İçeriğe git

Makro lenslerin gerçek diyafram değerleri

Recommended Posts

Atalay Bey bu konuda birkaç kere söyledim zaten, efektif diyafram değerinin artması sadece ve sadece çok yakın odakmalada geçerli. Objektifiniz makro da olsa 24-70 de olsa 85mm de olsa normal çekim mesafelerinde hiçbir sorun yaşamazsınız.

Gökhan, senin Sigma 70mm'nin de efektif diyafram rakamı artıyor makro çekimlerde merak etme :)

Efektif olarak artıyor olabilir doğrudur, hatta diğer markalarda da mutlaka durum böyledir.

Ancak kameradan baktığında diğer markalarda F2.8 görünüyor halen, keza benim 70mm de de.

Buda insanların kafasını karıştırıyor bence

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Atalay bey f2.8 den 4 e yükseldi diyen Amerikalı arkadaşa ısrarlı sorularım sonucunda yanlış yazdığını muhtemelen onu f4 de çektiğini söylemiş.(formüllerle gelince korktu itiraf etti :)) f2.8, konunun başında yazdığım gibi 1 metere de bile en fazla 3.1 gibi bir değer çıkıyor ki 90mm odak uzaklığında zaten genelde yazdığınız gibi 2-3 metreden çekeceğiniz için ortada bir sorun kalmıyor. Eğer ingilizceniz varsa özelden sorduğum soru üzerine portre lenslerde ilgili oluşan bu faydalı konuyu takip edebilirsiniz. Konuyu açan arkadaş profesyonel, 1.8, 2.8 farkı dışında, keskinlik, renk, vc, bokeh karakteristiği ve makro artılarıyla tamron 90mm vc yi 85mm 1.8g Nikondan daha başarılı buluyor.Ayrıca aynı odakta 70-200 2.8 den de daha başarılı buluyor. (kendisinde üçü de var) . Aslında daha önce Ertan beyinde diğer bir konuda sakalım yok ki dinletemiyorum dediği üzere elde çekimde vc(vr, is) li bir 2.8 pek çok durumda vc siz bir 1.8 den daha avantajlı olacaktır (4 stopa kadar avantaj). Geriye nasıl bir avantajı kalıyor nikonun ben daha bulamadım...Bu arada Tamron 90mm vc "eisa 2013-2014 en iyi les ödülü" almış.

http://www.dpreview..../thread/3553214

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Konu biraz eski fakat bende aynı sorunu yaşadığımı söyleyeceğim. Yazılanları iyi anladım gibi fakat yine içimi rahatlatmak için birşey sormak istiyorum. Tamron 90mm VC USD edindim uzun araştırmalar sonucunda ve F 2.8 değerindeyken hiç kare alamadım. Genelde F 3.1 ve üzeri değerlerde oluyor, bu durumu satıcı firmaya bildirmeli miyim yoksa normal bir durum sen fotoğraf çekmeye devam et mi diyorsunuz :) Saygılarımla..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu biraz eski fakat bende aynı sorunu yaşadığımı söyleyeceğim. Yazılanları iyi anladım gibi fakat yine iÇimi rahatlatmak iÇin birşey sormak istiyorum. Tamron 90mm VC USD edindim uzun araştırmalar sonucunda ve F 2.8 değerindeyken hiÇ kare alamadım. Genelde F 3.1 ve üzeri değerlerde oluyor, bu durumu satıcı firmaya bildirmeli miyim yoksa normal bir durum sen fotoğraf Çekmeye devam et mi diyorsunuz :) Saygılarımla..

Makineyi A moduna alın. Lensi ise manuel netlemeye.

Lensi el ile sonsuz netlemeye alın diyaframı F2.8 yapabiliyor olmanız lazım.

Daha sonra lensi manuel olarak Çevirmeye başladığınızda F5.6 ya kadar Çıkıyorsa sorun yoktur yani şikayet vs etmenizi gerektirecek bir durum yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makineyi A moduna alın. Lensi ise manuel netlemeye.

Lensi el ile sonsuz netlemeye alın diyaframı F2.8 yapabiliyor olmanız lazım.

Daha sonra lensi manuel olarak Çevirmeye başladığınızda F5.6 ya kadar Çıkıyorsa sorun yoktur yani şikayet vs etmenizi gerektirecek bir durum yok.

Gökhan hocam dediklerinizi yaptım ve bir sıkıntı gözükmüyor. Hızlı ve aÇıklayıcı cevabınız iÇin Çok teşekkür ederim, selamlar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu biraz eski fakat bende aynı sorunu yaşadığımı söyleyeceğim. Yazılanları iyi anladım gibi fakat yine iÇimi rahatlatmak iÇin birşey sormak istiyorum. Tamron 90mm VC USD edindim uzun araştırmalar sonucunda ve F 2.8 değerindeyken hiÇ kare alamadım. Genelde F 3.1 ve üzeri değerlerde oluyor, bu durumu satıcı firmaya bildirmeli miyim yoksa normal bir durum sen fotoğraf Çekmeye devam et mi diyorsunuz :) Saygılarımla..

Yakın Çekimlerde makine ayarladığınız değerin üzerinde diyafram gösterebilir, normaldir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.