İçeriğe git

Hangi makina Nikon D5200 - Canon 700d

Burak TUNALILAR

Recommended Posts

ilk almaya karar verdiğimde kafam bir ara sony e yattı sonra işin piri olaraktan nikonda karar kıldım yoksa şu sanıyede 10 kare çeken bir aleti var a77 sanırım onu alacaktım. :)

şimdi sony bu işte yeni tabiki eksileri olacaktır

şu an tek makinada bi sürü teknolojiyi barındırıyor

ben seviyorum a77 alacağım inşallah şu an iki tane sony makinam var eskiteyim biraz :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şimdi sony bu işte yeni tabiki eksileri olacaktır

şu an tek makinada bi sürü teknolojiyi barındırıyor

ben seviyorum a77 alacağım inşallah şu an iki tane sony makinam var eskiteyim biraz :D :D

A57 tavsiye ederim A77 yerine. İkisi arasında çok fiyat farkı vardı en son baktığımda, değer mi emin değilim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

A57 tavsiye ederim A77 yerine. İkisi arasında çok fiyat farkı vardı en son baktığımda, değer mi emin değilim.

fiyat farkı var hala ben ucuzlamasını bekliyorum yeni modeller çıkınca a77 ucuzlar

arasında epey fark var a77 yi kullandım bi arkadaşta vardı

istediğim herşey mevcut tam bana göre

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

fiyat farkı var hala ben ucuzlamasını bekliyorum yeni modeller çıkınca a77 ucuzlar

Merhaba,

Bende 4 senedir nikon d50 kullanıyorum yeni bir makine alma arefesindeyim nikondan da vazgecmek istemiyorum ama sony a57 ve a77'nin özelliklerini cok beğendim ama kararsizim nikon d5100 mu yoksa sony a57 veya a77 mi eger sony alirsam pisman olurmuyum diye korkuyorum kararsizlik insana en kotu karari verdirtirmis misali hangisini alacagimi bende cok merak ediyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında geçen hafta Norveç'te kampanya vardı, 18-55 lens ile A77'yi 630 Avro'ya satıyorlardı. Ayaklarım çok gitti ama hep kendimi tuttum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ümit Hoca kızma ama bu konuda katılmıyorum :) Canon gövdelere çipli bir adaptör takarak Nikon objektif kullanabiliyorsun. Bu adaptörÜ bir kere alırsan her Nikon objektifi kullanabiliyorsun (son aldığım adaptörde G objektiflerin bile diyaframını değiştirebiliyorum). Bu eski objektifler sadece D7000 ve Üzeri gövdelerde adam gibi çalışıyor, en alt seviye gövdelerde kullanmak kolay değil (manuel pozlama vs.. gerekiyor). Ek olarak Canon m42, Pentax, Nikon vs.. gibi piyasadaki hemen her objektifi manuel olarak kullanabilirken Nikon'da Nikon F haricindekilerin çoğunda sonsuza odaklama sorunu yaşıyorsunuz.

Bu arada Canon'u savunup Nikon'u kötÜlemiyorum, sonuçta Nikon objektifleri 5DMarkIII'e takabilmek için tonla para verip adaptör aldım :)

Merhaba Ertan Hoca;

" Herkes benim fikrime katılırsa yanılmış olmaktan korkarım " demiş mevlana. Bu nedenle, benimle aynı fikirde olmayanlara saygı duyarım...:)

Eski lensleri, Canon markasında kullanmak için ek adaptör, çip ve dönÜştÜrÜ kullanmak gerekiyor. Bende tam olarak bunu kastetmiştim. Nikonda adaptöre ihtiyaç duymadan eski lensleri rahatlıkla kullanabilirsiniz ama dediğiniz gibi D7000 ve Üzeri kameralar için geçerli bu durum. Ayrıca Nikon kullanıcıları, başka marka lensleri kullanmaya pek yönelmiyorlar ama diğer markalar, Nikon lensleri kullanmaya çok hevesliler.:) Nedenini Mehmet hocam açıklamış..:) Sonuç olarak her markanın kendine göre avantaj ve avantajsız olduğu durumlar vardır ama şu bir gerçektir ki başlangıç seviyesi kameralarda Nikon markasının kameraları, Canon markasından teknik olarak daha fazla özellik barındırır. Bu ise maliyet demektir. Bu nedenle Canon kameraların başlangıç seviyeleri her zaman Nikon'dan ucuzdur. Bu ise piyasada Nikon markasının fiyatlarının nedensiz yere yÜksek olduğu yönÜnde yanlış izlenim bırakmaktadır.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Bende 4 senedir nikon d50 kullanıyorum yeni bir makine alma arefesindeyim nikondan da vazgecmek istemiyorum ama sony a57 ve a77'nin özelliklerini cok beğendim ama kararsizim nikon d5100 mu yoksa sony a57 veya a77 mi eger sony alirsam pisman olurmuyum diye korkuyorum kararsizlik insana en kotu karari verdirtirmis misali hangisini alacagimi bende cok merak ediyorum...

valla açık konuşmak gerekirse özellik bakımında sony d5100 ü alır dörde katlar ama işin şu boyutu var aksesuar lens bulmak şu anlık nikon ve canon kadar bol değil

ama artıyor bir de 2. el fiyatları biraz daha çabuk düşer satma fikriniz olursa beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Aslında geçen hafta Norveç'te kampanya vardı, 18-55 lens ile A77'yi 630 Avro'ya satıyorlardı. Ayaklarım çok gitti ama hep kendimi tuttum :)

oo çok iyi fiyatmış alıp gelseniz 2000 TL ye direk alırdım sizden 300 TL kar kalırdı size :D :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Şu eski lens kullanabilme olayına da hastayım :D

Pentax kullanırken herkesin bir söylemi vardı. Canon Nikon şöyle böyle ama biz Pentax da 1781 yılında üretilen Pentax lensi bile kullanabiliyoruz!

Bende garibim safım, inanıyorum buna özellik sanıyorum :)

Nikon a geçtim, aynı şeyler onda söylenmeye başladı 1621 yılından kalma lensleri kullanabiliyoruz!

Vay anasını demek ki sadece Pentax a özgü bişey değilmiş...

Yemin ediyorum dün Canon Türk de okudum. Biz 1847 den kalma lensleri kullanabiliyoruz!

Oha! e peki hangisi eski lensleri kullanamıyor??

Sonuç olarak abiler, ablalar yıl 2013, neredeyse 2014 olacak.

Yahu 30-40 senelik lens ile ne işiniz var?

Atıyorum Voigtlander 125mm macro hastasıyım. Lens zaten 1500$, 50-100$ adaptöre parasından mı çekineceğim?

Not : yıl örneklerini tamamı ile kafamdan salladım.

Burada konusu geçen eski lensleri kullanma hiçbir adaptöre veya dönüştürücüye ihtiyaç duymadan kullanımdır. Yoksa bu teknoloji çağında elbette bir çözüm bulunur. Canon markası bu işte bence en garip firmadır (Ertan hoca kızma). Lens bayonetini değiştirerek kullanıcılarını çıldırtmıştır ama dediğim gibi bu teknoloji çağında elbet çipli adaptör veya dönüştürücüler kullanarak (ek maliyetle) bu işi yapmak mümkündür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Canon EOS' a geçeli olmuş yüzyıl, hatırlayan bile kalmadı artık :) Biri Ferrari diğeri Lamborghini benim gözümde. Bugün National Geographic'in 125. yıl özel sayısını aldım. Kiminin elinde Nikon kiminin elinde Canon. Aralarında bizim kadar tartıştıklarını da sanmıyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Canon EOS' a geçeli olmuş yüzyıl, hatırlayan bile kalmadı artık :) Biri Ferrari diğeri Lamborghini benim gözümde. Bugün National Geographic'in 125. yıl özel sayısını aldım. Kiminin elinde Nikon kiminin elinde Canon. Aralarında bizim kadar tartıştıklarını da sanmıyorum :)

Nereden aldınız dergiyi bulamadım bende link atabilirmisiniz acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burada konusu geçen eski lensleri kullanma hiçbir adaptöre veya dönÜştÜrÜcÜye ihtiyaç duymadan kullanımdır. Yoksa bu teknoloji çağında elbette bir çözÜm bulunur. Canon markası bu işte bence en garip firmadır (Ertan hoca kızma). Lens bayonetini değiştirerek kullanıcılarını çıldırtmıştır ama dediğim gibi bu teknoloji çağında elbet çipli adaptör veya dönÜştÜrÜcÜler kullanarak (ek maliyetle) bu işi yapmak mÜmkÜndÜr.

Pentax da 50 senelik bir lens için adaptöre ihtiyaç yok, aynı bayonet zaten.

CanonTÜrk de de adaptörÜn adı geçmiyordu.

Canon konusunda kara cahilim ben, orda öyle yazdı onu aktardım yoksa kendi bilgi birikimime dayanan bir yazı değildi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Pentax da 50 senelik bir lens için adaptöre ihtiyaç yok, aynı bayonet zaten.

CanonTÜrk de de adaptörÜn adı geçmiyordu.

Canon konusunda kara cahilim ben, orda öyle yazdı onu aktardım yoksa kendi bilgi birikimime dayanan bir yazı değildi.

Sorun değil Gökhan. Eski lens konusu biraz da biz (antika olmayanları tenzih ederim) antika kullanıcılar için geçerli..:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sorun değil Gökhan. Eski lens konusu biraz da biz (antika olmayanları tenzih ederim) antika kullanıcılar için geçerli.. :)

Lens manuel olunca kullanım performansı dÜşÜyor. Ne kadar kaliteli olursa olsun, performansı dÜşÜk olunca, seri olamayınca bu sefer her zaman her yerde kullanılamaz hale geliyor. Sadece çantada sÜs eşyası gibi dolaştırılıyor :)

Eski lensler hakkında ki benim görÜşÜm. Tabiki kimisi AF lens gibi kullanıyor manuel lensleri ama amatörler için hiç kolay değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Lens manuel olunca kullanım performansı dÜşÜyor. Ne kadar kaliteli olursa olsun, performansı dÜşÜk olunca, seri olamayınca bu sefer her zaman her yerde kullanılamaz hale geliyor. Sadece çantada sÜs eşyası gibi dolaştırılıyor :)

Eski lensler hakkında ki benim görÜşÜm. Tabiki kimisi AF lens gibi kullanıyor manuel lensleri ama amatörler için hiç kolay değil.

Benim için 40-45 yıl önce Üretilmiş eski lensleri, en yeni DSLR gövdelerde kullanmak bir çeşit zamanda yolculuk yapmaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba, Arkadaşlar Nikonu almaya karar verdim hangi lens seçeneğiyle başlamam iyi olur

Birde bu lensleri ilerde af motorlu üst modellere geçersem bu lensleri kullanabilirmiyim.

Teşekkürler.

Nikon D5200 18-105 VR

Nikon D5200 Tamron 17-50 f/2.8

Nikon D5200 18-55 VR + Sigma 70-300 APO

Nikon D5200 18-55 VR - 55-200 VR

Nikon D5200 Sigma 18-200mm f/3.5-6.3 II DC OS HSM

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bütçen yetiyorsa D5200 + Tamron 17-50 + Nikon 55-200 VR

Yetmiyorsa 18-55VR veya 18-105VR + 55-200 VR

Ben açıkcası Tamron 17-50 'yi Nikon'un 18-55 / 18-105 ve türevi 3. parti lenslerinden iyi görüyorum (fiyat olarak eşdeğerleri düşününce).

O sebepten sanada özellikle 17-50 ye yoğunlaşmanı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.