İçeriğe git

Nasıl bir bilgisayar kullanıyoruz veya kullanmalıyız ?

Recommended Posts

Aslında en önemli konu renk gamutu yüksek bir gerçek ips panelli monitor alabilmek. Fakat bu monitörlerin kalitelileri en pahalı laptoptan daha pahalı.

Anladığım kadarıyla daha ziyade performans odaklı mobilsistemi düşünüyorsunuz. Apple'a kullanıcı dostu olmayan, fahiş fiyat politikası ve mürit müşteri tarzından dolayı sempati ile bakmayan biri olarak size kendi kullandığım samsung chronos 7 serisini önerebilirim hem şık hem yüksek performaslıdır, pil ömrü oldukça yüksektir. Abobe illustratordaki ağır grafikleri bile açabiliyor, daha takılma yaşatacak bir dosya denk gelmedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Hoca ilk sayfalarda söylemiş, bu işi profesyonel yapanlar en üst seviye Mac alıyorlar (Mac kullanıyorlarsa). Bu Maclerin diğerlerinden 2 temel farkları var: Deli gibi RAMleri var (32GB) ve hızlı SSDlerle geliyorlar. Büyük ve kaliteli ekran, hızlı işlemci vs.. gibi şeyler de var ama tüm MAC Proların ekranları zaten iyidir.

2011'den beri 8GB'li bir PC kullanıyorum. Photoshop'ta büyük bir TIFF dosyasında 5-6 katman kullanmadığım sürece 8GB yetiyor ama tonla eklenti, History brush, katmanlar vs.. gibi şeyler arttıkça RAM ihtiyacı da artıyor. Bu yüzden eski bir bilgisayarı şaha kaldırmanın en ucuz yolu ek RAM almak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Hoca ilk sayfalarda söylemiş, bu işi profesyonel yapanlar en üst seviye Mac alıyorlar (Mac kullanıyorlarsa). Bu Maclerin diğerlerinden 2 temel farkları var: Deli gibi RAMleri var (32GB) ve hızlı SSDlerle geliyorlar. Büyük ve kaliteli ekran, hızlı işlemci vs.. gibi şeyler de var ama tüm MAC Proların ekranları zaten iyidir.

2011'den beri 8GB'li bir PC kullanıyorum. Photoshop'ta büyük bir TIFF dosyasında 5-6 katman kullanmadığım sürece 8GB yetiyor ama tonla eklenti, History brush, katmanlar vs.. gibi şeyler arttıkça RAM ihtiyacı da artıyor. Bu yüzden eski bir bilgisayarı şaha kaldırmanın en ucuz yolu ek RAM almak.

ek ram takacanda abi ana kartın buna izin verecekmi? cpu nun hızı buna yetecekmi sistem kaldırırsa ek ram mantıklı tabikide..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ek ram takacanda abi ana kartın buna izin verecekmi? cpu nun hızı buna yetecekmi sistem kaldırırsa ek ram mantıklı tabikide..

Ek RAM sadece anakartla ilgili. Son 5 yılda çıkan tüm anakartlar en az 32GB destekliyor zaten. Şu anda elimde 2x4GB var, 2 ek slota 4GB daha takabilirim mesela ben. İşlemci önemli ama en önemlisi RAM ve hızlı bir sabit disk (SSD de olur diğerleri de, yeter ki tampon belleği çok olsun ve diski hızlı dönsün). Bilgisayarlar bilginin büyük kısmını önce RAM'de saklar, RAM dolarsa sabit diske aktarırlar. Sabit disk genelde en yavaş parça olduğu için ne kadar fazla RAM olursa o kadar az yavaşlama görürsün.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Konu hakkında henüz bir karar verebilmiş değilim , ama raw düzenlemede ciddi sıkıntı yaşamaya başlamıştım artık , bende bir ssd alıp sistemi win 7 enterprise 64 bitlik versiyona geçirdim , 18 dakikada kurulum tamamlandı , güncellemeler vs. ardından ps cs6 yükledim ve bir raw açıp önceden yapamadığım işlemleri yapmaya çalıştım yavaşta olsa işlemler yapılabilir duruma geldi , bunda ssd nin payı ne kadar bilemiyorum ama büyük pay sanırım eskiden 32 bitte 3 gb kullanabildiğim ama şuan 4 gb kullanılabilir durumda olan ram'a ait , içirden çıkardığım deneme süresinin sonunda harici disk olarak devam edecek gibi , kendimce mantıklı bir iş olduğunu düşünüyorum çöp olacak bir donanım almadan iş yapabilir seviyeye gelmeye çalıştım ha yine olmazda yeni pc olayı olursa aldığım pc ye ssd yi takıp yine performans artışı kaydedebilirim sanırım, şimdilik durum bu ama tam karar veremesem de aklım imac'a doğru kaymakta

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu hakkında henüz bir karar verebilmiş değilim , ama raw düzenlemede ciddi sıkıntı yaşamaya başlamıştım artık , bende bir ssd alıp sistemi win 7 enterprise 64 bitlik versiyona geçirdim , 18 dakikada kurulum tamamlandı , güncellemeler vs. ardından ps cs6 yükledim ve bir raw açıp önceden yapamadığım işlemleri yapmaya çalıştım yavaşta olsa işlemler yapılabilir duruma geldi , bunda ssd nin payı ne kadar bilemiyorum ama büyük pay sanırım eskiden 32 bitte 3 gb kullanabildiğim ama şuan 4 gb kullanılabilir durumda olan ram'a ait , içirden çıkardığım deneme süresinin sonunda harici disk olarak devam edecek gibi , kendimce mantıklı bir iş olduğunu düşünüyorum çöp olacak bir donanım almadan iş yapabilir seviyeye gelmeye çalıştım ha yine olmazda yeni pc olayı olursa aldığım pc ye ssd yi takıp yine performans artışı kaydedebilirim sanırım, şimdilik durum bu ama tam karar veremesem de aklım imac'a doğru kaymakta

Sistem özellikleriniz nedir tam olarak, cpu,ram,chipset vs.?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sistem özellikleriniz nedir tam olarak, cpu,ram,chipset vs.?

41y1.jpg

Lenova G550 makina , bu arada sistemin temiz bir aktivasyonu iÇin yardıma ihiyacım olacak pm den konuşabiliriz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2011 model Lenovo dizüstü karmaşık risk analizleri, iş planları, Firefox, 2 Excel ve PS açık olunca ikide bir harddiske yükleniyordu ve doğal olarak alet yavaş kalıyordu. Geçen hafta içinde tek 4GB RAM'in üzerine 8 GB daha ekledim, şimdi 12 GB ile uçuyor. Çok katman kullansam 12 de yetmez belki ama şu anda sanki IPad kullanıyor gibi rahatım.

4GB artık minimum standart olmalı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2011 model Lenovo dizüstü karmaşık risk analizleri, iş planları, Firefox, 2 Excel ve PS açık olunca ikide bir harddiske yükleniyordu ve doğal olarak alet yavaş kalıyordu. Geçen hafta içinde tek 4GB RAM'in üzerine 8 GB daha ekledim, şimdi 12 GB ile uçuyor. çok katman kullansam 12 de yetmez belki ama şu anda sanki IPad kullanıyor gibi rahatım.

4GB artık minimum standart olmalı.

4+4 düşüncemde var esasında uygun fiyatlı bir ram bulursam baya rahatlayacağım sanırım bende

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4+4 kesinlikle farkeder. 8 alabilirseniz daha iyi tabi.

Ram tipi ddr3 ve 1066 mhz baktımda en yüksek gb var mecburen 4+4 kullanmak gerekir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ram tipi ddr3 ve 1066 mhz baktımda en yüksek gb var mecburen 4+4 kullanmak gerekir

2 hafta önce eşimin kardeşinin bilgisayarındaki 2+2GB RAM'i 4+4'le değiştirdik. 16 düşünüyorduk ama anakartın kapasitesi 8GBmış. Anakartın özelliklerine bakın bence, belki 8'den çok destekliyordur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kullandığı işlemciye bakarsak PM45 yada GM45 gibi bir çipset var oda sadece 4+4 8GB RAM destekler.

8GB ram sizi rahatlatır ancak kanat takıp uçurmaz.

Rahatlık ve hız farklı şeyler.

Eğer harcama yapmadan maksimum verim alıcam diyorsanız 8GB RAM + işlemcinizi de değiştirin.

İşlemciniz sıradan bir laptop işlemcisi. çok fazla yük kaldırabilecek bişey değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kullandığı işlemciye bakarsak PM45 yada GM45 gibi bir çipset var oda sadece 4+4 8GB RAM destekler.

8GB ram sizi rahatlatır ancak kanat takıp uçurmaz.

Rahatlık ve hız farklı şeyler.

Eğer harcama yapmadan maksimum verim alıcam diyorsanız 8GB RAM + işlemcinizi de değiştirin.

İşlemciniz sıradan bir laptop işlemcisi. çok fazla yük kaldırabilecek bişey değil.

evet uçurmayacağı belli zaten , en azından işimi görecek seviyeye geldi , biraz deneyip ona göre karar vereceğim ölü yatırımında anlamı yok pek

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.