elde edemiyorsunuz. Herbiri için bazı önemli trikler mevcut, hem makine ayarlarınızda hem de kullanım şeklinde. 3'lü kızağa takmanın bile bir sırası ve prosedürü var. çok deneme yaparak ve okuyarak bir yere kadar geldim, hala çok eksiğim var. Ne yazık ki çevremde bu konuda tecrübeli, bana yol gösterecek bir kimse bulamıyorum. öyle olsa, bunu bir bilenden/profesyonelinden uygulamalı şekilde öğrenmek daha iyi olurdu.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

En iyisi bu işe önce ucuz yollu bir başlayayım. Sonra neye ihtiyacım var görürüm. :)

Konu açılmışken, bir de şunu sorayım; en büyük objektifim 82mm. En küçüğü ise 52mm. ND filtreyi 82mm alıp, ayrıca her objektif için step-up almak akıllıca bir iş midir? Bunu şunun için soruyorum, Türkiye'de nette satılan 52mm-82mm step-up adaptör bulamadım. Bu step-up uygulaması çok yaygın olsaydı en azından büyük foto marketlerde olurdu diye düşündüm. Yoksa o kadar farklı çaplar uygun değil mi...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ND filre olayı teoride çok basit görünsede gerçekten o internette gördüğümüz sonuçları elde etmek o kadar kolay değil.

Emek, tecrübe ve sabır istiyor.

Ve çok ucuzuna kaçmamak gerekiyor.

Tamron 24-70 in en büyük dezavantajı 82mm olması.

82mm filtrelet çok pahalı. 82mm i 52mm de de kullanırsınız çok sıkıntı değil (50mm de ND filtreyi ne yapacaksınız onuda bilmiyorum gerçi).

Ancak ona özel bir aparat bulabileceğinizi bulabileceğinizi sanmam.

82mm 77 ye 77 72e 72 67e falan ancak öyle bişey ayarlanabilir

Bana sorarsanız lastikle bantla sabitleyin çok daha pratik bir çözüm :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

MarumiDHG ND64 Filtre (6 Stop) 100-110TL

Alın, aldırın. 10 numara kaliteli bir filtre.

Gökhan abi benimde nd filtreye ihtiyacım var bir tane.

Bu markayı öneriyorsan hemen şimdi sipariş vericem ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.