İçeriğe git

Nasıl bir bilgisayar kullanıyoruz veya kullanmalıyız ?

Recommended Posts

Bilgisayar bir bütündür. Rami düşük, işlemcisi hızlı PC bir işe yaramaz, yada tersi...

Ram de yüksek olacak, işlemcide iyi olacak, çhipset olabildiğince güncel ve sorunsuzu olacak, ekran kartı tercihen iyi olacak, kasa ferah ve havadar olacak, güç kaynağı sistem limitinin en az %20-30 üstünde olacak falan fıstık...

Birde SSD nedir arkadaş?

Bir SSD çılgınlığı türedi aldı başını gidiyor.

İnternet ortamında biri çıkıp benim 20 senelik bir bilgisayarım var bilmem şu SSD yi aldım bilgisayar uçuyor uçuyor!!

Uçuyorda nereye doğru?

Bugün piyasadaki hemen hemen tüm SSD ler Sata 3 destekli.

Arkadaş senin PC in laptop neyse Sata3 hatta 2 bile destekli değil!

Ama uçuyormuş?? Arkadaşın PC havalanmış yani görgü tanıkları var! :blink:

Ya arkadaşlar akıl var mantık var.

Benim bir bahçe sulama hortumum var bildiğiniz basit bahçe hortumu çapı nedir 10mm ya var ya yok.

Sen bunun ucuna altın kaplama başım büyüklüğünde boru taksan ne olur? Ona gelen su bahçe hortumu içinden geçmiyor mu?

Teknik olarak o bahçe hortumunun içinde saatte 100lt su akıyorsa bunu arttırmak mümkünmüdür Allahınızı severseniz?

Ama SSD takınca uçuyormuş!

Uçtuğu falan yok. Yalan dolan.

5 sene önce Sata 3 diye bişey yoktu, şanslıysanız PC nizde Sata 2 vardır.

Zaten adam akıllı, düzgün çalışan Sata 2 klasik mekanik diskiniz varsa onu SSD ye çevirdiğinizde %10 ya performans artar, ya artmaz!

Apple olayında;

O küçük ucuz laptopları gösteriş meraklılarının hedef kitlesidir. çok da ahım şahım kaliteli olduklarını düşünmüyorum.

Ben almam, para verip evime sokmam.

Mac Mini ler fiyat performans canavarları, kalitesini anlamak için sökmek lazım!

Ben daha önce bilgisayar söktüm diyen kişi o kapağı kaldırdığı an hönk diye kalır :D

Mühendislik fışkırıyor her yerinden.

i5 2.5ghz 8gb ram + orta kaliteli bir IPS 'i ikinci el 2000TL ye çok rahat temin edebilirsiniz.

Mac pro denilen masa üstü setleri dehşetül vahşet aletler.

Full kalite.

Geçen acaba yeni pro çıkacakken 2012 versiyonunu falan düşeşe getirebilirmiyim diye baktım 4000-5000-6000-7000 Türk liraları havalarda savruluyor :D

iMac ler yine donanım olarak iyiler, pro lar kadar değil ancak gündelik iş daha doğrusu her türlü işi yapacak düzeyde. Pro lardan farkı pro nun adı üstünde profesyonel seri.

Ancak kalite olarak parasının hakkını verir mi? Ekranı vs kaliteli mi onu bilmiyorum.

Bir ecnebi sitesinde 2012 iMac lerde LG IPS panel var yazıyordu ki LG de IPS konusunda öyle sanıroyum ki en basic ürünleri yapan firma.

LG de IPS olmayan panel kalmadı zaten :D monitörler, TV ler, cep telefonları hepsi IPS, yakında bulaşık ve çamaşır makinelerinde IPS ekranlılarını bekliyorum.

Ayrıca apple olayında evet pahalı ancak orada donanıma para vermiyorsun.

Verdiğin Apple ın mühendisliği ve yazılım dehası.

Yani 2013 Mac Pro ürününün tasarımını ve iç dizaynını bir inceleyin. Bu adam aynı donanıma sahip teneke kutudaki PC ile neden aynı fiyata satsın?

Şöylede bir gerçek var.

Birebir aynı donanıma sahip bir PC + windows ile MAC + machintosh u kıyaslayın, MAC daha performanslı çalışacaktır.

Amatörsek MAC masraf ve keyiftir.

PC idealdir.

Ben askerden sonra kendi laptopuma hackintosh kurduydum o günden beri onu kullanıyorum.

Kullanım kolaylığı, güvenliği sıfır hata yapısı kendisinden kopmama engel oluyor.

Geçen sene Mac mini aldım, onu alınca da laptopu windows a çevirdim. Şöyle söyleyeyim, laptopu sadece bir yere giderken lazımsa yanıma alıyorum yada ay sonundan sonuna download amaçlı (az güç çektiği için) sürekli açık tutuyorum. Onun dışında hep kapalı.

Ya gökhan Allah aşkına diyaznını yiyem apple tamam severim telefonum apple ama o içine ettim macları yanıyor aga yumurta kır pişir üstünde o kadar para verecem yanacak yok aman kalsın o paraya deli makine alırım yanmaz gerekirse hackintosh yaparım onu aynı halt dizayn ne dizaynı şimdi ultrabooklarda var aynı nane apple hemde yanmıyor yarı fiyatına apple tamamen marka satışı osx ise problem her makineye kurarsın onu elma arkada gözükecek diye yanan bir makine almam çok çektim yanan makinelerden. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yanlış kelime kullandım sanırım kusura bakmayın , bende gerçekten SAS'ı ilk defa duyuyorum araştıracağım , ama önümüze konulanı tüketmeye alıştırıldığımız için SSD diyoruz , dediğiniz gibi fiyatları gerçekten uçuk ve kapasiteleri düşük ,

sas,ata,sata scı vs vs eskidir ama hızlıdırlar ben genelde atalarda gezdiğimden sas fırsatı bulamadım :D ssd yi görünce direk buna geçtim çok gereklimiydi aslında değildi ama oyun oynuyorum arada açmadığı yada yavaş olduğu zaman dellendim birgün gittim ssd li aldım. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ya gökhan Allah aşkına diyaznını yiyem apple tamam severim telefonum apple ama o içine ettim macları yanıyor aga yumurta kır pişir üstünde o kadar para verecem yanacak yok aman kalsın o paraya deli makine alırım yanmaz gerekirse hackintosh yaparım onu aynı halt dizayn ne dizaynı şimdi ultrabooklarda var aynı nane apple hemde yanmıyor yarı fiyatına apple tamamen marka satışı osx ise problem her makineye kurarsın onu elma arkada gözükecek diye yanan bir makine almam çok çektim yanan makinelerden. :)

Isınıyor dediğin cihaz hangisi alimünyum kasalı cihazlar mı?

Ayrıca Hackintosh mantıklı, bende çok düşündüm ama ince eleyip ıyi seçmek lazım, her PC tam teşekkürlü düzgün çalışan machintosh olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilgisayar bir bütündür. Rami düşük, işlemcisi hızlı PC bir işe yaramaz, yada tersi...

Ram de yüksek olacak, işlemcide iyi olacak, çhipset olabildiğince güncel ve sorunsuzu olacak, ekran kartı tercihen iyi olacak, kasa ferah ve havadar olacak, güç kaynağı sistem limitinin en az %20-30 üstünde olacak falan fıstık...

Birde SSD nedir arkadaş?

İnternet ortamında biri çıkıp benim 20 senelik bir bilgisayarım var bilmem şu SSD yi aldım bilgisayar uçuyor uçuyor!!

Uçuyorda nereye doğru?

Benim bir bahçe sulama hortumum var bildiğiniz basit bahçe hortumu çapı nedir 10mm ya var ya yok.

Sen bunun ucuna altın kaplama başım büyüklüğünde boru taksan ne olur? Ona gelen su bahçe hortumu içinden geçmiyor mu?

Teknik olarak o bahçe hortumunun içinde saatte 100lt su akıyorsa bunu arttırmak mümkünmüdür Allahınızı severseniz?

Zaten adam akıllı, düzgün çalışan Sata 2 klasik mekanik diskiniz varsa onu SSD ye çevirdiğinizde %10 ya performans artar, ya artmaz!

Apple olayında;

O küçük ucuz laptopları gösteriş meraklılarının hedef kitlesidir. çok da ahım şahım kaliteli olduklarını düşünmüyorum.

Mac Mini ler fiyat performans canavarları, kalitesini anlamak için sökmek lazım!

Ben daha önce bilgisayar söktüm diyen kişi o kapağı kaldırdığı an hönk diye kalır :D

i5 2.5ghz 8gb ram + orta kaliteli bir IPS 'i ikinci el 2000TL ye çok rahat temin edebilirsiniz.

Full kalite.

Geçen acaba yeni pro çıkacakken 2012 versiyonunu falan düşeşe getirebilirmiyim diye baktım 4000-5000-6000-7000 Türk liraları havalarda savruluyor :D

iMac ler yine donanım olarak iyiler, pro lar kadar değil ancak gündelik iş daha doğrusu her türlü işi yapacak düzeyde. Pro lardan farkı pro nun adı üstünde profesyonel seri.

Ancak kalite olarak parasının hakkını verir mi? Ekranı vs kaliteli mi onu bilmiyorum.

Bir ecnebi sitesinde 2012 iMac lerde LG IPS panel var yazıyordu ki LG de IPS konusunda öyle sanıroyum ki en basic ürünleri yapan firma.

LG de IPS olmayan panel kalmadı zaten :D monitörler, TV ler, cep telefonları hepsi IPS, yakında bulaşık ve çamaşır makinelerinde IPS ekranlılarını bekliyorum.

Yani 2013 Mac Pro ürününün tasarımını ve iç dizaynını bir inceleyin. Bu adam aynı donanıma sahip teneke kutudaki PC ile neden aynı fiyata satsın?

Şöylede bir gerçek var.

Birebir aynı donanıma sahip bir PC + windows ile MAC + machintosh u kıyaslayın, MAC daha performanslı çalışacaktır.

PC idealdir.

Ben askerden sonra kendi laptopuma hackintosh kurduydum o günden beri onu kullanıyorum.

Kullanım kolaylığı, güvenliği sıfır hata yapısı kendisinden kopmama engel oluyor.

Geçen sene Mac mini aldım, onu alınca da laptopu windows a çevirdim. Şöyle söyleyeyim, laptopu sadece bir yere giderken lazımsa yanıma alıyorum yada ay sonundan sonuna download amaçlı (az güç çektiği için) sürekli açık tutuyorum. Onun dışında hep kapalı.

Esasında denemek istediklerimden biri de şu hackintosh olayı !

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi sorumun cevabı led olayı yani beyaz dengesi dediklerinin hepsine eyvallah :D ama 3.0 usb ile sdd de katılmıyorum bende baya sistem kullandım şuanda 3.0 usb ve sdd kullanıyorum notebook da baya bir fark var.Zaten fotocu bir insan foto işine yarayacak makineleri alır daha çok monütörün boyu çözünürlük vs vs o yüzden bir çok makinenin çeşitleri var asusun mesela çizimciler için tasarladığı bir notebook var gerçeği masa üstü gibi hayvani birşey. :)

sas,ata,sata scı vs vs eskidir ama hızlıdırlar ben genelde atalarda gezdiğimden sas fırsatı bulamadım :D ssd yi görünce direk buna geçtim çok gereklimiydi aslında değildi ama oyun oynuyorum arada açmadığı yada yavaş olduğu zaman dellendim birgün gittim ssd li aldım. :)

300 GB lık SAS'a 2.460 tl verecek paranız varsa tabiki SSD almaktan mantıklı.Normal bir ev kullanıcısı için gereksiz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

SSD disk bence gereksiz olur. Eğer disk performansı gerektiren bir iş için kullanacak olsaydınız evet olabilirdi. 40-50 Mb lik bir fotoğrafın diskten okunması yada diske yazılması problem değil. CPU hızı ve yeterli Ram gerektiriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birde SSD nedir arkadaş?

Uçuyorda nereye doğru?

Apple olayında;

Full kalite.

Şöylede bir gerçek var.

PC idealdir.

Farklı bios sürümleriyle SATA 1 destekleyen bilgisayarınızı SATA 2, sata 2yi sata 3 yapabilirsiniz...Araştırdıktan sonra çok farklı yöntemleri var,illa fabrika çıkışı verilerle sabit kalacaksın diye bir kaide yok..

MAC daha performanslı tamam tork'u yüksek ama benim kullandığım programları çalıştırmadıktan sonra boot süresi 1 sn olmuş ps yi 2 sn açmış umrumda değil..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi sorumun cevabı led olayı yani beyaz dengesi dediklerinin hepsine eyvallah :D ama 3.0 usb ile sdd de katılmıyorum bende baya sistem kullandım şuanda 3.0 usb ve sdd kullanıyorum notebook da baya bir fark var.Zaten fotocu bir insan foto işine yarayacak makineleri alır daha çok monütörün boyu çözünürlük vs vs o yüzden bir çok makinenin çeşitleri var asusun mesela çizimciler için tasarladığı bir notebook var gerçeği masa üstü gibi hayvani birşey. :)

Gökhan;

Sadece LED veya TL ışıklandırmalı panel beyaz dengesine etki eden faktör değildir. Her IPS panel de günün en ucuz TN Film panellerine göre daha iyi değildir. IPS panellerin benim bildiğim en son 8 farklı versiyonu vardı. P-IPS, H-IPS gibi bir sürü çeşit işte. Burda önemli olan kullanılan IPS panelin hem beyaz dengesi hem de renk başarımıdır. Genel manede piyasadaki IPS paneller en ucuz versiyonlarıdır ve büyük bölümü LED ışıklandırmalıdır. Led ışıklandırmalı panellerin de beyaz dengesi başarımı "bazı modeller" hariç vasattır. Sonuçta bu panelleri üreten fabrikaların sayısı bellidir ve her modelin kendine göre bir "renk başarımı" vardır. Bunlar sRGB ve Adobe RGB gibi bazı standartlar ile belirtilir. örneğin bundan 5 yıl önce üretilmiş bir IPS panel yüzde 78 Adobe RGB renk başarımına sahipse (bir tür dinamik aralık) bugünkü IPS paneller yüzde 98 Adobe RGB renk başarımına sahipler. Buna en güzel örnek benim de kullandığım Asus P246Q modelidir. Hatta bu monitörü satın aldığım zamanlarda NEC, Eizo, HP gibi üst segment monitörlerde bile Asus'un bu modelinde kullandığı panel yoktu; buna rağmen Asus daha ucuzdu. Şu an piyasada bulabilirseniz alın, çünkü artık bu panel yok.

Aynı şey laptop ekranı için de geçerli. Bi ara aşırı yansıtan ekranlar piyasayı doldurdu, sonra millet uyandı, mat ekran aramaya başladı, şimdilerde herkes bir IPS tutturmuş, tıpkı SSD olayı gibi. Ama beyaz dengesi başarımı, renk skalası genişliği, doğru renkleri verebilme gibi konulardan kimsenin haberi yok. Ama oyun hastaları için her türlü Ghost, Lag bilgisine ulaşmak mümkün, çünkü o pazarda iyi para var.

Anladın mı şimdi neden oyuncuların makinesi fotoğraf işi yapmaz dememi?

Demem o ki, hem ekran kartınızın bit'i yeterince geniş olacak, yani gpu rami büyükmüş beni kazımaz; hem de paneliniz adam gibi ciddi bir panel olacak. Dış kutudaki marka ister HP olsun ister Asus, o kısmıyla ilgilenmiyorum. Ben fabrikanın o seride hangi model paneli kullandığına bakarım, o panelin teknik verileri zaten nette vardır, ona göre hareket ederim. Gidip NEC markasına 2000 euro vereceğime daha başarılı bir panele sahip Asus'a 750 euro veririm. Mevzu biraz sizin elektronik ve PC donanımıyla olan tecrübenize bağlı.

Bir de arkadaşların bu RAM konusuna yoğunluğunu anlamış değilim. Ben CS6'nın full sürümünü 8 GB FB-Ram kullanan çift işlemcili, her bir işlemcide 4 çekirdek bulunduran Xeon işlemcili (X5355) workstationda kullanıyorum. Dikkat edin 8 Gb ram dedim. 64 bitlik W7 işletim sistemi aynı anda hem Nikon Capture NX2, hem PS, hem Premiere Pro, hem de Adobe Encoder açık iken henüz 5 gb den daha fazla ram kullandığını görmedim. Siz bu kadar geniş rami sisteminize nasıl kullandırıyorsunuz anlayabilmiş değilim. Acaba gereksiz bir sürü program arka planda çalışıyor da bu sizin diğer işlerinizi mi etkiliyor?

Şimdi bazı arkadaşlar, hatta genç arkadaşlar benim yazdıklarımdan ne diyor bu dinazor diyebilirler. Bakın genç arkadaşlar, TR de ilk bilgisayar eğitimi alan neslin temsilcisiyim ben. 8086 AT lerle başladığımda HDD yoktu kasaların içinde. 5 çeyreklik disketlerle sistemi start up yapar, ardından Basic, Cobol, Fortran gibi dillerin disketlerini takar, o şekilde çalışırdık. Bu yüzden sizin faresiz gezinemediğiniz ortamlarda bir klavye ile MS-DOS üzerinden derdimizi halledebilen, günümüze yetişebilen son nesiliz. Bundan dolayı donanımsal olarak sistem kaynaklarını sömüren her türlü gereksizliğe karşıyızdır. Demem o ki en düşük donanımla en iyi şekilde çalışabilmenin yolu, seçilen donanımın kalitesidir. Yani en güçlü, en hızlı donanıma sahip olmak sizin gücünüzü ve hızınızı artırmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Esasında denemek istediklerimden biri de şu hackintosh olayı !

Hackintosh için iyi ve uyumlu donanımları seçmek lazım.

iatkos.me isimli forumda bu konuda fazlası ile bilgi mevcuttur.

Farklı bios sürümleriyle SATA 1 destekleyen bilgisayarınızı SATA 2, sata 2yi sata 3 yapabilirsiniz...Araştırdıktan sonra çok farklı yöntemleri var,illa fabrika çıkışı verilerle sabit kalacaksın diye bir kaide yok..

MAC daha performanslı tamam tork'u yüksek ama benim kullandığım programları çalıştırmadıktan sonra boot süresi 1 sn olmuş ps yi 2 sn açmış umrumda değil..

Benim laptopum Bizans döneminden kalma değil, sadece 5 senelik.

Sata3 bios u mevcutmu? Bende kurup uçayım o zaman :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hackintosh için iyi ve uyumlu donanımları seçmek lazım.

iatkos.me isimli forumda bu konuda fazlası ile bilgi mevcuttur.

Benim laptopum Bizans döneminden kalma değil, sadece 5 senelik.

Sata3 bios u mevcutmu? Bende kurup uçayım o zaman :)

Marka modeline göre araştır bulursun.Zamanında sata 1 thinkpad T61 i kırılmış bios sürümü yükleyerek sata 2 yapmıştım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

[quete]Gökhan;

Sadece LED veya TL ışıklandırmalı panel beyaz dengesine etki eden faktör değildir. Her IPS panel de günün en ucuz TN Film panellerine göre daha iyi değildir. IPS panellerin benim bildiğim en son 8 farklı versiyonu vardı. P-IPS, H-IPS gibi bir sürü çeşit işte. Burda önemli olan kullanılan IPS panelin hem beyaz dengesi hem de renk başarımıdır. Genel manede piyasadaki IPS paneller en ucuz versiyonlarıdır ve büyük bölümü LED ışıklandırmalıdır. Led ışıklandırmalı panellerin de beyaz dengesi başarımı "bazı modeller" hariç vasattır. Sonuçta bu panelleri üreten fabrikaların sayısı bellidir ve her modelin kendine göre bir "renk başarımı" vardır. Bunlar sRGB ve Adobe RGB gibi bazı standartlar ile belirtilir. örneğin bundan 5 yıl önce üretilmiş bir IPS panel yüzde 78 Adobe RGB renk başarımına sahipse (bir tür dinamik aralık) bugünkü IPS paneller yüzde 98 Adobe RGB renk başarımına sahipler. Buna en güzel örnek benim de kullandığım Asus P246Q modelidir. Hatta bu monitörü satın aldığım zamanlarda NEC, Eizo, HP gibi üst segment monitörlerde bile Asus'un bu modelinde kullandığı panel yoktu; buna rağmen Asus daha ucuzdu. Şu an piyasada bulabilirseniz alın, çünkü artık bu panel yok.

Aynı şey laptop ekranı için de geçerli. Bi ara aşırı yansıtan ekranlar piyasayı doldurdu, sonra millet uyandı, mat ekran aramaya başladı, şimdilerde herkes bir IPS tutturmuş, tıpkı SSD olayı gibi. Ama beyaz dengesi başarımı, renk skalası genişliği, doğru renkleri verebilme gibi konulardan kimsenin haberi yok. Ama oyun hastaları için her türlü Ghost, Lag bilgisine ulaşmak mümkün, çünkü o pazarda iyi para var.

Anladın mı şimdi neden oyuncuların makinesi fotoğraf işi yapmaz dememi?

Demem o ki, hem ekran kartınızın bit'i yeterince geniş olacak, yani gpu rami büyükmüş beni kazımaz; hem de paneliniz adam gibi ciddi bir panel olacak. Dış kutudaki marka ister HP olsun ister Asus, o kısmıyla ilgilenmiyorum. Ben fabrikanın o seride hangi model paneli kullandığına bakarım, o panelin teknik verileri zaten nette vardır, ona göre hareket ederim. Gidip NEC markasına 2000 euro vereceğime daha başarılı bir panele sahip Asus'a 750 euro veririm. Mevzu biraz sizin elektronik ve PC donanımıyla olan tecrübenize bağlı.

Bir de arkadaşların bu RAM konusuna yoğunluğunu anlamış değilim. Ben CS6'nın full sürümünü 8 GB FB-Ram kullanan çift işlemcili, her bir işlemcide 4 çekirdek bulunduran Xeon işlemcili (X5355) workstationda kullanıyorum. Dikkat edin 8 Gb ram dedim. 64 bitlik W7 işletim sistemi aynı anda hem Nikon Capture NX2, hem PS, hem Premiere Pro, hem de Adobe Encoder açık iken henüz 5 gb den daha fazla ram kullandığını görmedim. Siz bu kadar geniş rami sisteminize nasıl kullandırıyorsunuz anlayabilmiş değilim. Acaba gereksiz bir sürü program arka planda çalışıyor da bu sizin diğer işlerinizi mi etkiliyor?

Şimdi bazı arkadaşlar, hatta genç arkadaşlar benim yazdıklarımdan ne diyor bu dinazor diyebilirler. Bakın genç arkadaşlar, TR de ilk bilgisayar eğitimi alan neslin temsilcisiyim ben. 8086 AT lerle başladığımda HDD yoktu kasaların içinde. 5 çeyreklik disketlerle sistemi start up yapar, ardından Basic, Cobol, Fortran gibi dillerin disketlerini takar, o şekilde çalışırdık. Bu yüzden sizin faresiz gezinemediğiniz ortamlarda bir klavye ile MS-DOS üzerinden derdimizi halledebilen, günümüze yetişebilen son nesiliz. Bundan dolayı donanımsal olarak sistem kaynaklarını sömüren her türlü gereksizliğe karşıyızdır. Demem o ki en düşük donanımla en iyi şekilde çalışabilmenin yolu, seçilen donanımın kalitesidir. Yani en güçlü, en hızlı donanıma sahip olmak sizin gücünüzü ve hızınızı artırmaz. [quete]

Zaten geleceğim noktada oydu benim renk skalası olayı benim duymuşluğum var ama bir haberim ha işime yararmı sanmam hoby amaçlı foto çekiyorum çünkü ama yinede öğrenmek isterim sonuçta ara sıra foto işliyorum benim elimin altındaki makine çünkü oyun makinesi 1980x1020 full hd 3d matt ekran 17,3 inç bunun renk skalası nedir nasıldır doğru renkleri verirmi ne ayakdır onu merak ediyorum???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

[quete]Isınıyor dediğin cihaz hangisi alimünyum kasalı cihazlar mı?

Ayrıca Hackintosh mantıklı, bende çok düşündüm ama ince eleyip ıyi seçmek lazım, her PC tam teşekkürlü düzgün çalışan machintosh olmaz.[quete]

valla en son 3 5 ay belki daha kısa baktım yanıyordu tamamen alminyum kasa çıktıysa onu bilmiyorum ama oda ısınır kanımca :D Sendeki nasıl ısınması?

O hackintosh olayda iphone sitesi var orda yapan arkadaşlar var çatır çatır kullanıyorlar sanal disk yaratıp ordan kurulummu ne yapıyorlar yapacaktım makineye kıyamadım birde mac os falan ban tuhaf cins ve karışık geliyor belkide karıştırmadığım içinde olabilir ama soğuk geliyor açıkçası..Birde sizdede oluyormu klavye bazen yazmıyor bu sitede ve alıntı yapmıyor Kemal bi el atsa bayadırda yok ortada...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Marka modeline göre araştır bulursun.Zamanında sata 1 thinkpad T61 i kırılmış bios sürümü yükleyerek sata 2 yapmıştım.

Hocam o sizin dediğiniz ancak şöyle olur.

X bir firma bir ana model üretir, Sata III ü herşeyi olur fiyatıda 4000TL olur.

Sonra gider onun blurayini dvd rom yapar, Sata III ünü yazılım olarak II ye indirir, ekran kartını alt model yapar bu sefer 2000TL ye satar.

İyi bir bilgisayar piskopatıda bu aÇığı bulur ve hemen bir yama ile Sata III ü aktivite eder.

Ancak benim laptopum Sata destekli, 3 falan yok. 82801HEM kodlu güney köprüsü Sata destekli yani, bu yazılım ile yapılabilecek bişey değil ki. En kral piskopoz gelse donanımsal olarak olmayan bir şeyi yazılımsal olarak yükseltemez :D

Bu arada benim laptop a T9300 ün üstü sadece T9500 var sanıyordum.

2.5ghz yerine 2.6ghz yani hali ile saÇma bir upgrade

Ancak birde exterm serisi varmış. X9000 diye.

Tek farkı 2.8ghz olması, aynı BUS hızı, aynı ön bellek, aynı teknoloji, hatta aynı transistör sayısı :blink:

Hatta benimkinden Çok güÇ Çekiyor. Nerede kaldı bunun extermliği anlamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam o sizin dediğiniz ancak şöyle olur.

X bir firma bir ana model üretir, Sata III ü herşeyi olur fiyatıda 4000TL olur.

Sonra gider onun blurayini dvd rom yapar, Sata III ünü yazılım olarak II ye indirir, ekran kartını alt model yapar bu sefer 2000TL ye satar.

İyi bir bilgisayar piskopatıda bu aÇığı bulur ve hemen bir yama ile Sata III ü aktivite eder.

Ancak benim laptopum Sata destekli, 3 falan yok. 82801HEM kodlu güney köprüsü Sata destekli yani, bu yazılım ile yapılabilecek bişey değil ki. En kral piskopoz gelse donanımsal olarak olmayan bir şeyi yazılımsal olarak yükseltemez :D

Bu arada benim laptop a T9300 ün üstü sadece T9500 var sanıyordum.

2.5ghz yerine 2.6ghz yani hali ile saÇma bir upgrade

Ancak birde exterm serisi varmış. X9000 diye.

Tek farkı 2.8ghz olması, aynı BUS hızı, aynı ön bellek, aynı teknoloji, hatta aynı transistör sayısı :blink:

Hatta benimkinden Çok güÇ Çekiyor. Nerede kaldı bunun extermliği anlamadım.

Düşündüğün gibi 4000 tl lik bir makine değil.Hatta şuan ikinci el piyasası 400-500 tl civarında.IBM in illegal bir form sitesi var burda bu işi yapanlar var,hatta fanı aÇıp kapatan,fan hızını kullanıcının isteğine bırakan program bile yapmışlar..

Extreme serisinde X9000 var 800 mhz olan onunda önbelleği 6 MB 2.8 GHZ değiştirsen 300 mhz fark var oda değmez fark edemezsin bile.Chipset 1066 yı destekliyorsa QX9300 gider yada Q9100 (810 milyon transistör)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu sizin dediğiniz olmayan bir şeyi yazılım ile kandırmaya benziyor :D bir arada bizim pc ci abimiz vardı cpu nun ghz hızını arttırmak için biosdan ayarları oynayın dedi bizde maximum ayara çektik ghz yi makine açılmadı sonra :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fan hızını açan kapatan ? Böyle bir programa gerek kalmadıki artık yeni makinelerde bu tarz program mevcut otomatikman ayarı veriyor kendi..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

[quete]Isınıyor dediğin cihaz hangisi alimünyum kasalı cihazlar mı?

Ayrıca Hackintosh mantıklı, bende çok düşündüm ama ince eleyip ıyi seçmek lazım, her PC tam teşekkürlü düzgün çalışan machintosh olmaz.[quete]

valla en son 3 5 ay belki daha kısa baktım yanıyordu tamamen alminyum kasa çıktıysa onu bilmiyorum ama oda ısınır kanımca :D Sendeki nasıl ısınması?

O hackintosh olayda iphone sitesi var orda yapan arkadaşlar var çatır çatır kullanıyorlar sanal disk yaratıp ordan kurulummu ne yapıyorlar yapacaktım makineye kıyamadım birde mac os falan ban tuhaf cins ve karışık geliyor belkide karıştırmadığım içinde olabilir ama soğuk geliyor açıkçası..Birde sizdede oluyormu klavye bazen yazmıyor bu sitede ve alıntı yapmıyor Kemal bi el atsa bayadırda yok ortada...

Apple in son yapılan cihazlarının hepsi alüminyumdur.

Ancak parça, ek yama vs değil. Adam alıyor alüminyum bloğu işliyor.

Yanlış hatırlamıyorsam 2012 modellerin kasası bu.

Kasanın alüminyum olmasının sebebide ısıyı gövdeye yayması, yani kendi dışı ısında aslında içi normal bilgisayarlardan daha serin oluyor.

Bendeki MacMini de bütün alüminyum bloktan oluşuyor. İçinde 1 tane 50-60mm çapında fan var, tek soğutması o.

Dış gövde de ısı oluyor ama yumurta kır pişir gibi abartı bir durum değil.

Dış gövde de ısı olmasının sebebi de iç donanım ile dış kasa arasında boşluk vs yok. O kadar kompakt yapılmış ki içine iğne sokamazsın.

MAC lerin kalitesi çok çok yüksek ve orjinal.

O kadar iyiki bugün piyasada satılan 10 laptop tan 5 tanesi onun tasarımına, onun keybord dizilimine sahip :)

Bu kadar yüksek kalite ile üretilen bir şeye pahalı demekte bence biraz havada kalıyor.

El dokuma İran halısı ile, çin de makinede üretilen halının fiyatı bir mi?

İkiside aynı ipi, aynı tekniği kullandığı halde neden arada uçurum var?

Adam alüminyumu oyup tek bir kasaya saatlerce uğraş verirken, Acer plastik enjeksiyon makinesinde 1 saatte yüz tane laptop kasası basıyor.

Bu nasıl bir olabilir ki?

Ben hackintosh ile çok uğraştım. Asker dönüşü bu olaya yoğunlaştım işim gücüm yokken. Haftada 50-100 kez format kurulum yaptığımı, 1 hafta laptopu kullanamadığımı bilirim. O kadar kolay iş değil.

O ben kurdum sanal pc den kullanıyorum diyenler hikaye zaten. Sanal pc ile mac mi kullanılırmış. Windows a MAC teması kursunlar daha iyi!

MAC in karışık gelmesi tamamı ile alışkanlık.

Windows a o kadar alışığız ki MAC alışılmışın dışında geliyor. Halbuki program kurması, kaldırması, ne bileyim ayarları vs o kadar basite indirgenmiş ki...

Misal sürükle bırak ile program kuruyorsun :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdik bir saniye apple almak istediğimde hepsine baktım harbiden cayır cayır yanıyordu makine yumurtada pişerdi yani için dizaynı vs onlar hikaye çünkü neden hikaye diyorum ultrabook var mac book air le aynı bir çok firmanında var oda gıç kadar makine ama ısınmıyor demekki proje önemli onlarında dışı aleminyum ısı yok bu nasıl oluyor? ama apple fırın mübarek :D içi kadar dışıda önemli elin sürekli dışta duruyor.Ha bu içine ettim iphone da acayip ısınıyor o kadar para veriyorsun kullanınca ısınmaya başlıyor 3g sürekli açık bende kullandınmıda ısınıyor ama iyi bir yalıtımla ısınması engellenebilirdi.Acer mesela eskiden seramik döşerdi makinelere ısısı yoktu şimdi acer bozdu son makineleri yanıyordu huzuru çok şükür asusta buldum ben :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fan hızını açan kapatan ? Böyle bir programa gerek kalmadıki artık yeni makinelerde bu tarz program mevcut otomatikman ayarı veriyor kendi..

Tamam otomatik veriyor atıyorum işlemci 90 dereceye çıktı fan hızı 2000 rpm de dönüyor, otomatik olduğu zaman 2000 in üzerine çıkmıyor ama sen müdahale edersen 4000 rpm e çıkarabiliyorsun buda işlemcinin sürekli soğuk kalmasını sağlıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Düşündüğün gibi 4000 tl lik bir makine değil.Hatta şuan ikinci el piyasası 400-500 tl civarında.IBM in illegal bir form sitesi var burda bu işi yapanlar var,hatta fanı aÇıp kapatan,fan hızını kullanıcının isteğine bırakan program bile yapmışlar.. Extreme serisinde X9000 var 800 mhz olan onunda önbelleği 6 MB 2.8 GHZ değiştirsen 300 mhz fark var oda değmez fark edemezsin bile.Chipset 1066 yı destekliyorsa QX9300 gider yada Q9100 (810 milyon transistör)

4000TL örnek dedim canım.

Senin ki üst seviye bir cihazın alt modelidir.

Benim inspiron 1520 ninde bir sürü alt modeli vardı.

Daha az ramlisi, daha kalitesiz wifi, cpu,vga falan fıstık...

Benim chipset 1066mhz desteklese hiÇ PC falan değiştirmem ki, 1066mhz CPU lar son derece iyi, 6-8gb ram desteği ve daha hızlı ram demek.

Gökhan senin dediğine overclock deniyor.

Yapması basittir ama az biraz bilgi gerektirir. Takip etmen, göz önünde bulundurman gereken bir kaÇ değişken var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan ben overclocku 98 senesinde denedim sonra makineyi canlandırdık :D @Cabir iyide zaten sistem fanın ne ara ne kadar süre hangi hızda döneceğini cpunun çalışma sıcaklığı vs kıl tüyü ölçerekten devreye sokuyor yeni sistemlerde bu tarz rahatlık var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

98 yılında Türkiye de overclock yapmayı bilen kişiler bir otobüs tutup gaziye gidemezdi muhtemelen Gökhan :D

98 yılında öyle bios dan müdehaleler yoktu, o zaman anakart lardaki swiçlerden yapmayı biliyorsan yapabilirdin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

98 yılında aldığım escort marka masa üstü pcye uyguladık onu sene olarakta 99 yada 2000 di pc özelliklerini bile yazayım hemen sana.

Marka Escort

Cpu : Pentium 2 350 mhz

ekra kartı : 8 mb :)

ram: 256 mb sonra 512 yaptım

80gb hdd

fiyat 360 milyon tl

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.